TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Apple планира да претстави нов iPad?

Smartportal - 14.03.2018

Компанијата Apple побара и доби дозвола од Евроазиската Економска Комисија да промовира и продава нов таблет компјутер од моделот iPad. Се работи за серија A1893 и A1954 таблет компјутери кои до сега не се претставени на јавноста.

Апликацијата YouTube за Android и iOS добива „темен режим“

Smartportal - 14.03.2018

Апликацијата YouTube за оперативните системи Android и iOS ќе добие „темен режим“. Први ќе ја добијат корисниците на iOS, додека во наредните неколку дена ќе пристигне и на Android. Популарното затемнување на позадината, која е вообичаено бела е ...

Корисниците на Android имаат поголема лојалност од тие на iOS

Smartportal - 14.03.2018

Според податоците добиени од истражувањето спроведено од страна на CIRP (Consumer Inteligence Research Partners) корисниците на Android уредите укажуваат поголема корисничка лојалност од корисниците на iOS.

Mozilla Firefox 59 достапен со дополнителни подобрувања во брзината и приватноста

Smartportal - 14.03.2018

Доколку некогаш се имате мислено дали да го пробате или повторно да се вратите на Firefox прелистувачот од Mozilla, сега дефинитивно е времето за тоа. Почнувајќи од верзијата 57, Firefox ја добива можеби досега најголемата надградба од самото ...

Новиот прелистувач на Samsung е одлично оптимизиран и многу побезбеден

Денар - 14.03.2018

„Samsung“ го обнови својот интернет прелистувач со нова „бета“ верзија 7.2, која акцент стана на брзината на сурфање на интернет и безбедноста. Прелистувачот се базира на обновената платформа „Chromium M59“, која овозможува побрзо искуство при ...

Анкета: Колку iPhone корисници планираат да го променат својот смартфон со нов?

GSM.mk - 14.03.2018

Според новите информации, Apple оваа година планира да претстави три нови iPhone уред. Но, колку од корисниците навистина би го смениле својот стар iPhone смартфон со нов? Како што рековме, Apple планира да претстави три нови iPhone модели оваа ...

Apple ќе ги претстави новите iOS и macOS на 4 јуни

Кајгана - 14.03.2018

Apple Worldwide Developers Conference ќе се одржи во јуни оваа година, поточно од 4 до 8 јуни, а компанијата на овој собир ќе претстави неколку новитети, помеѓу кои и новите iOS и macOS. На минатогодишната конференција Apple ги претстави HomePod, ...

Firefox 59 ветува дека ќе биде побрз и побезбеден од било кога

Локално - 13.03.2018

Mozilla ја објави новата верзија на Firefox под број 59, која доаѓа за Windows, Mac, Linux и Android. Компанијата го дефинираше ажурирањето како најзначајна надградба за Firefox по долго време.

CIRP: Корисниците се полојални на Android отколку на iOS

БркајРабота - 13.03.2018

Најновиот извештај на CIRP, една од организациите за истражување на потрошувачки навики, покажа дека корисниците на Android се поверни од корисниците на iOS, а лојалноста расте од 2016. година па наваму.

„Android P“ со нов храбар дизајн и поквалитетни потсетници

Факултети - 13.03.2018

„Гугл“ штотуку ја пушти на преглед верзијата Android P, која, иако е наменета за девелоперите, овозможува одличен увид во иднината на корисничката верзија на најпопуларниот мобилен оперативен систем на светот.

WWDC конференцијата на Apple ќе се одржи од 4. до 8. јуни

USB - 14.03.2018

Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) ќе се одржи во јуни оваа година, поточно од 4 до 8 јуни, а компанијата на овој настан ќе претстави неколку новитети, помеѓу кои и новите iOS и macOS.

Google сака да го промени името на Android Wear платформата

Стандард - 12.03.2018

Android Wear е популарен оперативен систем за паметни телефони развиен од Google и наскоро може да се каже поинаку. Некои корисници кои имаат пристап до Android P Developer Preview верзијата на платформата забележаа дека во кодот Google го заменија ...