TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на кинеската дипломатија: САД планираа посетата на Пелоси да предизвика криза за да го зголемат военото присуство

МКД - 07.08.2022

Американската влада намерно ја планираше посетата на шефицата на долниот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси на Тајван за да предизвика криза и да го зголеми своето воено присуство во регионот, оцени денес кинескиот министер за надворешни ...

“Лудата Ненси е кинески сон“: Трамп распали по Пелоси, поради посетата на Тајван/ВИДЕО

Вечер Прес

„Има само една Кина”: Меланшон опстојува на својата изјава за Тајван и покрај критиките од левицата

24Инфо

Додека Кина “вежба” околу Тајван, не мируваат ниту Американците: Седмата флота одеднаш стана многу посилна!

Во Центар

Пелоси пристигна на Тајван, Кинезите лути

PressingTV

Меланшон не го менува ставот: Тајван е дел од Кина, САД не треба да провоцираат

Слободен Печат

„Има само една Кина“: Меланшон опстојува на својата изјава за Тајван и покрај критиките од левицата

Вечер Прес

MakPress

Кина упатила 22 воени авиони кон Тајван, објавија од Тајпеј

Нетпрес - 07.08.2022

Кинеската армија испратила 22 воени авиони и 14 бродови кон Тајван на четвртиот дел од големите воени маневри, објави во неделата вечерта на својот Twitter островот кој Пекинг го смета за своја одметната покраина.

АНАЛИЗА: Четири сценарија како Пекинг може да го нападне Тајван со помош на Русија

Слободен Печат

ОТКРИЕНО ЗА КОЛКУ КИНА МОЖЕ ДА ГО ЗАЗЕМЕ ТАЈВАН! Западот не би имал време да одговори

Фактор

Привршуваат спорните кинески воени вежби во Тајван

Р.С.Европа

Последниот ден од кинеските воените вежби во близина на Тајван

А1 On

Воени авиони, бродови и беспилотни летала кружат околу Тајван

Скопје1

Тајпеј: Пекинг „арогантно“ користи воени дејствија за да го поткопа регионалниот мир

Локално

PressingTV Опсервер Сител Слободен Печат Канал5 Вечер Прес MakPress Lider

Кина од утре почнува нови воени вежби

Слободен Печат - 07.08.2022

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се очекува вежбите да започнат утре и да траат до 8 септември. Источната команда на кинеската војска објави на платформата ...

Кина од утре почнува нови воени вежби

Опсервер

Кина од утре почнува нови воени вежби

А1 On

Кина од утре почнува нови воени вежби

Канал5

Кина од утре почнува нови воени вежби

Вечер Прес

Кина од утре почнува нови воени вежби

Сител

Кина од утре почнува нови воени вежби

Во Центар

MakPress

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

А1 On - 07.08.2022

САД го обвинија Пекинг за „провокативни“ и „неодговорни“ дејствија по тврдењето на Тајван дека кинеските воени вежби симулираат напад на островот. „Овие активности претставуваат значителна ескалација во напорите на Кина за промена на статус кво.

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

MakPress

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Слободен Печат

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Фактор

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Опсервер

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Н.Македонија

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

Вечер Прес

Денешен Во Центар