TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција: ЕУ повеќе не може да смета дека САД ќе ја заштитат, Европејците да ги отворат очите

МКД - 23.09.2021

Францускиот министер за економија Бруно ле Мер изјави денес дека кризата поради раскинувањето на договорот за купување подморници покажала дека Европската Унија повеќе не може да смета на тоа дека САД ќе ја гарантираат нејзината безбедност и ги ...

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

Слободен Печат - 23.09.2021

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат „конкретните предизвици, кои секогаш ќе постојат меѓу сојузниците, во ...

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

Независен - 23.09.2021

Данска – Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат „конкретните предизвици, кои секогаш ќе постојат меѓу ...

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

Либертас - 23.09.2021

Франција остро реагираше на договорот меѓу САД, Велика Британија и Австралија. Како резултат на тоа, Австралија го откажа договорот вреден милијарди долари за купување француски дизел-подморници и наместо тоа ќе купи американски подморници на ...

Помирувачки телефонски разговор меѓу Макрон и Бајден

Deutsche Welle - 23.09.2021

По сериозниот раздор меѓу двете земји во спорот околу подморниците, претседателите на САД и Франција се обидуваат да ја повратат меѓусебната доверба. Тие се согласија да се сретнат во Европа на крајот на октомври.

Франција ќе го врати амбасадорот во САД, но продолжува да ја игнорира Австралија поради новиот безбедносен пакт

Сакам да кажам - 23.09.2021

Франција ќе го врати својот амбасадор во САД следната недела, откако Џо Бајден и Емануел Макрон во получасовниот телефонски разговор се договорија да се сретнат во Европа на крајот на идниот месец.

Макрон ќе го врати францускиот амбасадор во САД

Р.С.Европа - 23.09.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе го врати својот амбасадор во Соединетите држави, откако претседателот Џо Бајден се согласил дека консултацијата со Франција пред да го објави безбедносниот пакт со Австралија можело да спречи ...

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

Опсервер - 23.09.2021

– Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат „конкретните предизвици, кои секогаш ќе постојат меѓу сојузниците, во ...

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

Вечер Прес - 23.09.2021

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат „конкретните предизвици, кои секогаш ќе постојат меѓу сојузниците, во ...

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

MakPress - 23.09.2021

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат „конкретните предизвици, кои секогаш ќе постојат меѓу сојузниците, во ...

Макрон ќе го врати францускиот амбасадор во САД

Курир - 23.09.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе го врати својот амбасадор во Соединетите држави, откако претседателот Џо Бајден се согласил дека консултацијата со Франција пред да го објави безбедносниот пакт со Австралија можело да спречи ...

Макрон ќе го врати францускиот амбасадор во САД

Алсат-М - 23.09.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе го врати својот амбасадор во Соединетите држави, откако претседателот Џо Бајден се согласил дека консултацијата со Франција пред да го објави безбедносниот пакт со Австралија можело да спречи ...

Макрон ќе го врати францускиот амбасадор во САД

Press24 - 23.09.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон следната недела ќе го врати својот амбасадор во Соединетите држави, откако претседателот Џо Бајден се согласил дека консултацијата со Франција пред да го објави безбедносниот пакт со Австралија можело да спречи ...

Ле Мер: ЕУ веќе не може да смета на САД да и ја гарантира заштитата, Европејците „да ги отворат очите“

Локално - 23.09.2021

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер изјави денеска дека кризата поради раскинување на договорот за купување подморници покажала дека Европската унија повеќе не може да смета на Соединетите држави да ја гарантираат нејзината заштита и ги ...

Ле Мер: Европа мора да ги отвори очите, ЕУ веќе не може да смета на САД

Слободен Печат - 23.09.2021

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер денеска изјави дека кризата поради раскинувањето на договорот за купување подморници покажала дека Европската унија повеќе не може да смета на САД да ја гарантираат нејзината заштита и ги повика ...

Ле Мер: ЕУ веќе не може да смета на САД за заштита, Европејците да ги отворат очите

MakPress - 23.09.2021

Францускиот министер за економија Бруно Ле Мер денеска изјави дека кризата поради раскинувањето на договорот за купување подморници покажала дека Европската унија повеќе не може да смета на САД да ја гарантираат нејзината заштита и ги повика ...

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

24Инфо - 23.09.2021

Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу Австралија и Франција, рече дека се обидел да договори разговор со францускиот претседател Емануел ...

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

Независен - 23.09.2021

Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу Австралија и Франција, рече дека се обидел да договори разговор со францускиот претседател Емануел ...

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

Слободен Печат - 23.09.2021

Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу Австралија и Франција, рече дека се обидел да договори разговор со францускиот претседател Емануел ...

Џонсон: Париз да се прибере и да „олабави“ со критиките

Локално - 23.09.2021

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на Франција „да се прибере“ и да престанат да ги критикуваат САД и Австралија во спорот околу трилатералниот договор за нуклеарни подморници, со кој беше поништен договорот со Франција.

Џонсон: Париз да се прибере и да олабави со критиките

МКД - 23.09.2021

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера ѝ порача на Франција „да се прибере“ и да престане да ги критикува САД и Австралија во спорот околу трилатералниот договор за нуклеарни подморници, со кој беше поништен договорот со Франција.

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

Опсервер - 23.09.2021

– Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу Австралија и Франција, рече дека се обидел да договори разговор со францускиот претседател Емануел ...

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

Денешен - 23.09.2021

Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу Австралија и Франција, рече дека се обидел да договори разговор со францускиот претседател Емануел ...

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

Канал5 - 23.09.2021

Морисон во средата во Вашингтон рече дека трпеливо повторно ќе ги гради односите со Франција. Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу ...

Морисон: Австралија трпеливо ќе ги гради односите со Франција

MakPress - 23.09.2021

Австралискиот премиер Скот Морисон, една недела откако откажувањето на големиот договор за купување подморници предизвика дипломатски спор помеѓу Австралија и Франција, рече дека се обидел да договори разговор со францускиот претседател Емануел ...

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во Вашингтон

Точка - 22.09.2021

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела откога претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски разговор договорија средба за крајот на октомври, на која ќе разговараат за решавање на ...

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во Вашингтон

MTM - 23.09.2021

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела откога претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски разговор договорија средба за крајот на октомври, на која ќе разговараат за решавање на ...

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во Вашингтон

Centar - 23.09.2021

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела откога претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски разговор договорија средба за крајот на октомври, на која ќе разговараат за решавање на ...

Бајден и Макрон најавуваат „обемни консултации“ за да обезбедат „доверба“

MakPress - 22.09.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот претседтаел Џо Бајден имаа телефонски разговор посветен на дипломатската криза меѓу Франција и САД. Францускиот амбасадор следната недела ќе се врати во Вашингтон, одлучи Емануел Макрон, Шест ...