TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Онлајн петиција за одложување на државната матура и промени во законот за упис на факултет

Радио МОФ - 21.01.2021

Иницијативата „Гласот на средношколците“ отвори онлајн петиција со која како што посочуваат, се стремат кон разрешување на хаосот настанат со полагањето на матурата оваа учебна година. Преку неа, тие бараат промена на полагањето на матурата и ...

По неуспешниот состанок со Царовска, матурантите денеска на бојкот – не се приклучаат на настава додека министерката не ...

Курир - 21.01.2021

Откако вчерашниот состанок на сојузот на средношколци со министерката за образование и наука, Мила Царовска беше неуспешен, за денеска матурантите најавија бојкот, односно нема да се приклучат на настава додека министерката не ги прифати нивните ...

Фатете се за книга, не за бојкот

Слободен Печат - 21.01.2021

Ова ли се нашите идни академски граѓани? Наместо да се потрудат да бидат пример за идните генерации, тие гледаат што помалку обврски да имаат. Средношколците предводени од Сојузот на средношколци повторно најавија дека ќе ја бојкотираат наставата ...

Заврши рокот за предлози, Царовска е задоволна од реакциите по концепцијата за реформи

Сител - 20.01.2021

30-тина предлози и претставки за нацр-концептот за основното образование пристигнале до МОН. Најголем дел се однесуваат на времетраењето на имплементацијата, но и за обуката на наставниците.

Врие во образованието - предметот историја пак ги зоврива страстите

24 Вести - 20.01.2021

Министерката за образование и наука, Мила Царовска притисната од страна на сенатот на УКИМ и средношколците. Мнозинство матуранти од утре најавија бојкот на наставата. Од МОН не се подготвени за соработка за барањето на матурантите да полагаат два ...

Средбата неуспешна: Средношколците од утре ќе ја бојкотираат наставата

Сител - 20.01.2021

Неуспешно заврши состанокот меѓу министерката за образование и наука, Мила Царовска и Сојузот на средношколци. Матурантите од утре започнуваат бојкот на наставата и нема да се вклучат на часовите сѐ додека не се прифати нивното барање за кратење на ...

Матурантите бараат помалку предмети за државна матура – МОН не попушта

Телма - 20.01.2021

Годинава четири предмети на матурски испит иако матурантите бараа крупно кратење – да полагаат два предмети. Министерката Царовска кажа дека нов модел ќе има – догодина. Но, матурантите не се откажуваат и се надеваат дека ќе успеат да се договорат ...

Професори со порака до средношколците: Наставата продолжува, бојкотот нема да се толерира

Слободен Печат - 20.01.2021

Професорите од средното училиште Васил Антевски – Дрен од Скопје денеска ќе ги известат учениците дека наставата од второто полугодие продолжува утре, за да биде јасно дека нема да се толерираат изостаноци.

Наумовска: Матурата започнува од 29-ти мај, излеговме во пресрет на барањата на матурантите

Локално - 20.01.2021

Откако мнозинството матуранти објавија дека ќе ја бојкотираат наставата, Елизабета Наумовска, директор на Државен испитен центар, изјави дека излегле во пресрет на барањата и дека министерката донела скратени испитни програми.

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Centar - 19.01.2021

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат неприфаќањето на нивните барања за намалување на бројот на предмети кои треба да се полагаат на ...

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Точка - 20.01.2021

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат неприфаќањето на нивните барања за намалување на бројот на предмети кои треба да се полагаат на ...

Ходаи: Од утре мнозинството матуранти ќе ја бојкотираат наставата

24Инфо - 20.01.2021

Утре мнозинството, матурантите ќе ја бојкотираат наставата, не сакаме да направиме протест, затоа што во време на пандемијата треба да сме одговорни, изјави Бленди Ходаи, претседател на Сојузот на средношколци во Студио 10 на ТВ24 .

Од утре матурантите ќе ја бојкотираат наставата – не бараат укинување на матурата, туку намалување на бројот на ...

+инфо - 20.01.2021

Утре мнозинството матуранти ќе ја бојкотираат наставата. Не сакаме да направиме протест, затоа што во време на пандемијата треба да сме одговорни, рече Ходаи за ТВ24. На состанокот со министерката Мила Царовска побаравме два предмети за полагање на ...

Од утре матурантите ќе ја бојкотираат наставата – бараат намалување на бројот на предмети за државната матура

Нетпрес - 20.01.2021

На состанокот со министерката Мила Царовска побаравме два предмети за полагање на државната матура, чекавме одговор дали се подготвени да соработуваат. Немавме друга опција откако видовме дека не се подготвени за соработка, па бојкотот на наставата ...

Наумовска: Излеговме во пресрет на барањата на матурантите

Press24 - 20.01.2021

Постоеја состаноци, средби меѓу МО и Сојузот на средношколци на кои се договараа олеснувања за матурантите, за државната матура. Излеговме во пресрет на барањата, министерката донесе скратени испитни програми, Комисиите си ги селектираа прашањата и ...

Бленди Ходаи: Од утре мнозинството матуранти ќе ја бојкотираат наставата

Либертас - 20.01.2021

„На состанокот со министерката Царовска побаравме два предмети за полагање на државната матура, чекавме одговор дали се подготвени да соработуваат. Немавме друга опција откако видовме дека не се подготвени за соработка, па бојкотот на наставата беше ...

Од утре мнозинство матуранти ќе ја бојкотираат наставата

Фокус - 20.01.2021

Утре мнозинство на матуранти ќе ја бојкотираат наставата и голем дел од средношколците се согласија со овие барања, истакна денеска претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи во Студио 10 на ТВ 24.

Матурантите бараат помалку предмети за државна матура – МОН не попушта

Скопје24 - 20.01.2021

Годинава четири предмети на матурски испит иако матурантите бараа крупно кратење – да полагаат два предмети. Министерката Царовска кажа дека нов модел ќе има – догодина. Но, матурантите не се откажуваат и се надеваат дека ќе успеат да се договорат ...

Средбата неуспешна: Средношколците од утре ќе ја бојкотираат наставата

Press24 - 20.01.2021

Неуспешно заврши состанокот меѓу министерката за образование и наука, Мила Царовска и Сојузот на средношколци. Матурантите од утре започнуваат бојкот на наставата и нема да се вклучат на часовите сѐ додека не се прифати нивното барање за кратење на ...

Неуспешен состанокот на средношколците и министерката Царовска - матурантите на бојкот

Р.С.Европа - 20.01.2021

Состанокот на претставниците на Сојузот на средношколци и министерката за образование и наука, Мила Царовска, заврши неуспешно, па матурантите од утре започнуваат бојкот на наставата и нема да се вклучат на часовите сѐ додека не се прифати нивното ...

Матурантите за денеска најавија дека ќе ја бојкотираат наставата

Скопје инфо - 21.01.2021

Матурантите за денеска најавија дека ќе ја бојкотираат наставата. Состанокот на претставниците на сојузот на средношколци и министерката за образование и наука, Мила Царовска, вчера заврши неуспешно.

Ходаи најави дека матурантите од утре ќе ја бојкотираат наставата

Н.Македонија - 20.01.2021

Мнозинството матуранти од утре ќе ја бојкотираат наставата, најави претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, во разговорот за телевизија 24. Тој нагласи и дека матурантите не сакаат укинување на матурата, туку намалување на бројот на ...

Наумовска: Излеговме во пресрет на барањата на матурантите

24 Вести - 20.01.2021

„Постоеја состаноци, средби меѓу МО и Сојузот на средношколци на кои се договараа олеснувања за матурантите, за државната матура. Излеговме во пресрет на барањата, министерката донесе скратени испитни програми, Комисиите си ги селектираа прашањата и ...

Бленди Ходаи: Од утре мнозинството матуранти ќе ја бојкотираат наставата

24 Вести - 20.01.2021

„На состанокот со министерката Царовска побаравме два предмети за полагање на државната матура, чекавме одговор дали се подготвени да соработуваат. Немавме друга опција откако видовме дека не се подготвени за соработка, па бојкотот на наставата беше ...

Средношколците од четврток ќе бојкотираат настава

Скопје инфо - 20.01.2021

Матурантите очекуваат измена на матурата за оваа учебна година. Измените и поедноставувањето на содржината на државната матура, велат дека бил земен пример од образовните власти во Франција, каде бројот на испити е намален дури на еден - по избор на ...

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Скопје1 - 19.01.2021

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат неприфаќањето на нивните барања за намалување на бројот на предмети кои треба да се полагаат на ...

Наместо старт на второто полугодие, средношколците повикуваат на бојкот на наставата

MakPress - 19.01.2021

Наместо старт на второто полугодие од учебната година, средношколците најавуваат дека наставата ќе ја бојкотираат доколку не бидат прифатени нивните барања за намалување на предметите кои треба да се полагаат во склоп на државната матура.