TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден ден по договорот, партиите запнаа околу Изборниот список

Телма - 22.07.2016

Еден ден по постигнатиот договор политичките партии запнаа околу деталите кои се однесуваат на Избирачкиот список. Координацијата во Сообранието на која требаше да се допрецизираат измените на Изборниот законик утрово два пати беше прекинувана, по ...

Партиите го прецизираат Изборниот законик

Р.С.Европа - 22.07.2016

Партиите ги прецизираат измените во Изборниот законик. За детали кои се однесуваат на Избирачкиот список тие дискутираа на Координација во Собранието, а потоа и на работен состанок во Министерството за правда.

Никако да се договорат измените во Изборниот законик

Макфакс - 22.07.2016

По две координации кај претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и средба во Министерството за правда, парламентарните партии не можат да ги усогласат измените на Изборниот законик, кои ги договорија само пред два дена.

Изборниот законик прво ќе се усогласи, па после ќе се гласа

+инфо - 22.07.2016

ВМРО-ДПМНЕ ноќеска испратила драфт верзија до СДСМ, но опозицијата имала забелешки бидејќи одредбите не биле доволно прецизни. На координација кај собранискито спикер Трајко Вељаноски што почна пред малку партиите ќе се обидат да го усогласат ...

Изборниот законик прво ќе се „пегла“,па ќе се гласа

А1 On - 22.07.2016

Партиите се во обид на усогласување на текстот на измените на Изборниот законик. Треба да „испеглаат“,што е она што ВМРО-ДПМНЕ ноќеска како драфт-верзија го испратило до СДСМ, а според опозициската партија не е доволно прецизно.

ПАК СЕ ПИШМАНИ: СДСМ не ги прифаќа измените што Шекеринска ги потпиша

Телеграф - 22.07.2016

Собранието денеска треба да ги изгласа измените во Изборниот законик согласно договорот што партиите го потпишаа завчера СДСМ повторно прави опструкции и не ја прифаќа содржината на измените на Изборниот законик во кој треба да биде имплементирано и ...

Вчера се договорија ,а денеска не можат да се услогласат за измените на ИЗ

Локално - 22.07.2016

Вчера се договорија ,а денеска не можат да се услогласат околу текстот за измените на Изборниот законик, кој треба да се донсес денеска. Денеска најпрво на собраниска координација требаше да се допрецизираат измените на Изборниот законик , но таа ...

Тодоров Ноќеска ѝ предложи на Шеќеринска измени ВО Изборниот закон

Сакам да кажам - 22.07.2016

Ноќеска вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ на колешката од преговорите Радмила Шеќеринска од СДСМ ѝ испратил предлог текст за измени на Изборниот законик кој што партиите ги договорија завчера.

СДСМ почна со опструкциите: Не се согласува со предложените измени на Изборниот законик

Курир - 22.07.2016

На еден ден по постигнувањето на Договорот меѓу преговарачките групи, СДСМ почнува со опструкции на договореното, пишува порталот Пресс 24. Како што дознава Press24 од собраниски извори, координацијата која пратеничките групи претпладнево ја имаа ...

СДСМ се враќа во Собранието за да ги гласа договорените законски измени

+инфо - 22.07.2016

Иако законсктие измени се уште не се влезени во собрансика процедура, сепак се очекува тие да бидат донесени денеска попладне. Денеска во Собранието треба да бидат изгласани законските измени на Изборниот законик што произлегуваат од меѓупартискиот ...

СДСМ денеска пак се враќа во Собранието

Тера - 22.07.2016

Според пред два дена потпишаниот договор за спроведвање на договореното од Пржино, денеска во Собранието треба да се усвојат измените во Изборниот законик што се однесуваат на прочистување на Избирачкиот список.

Партиите на координација за измените на Изборниот законик

Фактор - 22.07.2016

Партиите денеска на координација кај претседателот на Собранието, Трајко Вељановски ќе се обидат да го усогласат текстот на измените на Изборниот законик што беше договорен завчера. ВМРО-ДПМНЕ ноќеска испратила драфт верзија до СДСМ, но опозицијата ...

СДСМ денеска пак се враќа во Собранието

МКД - 22.07.2016

Според пред два дена потпишаниот договор за спроведвање на договореното од Пржино, денеска во Собранието треба да се усвојат измените во Изборниот законик што се однесуваат на прочистување на Избирачкиот список.

Денеска пратениците ќе го гласаат тоа што го договориле нивните лидери

Мета - 22.07.2016

СДСМ денеска треба да се врати во пратеничките клупи за да се реализира договорот на партиите постигнат во средата. Тие го замрзнаа своето учество во највисокиот законодавен дом во знак на незадоволство од неизјаснувањето на Уставниот суд за ...

СДСМ денес се враќа во Собранието

Утрински - 21.07.2016

Гордана Дувњак Опозицискиот СДСМ ќе се врати во пратеничките клупи и ќе го одмрзне своето учество во највисокиот законодавен дом, кое беше направено по нивната одлука за повлекување во знак на незадоволство од неизјаснувањето на Уставниот суд за ...

Почнува имплементацијата на Договорот

Телма - 21.07.2016

На 22 јули во Собранието не се закажани пленарни седници или седници на работните тела. Оваа информација од собранискиот сајт не треба да обесхрабрува: четирите најголеми партии покажаа дека умеат да свикаат седница во последен момент и набрзина да ...

Еден ден по преговорите партиите запнаа кај Изборниот законик

Либертас - 22.07.2016

Еден ден по постигнатиот договор политичките партии запнаа околу деталите кои се однесуваат на Избирачкиот список, информира Телма. Координацијата во Сообранието на која требаше да се допрецизираат измените на Изборниот законик утрово два пати беше ...

Изборниот законик прво ќе се „пегла“,па ќе се гласа

Репортер - 22.07.2016

Партиите се во обид на усогласување на текстот на измените на Изборниот законик. Треба да „испеглаат“,што е она што ВМРО-ДПМНЕ ноќеска како драфт- верзија го испратило до СДСМ, а според опозициската партија не е доволно прецизно.

Тодоров ноќеска ѝ предложи на Шеќеринска измени во изборниот закон

Либертас - 22.07.2016

Ноќеска вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ на колешката од преговорите Радмила Шеќеринска од СДСМ ѝ испратил предлог текст за измени на Изборниот законик кој што партиите ги договорија завчера.

СДСМ почна со опструкциите: Не се согласува со предложените измени на Изборниот законик

Нетпрес - 22.07.2016

На еден ден по постигнувањето на Договорот меѓу преговарачките групи, СДСМ почнува со опструкции на договореното, пишува порталот Пресс 24. Како што дознава Press24 од собраниски извори, координацијата која пратеничките групи претпладнево ја имаа ...

СДСМ се враќа во собрание за бидат изгласани законските измени на Изборниот законик

ТВ21 - 22.07.2016

СДСМ денеска треба да се врати во Собранието за да бидат изгласани законските измени на Изборниот законик, кои произлегуваат од меѓупартискиот договор што беше постигнат завчера во Клубот на пратеници.

Пратениците на СДСМ денеска се враќаат во Собранието

Нетпрес - 22.07.2016

Според договорот што го постигнаа партиите за спроведување на договореното од Пржино, денеска во Собранието треба да се усвојат измените во Изборниот законик што се однесуваат на прочистување на Избирачкиот список.

Денеска треба да се поднесат амандмани за измена на Изборниот законик...

Н.Македонија - 22.07.2016

Според договорот меѓу четирите политичките партии потпишан пред два дена, денеска треба да се усвојат измените на Изборниот законик. Седница со таква точка на дневниот ред сѐ уште не е закажана.

СДСМ денеска треба да се врати во пратеничките клупи

А1 On - 22.07.2016

Опозициската СДСМ денеска, според договорот треба да се врати во пратеничките клупи и да учествува во дебатата и носењето на измените на Изборниот законик. Со ова СДСМ го одмрзнува учество во работата на Парламентот, кое беше испровоцирано од ...

СДСМ се враќа во собранието за да се изгласаат измените што ги договорија партиите

Стандард - 22.07.2016

СДСМ денеска треба да се врати во Собранието за да се реализира договорот на партиите постигнат во средата. Тие го замрзнаа своето учество во највисокиот законодавен дом во знак на незадоволство од неизјаснувањето на Уставниот суд за уставноста на ...

Еден ден по преговорите партиите запнаа кај Изборниот законик

Бриф - 22.07.2016

Еден ден по постигнатиот договор политичките партии запнаа околу деталите кои се однесуваат на Избирачкиот список, информира Телма. Координацијата во Сообранието на која требаше да се допрецизираат измените на Изборниот законик утрово два пати беше ...

Тодоров ноќеска ѝ предложи на Шеќеринска измени во изборниот закон

Репортер - 22.07.2016

Ноќеска вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ на колешката од преговорите Радмила Шеќеринска од СДСМ ѝ испратил предлог текст за измени на Изборниот законик кој што партиите ги договорија завчера.

Координација во Собранието:Се усогласуваат измените на изборниот закон

Нова ТВ - 22.07.2016

На координација на пратеничките групи кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски претпладнево партиите ќе го усогласуваат текстот на измените на Изборниот законик, што е дел од договорот постигнат завчера.

СДСМ од денеска се враќа во Собранието

Фокус - 22.07.2016

Опозицискиот СДСМ од денеска се враќа повторно во Собранието, откако пред неколку дена беше постигнат нов договор меѓу четирите политички партии. Претходно, тие неколку недели го бојкотира законодавниот дом и не учствуваа во работата на собраниските ...

СДСМ денеска треба да се врати во пратеничките клупи

Репортер - 22.07.2016

Опозициската СДСМ денеска, според договорот треба да се врати во пратеничките клупи и да учествува во дебатата и носењето на измените на Изборниот законик. Со ова СДСМ го одмрзнува учество во работата на Парламентот, кое беше испровоцирано од ...

Денеска пратениците ќе го гласаат тоа што го договориле нивните лидери

Бриф - 22.07.2016

СДСМ денеска треба да се врати во пратеничките клупи за да се реализира договорот на партиите постигнат во средата. Тие го замрзнаа своето учество во највисокиот законодавен дом во знак на незадоволство од неизјаснувањето на Уставниот суд за ...

Еден ден по преговорите партиите запнаа кај Изборниот законик

Репортер - 22.07.2016

Еден ден по постигнатиот договор политичките партии запнаа околу деталите кои се однесуваат на Избирачкиот список, информира Телма . Координацијата во Сообранието на која требаше да се допрецизираат измените на Изборниот законик утрово два пати беше ...

Тодоров ноќеска ѝ предложи на Шеќеринска измени во изборниот закон

Бриф - 22.07.2016

Ноќеска вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ на колешката од преговорите Радмила Шеќеринска од СДСМ ѝ испратил предлог текст за измени на Изборниот законик кој што партиите ги договорија завчера.

СДСМ од денеска се враќа во Собранието

Канал 77 - 22.07.2016

Пратениците од коалицијата на СДСМ од денеска треба повторно да се вклучат во редовните активности на Собранието. Ваквото враќање е врзано со меѓупартискиот договор кој беше постигнат завчера.

СДСМ се враќа во Собранието за исполнување на договореното

Макфакс - 22.07.2016

Во петок во Собранието треба да се усвојат измените во Изборниот законик што се однесуваат на прочистување на Избирачкиот список, како што пред два дена се договорија претставниците на политичките партии, потписнички на договорот од Пржино, за излез ...

Партиите запнаа со измените на Изборниот законик што ги договорија пред два дена

Мета - 22.07.2016

Координацијата во Собранието на која требаше да се прецизираат измените на Изборниот законик, кои во средата ги договорија претставниците на четирите политички партии, потписнички на Договорот од Пржино, денеска беше двапати откажана, а пратениците ...

На пратениците доставени измените на Изборниот законик, се одржува собраниската координација

Локално - 22.07.2016

СДСМ се враќаат во пратеничките клупи за да се реализира договорот на партиите постигнат во средата. Измените на изборниот Изборниот веќе се доставени од пратениците. Во моментов се одржува координација помеѓу пратеничките групи и спикерот ...

Опозицијата се враќа во Собрание, ќе се гласаат измени за изборите

Нова ТВ - 22.07.2016

Денеска во Собранието треба да се гласа за законските измени на Изборниот законик што произлегуваат од меѓупартискиот договор што беше постигнат завчера, и според кој денеска е последен рок за тоа.

СДСМ се враќа во Собранието за исполнување на договореното

Точка - 22.07.2016

Денес во Собранието треба да се усвојат измените во Изборниот законик што се однесуваат на прочистување на Избирачкиот список, како што пред два дена се договорија претставниците на политичките партии, потписнички на договорот од Пржино, за излез од ...

СДСМ се враќа во Собранието за да ги гласа договорените законски измени

Либертас - 22.07.2016

Денеска во Собранието треба да бидат изгласани законските измени на Изборниот законик што произлегуваат од меѓупартискиот договор што беше постигнат завчера. По постигнатиот договор пратениците од коалицијата на СДСМ од денеска треба повторно да се ...

СДСМ денеска ќе се врати во Собранието

Кумановски м. - 22.07.2016

Пратениците од опозицијата денес треба да се вратат во Собранието на Република Македонија каде ќе треба да се изгласа она што претходно четирите најголеми политички партии го потпишаа за спроведување на договореното од Пржино, а треба да се усвојат ...

СДСМ се враќа во Собранието – ќе се гласаат измените на Изборниот законик

24 Вести - 22.07.2016

Денеска во Собранието треба да бидат изгласани законските измени на Изборниот законик што произлегуваат од постигнатиот меѓупартискиот договор. Пратениците од коалицијата на СДСМ треба повторно да се вклучат во редовните активности на Законодавниот ...