TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто вредноста на биткоинот порасна 700 проценти од почетокот на пандемијата

Слободен Печат - 13.01.2021

Вредноста на дигиталната валута биткоин расте, а во првата седмица од јануари за првпат достигна повеќе од 40.000 американски долари, удвојувајќи се за помалку од месец дена. Цената на биткоинот скокна за повеќе од 700 отсто откако пандемијата ...

Ги сокрил од самиот себе: Германец има 7.000 биткоина, но ја изгубил лозинката

Бриф - 13.01.2021

„Њујорк тајмс“ ја објави приказната на Стефан Томас, германски програмер кој живее и работи во Сан Францискo. Томас е крипто-милионер, поседува шифриран паричник, физички диск од брендот „IronKey“, на кој има 7.002 биткоини заштитени со негова ...

Заборавена лозинка стои помеѓу човек и Биткоин богатство од 220 милиони долари

Пари - 13.01.2021

“Hello darkness, my old friends.” Стефан Томас, програмер роден во Германија, кој живее во Сан Франциско, му преостануваат уште две претпоставки за да открие лозинка за која вреди, околу 220 милиони долари.

Лозинка вредна 240 милиони долари: Програмер би можел да загуби цело богатство ако не го „отклучи“ дигиталниот паричник

ММС - 13.01.2021

Стефан Томас не е единствениот кој заборавил лозинка, но е еден од ретките кои таа заборавеност ги чинела милиони долари. Имено, Томас имал само две шанси за да дојде до богатство од 240 милиони долари.

Заборавена лозинка и уште две можности за погодок – програмер може да изгуби 240 милиони долари

Радио МОФ - 13.01.2021

Стефан Томас не е првиот човек кој си ја заборавил лозинката, но овојпат заборавената лозинка може да го чини многу. На Стефан Томас му преостануваат уште два обида за да си ја погоди лозинката и да добие богатство од 240 милиони долари.

Има 240 милиони долари во биткоини, но ја заборавил шифрата од дигиталниот паричник

USB - 13.01.2021

Пред десет години, програмерот Стефан Томас за едно видео што го креираше, а во кое го објаснува начинот на кој работат криптовалутите, беше платен соодветно – во биткоини. Во време кога доби повеќе од 7.000 биткоини, нивната вредност беше помеѓу 2 ...

Ја заборавил шифрата од дигиталниот паричник, може да остане без 200 милиони евра

Канал5 - 13.01.2021

Оваа интересна, но и трагикомична приказна, доаѓа од Сан Франциско. Имено, еден програмер поради лошото памтење може да остане без неверојатни 200 милиони евра. Стефан Томас има „заштеда“ која изнесува повеќе од 200 милиони евра, и тоа во ...

Милионер го загуби своето богатство од 240 милиони долари затоа што ја заборавил својата лозинка

Во Центар - 13.01.2021

Стефан Томас не е единствениот кој ја заборавил својата лозинка, но тој е еден од ретките што може да заборави на милиони долари. Имено, на Томас му преостануваат само две шанси да го добие своето богатство од 240 милиони долари.

Програмер има 250 милиони долари во биткоини, но ја заборавил лозинката и нема пристап до нив

Црнобело - 13.01.2021

Еден програмер од САД, пред десетина години наплатил за услуга со биткоини. Тогаш му биле исплатени 7.002 биткоини, кои денес вредат над 200 милиони долари, но тој не може да ја најде лозинката и нема пристап до нив, a има уште 2 обиди да ја погоди ...

Лагард побара да се регулира тргувањето со биткоин поради перење пари

Бизнис Вести - 13.01.2021

Претседателот на Европската централна банка, Кристин Лагард, повика денес на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се ...

Вртоглав раст на вредноста на биткоинот

Емитер - 13.01.2021

Криптовалутата има неверојатен старт во Новата 2021 година. За неполни две недели нејзината вредност неколкукратно се зголеми. Вестите се повеќе од добри за сите што во некој момент инвестирале во биткоинот, независно дали тоа го правеле со 'копање' ...

Лагард: Потребно е глобално регулирање на трговијата со биткоин

Опсервер - 13.01.2021

– Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се ...

Криптоинвеститори, бидете подготвени да изгубите сè

Денар - 13.01.2021

Британските регулатори издадоа експлицитно предупредување до потрошувачите кои сакаат да го искористат новиот крипто „бум“: „Бидете подготвени да изгубите сè“, пишува „Bloomberg“. „Инвестирањето во криптовалути или инвестиции и кредити поврзани со ...

Лудото време на Биткоинот покажува зошто луѓето треба да бидат претпазливи пред да инвестираат во него

Пари - 13.01.2021

Биткоин во последно време не покажува знаци на запирање. Со тоа демонстрира зошто инвеститори треба да направат пауза пред да стават уште пари во оваа криптовалута. Средството достигна рекордно високо ниво од 41,973 долари во петокот, според ...

Ја заборавил шифрата од дигиталниот паричник, па сега може да остане без 200 милиони евра

Скопје24 - 13.01.2021

Оваа интересна, но и трагикомична приказна, доаѓа од Сан Франциско. Имено, еден програмер поради лошото памтење може да остане без неверојатни 200 милиони евра. Стефан Томас има „заштеда“ која изнесува повеќе од 200 милиони евра, и тоа во ...

Европска банка :„Биткоинот се користи за неприфатливо перење пари и затоа треба да се регулира со закон“.

Во Центар - 13.01.2021

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард повика денес на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се ...

Лагард: Потребно е глобално регулирање на трговијата со биткоин

Независен - 13.01.2021

Германија – Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да ...

Лагард: Потребно е глобално регулирање на трговијата со биткоин

24Инфо - 13.01.2021

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат ...

Лагард повика на регулирање на трговијата со криптовалути: Има случаи во кои биткоинот се користи за перење пари

Слободен Печат - 13.01.2021

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат ...

Лагард: Биткоинот треба да се регулира на глобално ниво

А1 On - 13.01.2021

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат ...

Лагард: Потребно е глобално регулирање на трговијата со биткоин

MakPress - 13.01.2021

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности за перење пари и дека е потребно да се затворат ...

Зошто вредноста на биткоинот порасна 700 проценти од почетокот на пандемијата

24Инфо - 13.01.2021

Вредноста на дигиталната валута биткоин расте, а во првата седмица од јануари за првпат достигна повеќе од 40.000 американски долари, удвојувајќи се за помалку од месец дена. Цената на биткоинот скокна за повеќе од 700 отсто откако пандемијата ...

Ќе има поголема регулатива за трговијата со биткоин

Пари - 14.01.2021

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, повика денес на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се користи за активности поврзани со перење пари и дека е потребно да ...

Ја заборавил лозинката вредна 220 милиони долари: Биткоинот му донесе богатство, но сега е во големи проблеми

Локално - 13.01.2021

Најпопуларната криптовалута доживеа драстичен раст на крајот на 2020 година, за многу бргу да достигне рекордна вредност од 40 000 УСД. Иако неговата вредност падна во изминатите неколку дена, сепак е на завидно ниво, а сега вреди повеќе од 34.000 ...

Две погрешни лозинки и вечно ќе изгуби биткоини вредни 220 милиони долари

Телефони.мк - 13.01.2021

Сопственик на биткоини со денешна вредност од над 220 милиони американски долари има можност уште два пати да ја згреши неговата лозинка која овозможува влез во крипто паричникот или засекогаш ќе ги загуби.

Изгубил лозинка од профил на Биткоин вредни 220 милиони долари

Кумановски м. - 13.01.2021

Германскиот програмер Штефан Томас го изгубил кодот за пристап до профилот, на која има 7.002 биткоини, вредни околу 220 милиони долари, а му преостануваат само уште два обида да го погоди, пред сметката да се заклучи засекогаш.

Загубени се 140 милијарди долари во биткоини поради заборавени лозинки

Акцент - 13.01.2021

Бидејќи неодамна цената на биткоинот нагло се зголеми, сопствениците на таа криптовалута кои не можат да пристапат до новостекнатото богатство, испаничија. Околу 20 проценти од постојните 18,5 милиони биткоини – вкупно вредни 140 милијарди – се во ...