TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали Макрон најави крај на проширувањето? САД ја „искара“ ЕУ за недоделувањето на датум за Скопје и Тирана

ТВ21 - 19.10.2019

Одбивањето на францускиот Претседател, Емануел Макрон да даде „зелено светло“ за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија, ги разлути европските лидери. Според порталот „Политико“, европските лидери најавиле дека недобивањето датум ќе ...

„Click Plus“ за студениот туш од Брисел – кој е виновен, Макрон или Владата?

ТВ21 - 19.10.2019

Оставка и предвремени избори побара речиси целата опозиција. Од ВМРО-ДПМНЕ, па Алијанса за Албанците, и Беса. Освен на пресконференциите во текот на денот, дел од овие партии своето барање го повторија и во емисијата Клик Плус, која беше посветена ...

Како Макрон му зададе ФАТАЛЕН УДАР на Западен Балкан за влез во ЕУ

Слободен Печат - 19.10.2019

Иако заговара нов начин на преговори, Франција не прецизираше што тие треба да опфатат и како тоа треба да изгледа. Она што засега се знае е дека таа методологија би можела да биде претставена следната пролет.

(ВИДЕО) Мехмети: Во изјавите на Макрон за Албанците нема реални аргменти, тие се само изговор за да се извлече од ...

360 степени - 19.10.2019

Аналитичарот Ибрахим Мехмети во дебата на „360 Степени“ ги коментираше изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон во однос на Албанците како изговор зошто не се одобрува датум за почеток на пристапни преговори со ЕУ за С.

Mакрон не и кажа „не“ на Mакедонија, туку му кажа „не“ на проширувањето

Алфа - 19.10.2019

Франција не и кажа „НЕ„ на Македонија, туку кажа едно големо „НЕ„ на проширувањето како концепт. Претседателот Макрон тоа го зборува веќе подолг период, но проблемот е што Македонската влада и премиерот Заев, со својата хендикепирана дипломатија не ...

ЗАЕВ СЕ ОБИДЕЛ ДА ДОГОВОРИ СРЕДБА СО МАКРОН: Дали се слушнале по ветото?

Фактор - 19.10.2019

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа денеска на прес -конференција. „Четрири месеци се обидувавме да го договориме средба со ...

Ставот на Макрон е внатрешен договор на Франција, но не треба да се откажуваме, порача Заев

МКД - 19.10.2019

Во врска со ставот на францускиот претседател Еманеул Макрон, дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ, премиерот Заран Заев рече дека не треба да се откажуваме од ...

Четири месеци барав средба со Макрон, но безуспешно, вели Заев

Фокус - 19.10.2019

Премиерот Зоран Заев информираше дека барал средба со францускиот претседател, Емануел Макрон, но тоа завршило без успех. „Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но ...

Заев: Во Брисел буквално ги молев да не ги гасат ѕвездите, ми се јавија сите премиери да ме охрабрат

Телма - 19.10.2019

Во Брисел буквално ги молев да не ги гаснат европските ѕвездички, рече премиерот, одговарајќи на новинарско прашање за тоа кој е неговиот личен став за отпорот на Франција, која беше единствената што не даде зелено светло.

(ВИДЕО) Заев: Не сум се слушнал со Макрон откако не добивме датум

А1 On - 19.10.2019

Четрири месеци се обидувавме да го договориме средба со претседателот на Франција, Макрон, на која би се изнеле ставови за европската иднина на земјата, но не успеавме да ја договориме, рече премиерот Зоран Заев.

Би-Би-Си: Искусни ЕУ дипломати гневни поради блокадата на Северна Македонија и Албанија

Сител - 19.10.2019

Многу искусни дипломати од ЕУ се гневни по блокадата на Северна Македонија и Албанија за почеток на преговорите за членство од страна на Франција и две-три други земји членки, јави Би-Би-Си.

Заев: Ги молев лидерите во Брисел

Телма - 19.10.2019

-Во Брисел ги молев, буквално ги молев, да не ги гаснат ѕвездите на европската Унија. Да не бидат пречка, туку да бидат херои. Ни останува сега сонцето на нашето знаме да светне силно, изјави Заев на обраќањето одговарајќи на новинарско прашање.

Бескрајна сапунска опера

Deutsche Welle - 19.10.2019

Така е во политиката. Не верувајте во сѐ што ви кажуваат. Зоран Заев тоа го почувствува на драматичен начин. Сега му останува да ги лечи тешките рани и да се прашува – дали бев премногу наивен? Колумна на Љупчо Поповски.

Ни Тимоние не успеал да му обезбеди средба на Заев со Макрон

+инфо - 19.10.2019

Без успех останале барањата на премиерот Зоран Заев за средба со францискиот претседател Емануел Макрон. Премиерот ова го рече на денешната прес-конференција. – Барав средба со претседателот Емануел Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава ...

Политико: Лидерите на ЕУ лути поради противењето на Макрон за старт на преговорите

Алсат-М - 19.10.2019

Противењето на францускиот претседател Емануел Макрон за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија ги разлути лидерите на ЕУ, оценува бриселскиот портал Политико во својот осврт на вчера завршениот Европски совет.

Зошто Макрон ја жртвуваше веродостојноста на ЕУ?

Deutsche Welle - 19.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го спречи отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и со Албанија. Тоа е грешка, смета Бернд Ригерт. Во Северна Македонија и во Албанија владее големо разочарување. А тоа е и разбирливо.

Датумот наречен желба

Н.Македонија - 19.10.2019

Европската Унија не додели датум за почеток на пристапните преговори за Македонија, со што ги изневери очекувањата на домашната политичка јавност, но и на граѓаните. Неизвесноста што траеше уште од почетокот на неделата вчера ја прекинаа лидерите на ...

Фатумот на датумот

Либертас - 19.10.2019

Светов скоро ќе се распадне. Така што, океј сме и без датум. Да поуживаме уште малку. Неверојатниот микс на оптимистички песимизам или песимистички оптимизам, збогатен со идеална доза на рационалност, благородност и добронамерност, ми го испрати ...

Заев: 4 месеци барав средба со Макрон, сакам да се сретнам со него, тој е наш пријател

Либертас - 19.10.2019

Премиерот Заев на новинарско прашање потврди дека најмалку 4 месеци преку францускиот амбасадор Тимоние и македонскиот амбасадор во Франција и преку други дипломатски канали барал средба со францускиот председател Макрон но засега не добил одговор.

Заев: Да не ги губиме пријателите, тоа што се случи е поради внатрешно прашање на Франција

+инфо - 19.10.2019

За мене тоа што се случи во Брисел е внатрешно прашање на Франција. Ние не треба да ги губиме пријателите, Франција ни е пријател, рече премиерот Зоран Заев прашан како го доживеал ставот на францускиот претседател Емануел Макрон.

Илузиите со датумот

Н.Македонија - 19.10.2019

Многу огорченост, лутина, неверување се истура деновиве на адресата на ЕУ, поконкретно на Франција и нејзиниот претседател Макрон, поради непопустливиот став на Македонија да не ѝ се додели јасен и чист датум за почеток на преговорите со Унијата.

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Алсат-М - 19.10.2019

Северна Македонија и Албанија нема да започнат преговори за пристапување затоа што францускиот претседател не го дозволува тоа. И тоа може да го остави Балканот во конфликти и на други сили, коментира Бернд Ригерт, дописник на Дојче веле од Брисел ...

Заев: Четири месеци барав средба со Макрон, за жал безуспешно

Независен - 19.10.2019

„Барав средба со претседателот Емануле Макрон и преку францускиот амбасадор во земјава Кристијан Тимоние четири месеци – но безуспешно. Секогаш посакувам средба со претседателот на Франција, голема земја и голем пријател на Северна Македонија, ...

Заев: Баравме средба со Макрон, но не добивме

CivilMedia - 19.10.2019

„Баравме средба со Макрон, три четири месеци, но не успеавме да добиеме. Се обидувме и преку нашата амбасада во Франција, преку францускиот амбасадор Тимоние, преку други дипломатски можности што ги имавме, но не успеавме.

Верувам дека Франција ќе го коригира својот став, изјави Заев во одговор на новинарско прашање

CivilMedia - 19.10.2019

„Макрон и видео снимаше да го охрабри нашиот народ. За мене Франција е наш пријател. Пријателите не треба да ги губиме. Верувам дека Франција ќе ги надмине тие прашања кои се внатрешни. Ги молев во ЕУ да не ги згаснат евроските ѕвездички“, изјави ...

Борјан Јовановски: Порелевантно е прашањето за оставка на Макрон!

Expres - 19.10.2019

Среде најавата од премиерот Зоран Заев за предвремени избори најбрзо што може по најновото „не“ од Европска унија за старт на преговори за членство со Македонија, новинарот Борјан Јовановски смета дека оставка треба да даде – францускиот претседател ...

ДВ: Макрон го поткопува кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Слободен Печат - 19.10.2019

Макрон треба да го преиспита своето вето освен ако и тој самиот не сака да биде популист. Следната можност е самитот на ЕУ во декември", пишува дописникот на ДВ од ...

Макрон го предава Западен Балкан на неевропските сили

Фактор - 19.10.2019

Многу врева се крена околу ставот и решението на Франција, поточно нејзиниот претседател да стави вето на започнувањето на претпристапни преговори со Македонија и Албанија за членство во ЕУ.

ИТАЛИЈАНСКИ МЕДИУМИ: Макрон се одмаздува

Фактор - 19.10.2019

Ништо од Европа за Албанија и Северна Македонија, пишуваат италијанските медиуми . Ова е одлуката на самитот за проширување на Европската унија на Балканот, на кој се најде тешкото вето на францускиот претседател Емануел Макрон за Тирана и Скопје.

Макрон бара инвестиции во Македонија во период кога Сосиете Женерал си заминува од земјава

еМагазин - 19.10.2019

Лицемерни и иронични се изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон со кои се обиде да ја оправда блокадата на датумот за преговори за Македонија и покрај тоа што земјата ги исполни сите правни и политички предуслови од Европската Унија.

РЕАКЦИИ: Франција им штети на интересите на ЕУ

Фактор - 19.10.2019

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија. Георги Готев од Еурактив на Твитер прокоментира: „Толку тажно. Денес ЕУ ја покажува својата моќ против Северна Македонија, наместо да ѝ покаже заби на Турција“.

Главата горе Македонци: „Шугата“ е кај Макрон и ЕУ, време е сами да си ја средиме државата

еМагазин - 19.10.2019

Големо е разочарувањето кај македонските граѓани по фијаското со датумот за преговори кој не и беше доделен на земјава единствено поради блокадата на францускиот претседател Емануел Макрон, но и Холандија, Франција и Германија кои не сакаа ...

ЛА ВЕРИТА ДЕНЕС: “Макрон се осветува и го блокира проширувањето на ЕУ”

Магазин - 19.10.2019

Европскиот Совет уште еднаш уште еднаш ѝ го негираше правото на Македонија, земја-кандидат уште од 2005та година, да отпочне преговори за членство во ЕУ. Македонија повторно добива ладен туш и сфаќа дека е само еден спореден проблем во меѓународните ...

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

IRL - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, ја образложи одлуката да постави блокада на процесот за почнување преговори со Македонија и Албанија.

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

24Инфо - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, зборуваше за одлуката да го блокада процесот за почнување преговори за влез во ЕУ со Македонија и Албанија.

Макрон направи на европските функционери да се гледа како лажговци

24Инфо - 18.10.2019

Првите луѓе на институциите на ЕУ ја осудија блокадат од францускиот преседател Емануел Макрон за почеток на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија. ЕУ-фукционерите кои се на заминување цело време беа оптимисти, посебно по ...

Меркел, Џонсон и Макрон во заеднички поход

МКД - 18.10.2019

Емануел Макрон денеска најави заедничка иницијатива со Ангела Меркел и Борис Џонсон - тие наскоро ќе разговараат со претседателот на Турција. Тројцата европски лидери сакаат да зборуваат за турската офанзива против курдските сили во североисточна ...

Да изброиме колку пати Макрон спомна „ЕУ“ и „европска перспектива“ во видеото за референдумот

365 - 18.10.2019

„Дами и господа, драги пријатели, ќе Ви одземам малку од Вашето време за директно да ви се обратам“, започна на 22 септември пред една година видео обраќањето на францускиот претседател Емануел Макрон, кој за разлика од низа други светски и европски ...

„Зошто си ги врзуваме рацете?“ Реакции на одлуката на ЕУ

МКД - 18.10.2019

Денеска Европскиот совет не даде датум за почеток на преговорите со Македонија и Албанија за членство во ЕУ. Според информациите од Брисел консензусот не бил постигнат поради противењето на францускиот претседател Емануел Макрон.

„Се чувствувам засрамено“ Реакции на ЕУ-лидерите на блокадата од Макрон

МКД - 18.10.2019

Лидерите на институциите на ЕУ го осудија одбивањето на блокот да ги почне преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија како „историска грешка“. Удирајќи им шлаканица на проевропските политичари во малите балкански држави, лидерите на ЕУ ...

КОЈ Е ЕМАНУЕЛ МАКРОН, човекот кој и кажа НЕ на Македонија кон патот на Европската Унија?

Магазин - 18.10.2019

Емануел Макрон кој се изјасни за НЕ за почеток на преговори на Македонија во Европската унија е француски политичар, јавен службеник и поранешен инвестициски банкар, избран за претседател на Француската Република на 7 мај 2017 година.

Франција им штети на интересите на ЕУ, вели Европската народна партија

МКД - 18.10.2019

Вчера на самитот на Советот на ЕУ Данска и Холандија ѝ се придружија на Франција искажувајќи спротивставување на почнувањето преговори за пристапување во ЕУ со две балкански држави. Париз ги призна напорите на Скопје, особено по договорот за промена ...

Треба ли Македонија очајно да тропа на вратата на ЕУ која Макрон ја заклучи?

Фокус - 18.10.2019

По ветото од Грција во 2008 година, Македонија денеска доби нова блокада за почнување преговори за членство, овојпат од Франција. Францускиот претседател Емануел Макрон во својата изјава дури рече и дека не мора сите земји-соседи на ЕУ да станат ...

Македонија и Албанија не добија датум за старт на пристапните преговори за членство во ЕУ

Алсат-М - 18.10.2019

Северна Македонија и Албанија не добија одобрение од сите земји-членки за почеток на преговорите за членство. Челниците на институциите на ЕУ го сметаат овој заклучок како историска грешка, но без излез, главно поради противењето на Франција.

Макрон: Преговори само со С. Македонија ќе беа голема грешка

Deutsche Welle - 18.10.2019

На прес-конференцијата по самитот, францускиот претседател се обиде да го образложи ветото за почетокот на преговори со С. Македонија и Албанија, доведувајќи ја во прашање потребата од проширување на ЕУ како концепт.

Макрон: Одвојувањето на Македонија и Албанија ќе беше смртоносна политичка грешка

Телма - 18.10.2019

За францускиот претседател Емануел Макрон, одвојувањето на Македонија и Албанија на патот кон Европската унија би било смртоносна грешка. Макрон, кој кажа „НЕ“ за датум за преговори за двете земји, на Самитот на Европската унија што заврши денеска ...

(ВИДЕО) Како Макрон ги убедуваше Македонците да гласаат за промена на името со цел членство во ЕУ и НАТО

Фокус - 18.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон стави вето на почнување преговори со Македонија. Тој пред една година со специјално видео им се обрати на македонските граѓани да излезат и да гласаат „за“ на референдумот за промена на името со цел членство во ...

Што зборуваше Заев на 30 април годинава

Expres - 18.10.2019

Во тек на претседателската кампања, на 30 април на митинг одржан во Општина Илинден, премиерот Зоран Заев информирташе дека доаѓа директно од Берлин, каде што имал успешни состаноци со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател ...

Франција тврди дека Макрон не бил изолиран во Брисел

Deutsche Welle - 18.10.2019

Француската влада вели дека е „мит“ тврдењето оти претседателот Макрон бил изолиран на состаноците на самитот на ЕУ. Другите лидери говорат за „историска грешка“ со тешки последици за Балканот.