TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новата германска влада со поддршка за С. Македонија и Албанија во ЕУ

Р.С.Европа - 25.11.2021

Речиси два месеца по победата на сојузните избори, социјалдемократот Олаф Шолц ќе биде новиот канцелар на Германија на чело на коалиција од три партии. Во нивниот договор за новата влада се поддржува отворањето на преговорите за пристапување на ...

Постигната спогодба за нова германска влада, поддршка за европските интеграции на Западен Балкан

МКД

ВО ГЕРМАНИЈА СЕ РАЗМИСЛУВА ЗА ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА Министерот Шпан вели дека веќе е доцна

+инфо

Поддршка за европска перспектива на Западен Балкан: Германските социјалдемократи, зелените и либералите ќе состават влада

Слободен Печат

Договорена новата влада во Германија- крај на ерата на Меркел

Deutsche Welle

Падна договор: Германија добива влада на чело со Олаф Шолц

360 степени

Нова влада во Германија: Шолц ќе ја предводи коалицијата, со планови кон зелена економија

Нова ТВ

Нетпрес Вечер Прес Точка

САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Независен - 25.11.2021

САД – САД соопштија дека со нетрпение очекуваат да соработуваат со претстојната германска влада откако коалицијата на левиот центар постигна договор. – Со нетрпение очекуваме да соработуваме со новата германска влада на нашите цели за ревитализација ...

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Бизнис Вести

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Телма

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Курир

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Опсервер

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Сител

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Lider

Канал5 MakPress 24Инфо Денешен

Олаф Шолц ќе биде новиот канцелар на Германија

Слободен Печат - 24.11.2021

Во коалицискиот договор на трите партии, кои на чело со Олаф Шолц ќе ја формираат новата влада на Германија, се изразува поддршка за европската интеграција на Западен Балкан. Во договорот меѓу Социјалдемократите, Зелените и Либералите, напишан на ...

Коалициски договор на новата германска влада и за Западен Балкан

ТВ21

Коалициски договор на новата германска влада: Албанија и С.Македонија да ги отворат првите поглавја

Телма

Коалициски договор на новата германска влада и за Западен Балкан

Вечер Прес