TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дритан Абазовиќ: Бугарија во овие разговори треба да влезе со повеќе разум и грижа

ТВ21 - 15.10.2021

Запрашан за моменталниот спор што Северна Македонија го има со Бугарија, заменик премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ во интервју дадено за ТВ21 изјави дека му е жал за ситуацијата во која се најде Северна Македонија.

Абазовиќ за влијанието на СПЦ: Луѓето мора да разберат дека Црна Гора е земја во која 70-80% од православните верници ...

ТВ21 - 15.10.2021

Во интервјуто дадено за ТВ21, заменик премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ на прашањето за влијанието на Српската Православна Црква која го има во Црна Гора и влијанието кое истата го има врз владиниот партнер од коалицијата посочи дека јавноста ...

Дритан Абазовиќ за тензиите на Косово: Не е добро од секоја акција да правиме политика за зголемување на меѓуетничките ...

ТВ21 - 15.10.2021

Заменик премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ одговарајќи на прашањето во врска со моменталните тензии на северниот дел на Косово и неговата средба со премиерот на Косово, Албин Курти, во интервјуто за ТВ21 испрати порака во име на црногорската ...

Абазовиќ за ТВ21: Единствено со институционални реформи можеме да ја убедиме ЕУ да не повика да станеме формална членка

ТВ21 - 15.10.2021

Во врска со евроскептицизмот и иднината на регионот во интервјуто за ТВ21, Дритан Абазовиќ, заменикот премиер на Црна Гора рече дека сите земји од Западен Балкан мора да ги спроведат институционалните реформи, да создадат по фер и посоодветно ...

Абазовиќ за ТВ21: Ни треба регионална иницијатива која ќе биде функционална, мора да ја обновиме довербата меѓу нас – ...

ТВ21 - 15.10.2021

Во интервјуто за ТВ21 заменик премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ говореше за регионалните иницијативи, „Отворен Балкан„ и потенцијалната нова иницијатива помеѓу Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина.

Дритан Абазовиќ: Во Црна Гора сè уште има големо влијание од Русија и Србија

ТВ21 - 15.10.2021

Во ексклузивно интервју за ТВ21, заменик премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ како одговарајќи на прашањето во врска со акцијата и настаните од 5ти Септември рече дека во Црна Гора се уште постои големо влијание од страна на Русија и Србија.

Абазовиќ: Не сум сигурен дека некој има храброст да ја собори Владата

ТВ21 - 15.10.2021

Во интервјуто за ТВ21 заменик премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ зборувајќи за моменталната политичка ситуација во Црна Гора и текот на преговорите за реконструкција на владата рече дека ако не се договорат коалиционите партнери веројатни се и ...

Абазовиќ за Трилинг: Црна гора би можела да се вклучи во иницијативата „Open balkan“

24 Вести - 15.10.2021

Црна Гора би можела да се вклучи во иницијативата „Open balkan“ открива црногорскиот вицеприемер Дритан Абазовиќ. „Постоеше скептицизам зад проектот „Отворен Балкан“ бидејќи се сомневавме дека зад оваа идеја се кријат некои великодржавни политички ...

Абазовиќ најави дека Црна Гора може да се приклучи на „Отворен Балкан“

Локално - 15.10.2021

Процесот на преговори трае предолго, меѓутоа тука постои вина и кај двете страни, т.е. одговорноста е кај двете страни, вели црногорскиот вицепремиер Дритан Абазовиќ во гостувањето на емисијата „Трилинг“.

Панорама / „ЕУ не е добар медијатор“

Н.Македонија - 15.10.2021

Љубљана – Докторка од Помурје во Словенија издавала потврди за коронавирус за 50 евра. Обвинетата докторка изјави дека ги издавала сертификатите врз основа на наодите што докажуваат присуство на антитела во телото, но тоа не е валиден начин да се ...

Црна Гора се отвора кон Отворен Балкан, Абазовиќ вели дека немаат ништо против регионална соработка

Слободен Печат - 14.10.2021

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во изјава за ТВ21 по форумот „Економист“ изјави дека неговата земја нема ништо против иницијативата за Отворен Балкан, во која учествуваат Албанија, Србија и Северна Македонија.

Црна Гора се отвора кон Отворен Балкан, Абазовиќ вели дека немаат ништо против регионална соработка

Курир - 14.10.2021

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во изјава за ТВ21 по форумот „Економист“ изјави дека неговата земја нема ништо против иницијативата за Отворен Балкан, во која учествуваат Албанија, Србија и Северна Македонија.

Заев се сретна со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции, нашата ...

ТВ21 - 14.10.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа ...

Црна Гора се отвора кон Отворен Балкан, Абазовиќ вели неговата земја нема ништо против регионална соработка

Нетпрес - 14.10.2021

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во изјава за ТВ21 по форумот „Економист“ изјави дека неговата земја нема ништо против иницијативата за Отворен Балкан, во која учествуваат Албанија, Србија и Северна Македонија.

Црна Гора се отвора кон Отворен Балкан, Абазовиќ вели неговата земја нема ништо против регионална соработка

Точка - 14.10.2021

Вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во изјава за ТВ21 по форумот „Економист“ изјави дека неговата земја нема ништо против иницијативата за Отворен Балкан, во која учествуваат Албанија, Србија и Северна Македонија.

Заев- Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции, нашата иднина е развиена економија

24Инфо - 14.10.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа” кој во организација на лондонски „Економист” се одржа ...

Премиерот Заев се сретна со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ

Канал5 - 14.10.2021

„Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции, нашата иднина е развиена економија “. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на ...

Премиерот Заев се сретна со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски ...

Бриф - 14.10.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа ...

Заев – Абазовиќ: Заедничката иднина на Скопје и Подгорица е во ЕУ

Lider - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ на која беше истакната одличната соработка меѓу двете земји. Фокусот на соработката, како што соопшти владината прес-служба, е на унапредување на ...

Заев се сретна со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции, нашата ...

Кумановски м. - 14.10.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа ...

Заев – Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции, нашата иднина е развиена економија

Локално - 14.10.2021

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа” кој во организација на лондонски „Економист” се одржа ...

Заев на средба со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ

Н.Македонија - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите на самитот на Западен Балкан, со наслов „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“, кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа денеска во Скопје, се сретна со делегација ...

Дритан Абазовиќ на средба со Заев

Република - 14.10.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа денеска во Скопје, се сретна со ...

Заев и Абазовиќ споделиле искуства за привлекување странски инвестиции и развој на земјоделството и туризмот

Република - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите на Самитот на Западен Балкан, насловен „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа во Скопје, се сретна со делегација предводена од ...

Заев на средба со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции

Точка - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите на самитот на Западен Балкан, со наслов „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“, кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа денеска во Скопје, се сретна со делегација ...

Заев-Абазовиќ: Заедничката иднина на Скопје и Подгорица е во Европската Унија

МКД - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ на која беше истакната одличната соработка меѓу двете земји. Фокусот на соработката, како што соопшти владината прес-служба, е на унапредување на ...

Заев на средба со црногорскиот вицепремиер Абазовиќ: Споделуваме искуства за привлекување странски инвестиции

MTM - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите на самитот на Западен Балкан, со наслов „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“, кој во организација на лондонски „Економист“ се одржа денеска во Скопје, се сретна со делегација ...

Заев – Абазовиќ: Заедничката иднина на Скопје и Подгорица е во ЕУ

MakPress - 14.10.2021

Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со потпретседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ на која беше истакната одличната соработка меѓу двете земји. Фокусот на соработката, како што соопшти владината прес-служба, е на унапредување на ...