TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правила и прилагодувања во услови на полициски час

Курир - 09.04.2020

Граѓаните, институциите, стопанството… во целата држава се прилагодуваат на дополнитените забрани за движење на цела територија, откако стапија во сила новите поригорозни мерки на Владата за спречување на ширењето на коронавирусот.

Манчевски: Дозволите за движење се само за одење до работното место и враќање дома

Слободен Печат - 08.04.2020

Втор на видеосесијата која се одржува во Владата говореше министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, кој информираше за дозволите за движење за време на полицискиот час. -Во основа постојат различни категории на фирми за кои ние издаваме ...

И Србија воведува забрана за движење од петок попладне до понеделник наутро

360 степени - 08.04.2020

Србија ја продолжи забраната за движење која предвидува полицискиот час да започне од петок во 17 часот и да трае до пет часот во понеделник, како мерка против ширење на коронавирусот. Досега забраната за движење важеше од сабота во 13 часот до ...

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

А1 On - 08.04.2020

Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот на МИА од Белград, досега забраната за движење важаеше од сабота во 13 ...

Децата со посебни потреби ќе може да бидат изнесени за време на полицискиот час

Фактор - 08.04.2020

Владата донесе одлука со која децата со посебни потреби ќе може да бидат изнесени надвор за време на забраната за движење преку работната недела и викендите. Семејства со деца со посебни потреби: од понеделник до петок можат да ги изнесат надвор ...

Нови уредби и одлуки на Владата за справување со здравствено-економската криза

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 6 април 2020 Владата на Република Северна Македонија на денешната 36-тата седница донесе повеќе уредби, одлуки и заклучоци во насока на справување со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот.

Полицискиот час од денеска од 16 до 5 часот

Р.С.Европа - 08.04.2020

Забраната за движење на населението на територијата на Македонија, од денеска почнува во 16 и завршува во 5 часот наутро во работните денови. Во деновите од викенд ќе има целодневен полициски час за сите граѓани, односно од 16 часот во петок до 5 ...

Граѓаните кои се грижат за стари и болни лица ќе добијат дозвола за движење за време на полицискиот час

Сакам да кажам - 07.04.2020

Дозволи за движење за време на полицискиот час ќе добијат и граѓаните кои се грижат за стари, болни и немоќни лица. Членовите на семејството или лицето кои се грижи за овие лица, ќе треба да поднесат барање за добивање дозвола до Министерството за ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците ќе одат на работа со ...

24Инфо - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија, на 36-та седница , одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 ...

Заинтересираните од Кратово да се пријават за дозволи за движење за време на полицискиот час

Опсервер - 07.04.2020

Крива Паланка, 7 април 2020 () – Сите дежурни маркети и фирми-добавувачи на храна кои ќе работат за време на полициски час во Кратово за време на претстојниот викенд 11 и 12 април, да се пријават до утре во Општина Кратово за обезбедување дозволи за ...

Дополнителни одлуки и објаснувања за работното време и за работењето во новите услови со дополнителни рестрикции на ...

iPortal - 07.04.2020

Како дополнување на Одлуката за изменување на Одлуката за забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија, донесена на 36-та седница, за продолжена забрана за движење од понеделник до петок и за време на викендите, ...

Големи редици и турканици пред банките, се чека и по два часа за да стигне на ред

Локално - 07.04.2020

Од утре лицата над 67-годишна возраст стравуваат дека нема да успеат да ги завршат неопходните обврски во дозволениот термин за движење од 10 до 12 часот. Денеска имаше долги редици каде повозрасните лица чекаа пред банкарска експозитура за да си ги ...

На работа со посебни дозволи, фабриките и транспортот продолжуваат со работа и за време на полицискиот час

Република - 07.04.2020

Владата на 36-та седница, одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус), заклучи дека економските ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час

Кумановски м. - 07.04.2020

Владата на Република Северна Македонија, на 36-та седница, одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 ...

Јавните установи да го прилагодат работното време согласно новите измени на забраната за движење

OhridNews - 07.04.2020

Владата донесе Одлука за изменување на Одлуката за утврдување распоред на работното време во Владата на Република Северна Македонија, министерствата и другите органи на државната управа, во насока работното време да го прилагоди согласно забраната ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Опсервер - 07.04.2020

Скопје, 7 април 2020 () – Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го ...

Кучињата за викенд може да се шетаат трипати на ден, вработените во администрацијата преку недела пред 16 часот да ...

МКД - 07.04.2020

За време на забраната и посебниот режим на движење на територијата на државата сите граѓани кои живеат во станбени објекти за колективно домување и што имаат домашни миленичиња (куче), од понеделник до петок ќе можат да ги изнесуваат надвор од ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Канал5 - 07.04.2020

Како што сооопшти денеска владината прес-служба, производствените погони, фабрики и транспорт ќе продолжат да функционираат и во време на полицискиот час. Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

А1 On - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Сител - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Курир - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полициски час, работниците со посебни дозволи

Денар - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Со посебни дозволи овозможена работа на фабриките, транспортот и доставата и за време на полицискиот час

еМагазин - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

ММС - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

iPortal - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Нетпрес - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Либертас - 07.04.2020

– Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

PressingTV - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

CivilMedia - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Овозможена работа на фабриките и транспортот и за време на построгиот полицискиот час, работниците со посебни дозволи

Frontline - 07.04.2020

Како што сооопшти денеска владината прес-служба, производствените погони, фабрики и транспорт ќе продолжат да функционираат и во време на полицискиот час што почнува од утре во 16 часот и ќе трае до 5:00 часот следното утро секој работен ден, како и ...

Влада: Работодавачи ќе издаваат посебни дозволи за движење на работниците

Тера - 07.04.2020

Владата на 36-та седница , одржана на 6 април 2020 година, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста КОВИД-19 (коронавирус), заклучи дека е кономските ...

Посебни дозволи треба да обезбедат работодавците кои ќе работат за време на викенд

MakPress - 07.04.2020

Економските оператори што работат во прва смена треба да го организираат работниот процес согласно забраната и посебниот режим на движење, а производствените капацитети кои работат и во втора, трета и четврта смена да го организираат својот начин на ...

Заинтересираните од Кратово да се пријават за дозволи за движење за време на полицискиот час

MakPress - 07.04.2020

Сите дежурни маркети и фирми-добавувачи на храна кои ќе работат за време на полициски час во Кратово за време на претстојниот викенд 11 и 12 април, да се пријават до утре во Општина Кратово за обезбедување дозволи за движење за време на полицискиот ...

Влада: Од денеска во 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

Press24 - 08.04.2020

Од денеска стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на ...

Денеска од 16 часот стартува полицискиот час

Фокус - 08.04.2020

Дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Македонија, што ја донесе ...

Во 16 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

Макфакс - 08.04.2020

Од денеска стапува на сила забраната за движење за сите граѓани на ниво на целата територија, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16:00 часот до 5:00 часот наредниот ден. За време на викендот се забранува движењето за сите граѓани од петок ...

ВЛАДА: Фирмите што работат прва смена порано да ги пуштаат вработените, викендот волонтери ќе носат неопходни намирници ...

Фактор - 08.04.2020

Владата уште еднаш ги потсетува граѓаните за новите мерки. Од денеска, велат оттаму, стартува Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на земјата.

Од денеска во 16 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

24Инфо - 08.04.2020

Од денеска стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Северна ...

Од 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

А1 On - 08.04.2020

Дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Северна Македонија, што ја ...

Од денеска во 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

Кумановски м. - 08.04.2020

Од денеска стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Северна ...

Денес стапуваат на сила дополнителните мерки на забрана за излегување по 16,00 часот и целосната забрана за излегување ...

Frontline - 08.04.2020

Според Одлуката, се забранува движењето на граѓаните на јавни места и јавни површини во групи поголеми од две лица, при што дозволено е родител да биде во поголема група со своите деца до 14 години.

Во 16 часот стартуваат дополнителните мерки за за ограничување на движењето на граѓаните

Н.Македонија - 08.04.2020

Од денеска стапува на сила забраната за движење за сите граѓани на ниво на целата територија, секој работен ден, од понеделник до петок, од 16.00 часот до 05.00 часот наредниот ден. За време на викендот се забранува движењето за сите граѓани од ...

Од 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

Либертас - 08.04.2020

Дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Северна Македонија, што ја ...

„Полициски час“ за граѓаните од денеска од 16 часот до 5 часот наутро во работни денови

Нова ТВ - 08.04.2020

Од денеска стартува изменетото времетраењето на „полициски час“ за македонските граѓани, согласно одлуката што ја донесе Владата на предлог на Комисијата за заразни болести и Генералниот кризен штаб.

Во 16 часот стартува новиот полициски час

Вечер - 08.04.2020

Од денеска стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на ...

Полициски час денес од 16:00 до 05:00

MakPress - 08.04.2020

Дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата територија на Македонија, што ја донесе ...

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

Република - 08.04.2020

Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот на МИА од Белград, досега забраната за движење важаеше од сабота во 13 ...

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

Курир - 08.04.2020

Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот на МИА од Белград, досега забраната за движење важаеше од сабота во 13 ...

Во Србија се проширува забраната за движење за време на викенд

Опсервер - 08.04.2020

Белград, 8 април 2020 () – Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот на од Белград, досега забраната за движење ...

Во Србија полицискиот час преку цел викенд

Либертас - 08.04.2020

– Забраната за движење во Србија ќе биде продолжена и ќе важи од петок во 17 часот до пет часот во понеделник, потврдија за медиумите во српската Влада. Како што јави дописникот на МИА од Белград, досега забраната за движење важаеше од сабота во 13 ...