TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неуспех на преговорите, судир на Заев и Мицкоски

Алсат-М - 11.09.2019

Заев и Мицкоски, секој за себе се разочарани од ставовите на своите опоненти изнесени на лидерската средба која траеше до раните утрински часови. Имаат сосема спротивни размислувања за причините поради кои не дојде до договор а вината си ја ...

Лидерската средба пропадна, Заев и Мицкоски си ја префрлаат вината

Канал5 - 11.09.2019

По седумчасовните јалови преговори во Собранието кои закочија уште на првата точка, двајцата лидери со меѓусебни обвинувања кој е виновен за неуспехот. Како компромисно решение, власта на маса ставила предлог да се формира ново обвинителство за ...

Лидерската средба неуспешна, Мицкоски и Заев со меѓусебни обвинувања

Сител - 11.09.2019

Ден по лидерската средба Заев и Мицкоски излегоа со две различни вистини зошто пропаднаа преговорите. И двајцата тврдат дека другата страна бара начин да се спаси и амнестира од строните криминали.

Лидерска средба без договор

Телма - 11.09.2019

Пропадна обидот на власта и опозицијата за договор за законот за јавно обвинителство. По 7 часовни преговори и едните и другите излегоа со спротиставени ставови и меѓусебни обвинувања. Премиерот Заев го обвини Мицкоски дека инсистирал сите предмети ...

Пропадната лидерска ја вжешти реториката

Deutsche Welle - 11.09.2019

Меѓусебни обвинувања на премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски по пропадната лидерска средба на која се бараше коммпромис за Законот за јавното обвинителство. Премиерот Зоран Заев е разочаран, опозицискиот лидер Христијан Мицкоски обвинува ...

Лошото дете Хуго

Deutsche Welle - 11.09.2019

Во ситуација кога власта порачува дека ЕУ и НАТО и се приоритет, а не ја отфрла идејата за предвремени избори, ВМРО ДПМНЕ изгледа како да бара избори без јасна причина, од чист политички каприц.

Дали криминалот на ВМРО-ДПМНЕ и „Рекет“ се клучните проблеми?

Р.С.Европа - 11.09.2019

По седумчасовната средба за Законот за Јавно обвинителство, договор нема, власта и опозицијата меѓусебно се обвинуваат, но и оставаат простор за нови средби и можен компромис. Амнестија, криминал, корупција - ова се единствените слични зборови кои ...

Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ бара заташкување на криминалот на претходниот режим, Мицкоски го обвини за неуспехот на ...

Глас на Америка - 11.09.2019

Наспроти песимизмот на двете страни по синоќешните разговори, владејачката ДУИ смета дека сепак решение е можно СКОПЈЕ — Премиерот Зоран Заев е разочаран од неуспехот на синоќешната маратонска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Сител - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

Мицкоски: Русковска му треба на Заев, за да може да го штити од криминалот!

Фокус - 11.09.2019

Вилма Русковска е потребна на Заев, за да може да го штити поради сторениот криминал. Ова го порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во својот говор во врска со вчерашната лидерска средба.

Лидерска без договор – Мицкоски и Заев со меѓусебни обвинувања

Алфа - 11.09.2019

Седум часа натегања меѓу лидерите на власта и опозицијата наместо решение донесоа дополнителен јаз и продлабочување на политичката криза. Заев и Мицкоски со различни ставови по лидерската средба но и меѓусебни обвинувања.

ДОСИЕ: Како се ректираше, се уриваше правен систем за на крај Катица да оди во куќен притвор

Курир - 11.09.2019

Македонија влегува во фаза на политички, државен и правен хаос. И формално, влегува во диктатура која до сега, а и од сега, ја гледаме фактички. Никој, ама баш никој било да е тој од СДСМ, ВМРО, ДУИ, Алијанса… да е стар, млад или од било кој пол ...

Заев не сака договор за обвинителството за да не одговара за „Рекет“, „Рекет 2“, „Рекет 3“ и „Рекет 4“, вели Мицкоски

Сакам да кажам - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека синоќешните преговори за Законот за јавно обвинителство пропаднале затоа што премиерот Зоран Заев сака да задржи контрола врз обвинителството и, како што кажа тој, таа контрола му треба на Заев за ...

Ајде па наредна лидерска во Идризово да ви е!

+инфо - 11.09.2019

„ВМРО бара да предложи обвинител на СЈО“. Наредно е ИСИС да излезе со свој кандидат за претседател на Америка. „Заев и Мицкоски се согласија дека СЈО е мртво“. Заев и Мицкоски се согласија дека сите криминали на СДСМ, ВМРО и ДУИ нема да се казнуваат.

Лидерската средба неуспешна, нема договор за Законот за јавно обвинителство

Глас на Америка - 11.09.2019

Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања зошто и по седум часа преговори повторно не беше најдено решение и согласност за новиот Закон за јавно обвинителство со кој треба да се реши статусот на СЈО, специјалните обвинители, предметите и доказите ...

Заев: Нема да ги заташкуваме криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.09.2019

Предложивме да биде основано Обвинителство за висока корупција и обвинителот да го предложи лично опозицијата. Но, кај Мицкоски сѐ се сведува на едно барање: амнестија или уништување, запирање и крај за случаите од режимот.

Заев: Договор нема, но иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

МКД - 11.09.2019

По вчерашните пропаднати преговори кои траеја околу 7 часа, премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарските прашања рече дека предлогот на власта бил да има обвинителство кое ќе гони висока корупција кое ќе има право ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пропадна лидерската, договор нема, Заев и Мицкоски си разменија остри зборови

Фактор - 11.09.2019

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски заедно со преговарачките тимови не успеале да најдат компромис околу Законот за ЈО. Ова е епилогот од средбата која траела речиси седум часа а од која немаше ниту една изјава за ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев дојде на лидерска со цел да не се постигне договор

А1 On - 11.09.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи по вчерашната лидерска средба која траеше речиси седум часа, а на која не беше постигнат договор со премиерот Зоран Заев, за законот за Јавно Обвинителство со што би се решила судбината на СЈО.

Не успеа лидерската средба Заев – Мицкоски, нема договор за законот за ЈО

ТВ21 - 11.09.2019

Со часови еден спроти друг и на крај без договор! И по 7 часа преговори, власта и опозицијата не се договорија за законот за јавно обвинителство. Денеска следуваа меѓусебни обвинувања меѓу двајцата лидери Заев и Мицкоски дека се обидуваат да ги ...

Мицкоски по Лидерската: Заев се дрзна да ме обвини за Рекет а вмешани се имиња од власта

Press24 - 11.09.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, по неуспешната Лидерска средба која траеше седум часа во Собранието, на прес-конференција ги кажа сите предлози на власта. - Заев предложи ново Обвинителство на исто ниво со она на Русковска, а обвинителот ...

Мицкоски и опозицијата бараат да се заташка криминалот, рече Заев

Фокус - 11.09.2019

Со опозицијата не дојдовме до договор синоќа, поради тоа што нив не ги интересираат граѓаните. Ова го истакна премиерот Заев во своите први впечатоци од лидерската средба. „Се соочувавме со невозможно барање.

Рускоска беше заменик на ѓешкоска во време на ВМРО-ДПМНЕ, па никој не Ме прашал дали ми се допаѓа тоа или не, го брани ...

Сакам да кажам - 11.09.2019

На 10 месеци пред истекот на мандатот како шеф на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, несоодветно и неуставно е премиер и лидер на опозицијата да ја менуваат, смета премиерот Зоран Заев.

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев сакаше ново СЈО што нема да го гони криминалот на актуелната власт

360 степени - 11.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека ставот на неговата партија е дека законите дозволуваат обвинителите на СЈО да можат да ги застапуваат досегашните обвиненија, но од матичните обвинителства, во кои, според него, треба да се ...

(Видео) Мицкоски: Нивната целокупна работа може да стане предмет на истрага на обвинителство

1tv - 11.09.2019

По прес конференцијата на премиерот Зоран Заев, се огласи и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, кој обвини за лаги од епски размери. Заев на својата прес конференција рече дека Мицкоски за време на лидерската одбивал решение за СЈО и за ...

Мицкоски: Главната борба е Заев и власта да се заштитат од одговорност за криминалот

Мета - 11.09.2019

Вистина е дека главната борба е да се заштити Зоран Заев и луѓето од власта од одговорност за криминалите, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција по повод неуспешната лидерска средба.

Лидерите се сокрија, преговорите пропаднаа

Deutsche Welle - 11.09.2019

Правото останува заложник на политиката. Нема компромис за Законот за јавно обвинителство. Заев и Мицкоски до долго во ноќта се расправаа, но не собраа храброст за тоа да проговорат пред новинарите. Наместо договор, .

Мицкоски: Заев си купи уште некој месец, но сега или потоа, одговорност ќе има

ТВ21 - 11.09.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ го искажа својот став околу вчерашната неуспешна лидерска средба со СДСМ и премиерот Зоран Заев. Тој рече дека токму Заев не сака да се донесе законот за ЈО, со тоа што ќе си купи уште малку време.

Мицкоски бараше предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да ги запрат, кажа Заев за лидерската средба

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство.

(ВИДЕО) Заев: Се повторува приказната од Пржино и за Преспа – Груевизам до доцна во ноќта

360 степени - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција, исходот од синоќешната лидерска средба го резимираше како „груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против ЕУ и НАТО, против вредностите и принципите“.

Заев: „Рекет“ води кај Мицкоски

+инфо - 11.09.2019

Лично јас мислам дека „Рекет“ води кај Мицкоски. Лично јас мислам, ама не е битно што мислам јас, одговори Заев на прашање да го коментира ст атусот на пратеникот Антонио Милошоски дека премиерот да не бил нервозен во врска со „Рекет“ синоќа ќе се ...

Мицкоски: Барањето на Заев е амнестија за сите (ВИДЕО)

PressingTV - 11.09.2019

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на вчерашните разговори со Зоран Заев единствена цел на премиерот била аменстија за сите негови луѓе за кои постојат сомневања дека се замешани во случаите со корупција.

(ВИДЕО) Заев: Истрагата за „Рекет“ води кај Мицкоски

А1 On - 11.09.2019

На денешната прес-конференција, премиерот Зоран Заев коментирајќи го фејсбук статусот на еден од преговарачите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кажа дека лично смета дека истрагата за предметот „Рекет“, води кај претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев: „Рекет" води кај Мицкоски

Press24 - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција одговори на обвинувањата на Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, дека немало договор на лидерската зошто тој се плашел од рекет и бил нервозен за случајот.

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот до доцна во ноќта не попушти

Слободен Печат - 11.09.2019

Премиерот уверува дека договор вчера не е постигнат бидејќи ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да ги преземе обвинителство чиј прв човек ќе се бира на предлог на опозицијата. Разочаран сум од исходот и од однесувањето на Христијан Мицкоски и ...

Заев: Истрагата за „Рекет “ води кај Мицкоски

Локално - 11.09.2019

На денешната прес-конференција, премиерот Зоран Заев коментирајќи го фејсбук статусот на еден од преговарачите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кажа дека лично смета дека истрагата за предметот „Рекет“, води кај претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев: Разочаран сум, Мицковски бара криминалот од времето на Груевски да биде заташкан

Либертас - 11.09.2019

Жалам што не успеавме да постигнеме договор на синоќешната средба со Мицковски но недозволиво беше да го прифатиме предлогот на ВМРО ДПМНЕ предметите од СЈО за криминалот од времето на Груевски да ги преземе обвинителство кое би го водел обвинител ...

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Курир - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Заев предложил опозицијата да ја бира новата Катица, па се пишманил?

Независен - 11.09.2019

Еден куп информации стигнуваат од двата табори по синоќешната неуспешна лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски. Седумчасовните преговори завршија без компромис за законот за обвинителство.

„Рекет“ да остане кај Рускоска, а новото обвинителство да не ги истражува досегашните криминали на Заев и Владата

Република - 11.09.2019

Нам не ни треба нов закон за да продолжат предметите. И според постоечкиот закон откако ќе ги преземе предметите, Јовески може да ги распредели кај истите обвинители и тие да си продолжат.

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Република - 11.09.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, кој на лидерската средба го предводеше преговарачкиот тим на СДСМ, денеска во изјава за медиумите информираше за лидерската средба што синоќа се одржа во Собранието на Република Северна Македонија.

Мицкоски со детали: Заев сакаше „Рекет“ да остане кај Рускоска и сакаше новиот оддел да не ги гони досегашните скандали ...

Курир - 11.09.2019

Зоран Заев го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да новиот обвинител и новото обвинителство се занимава со корупција на избрани и именувани лица без разлика кога тој криминал е сторен, обелодени лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Единствена Македонија: Шокантно, Заев синоќа ја нафрлил и темата за слобода на уставобранителите, Мицкоски одбил

Скопје1 - 11.09.2019

Синоќа на крајот на средбата меѓу Заев и Мицкоски имало неочекуван пресврт кога Заев револтирано прокоментирал дека ќе ја отворел ако треба и темата за слобода на уставобранителите само Мицкоски да го прифати законот за обвинителството со кој се ...

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Република - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Дали Заев има сознанија од истрагата или нервозата „зборува“ дека „Рекет“ води до Мицкоски

еМагазин - 11.09.2019

Лично мислам дека истрагата за „Рекет“ води кај Мицкоски, ама тоа е мое лично мислење. Јас можам да мислам што сакам, истрагата треба да покаже каде води предметот. Ова денеска го одговори премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата посветена на ...

Заев во момент на искреност: Ако немам контрола врз обвинителството, ќе ме потрупате со обвиненија

Република - 11.09.2019

Зоран Заев пристиска по секоја цена обвинителката Вилма Рускоска да биде шефица на новото обвинителство, е една од информациите која излезе по лидерската средба во Собранието. На новинарското прашање дали е точно дека на снимките што се доставени ...

Мицкоски: Заев одби новиот обвинител да се занимава со корупција на избрани и именувани лица

Фактор - 11.09.2019

На стартот на прес конференцијата лидерот на ВМРО ДПМНЕ првично им се извини на новинарите за долгата средба и кои решија да си заминат, како што рече по однесувањето на ВМРО ДПМНЕ кое вети дека нема да се повтори.

Заев се бори за Русковска за спас од своите криминали

Нетпрес - 11.09.2019

Синоќешната лидерска средба, на која премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски разговараа за Законот за јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) би требало да се трансформира ...

Мицкоски: Без оглед на неуспешните преговори, Заев ќе се соочи со правдата

Курир - 11.09.2019

Планот на Зоран Заев е да не се постигне договор, дојде за овие преговори да немаат успех. Човекот има план Ц кој гледаме дека го туркаат по секоја цена, односно предметите од СЈО да ги пренесат во ЈО, истакна на денешната прес-конференција ...