TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брисел бара да ја забрзаме пругата кон Бугарија

Вечер Прес - 21.11.2023

ЕК БАРА ДОПОЛНИТЕЛЕН АНГАЖМАН ЗА ЗАБРЗУВАЊЕ НА ЖЕЛЕЗНИЧКОТО ПОВРЗУВАЊЕ СО СОСЕДИТЕ Активно се работи на двете делници за пругата кон Бугарија, а се очекува тендерот за третата и најтешка делница да биде распишан до крајот на 2023 година.

Од следната година по македонските пруги ќе можат да оперираат и други компании, најави министерот Бочварски

Радио МОФ - 21.11.2023

По изгласувањето на Законот за либерализација на железничкиот сообраќај, веќе од почетокот на наредната година ќе се отворат вратите и за други компании од регионот, кои сакаат да оперираат по македонските железнички пруги.

Почна реконструкцијата на улицата „Леце Котески“ на влезот на Прилеп, од страна на Крушево

Сител - 21.11.2023

Според премиерот и министерот за транспорт и врски реконструкцијата на улицата „Леце Котески“ или влезот на Прилеп, од страната на Крушево се одвивала според планираната динамика и за околу 2 недели се очекува сите 2 км.

„МЖ ТРАНСПОРТ“ НЕ СИ ЈА ВРШИ РАБОТАТА КАКО ШТО ТРЕБА Министерот Бочварски најави влез на нови оператори во железничкиот ...

+инфо - 20.11.2023

Минатата година финансиски помогнавме 15 милиони евра, а ова година очекувам поддршката да стигне некаде до 25 милиони евра. Сега ќе го поставам прашањето – дали граѓаните се задоволни од тоа што го прави „МЖ – Транспорт“ и дали ние како Влада сме ...

Кој го пикира бизнисот со возови во Македонија?

Вечер Прес - 20.11.2023

ЖЕЛЕЗНИЧКИОТ СООБРАЌАЈ ВО КОМА, СЕ БАРА СПАСИТЕЛ ВО РЕГИОНОТ Железничкиот сообраќај во Македонија незапирливо умира, во период кога Европската Унија во континуитет инсистира на зголемување на користењето на возовите, како последица на климатските ...

Санација или целосна реконструкција на железничкиот мост на Црна река- ќе се знае за два дена

Телма - 20.11.2023

Санација или целосна реконструкција на железничкиот мост на Црна река- која од опциите е во игра ќе се знае за два дена – целосната реконструкцијата би ги удвоила штетите на бизнисот. Во вестите на Телма во 15.30 се јави Ирена ...

МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Бочварски за еден месец вети план за брза пруга кон Србија, а за два месеца поправка и на мостот ...

Денешен - 20.11.2023

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска рече дека очекува железничкиот мост на Црна Река да биде саниран за 60 дена, но не ја исклучи и можноста од изгардба на нов, траен мост.

Бочварски смета дека железницата е бунар без дно, кон Битола нема ниеден воз

Мета - 20.11.2023

Денеска Бочварски не изјави што конкретно ќе направи владата за да се вратат во сообраќај укинатите патнички возови кои ги бараат граѓаните Министерот Благоја Бочварски и македонската влада, исто како и граѓаните, се незадоволни од функционирањето ...

Реакција за посетата на Прилеп на Ковачевски, Спасовски и Бочварски

Тера - 20.11.2023

На денешната посета на Прилеп на премиерот Димитар Ковачевски и министерите за траспорт и врски Благој Бочварски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, попладнево реагираше претседателот на прилепската ВМРО ДПМНЕ, Дејан Проданоски.

Мостот на Црна Река ќе се поправа 60 дена, за да тргнат возовите кон Гевгелија

Мета - 20.11.2023

Бочварски вели дека нуркачкиот тим што бил обезбеден од Министерството за внатрешни работи утврдил лоша состојба на темелите, додавајќи дека ќе ги почекаат анализите од експертите Темелот на еден од столбовите на железничкиот мост на Црна Река кај ...

Бочварски незадоволен од „МЖ – Транспорт“, најави отворање врата за други оператори

Независен - 20.11.2023

Претпријатието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

Бочварски: „МЖ – Транспорт“ не си ја врши работата, ќе отвориме врата за други оператори

Слободен Печат - 20.11.2023

Претприајтието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

БОЧВАРСКИ: Активно работиме на пругата кон Бугарија, а за еден месец ќе имаме и акциски план за брзата железница кон ...

Денешен - 20.11.2023

Активно се работи на двете делници за пругата кон Бугарија. Проектот е со најголема инвестициска вредност од независноста на државата до денес, 200 милиони евра, рече денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

„МЖ – Транспорт“ потона, од почетокот на идната година отворени врати за други оператори

ММС - 20.11.2023

Претприајтието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

Бочварски: „МЖ - Транспорт“ не си ја врши работата, ќе ги отвориме вратите за други оператори

Сител - 20.11.2023

Претприајтието „Македонски железници - Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

Бочварски: Нов мост на Црна Река или санација во наредните 60 дена

Бриф - 20.11.2023

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска рече дека очекува железничкиот мост на Црна Река да биде саниран за 60 дена, но не ја исклучи и можноста од изгардба на нов, траен мост.

Нов закон за „оператори од регионот“ да ги работат македонските железнички пруги, зошто МЖ Транспорт „не си ја врши ...

Република - 20.11.2023

Претпријатието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

Mостoт на Црна Река е во многу лоша состојба, министерот ветува санација во наредните 60 дена или градење нов

Република - 20.11.2023

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска рече дека очекува железничкиот мост на Црна Река да биде саниран за 60 дена, но не ја исклучи и можноста од изгардба на нов, траен мост.

Нов мост на Црна Река или санација во наредните 60 дена

Фокус - 20.11.2023

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски очекува железничкиот мост на Црна Река да биде саниран за 60 дена, но не ја исклучи и можноста од изгардба на нов, траен мост. Увидот покажал, нагласи Бочварски, дека темелот е во многу лоша состојба.

Бочварски: „МЖ – Транспорт“ не си ја врши работата, од почетокот на идната година ќе ги отвориме вратите за други ...

365 - 20.11.2023

Претприајтието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

Бочварски: Мостот на Црна Река ќе се санира во наредните 60 дена или ќе биде изграден нов

Либертас - 20.11.2023

Железничкиот мост на Црна Река ќе биде саниран за 60 дена, но не се исклучува и можноста од изградба на нов, траен мост, посочи денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Увидот покажал, нагласи Бочварски, дека темелот е во многу лоша ...

Додека едвај возат постоечките возови, активно се гради пругата вредна 200 милиони евра кон Бугарија

Република - 20.11.2023

Активно се работи на двете делници за пругата кон Бугарија. Проектот е со најголема инвестициска вредност од независноста на државата до денес, 200 милиони евра, рече денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Бочварски: Железничкиот мост кај Стоби е во очајна состојба, или нов или 60 дена санација

МКД - 20.11.2023

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска рече дека очекува железничкиот мост на Црна Река во близината на Стоби да биде саниран за 60 дена, но не ја исклучи и можноста од изградба на нов, траен мост.

Додека македонската железница е во колапс, Бочварски најавува акциски план во наредните 30 дена за брзата пруга ...

MakPress - 21.11.2023

Активно се работи на двете делници за пругата кон Бугарија. Проектот е со најголема инвестициска вредност од независноста на државата до денес, 200 милиони евра, рече денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

„МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ ТРАНСПОРТ НЕ ЈА ВРШИ РАБОТАТА ШТО ЈА ОЧЕКУВААТ ГРАЃАНИТЕ ОД НЕГО“: Бочварски најави отворање ...

Фактор - 21.11.2023

Претпријатието „Македонски железници - Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...

Бочварски: Се гради пругата кон Бугарија, за 30 дена акциски план за брзата пруга Скопје - Ниш

МКД - 21.11.2023

Активно се работи на двете делници за пругата кон Бугарија. Проектот е со најголема инвестициска вредност од независноста на државата до денес, 200 милиони евра, рече министерот за транспорт и врски Благој Бочварски.

Бочварски со либерализацијата очекува и други оператори на македонските пруги

Тера - 21.11.2023

Претприајтието „Македонски железници – Транспорт“ не ја врши работата што ја очекуваат граѓаните од него. Поради тоа, во Собранието е законот за либерализација на превозот, на железничкиот сообраќај и очекувам по неговото изгласување, веќе од ...