TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерската средба во Виена е откажана

Телма - 21.04.2016

Лидерската средба во Виена е откажана, Телма неофицијално дознава од дипломатски извори. Причината за нејзиното одложување се најверојатно последните две барања што вчера ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а тоа се повлекување на одлуката на ...

Откажана лидерската средба во Виена

24 Вести - 21.04.2016

Лидерската средба во Виена, на коа требаше да се бара излез од политичката криза е откажана. Веста дека се откажуваат преговорите до партиите стигнала од евроамбасадорот Аиво Орав. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со ...

Откажан состанокот во Виена

Утрински - 21.04.2016

Состанокот во Виена, на кој требаше да се бара излез од политичката криза е откажан. Како што неофицијално дознаваме, од дипломатски извори, причината за одложувањето на средбата, на која беа поканети лидерите Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети ...

Лидерската средба во Виена одложена

МКД - 21.04.2016

Откажана е лидерската средба во Виена меѓу лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, чија цел беше спас, почитување и имплементација на договорот од Пржино. Според извори од ЕУ, причината за одложувањето на средбата на Никола Груевски, ...

Официјално откажана лидерската средба во Виена

Р.С.Европа - 21.04.2016

Откажана е средбата на македонските политички лидери и претставниците на меѓународната заедница, која требаше да се одржи во петок (22.04) во Виена. Портпаролот на Европската комисија денеска од автрискиот главен град соопшти дека нема да има ...

Откажана лидерската средба во Виена

Идивиди - 21.04.2016

Скопје, 21 април 2016 (МИА) - Лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена е откажана, објавија попладнево повеќе медиуми. Веста за откажувањето на средбата за МИА ја потврдија од ДУИ, без да прецизираат детали.

Откажана лидерската средба во Виена

Алсат-М - 21.04.2016

Лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена е откажана, објавија попладнево повеќе медиуми. Веста за откажувањето на средбата ...

Средбата во Виена неизвесна

+инфо - 21.04.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре на домашен терен во австрискиот главен град Виена ги очекува четворицата македонски политички лидери Никола Груевски, Зоран Заев, ...

Одложена лидерската средба што требаше да се одржи во Виена

Капитал - 21.04.2016

Лидерската средба што утре требаше да се одржи во Виена се откажува. Средбата на која требаше да се разговара за начините да се разреши политичката криза во Македонија, беше организирана на инцијатива на еврокомесарот Јоханес Хан, заедно со тројцата ...

Откажана средбата во Виена

А1 On - 21.04.2016

Средбата на лидерите на четирите партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА во Виена е откажана со оглед дека не се исполнети условите за нејзино одржување. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера испорача два предуслови кои не се исполнети-повлекување на ...

Лидерската во Виена откажана

+инфо - 21.04.2016

Лидерската средба во Виена е откажана, информираат партиски извори. Лидерите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и ДУИ требаше да седнат на заедничка маса на иницијатива на тројцата европратеници Ричарт Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгел, а ќе присуствуваше и ...

Откажана лидерската средба во Виена

Макфакс - 21.04.2016

Откажана е лидерската средба што требаше да се одржи во петок во Виена. Веста е потврдена од неофицијални извори, а засега нема официјална потврда од кабинетот на еврокомесарот Јоханес Хан, кој требаше да биде домаќин средбата.

Средбата во Виена откажана?

Канал5 - 21.04.2016

Повикувајќи се на дипломатски извори, Утрински весник и повеќе портали објавија дека средбата која требаше да се одржи утре во Виена, е откажана. Учеството на средбата претходно го потврдија ВМРО ДПМНЕ и ДУИ а Заев испорача два услови - одложување ...

Откажана лидерската средба во Виена

Локално - 21.04.2016

Откажана лидерската средба која требаше да се одржи во главниот град на Австрија, Виена. Еврокомесарот за преговори и за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше да биде домаќин ...

Откажана лидерската средба во Виена

МРТ - 21.04.2016

Лидерската четворка нема да се сретне со комесарот Хан и со тројката европратеници. Средбата во Виена е откажана. Брисел бара да се спроведе владеењето на правото кое, како што вели, го поткопува договорот од Пржино.

Лидерската средба во Виена е одложена

еМагазин - 21.04.2016

Утрешната лидерска средба во Виена на која треба да учествуваат и еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците Иво Вајгл, Едвард Кукан и Ричард Ховит, е одложена, дознава „Мета“ од дипломатски извори.

Средбата во Виена откажана

Фактор - 21.04.2016

Состанокот кој утре требаше да биде спас за „Пржино“ е откажан. Како што соопштуваат дел од медиумите, лидерската средба се откажала. Веста дека се откажуваат преговорите до партиите стигнала од евроамбасадорот Аиво Орав, соопшти 24 вести.

Се откажува лидерската средба во Виена: Главна причина, Заев бара прекршување на Уставот и одложување на изборите

Република - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше да биде домаќин на ...

Брисел за изјавата на Заев: Не коментираме „услови“ на одделни партии

Локално - 20.04.2016

Европската комисија денеска не сака да ја коментира одлуката на СДСМ да не учествува на лидерската средба во Виена доколку претседателот Ѓорге Иванов не ја повлече аболицијата и не се свика Собранието за да се повлече одлуката изборите да се одржат ...

Откажана лидерската средба во Виена

Бриф - 21.04.2016

Лидерската средба во Виена, на која требаше да се бара излез од политичката криза е откажана. Веста дека се откажуваат преговорите до партиите стигнала од евроамбасадорот Аиво Орав. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со ...

Откажан состанокот во Виена

Вест - 21.04.2016

Состанокот во Виена, на кој требаше да се бара излез од политичката криза е откажан, потврдија од СДСМ. Неофицијално, причината за одложувањето на средбата, на која беа поканети лидерите Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, е ...

Официјално откажана лидерската средба во Виена

Либертас - 21.04.2016

Откажана е средбата на македонските политички лидери и претставниците на меѓународната заедница, која требаше да се одржи во петок (22.04) во Виена. Портпаролот на Европската комисија денеска од автрискиот главен град соопшти дека нема да има ...

Откажана лидерската средба во Виена

Канал5 - 21.04.2016

Лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена е откажана, објавија попладнево повеќе медиуми. Веста за откажувањето на средбата за МИА ја потврдија од ДУИ, без да прецизираат детали.

Откажана средбата во Виена

Репортер - 21.04.2016

Средбата на лидерите на четирите партии ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА во Виена е откажана со оглед дека не се исполнети условите за нејзино одржување. Лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера испорача два предуслови кои не се исполнети-повлекување на ...

Откажана лидерската средба во Виена

Нова ТВ - 21.04.2016

Состанокот кој утре требаше да се случи во Виена на иницијатива на Европската унија, а на кој беше планирано да се сретнат лидерите на четирите најголеми македонски политички партии е откажан.

Откажана лидерската средба во Виена

Кајгана - 21.04.2016

Откажана е лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена. Веста засега нема официјална потврда од кабинетот на еврокомесарот Јоханес Хан, кој требаше да биде домаќин на средбата.

Брисел за изјавата на Заев: Не коментираме „услови“ на одделни партии

Репортер - 21.04.2016

Европската комисија денеска не сака да ја коментира одлуката на СДСМ да не учествува на лидерската средба во Виена доколку претседателот Ѓорге Иванов не ја повлече аболицијата и не се свика Собранието за да се повлече одлуката изборите да се одржат ...

СДСМ, ДУИ и ДПА без дециден став за присуство во Виена

Алсат-М - 19.04.2016

СДСМ, ДУИ и ДПА сè уште јавно не се изјаснуваат дали ќе учествуваат на лидерската средба која в петок ќе се одржи во Виена. И понатаму нема дециден став на партиите за учество на свиканиот состанок од европратеничката тројка, Иво Вајгл, Ричард Ховит ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ потврдија присуство, СДСМ сe уште се консултира

Вест - 19.04.2016

Челниците на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ ќе одат в петок на лидерската средба која треба да се случи во Виена, а која е на иницијатива на тројцата европратеници Ричард Ховит, Иво Вајгл и Едвард Кукан.

Партиите од власта одат во Виена, СДСМ се консултира

Фактор - 19.04.2016

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе учествуваат в петок на лидерската средба во Виена, а присуството на СДСМ е неизвесно. СДСМ е во консултации со граѓанските организации кои ја поддржуваат опозицијата и уште не одлучиле дали ќе присуствуваат на ...

Откажана лидерската средба во Виена

Канал 77 - 21.04.2016

Откажана е средбата во Виена, која требаше да биде спас за имплементација договорот од Пржино, но и да ги состане лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија – Груевски, Заев, Ахмети и Тачи.

Официјално: Oткажана лидерската средба во Виена

Вечер Прес - 21.04.2016

Откажана е средбата на македонските политички лидери и претставниците на меѓународната заедница, која требаше да се одржи во петок во Виена. Портпаролот на Европската комисија денеска од автрискиот главен град соопшти дека нема да има политички ...

Откажана лидерската средба во Виена

Дневник - 21.04.2016

Лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена е откажана, објавија попладнево повеќе медиуми. Веста за откажувањето на средбата за МИА ја потврдија од ДУИ, без да прецизираат детали.

Поради барањето на Заев за прекршување на уставот одложена лидерската средба во Виена

Нетпрес - 21.04.2016

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше да биде домаќин на четворицата македонски политички лидери Никола Груевски, Зоран Заев, Мендух Тачи и Али ...

Брисел не ги коментира „условите" на Заев

Вечер Прес - 21.04.2016

Досега само ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го потврдија учеството на средбата, која има цел да го спаси Договорот од Пржино Европската комисија денеска не сака да ја коментира одлуката на СДСМ да не учествува на лидерската средба во Виена доколку претседателот ...

Откажан состанокот во Виена, ЕК соопшти дека нема услови

ТВ21 - 21.04.2016

Состанокот во Виена, на кој требаше да се бара излез од политичката криза е откажан. Од Европската комисија соопштија дека нема услови за одржување на истата. Неофицијално, причината за одложувањето на која беа поканети лидерите Никола Груевски, ...

Откажана лидерската средба во Виена

Lider - 21.04.2016

Лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена е откажана, објавија попладнево повеќе медиуми. Веста за откажувањето на средбата за МИА ја потврдија од ДУИ, без да прецизираат детали.

Се откажува лидерската средба во Виена: Главна причина, Заев бара прекршување на уставот и одложување на изборите

Lider - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува, објави Република. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше ...

ЕУ: Не беа исполнети условите за средба во Виена

Телеграф - 21.04.2016

Условите за одржување на состанокот не беа исполнети, изјави портпаролот на Европската комисија, пренесува „Еуроњуз“ Лидерската средба што требаше да се одржи утре во Виена е откажана, потврди денеска портпарол на Европската комисија во австриската ...

Се откажува лидерската средба во Виена - главна причина Зоран Заев

Press24 - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува. Како што објави Република, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре ...

Се откажува лидерската средба во Виена: Главна причина, Заев бара прекршување на уставот и одложување на изборите

Сител - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува, објави Република. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше ...

Се откажува лидерската средба во Виена- главна причина Заев

Вечер Прес - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува, објави Република. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше ...

Се откажува лидерската средба во Виена – главна причина Зоран Заев

МК News - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува. Како што објави Република, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре ...

ПОРАДИ УСЛОВИТЕ ОД ЗАЕВ: Се откажува лидерската средба во Виена

Телеграф - 21.04.2016

Утрово беше најавено дека во „куќата на ЕУ“ во Виена веќе се подготвува салата за состанокот за решавање на македонската политичка криза и неофицијално, европските посредници ги очекуваат сите повикани да присуствуваат на лидерската средба, која би ...

Откажана лидерската средба во Виена

Алфа - 21.04.2016

Лидерската средба што требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува. Лидерската средба што требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата ...

Се откажува лидерската средба во Виена оти Заев бара одложување на изборите

Дневник - 21.04.2016

Лидерската средба која требаше да се одржи во австрискиот главен град Виена се откажува, објави Република. Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше ...