TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска: Одговорно тврдам дека документи не протекуваат од Обвинителството

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска е децидна дека фотографираниот документот кој протече во јавноста не излегол од Обвинителството. – Во Обвинителстовто се оригиналните документи. Копии Обвинителтвото достави до Судот на 15 јули кога се бараше предлог за ...

Вечерва претреси кај тројца од новоосомничените за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Вечерва се вршат претреси кај тројца од осомничените од истрага која се објави денеска, а произлезе од случајот „Рекет“, откри обвинителката Вилма Русковска. Таа рече дека за пратеничката Фросина Ременски се предложени мерки за претпазливост.

Катица Јанева сакала да се спогоди со обвинителството

MakPress - 10.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска по исказот на Мандиќ во Кривичен суд, кажа дека кај тројца осомничени во проширената истрага е определен налог за претрес. Таа информираше дека има „битни докази“ за обвинението за Рекет, кое утре ќе биде поднесено.

Еден осомничен од „Рекет“ побарал да се спогоди со Обвинителството

Фокус - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека еден од осомничените во случајот „Рекет“ побарал спогодба со Обвинителството. -Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази.

Русковска: Одговорно тврдам дека документите од истрагата „Рекет“ не протекоа од Обвинителството

Фокус - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека документите од истрагата за „Рекет“ кои протекоа во јавноста, не се излезени од Обвинителството. -Одговорно тврдам дека документите објавени од истрагата за Рекет не се излезени од Обвинителството.

Русковска знае кај се парите од “Рекет”

Слободен Печат - 09.10.2019

Рускоска исто така потврди дека кај некој од осомничените имало интерес за склучување спогодба, но не сакаше да обелодени за кого станува збор. – Утре ќе поднесам обвинение за перење пари, изјави обвинителката Вилма Рускоска по денешниот распит на ...

Еден од осомничените во „Рекет“ се понудил за спогодба

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска вечерва изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи. Осомничени во првиот дел од изтрагата се Бојан Јовановски, Катица ...

Русковска: Парите од „Рекет“ најдени, еден осомничен сака спогодба со ОJO

24Инфо - 09.10.2019

Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази. Имаше интерес кај некои од осомничените за спогодба, не се поднесе званично барање, но побараа спогодба. Ќе видиме што ќе биде. .

Еден од обвинетите за „Рекет“ понудил да се спогоди со обвинителството и да сведочи

Либертас - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва во изјава за медиумите откри дека еден од осомничените во првиот дел од истрагата за случајот „Рекет“ понудил да се спогоди со обвинителството и да сведочи, но такво нешто не се случило.

(ВИДЕО) Русковска: Вечерва претреси кај тројца од осомничените

Либертас - 09.10.2019

Вечерва се вршат претреси кај тројца од осомничените од новата истрага во која е вклучена невладината организација Меѓународен сојуз, кажа обвинителката Вилма Русковска, на излегување од Кривичниот суд.

Клопчето се отплеткува: Кој е осомничениот кој побарал спогодба со обвинителството во случајот “Рекет”?

Centar - 09.10.2019

Првиот човек во Јавното обвинителство за гонење на корупција во ОЈО, Вилма Рускоска вечерва соопшти дека едно осомничено лице побарало спогодба со Јавното Обвинителство. Вештачењата кои биле направени донеле важни докази, соопшти Рускоска.

Вечерва претреси на локации во сопственост на три лица низ Скопје – Рускоска објави детали

Centar - 09.10.2019

Вечерва јавната обвинителка Вилма Рускоска пред кривичниот суд ги потврди информациите за претреси на локации кај три физички лица. Сите овие лица се осомничени во проширениот дел на истрагата во случајот “Рекет”, во кој се осомничени пет лица и ...

Рускоска: Кај три лица дадов наредба да се изврши претрес

Слободен Печат - 09.10.2019

Таа изјави дека ОЈО поседува доволно докази за сите осомничени. – Имам издадено наредба на три локации да се изврши претрес кај три лица. За осомничената Јасна Мандиќ побарав судија на претходна постапка да и одреди притвор, изјави обвинителката ...

Едно лице побарало спогодба со обвинителството за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

Остануваат квалификациите за сите лица кои претходно беа осомничени, рече вечерва Рускоска. Таа додава дека едно лице побарало да се спогоди со обвинителството во врска со предметот, но неговото име не го откри.

Во мобилните и компјутерите на Боки и Катица пронајдени клучни докази за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

На новинарско прашање на ТВ21, обвинителката Вилма Рускоска рече дека по завршувањето на вештачењето на одземените предмети од страна Бојан Јовановски и Катица Јанева пронајдени се клучни докази за ...

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за третрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Рускоска: Еден од осомничените во „Рекет“ се понуди за спогодба

Фактор - 09.10.2019

Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција вечерва за медиумите изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи.

Пронајдени клучни докази за „Рекет“: Следуваат обвиненија и за перење на пари!

Курир - 09.10.2019

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. По вештачењето на одземените предмети пронајдени се многу битни докази. -За осомничените за кои утре ќе поднесам обвиненија пронајдовме многу битни ...

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Курир - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Ексклузивно: Вилма Рускоска за Сител

Сител - 09.10.2019

Шефицата на ЈО за организиран криминал потврди дека во текот на вечерва едно лице од осомничените 4 ќе биде изведено пред судија на претходна постапка. За ова лице е побарана мерка притвор а според сознанијата се работи за потпретседателката на ...

Претреси во Скопје по проширувањето на истрагата за Рекет

Centar - 09.10.2019

Обвинителството бара притвор за Јасна Мандиќ претседател на организацијата “Меѓународен сојуз”. Таа вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде претходно пристигнала обвинителката Вилма Русковска, која го води овој случај.

ВИДЕО: Приведена Јасна Мандиќ заменик-претседател на Меѓународен сојзу, Рускоска бара 30 дена притвор

ТВ21 - 09.10.2019

Заменик претседателката на Меѓународен сојуз Скопје, Јасна Мандиќ поплдневно беше приведена по налог на обивнителството и изнесена пред судија на претходна постака каде обвинителката Вилма Рускоска бара мерка притвор.

Шефицата на ЈО Рускоска пристигна во судот, се очекува Јасна Мандиќ- Ерцеговиќ

365 - 09.10.2019

Како што беше најавено шефицата на ЈО, Вилма Рускоска пристигна во судот каде се очекува да започне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мадиќ – Ерцеговиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз.

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Слободен Печат - 09.10.2019

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој, но неофицијално се очекува после 7 часот да ја донесат Јасна Мандиќ, заменик ...

Рускоска побарала мерка притвор за Ерцеговиќ

365 - 09.10.2019

Вилма Рускоска, шефицата на ЈО за организиран криминал потврди дека во текот на вечерва едно лице од новите осомничени за случајот рекет ќе биде изведено пред судија. Станува збор за потпретседателката на хуманитарниот меѓународниот сојуз Јасна ...

ВИДЕО: Рускоска пристигна во Кривичен – се очекува спроведување на Јасна Мандиќ

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пристигна во Кривичниот суд каде што треба да биде спорведена и заменик-претседателката и директорка на 1ТВ, Јасна Мандиќ. За неа обвинителството марка мерка притвор, а за останатите 4 физички лица само мерки на ...

Вилма Рускоска потврди дека Јасна Мандиќ ќе биде изведена пред судија

Фактор - 09.10.2019

Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција за „Сител“ потврди дека вечерва едно лице од новоосомничените во случајот „Рекет“ ќе биде изведено пред судија на претходна постапка, кој ќе треба да одреди дали ќе биде прифатено ...

До четврток обвинение за „Рекет“

Канал5 - 08.10.2019

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска до четврток ќе поднесе обвиненија за “Рекет”. Со ова ќе заврши истрагата која се водеше три месеци, а во која има тројца осомничени.

Сител: Вечерва Јасна Маниќ – Ерцеговиќ ќе биде изведена пред судија на претходна постапка

Магазин - 09.10.2019

Шефицата на ЈО за организиран криминал потврди за Сител дека во текот на вечерва едно лице од осомничените 4 ќе биде изведено пред судија на претходна постапка. За ова лице е побарана мерка притвор а според сознанијата се работи за ...

Рускоска: Еден од четворицата осомничени вечерва ќе биде изведен пред судија

Press24 - 09.10.2019

Шефицата на Јавното обвинителство за организиран криминал Вилма Рускоска за Сител потврди дека вечерва едно лице од четворицата осомничени во новата истрага поврзана со случајот „Рекет“ ќе биде изведено пред судија на претходна постапка.

ВИДЕО: Рускоска пристигна во Кривичен – се очекува спроведување на Јасна Мандиќ

4NEWS - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пристигна во Кривичниот суд каде што треба да биде спорведена и заменик-претседателката и директорка на 1ТВ, Јасна Мандиќ. За неа обвинителството марка мерка притвор, а за останатите 4 физички лица само мерки на ...

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Република - 09.10.2019

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој, но неофицијално се очекува после 7 часот да ја донесат Јасна Мандиќ, заменик ...

ВИДЕО: Рускоска пристигна во Кривичен

Либертас - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пристигна во Кривичниот суд каде што треба да биде спорведена и заменик-претседателката и директорка на 1ТВ, Јасна Мандиќ. За неа обвинителството марка мерка притвор, а за останатите 4 физички лица само мерки на ...

Јасна Мандиќ Ерцеговиќ донесена во суд (ВИДЕО)

ММС - 09.10.2019

Со проширување на истрагата за случајот „Рекет“, вечерва во Кривичниот суд беше спроведена потпретседателката на хуманитарниот меѓународен сојуз Јасна Мандиќ Ерцеговиќ. Ова претходно го потврди шефицата на ЈО за организиран криминал, Вилма Рускоска, ...

ВИДЕО: Приведена Јасна Мандиќ заменик-претседател на Меѓународен сојзу, Рускоска бара 30 дена притвор

4NEWS - 09.10.2019

Заменик претседателката на Меѓународен сојуз Скопје, Јасна Мандиќ поплдневно беше приведена по налог на обивнителството и изнесена пред судија на претходна постака каде обвинителката Вилма Рускоска бара мерка притвор.

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Република - 09.10.2019

Dаден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје, изјави вечерва Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд.

Русковска: Кај три лица дадов наредба да се изврши претрес

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва пред Кривичниот суд изјави дека е даден налог за третрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за „Меѓународниот сојуз“ – Имам издадено наредба на три локации да се изврши ...

Еден од осомничените во „Рекет“ побарал да се спогоди со Русковска

МКД - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција вечерва за медиумите изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет" се понудил да се спогоди и да сведочи.

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Сител - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Русковска: Се уште се одлучува за притворот на Јасна Мандиќ

Алсат-М - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска изјави дека е судија на претходна постапка е оставен да одлучува за барањето за притвор за потпретседателката на Меѓународниот сојуз, Јасна Мандиќ. За пратеничката Фросина Ременски, како и за другите осомничени во ...

Парите завршиле во промет, ќе има обвинение за перење пари

Република - 09.10.2019

Даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје, изјави вечерва Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд.

Пронајдени клучни докази за „Рекет“: Следуваат обвиненија и за перење на пари!

Пулс24 - 09.10.2019

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. По вештачењето на одземените предмети пронајдени се многу битни докази. -За осомничените за кои утре ќе поднесам обвиненија пронајдовме многу битни ...

Рускоска: Наредив да се изврши претрес кај три лица за „Рекет“

PressingTV - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска соопшти оти Обвинителството има доволно докзаи за сите новоосомничени во случајот „Рекет“. Наредив да се изврши претрес на три локации кај три лица. За осомничената Јасна Мандиќ побарав судија на претходна постапка да и ...

Домашен притвор за Јасна Мандиќ, осомничена во случајот „Рекет“

Нова ТВ - 09.10.2019

Адвокатот на Јасна Мандиќ соопшти дека за Јасна Мандиќ, потпретседателката на „Меѓународен сојуз“ е определена мерка домашен притвор. Русковска истакна дека од еден осомничен во претходната постапка имало тенденција за спогодба, но до тоа сепак не ...

Еден осомничен од „Рекет“ побарал да се спогоди со Рускоска

Press24 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција вечерва за медиумите изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет" се понудил да се спогоди и да сведочи, но тоа не се случило, пренесува ...

Русковска: Имаше интерес кај некои од осмничените за спогодба, не се поднесе званично барање, но побараа спогодба

Скопје1 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека еден од осомничените во случајот „Рекет“ побарал спогодба со Обвинителството. -Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази.

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“, побаран притвор за Мандиќ

Пулс24 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Еден осомничен од „Рекет“ бара спогодба со Обвинителството

Вечер - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека еден од осомничените во случајот „Рекет“ побарал спогодба со Обвинителството. Се работи за еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ кој се понудил да се спогоди и да сведочи.

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

4NEWS - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за третрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Во мобилните и компјутерите на Боки и Катица пронајдени клучни докази за „Рекет“

Press24 - 09.10.2019

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. Обвинителката Вилма Рускоска рече дека по завршувањето на вештачењето на одземените предмети од страна Бојан Јовановски и Катица Јанева пронајдени се ...