TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерството за здравство демантира: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Канал5 - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија, реагираат од Министерството за здравство.

Откриени нови 130 пакети вакцини со истечен рок

Канал5 - 11.01.2019

Нов скандал поврзан со МРП вакцините. Нови 400-тини вакцини каде на декларацијата пишува дека рокот на употреба на вакцината е поминат. Скандалот се случува само ден пред најавената посета од страна на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ по ...

Декларации со поминат рок на повеќе од 600 пакувања МРП вакцини

Алсат-М - 11.01.2019

Инспекциската контрола во вакциналните пунктови денеска откри повеќе од 600 пакувања од вакцини на кои имало декларации со поминат рок на траење. Станува збор за вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки.

Декларации со поминат рок биле залепени на повеќе од 600 МРП вакцини, а не на 67

Слободен Печат - 11.01.2019

Во сите вакцинални пунктови во земјава се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок, а не 67 како што првично рече министерот Венко Филипче.

Откриени се нови вакцини со декларации со поминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во вакциналните пунктови во Македонија се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок. Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор во ...

Откриени нови вакцини со декларација со погрешен рок

Телма - 11.01.2019

Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Агенцијата за лекови треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот погрешни декларации на вакцините

24 Вести - 11.01.2019

Агенцијата за лекови денеска треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот со лепењето на погрешни декларации на МРП вакцините. Здравствените власти денеска ќе се сретнат со претставници на фирмата од Белгија која ги произведува ...

Скандал: Повлечени 500 вакцини МРП

Курир - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

ТВ21 - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Над 14.000 хронично болни примиле вакцина за сезонски грип

Сакам да кажам - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Скоро исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ги ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Независен - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

При инспекциите најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

365 - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „ Независен “. Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Република - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Се спремаат законски измени вакцините да станат услов за упис на училиште

Мета - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“, во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Епидемијата не запира: Нови случаи на морбили

Фактор - 11.01.2019

Не престануваат да се шират морбилите во главнио град. Нови седум деца се примени на Инфективната клиника во главниот град со симптоми на мали сипаници. Како што пренесуваат дел од медиумите, децата, на возраст од две години се од скопската населба ...

Нема доволен интерес за вкацинирање на кучињата во Куманово

Кумановски м. - 11.01.2019

Нема доволен интерес за вакцинирање на кучињата во Куманово, вели Димитар Венев, лекар по ветеринарна медицина од Ветеринарен центар „Тодор Велков“, кој потсетува дека сепак за да се исполни законската обврска за чипување на милениците, истите ...

ГлаксоСмитКлајн : Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Канал5 - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Министерство за здравство: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

ТВ21 - 11.01.2019

После појавување на информации за пронаоѓање на нови вакцини со декларации со изминат рок, се јавија со соопштение од Министерството за здравство во кое укажуваат дека сите вакцини се со важечки рок и со проверен квалитет.

Производителот од Белгија ќе ги испитува вакцините во Македонија

Независен - 10.01.2019

Инспекторите на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД ја чешлаат целата документација на компанијата „Македонија лек“, која е увозник и дистрибутер на вакцината МРП до здравствените домови.

(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна исповед на др. Слаѓана Велков: Најлоша работа во историјата на медицината е вакцинирањето на ...

Екран - 10.01.2019

„Побарајте од лекарот кој на детето му дава вакцина да потпише изјава дека прифаќа казнена и материјална договорност за сите негативни последици на вакцинирањето. Ќе видите, од лекарот до министерството, никој нема да смее да ја потпише изјавата.

Вакцинирани од одговорност

Н.Македонија - 10.01.2019

Информациите за генералната недоверба дури и во етаблираните медиумски и институционални извори, јакнењето на свеста за бескрупулозната трка по профит на мултинационалните компании, пред сѐ од енергетскиот, фармацевтскиот и од банкарскиот сектор, сѐ ...

Почна вакцинација против беснило за домашни миленици, во Куманово недоволен интерес кај сопствениците

MTM - 10.01.2019

Почна вакцинацијата против беснило за домашните миленици, но интересот за вакцинирање не е на задоволително ниво, информираа денеска, надлежните од ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ од Куманово.

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

4NEWS - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Над 14.000 хронично болни се вакцинирале за сезонски грип

Нетпрес - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Речиси исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ...

Откриени нови вакцини со изминат рок

Нетпрес - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „Независен“ . Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Нови два случаи на морбили- се чекаат резултатите од инспекциските контороли за скандалот со МРП вакцините

Сител - 09.01.2019

До крајот на денот се очекуваат првичните резултати од контролите на инспектори од Агенцијата за лекови во “Македонија лек” и Здравствените домови по обелоденувањето на скандалот дека на дел од МРП вакцините биле залепени декларации со рок на траење ...

Контрола и во здравствените установи - кој ги примил вакцините со погрешни декларации?

24 Вести - 09.01.2019

Претставници од белгиската фирма која ги произведува МРП вакцините ќе дојдат во Македонија за да видат како се случил пропустот со лепењето на погрешни декларации на дел од вакцините. Агенцијата за лекови освен во фирмата увозник - Македонија лек, ...

Откриени нови вакцини со декларации со поминат рок - надлежните уште ја проверуваат документацијата

Press24 - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Вакцините со закон ќе станат задолжителни за упис во градинка и училиште?

Република - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште објави „Мета“. Во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Истрагата за вакцините со спорен рок е во тек, уште два нови случаи на морбили

Алфа - 09.01.2019

Здравствените власти сè уште истражуваат како, во ек на епидемија, се случи пропустот со деклариите на вакцините со поминат рок. Истрагата, уверува министерот Филипле, ќе покаже како здравствените домови примиле вакцини со стари декларации и кој е ...

Уште две деца заразени од мала сипаница

iPortal - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

По скандалот со рокот на траење: Белгијците доаѓаат да прават контрола на нивните вакцини во Македонија

Курир - 09.01.2019

Белгиjците од „Глаксосмитклајн“ ќе доаѓаат во Македонија за да проверат како се случил скандалот со нивните вакцини кои имале рок на траење, но им биле залепени декларации со поминат рок. Инспекторатот проверува како здравствените домови примиле ...

Претставници и од белгискиот „Глаксосмитклајн“ ќе ги проверат нивните вакцини во Македонија

ТВ21 - 09.01.2019

Откако Министерството за здравство ја доби информацијата преку секторот за информирање, од фотографиите низ социјалните мрежи, дека еден отсто од вкупното количество вакцини имаат декларации со прикажан истечен рок, проверка се прави и во останатите ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Вакцинален скандал, жешко пред и во Собрание, пратеничка оставка

Фактор - 09.01.2019

Скандал врз скандал во здравството. Кој ги примил вакцините во здравствените институции ќе се дознае од истрагата. Вака барем убедуваат надлежните а министерот за здравство убедува дека одговорност ќе има.

ГлаксоСмитКлајн: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Слободен Печат - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

МЗ: Пронајдени се 635 МРП вакцини со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Интегрално соопштение од Министерството за здравство, за извршената внатрешна контрола во сите здравствени домови за МРП вакцините со погрешни декларации: „Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски ...

Почна вакцинација против беснило за домашни миленици, во Куманово недоволен интерес кај сопствениците

Либертас - 10.01.2019

Почна вакцинацијата против беснило за домашните миленици, но интересот за вакцинирање не е на задоволително ниво, информираа денеска, надлежните од ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ од Куманово.

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Точка - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Нови два случаи на морбили: Невакцинирани дечиња од Радишани и Лисиче хоспитализирани на Инфективна

Курир - 09.01.2019

До крајот на денот се очекуваат првичните резултати од контролите на инспектори од Агенцијата за лекови во “Македонија лек” и Здравствените домови по обелоденувањето на скандалот дека на дел од МРП вакцините биле залепени декларации со рок на траење ...

Скандалозно: Откриени вакцини со истечен рок

Курир - 11.01.2019

Според информации на весникот „Независен “ новите вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од ...

Пронајдени нови вакцини со декларации со изминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во здравствените домови, односно пунктови за имунизација низ Македонија пронајдени се уште вакцини со погрешна декларација за изминат рок, тврди директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, Ќахил Ибраими, за „Независен весник“.

Законски измени: Вакцините да станат услов за упис на училиште

Скопје инфо - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“ , во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Уште две деца заразени од мала сипаница, белгиската „Глаксо Смит Клајн“ ќе ги проверуваат нејзините вакцини во ...

еМагазин - 09.01.2019

Уште две деца од Скопје се заразени со морбили кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. Откако Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, во оваа здравствена установа се лекувани 13 лица.

По скандалот со рокот на траење: Белгијците доаѓаат да направат контрола на нивните вакцини во Македонија

Република - 09.01.2019

Белгиjците од „Глаксосмитклајн“ ќе доjдат во Македонија за да проверат како се случил скандалот со нивните вакцини кои имале рок на траење, но им биле залепени декларации со поминат рок. Инспекторатот проверува како здравствените домови примиле ...

Претставници и од белгискиот „Глаксосмитклајн“ ќе ги проверат нивните вакцини во Македонија

4NEWS - 09.01.2019

Откако Министерството за здравство ја доби информацијата преку секторот за информирање, од фотографиите низ социјалните мрежи, дека еден отсто од вкупното количество вакцини имаат декларации со прикажан истечен рок, проверка се прави и во останатите ...

ГлаксоСмитКлајн: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Press24 - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Министерство за здравство: Сите вакцини се апсолутно безбедни и со важечки рок до мај 2019

Скопје1 - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија. Има 2 сертификати, за квалитет од производителот и од контролна ...

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Скопје инфо - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Две деца со морбили хоспиталирани на Инфективна

Нетпрес - 09.01.2019

До крајот на денот се очекуваат првичните резултати од контролите на инспектори од Агенцијата за лекови во “Македонија лек” и Здравствените домови по обелоденувањето на скандалот дека на дел од МРП вакцините биле залепени декларации со рок на траење ...