TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев и Касами се договорија за уставните измени, се очекува да започне парламентарната седница

Фокус - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами постигнаа договор за уставните измени, што значи дека се обезбедува потребното двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени согласно Преспанскиот договор, велат партиски извори.

Постигнат е договор: Барањата на Беса ќе се вградат во закони, а не во Уставот

Нова ТВ - 11.01.2019

Собраниската седница за уставните измени ќе продолжи во 16 часот, откако како што се дознава неофицијално, постигнат е договор, двајцата пратеници на крилото на Беса чиј претсдедател е Биљаљ Касами да гласаат за уставните амандмани.

Заев ги прифатил двете барања на Беса

ТВ21 - 11.01.2019

Двете барања на Беса кои беа кочница за продолжување на седицата за уставни промени се веќе прифатени од страна на Заев, дознава ТВ21. Седницата за уставни промени која веќе трет ден се одложува поради немањето 2/3 мнозинство, се очекува денеска во ...

АРХИВА Интервју со Биљал Касами: Република Северна Македонија ќе биде држава на сите етнички заедници

Фокус - 11.01.2019

Текстот е објавен на 10.08.2018 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1192 Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, деновиве е во центарот на вниманието, поради тоа што ја условува поддршката на неговите двајца пратеници во парламентот, кои се неопходни за ...

Постигнат договор меѓу Заев и Беса за уставните измени

+инфо - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу Беса и премиерот Зоран Заев, потврдија за Плусинфо од партијата на Билал Касами. Засега нема детали што е компромисното решение, но ова ќе значи дека набрзо претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја продолжи седницата ...

Има договор - Заев и Касами се договорија

24 Вести - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

„Падна“ договор меѓу Заев и БЕСА

Фактор - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на БЕСА. Пратеникот и портпарол на СДСМ, Костадин Костадинов попладнево изјави дека е постогнат договор со БЕСА, со што е обезбедено парламентарно ...

Постигнат компромисен договор меѓу Заев и Касами?

365 - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале компромис во преговорите околу барањата на албанската ...

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Фокус - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за ...

Беса дава еден пратеник за мнозинство

Независен - 11.01.2019

Додека се чека почетокот на собраниската седница за последната фаза на уаставните измени, во политичките кругови, се шпекулира дека Беса на Билал Касами и премиерот Зоран Заев постигнале договор за барањата на албанската опозициска партија.

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Фокус - 11.01.2019

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана ...

Заев се обидува да обезбеди поддршка од дел од пратениците

Телма - 11.01.2019

Од утрово се водат интензивни преговори за обезбедување на 2/3 мнозинство за уставните измени. Премиерто Заев се сретна со лидерот на Беса, Билал Касами, но договор се уште нема. Бројни се шпекулациите за тоа дали ќе се одржи собраниската седница на ...

Нова средба Заев-Касами, ќе има ли договор?

24 Вести - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во собранието откако вчера седницата беше одложена и презакажана за денеска напладне. Премиерот Зоран Заев и денеска беше во преговори со партијата Беса на Биљал Касами, ...

Сѐ уште течат преговорите Заев-Касами, седницата за уставни промени на „stand by“

ТВ21 - 11.01.2019

Сѐ уште течат преговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса Биљал Касами за договор околу уставните измени. Седницата за уставни промени веќе трет ден постојано се одложува поради немањето 2/3 мнозинство кое ќе даде зелено светло на ...

Денес уште една средба заев-касами за уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации

Сакам да кажам - 11.01.2019

За 15 часот е одложена седницата на која што треба да се гласа за уставните измени, првично закажана за 12 часот. Седницата е одложена, како што велат пратеници од власта за САКАМДАКАЖАМ.МК, поради средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на ...

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

+инфо - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени која требаше да почне напладне и денеска се одложува за во 15 часот. Седницата е одложена, како што велат извори од Собранието, затоа што се уште траат преговорите на премиерот Зоран Заев за двотретинското ...

„Независен“: Заев има мнозинство и без Беса

Либертас - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Трет ден неизвесност за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Седницата се одлага за во 15 часот: Ќе има средба Заев – Касами

Курир - 11.01.2019

Поради средбата која премиерот Зоран Заев ја има со претседателот на Беса Биљал Касами, седницата на Собранието за промена на уставното име, која беше закажана за денеска во 12 часот, се одлага за во 15 часот, дознава Лидер од извори од кабинетот на ...

(ФОТО) Протести против уставни измени пред Собрание

Фактор - 11.01.2019

На температура од 1 степен над нулата во главниот град се одржуваат протести. Причината добро позната. Уставните измени. Неколку граѓански организации кои со недели наназад протестираат против промена на името и денеска излегоа пред Законодавниот ...

Касами на нова средба со Заев утринава, можно е решение до пладне

Бриф - 11.01.2019

Лидерот на едно од крилата на БЕСА, Биљал Касами и премиерот, Зоран Заев, за утринава имаат закажано нова средба на која се очекува да се дојде до решение како би се одблокирал процесот за уставни измени во Собранието.

Каков имот пријавиле двајцата пратеници од Беса на Касами, Теута Биљали и Фадил Зендели

еМагазин - 11.01.2019

Двајцата пратеници од крилото во Беса на Биљал Касами , Теута Биљали и Фадил Зендели деновиве се во фокусот на јавноста и медиумите, поради финалната фаза од процесот за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

Кои се двајцата „тврдокорни“ пратеници на Беса на Касами

еМагазин - 11.01.2019

Денеска во Собранието ќе има трет обид за гласање во финалната фаза за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа. Се уште нема официјална потврда дека Владата има обезбедено двотретинско мнозинство од најмалку 80 пратеници, а и понатаму ...

(Фото) Има ли договор со Беса?

Независен - 11.01.2019

Позитивни информации стигаат од страните што преговараат за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени. Извори од владеајачкото мнозинство брифираат дека се е готово и оти имаат барем 80 пратеници ќе гласаат за уставните измени.

Собраниската седница одложена за утре – не попушта ниту Заев за државјанството, ниту БЕСА од своите барања

Сител - 10.01.2019

Седницата за уставни измени е одложена за утре. Не е постигнат договор помеѓу Владата и опозициската Беса за државјанството. Беса на Касами не отстапува од своето барање да се избрише зборот македонско оние кои не се Македонци.

Седницата за уставните измени одложена за утре во 12 часот, уште се преговара со Беса на Касами

Сакам да кажам - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните измени согласно Договорт од Преспа со Грција, по неколку денешни одложувања, конечно е одложена за утре во 12 часот. Неофицијално, седницата што требаше да почне во 13 часот, не почна затоа што нема двотретинско ...

Уставните измени под знак прашалник – Заев и Касами никако да се договорат

ТВ21 - 10.01.2019

Судбината на гласањето на Уставните измени се уште е под знак прашалник. Премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Биљал Касами никако да се договорат за амандманите на опозициската партија.

Поради барањата на Касами, Џафери ја одложи седницата за уставни измени за утре на пладне

Фокус - 10.01.2019

По две одложувања во текот на денешниот ден, спикерот Талат Џафери го закажа утре во 12 часот продолжението на седницата за усвојување на уставните амандмани, преку кои треба да се имплементира Преспанскиот договор и да се деблокираат евтоатланските ...

Државјанството не смее да се чепка!

AKO - 10.01.2019

Државјанството не смее да се чепка! Ова што го прави Касами од Беса е антиуставно, антидржавно и антимакедонско. Уште еднаш за тие што не разбираат или не сфаќаат, МАКЕДОНСКО е државјанство, а не етничка припадност.

Критични моменти во Собранието – двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Интервенција во уставниот закон со кој би се вметнала актуелната формулација за државјанството која стои во документите кои се издаваат на албански јазик неофицијално е клучниот проблем меѓу Заев и Касами во предворието на уставните измени.

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Опсервер - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, пренесува Телма повикувајќи се на извори од групата.

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса

Телма - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, брифираат за Телма извори од групата.

Заглавија преговорите меѓу Заев и БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Критични моменти во преговорите меѓу премиерот Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами. Како што дознава Алсат тешко веројатно е дека ќе се постигне договор. Како што дознава Алсат, Заев во Уставниот закон не го прифаќа определувањето на ...

Ни денеска нема договор со Беса, Заев и Димитров ќе бијат уште една битка

+инфо - 10.01.2019

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет за државјанството и за заштита на дијаспората, дознаваме од извори во ...

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен почетокот на седницата за уставните измени

Макфакс - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами кога претпладнево не успеале да ...

Каде греши “Беса”на Касами

Либертас - 10.01.2019

Опседнaти со својат моќ да го срушат договорот од Преспа, Касами и неговите поддржувачи ја држат целата нација во грч до последниот момент. Спремни биле да го срушат договорот ако сега веднаш не се промени Уставот и не им се гарантираат права на ...

Нема договор меѓу Заев и Касами, преговорите продолжуваат

24 Вести - 10.01.2019

Нема договор меѓу БЕСА и премиерот Зоран Заев, преговорите продолжуваат подоцна, неофицијално брифираат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално, она што е на маса е формулацијата која што е актуелна во пасошите на албански јазик, за државјанството, ...

Беса: Не попуштаме, не гласаме ако Заев не ги прифати барањата

Независен - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Заев на нови преговoри за мнозинство, одложена седницата

Макфакс - 10.01.2019

По одложувањето на седницата за уставни промени во 15 часот, јасно е дека премиерот Заев сè уште не успеал да го обезбеди потребното 2/3 мнозинство. Од Собранието не образложија зошто седницата се одлага.

Постигнат договор меѓу Заев и Беса, пратениците се собираат за гласање

Вечер - 11.01.2019

Постигнат е договор помеѓу Беса и премиерот Зоран Заев, потврдија за медиумите од партијата на Билал Касами. Засега нема детали што е компромисното решение, но ова значи дека набрзо претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја продолжи седницата ...

Независните пратеници за ТВ21: Беса е кочничар на седницата за уставни промени

ТВ21 - 10.01.2019

Групата од осум независни пратеници кои во првата фаза дадоа зелено светло на уставните промени за ТВ21 велат дека тие не се кочничари за почеток на седницата за уставни промени. За ТВ21 потврдуваат дека движењето Беса е кочничар и бараат да се ...

БЕСА го аминуваше дневниот ред за уставните амандмани, но Касами и понатаму условува

Фокус - 10.01.2019

Пратениците на движењето БЕСА му дадоа зелено светло вчера на дневниот ред во Собранието за уставните амандмани. Сите пет пратениците на БЕСА гласале за утврдување на дневниот ред, кој беше донесен со вкупно 78 гласа „за“.

Заев и Касами се договорија

Република - 11.01.2019

Зоран Заев и Билал Касами се договорија за двата пратенички гласа на Беса потврдуваат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално компромисот ќе биде интервенција со актуелната формулација за државјанството коешто стои во документите на албански јазик во ...

„Алсат“: БЕСА бара „државјанство на Македонија/државјанин на…“, Заев не прифаќа

365 - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами се во ќорсокак и тешко дека ќе се постигне договор, дознава „ Алсат “. Според неофицијални извори, Заев не го прифаќа барањето на БЕСА државјанството во Уставот да биде ...

Продолжуваат преговорите Беса-Заев, тешко да се постигне договор

Курир - 10.01.2019

Алсат дознава дека договор помеѓу движењето Беса и Владата тешко ќе се постигне. Изворите додаваат дека преговорите не пропаднале, но Заев се повлече од позициите од претходните два дена. Сега, како што дознава Алсат, Заев дури ни во Уставниот закон ...

Пропадна денот за уставни измени: Заев не се договори со БЕСА, нема доволно пратеници за гласање

Скопје1 - 10.01.2019

Откако повеќе пати беше закажувана и откажувана седницата на која требаше да се гласа за уставни измени, истата е презакажана за утре во 12 часот. Во текот на денот, премиерот Зоран Заев се обиде да ги убеди пратениците на БЕСА да гласаат за уставни ...

Заев остава простор за договор со Касами

AKO - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не е сосема прецизен дали ќе го прифати условувањето од Биљал Касами од Беса и ќе им удоволи на барањата во пасошите на Албанците на стои придавката МАКЕДОНСКО во графата за државјанство, туку само граѓани на Република Северна ...

Заев: Или ќе не има 80 пратеници најмалку или ќе следува одговорност

ТВ21 - 10.01.2019

Премиерот Заев рече дека доколку нема мнозинство, секој што треба ќе понесе одговорност за тоа одговарајќи на новинарско прашање по изјавата на Биљал Касами дека е оптимист за постигнување договор и прифаќање на условите дали и тој е оптимист или ...

Државјанството останува македонско, со БЕСА преговараме за формулацијата, вели Заев за уставните измени

Скопје1 - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев за преговорите со Беса на Биљал Касами вели дека се разговара околу техничката формулација на државјанството „македонско/граѓани на Република Северна Македонија“ во уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.