TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Словенија 30 проценти од тестираните се позитивни на коронавирус

А1 On - 22.11.2020

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа. Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Во Словенија 26 починати, 1.024 нови инфекции

Независен - 22.11.2020

Податоците за корона вирусот во Словенија за вчерашниот ден објавени денеска покажуваат дека има нови 1.024 позитивни случаи од 3.432 направени тестови. Починале 26 лица. Во болниците има хоспитализирано 1.244 пациенти, од кои на интензивна нега се ...

Во Хрватска нови 3.308 заразени, починаа 49 пациенти

Независен - 22.11.2020

Во последните 24 часа забележани се 3.308 нови случаи со зараза од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска изнесува 19.985. Меѓу нив 2.031 пациент се на болничко лекување. Од нив на респиратор се 223 пациенти.

Над 12 милиони заразени во САД , да не се патува за Денот на благодарноста

Канал5 - 22.11.2020

Во Соединетите држави, повеќе од 12 милиони луѓе до сега се заразени со коронавирус. Вирусот се шири брзо во последните неколку недели, со земјата каде што на 10 ноември имало 10 милиони случаи , а на 15 ноември 11 милиони случаи.

Во Индија над 45.000 нови позитивни и над 500 смртни случаи

24 Вести - 22.11.2020

Во Индија, во последните 24 часа се потврдени 45.209 нови случаи на коронавирус. Најмалку три индиски држави – Раџастан, Маѓиа Прадеш и Гуџарат – воведоа ноќен полициски час во многу градови.

Регистрирани 3.308 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска, починале 49 лица

Локално - 22.11.2020

Во последните 24 часа се евидентирани 3.308 нови случаи на заразени со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 19.985. Меѓу нив, 2.031 пациент е во болница, од кои 223 се на апарати за дишење. Починаа 49 лица.

Рекорден број новозаразени во Грција и во Турција, на сила се строги мерки

Канал5 - 22.11.2020

Грција објави рекорден дневен биланс на жртви од ефектите на ковид-19, а Турција забележа најголем број на заразени од почетокот на епидемијата. Грција вчера пријави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот, бидејќи болниците во северниот дел ...

КАКО БОЛЕСТА ТОЛКУ СЕ РАШИРИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД - Скопје денеска ќе достигне 10.0000 активни случаи

Фактор - 22.11.2020

Главниот град на земјава, Скопје веќе опасно се доближува до 10.000 активни случаи. Кончретно, вчера во Скопје беа регистрирани 9.854 активни случаи, и доколку бројот на новозаразени и денеска порасне со онаа динамика со која растеше досега, Скопје ...

Рекордни бројки на починати во Грција и на заразени во Турција

Акцент - 22.11.2020

Грција вчера објави рекорден дневен биланс на жртви од Ковид-19, Турција забележа најголем број на заболени од почетокот на епидемијата. Грција објави 108 смртни случаи од ефектите на коронавирусот во саботата, бидејќи болниците во северниот дел на ...

Во Гази Баба и Аеродром над 1.400 заразени од Ковид-19

Фокус - 21.11.2020

Од активните случаи на заразени од Ковид-19, кои во моментот се 20.485, речиси половина се од Скопје, односно 9.854. Од нив, пак, најголемиот број се од општините Гази Баба и Аеродром, каде што бројот на заразени надмина 1.400 заразени, а тука ...

Во пет скопски општини има повеќе од 6.500 заболени од Ковид-19

Независен - 21.11.2020

Со денешните 544 позитивни на Ковид-19 во Скопје, распоредот по општини остана речиси ист, па се уште на врвот е Гази Баба со 1.462, а следува Аеродром во 1.433. Уште три општини, Карпош, Центар и Кисела Вода, имаат повеќе од 1.000 заболени.

Расте бројот за заразени со коронавирус во Скопје – Гази Баба и Аеродром имаат над 1 400 активни случаи

360 степени - 21.11.2020

Уште три општини се со по 1 200 заразени Од новорегистрираните 1 182 случаи заразени со коронавирус во изминатото деноноќие во земјава, најмногу – 544 се во Скопје. Со тоа, бројот на активни случаи во главниот град изнесува 9 854 лица, од вкупно 20 ...

Во Скопје се речиси половина од заболените од Ковид-19 во земјава

А1 On - 21.11.2020

Од новорегистрираните 1 182 случаи заразени со коронавирус во изминатото деноноќие во земјава, најмногу – 544 се во Скопје. Со тоа, бројот на активни случаи во главниот град изнесува 9 854 лица, од вкупно 20 485 на територија на цела Македонија.

На секои 5 минути брзата помош носеше заразени лица во Битола, само последниот месец битката со Ковид-19 ја загубија 40 ...

ТВ21 - 21.11.2020

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19.

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

ТВ21 - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

Рекорден број на новозаболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 21.11.2020

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 55, со што го собори досегашниот неславен рекорд од 44 лица инфицирани од овој вирус. Во изминатите десетина дена во оваа општина со 56.000 жители, има драстичен скок на ...

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

А1 On - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата. На апарати се приклучени 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Корона пресек: Во Скопје вирусот е најактивен во пет скопски општини

Локално - 21.11.2020

Во Скопје денеска беа регистрирани 544 нови случаи на Ковид 19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во ...

Никој не ги брои болните кои имале симптоми ама оздравеле пред да се тестираат за ковид-19

+инфо - 21.11.2020

Матичните лекари потврдуваат дека има голем број пациенти кои развиле симптоми на ковид-19, се лекувале, но не стасале да се тестираат поради тоа што немало термини или термините им биле закажани дури откако оздравеле.

Во Србија 5.774 нови заразени со корона вирусот и 28 починати

Фокус - 21.11.2020

Во последните 24 часа биле потврдени 5.774 нови случаи на коронавирус во Србија, а 28 од заразените починале. Според новите податоци на Министерството за здравство на Србија, 209 пациенти кои се хоспитализирани во болниците се на респиратори.

Убава вест: 707 оздравени од Ковид-19

еМагазин - 21.11.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од Ковид-19 од: Скопје-375, Куманово-33, Штип-22, Прилеп-46, Тетово-53, Велес-29, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-17, Гостивар-21, Гевгелија-18, Струмица-15, Крива Паланка-1, ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

А1 On - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Вечерен преглед на вести: Таравари му ги симна маските на Мицкоски, под нив нема образ, ДКСК е последна надеж за ...

Frontline - 21.11.2020

ТАРАВАРИ му ги симна маските на Мицкоски, под нив нема образ . ДКСК – последна надеж за граѓаните во борбата против корупцијата. ДЕНЕСКА се регистрирани 1182 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 707 пациенти, a починати се 25 лица.

НОВИ ПОДАТОЦИ ОД ИТАЛИЈА: Скоро 35.000 новоинфицирани за само еден ден!

Локално - 21.11.2020

Во Италија, во последните 24 часа биле потврдени 34.767 нови случаи на коронавирус, а 692 лица починале, објави Министерството за здравство. Ова е мало намалување во споредба со претходниот ден, кога 37.242 новоинфицирани и 699 починаа, пренесува ...

Повеќе од 700 новозаразени во Косово, 19 починаа

Независен - 21.11.2020

Во Косово во последните 24 часа регистрирани се 711 новозаразени од корона вирус, додека од последиците о заразата починаа 19 пациенти. Како што е наведено во објавата на официјалната Фејсбук страница, тестирани се 1.633 лица, а во моментот активни ...

Уште 25 починати и 1.182 заразени од коронавирус во последните 24 часа во Македонија

Expres - 21.11.2020

Нови 25 смртни случаи и уште 1.182 заразени е билансот од битката со Ковид-19 во последното деноноќие во Македонија. Од починатите, шестмина се од од Скопје на возраст од 84, 77, 78, 83, 60 и 59 години, чеворица од Куманово (70, 61, 66 и 77), по ...

Во Битола нови 28 лица позитивни на ковид-19, оздравени 3, починато едно лице

Битола Њуз - 21.11.2020

Денес во Битола, според информации на Министерството за здравство има нови 28 лица кои се позитивни на ковид-19, а има и три оздравени лица. Со денешните бројки во досега има во Битола 1.637 случаи на ковид-19, а активни се 808.

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Украина

Слободен Печат - 21.11.2020

Според податоците на Министерството за здравство на Украина, во последните 24 часа евидентирани се рекордни нови 14.580 случаи, со што вкупната бројка на заразени во земјата се зголеми на 612.665.

Никогаш повеќе пациенти на респиратор во Србија

ТВ21 - 21.11.2020

Според најновите податоци од Србија, во последните 24 часа се регистрирани 5.774 нови случаи на Ковид-19, од тестирани 16.938 лица. Според новите информации, никогаш повеќе ациенти не се наоѓале на респиратор во оваа земја.

Коронавирусот дивее во Србија: Регистрирани 5.774 нови случаи- никогаш поголем број на пациенти на респиратор

Press24 - 21.11.2020

Во последните 24 часа, 16.938 граѓани во Србија биле тестирани на коронавирусот, а 5.774 биле позитивни. За жал, починаа 28 пациенти. Има 209 пациенти на респиратор во болниците низ Србија, што е најмногу од сега.

Во Србија 5.774 новозаболени од Ковид-19, 28 лица почина, 209 се на респиратори

А1 On - 21.11.2020

Во последните 24 часа во Србија има 5.774 новозаразени со коронавирусот, а починале 28 лица. Направени се 16.983 тестови. На респиратори се 209 пациенти што е најмногу од почетокот на кризата информираат здравствените власти.

Во Австрија за една недела починаа дури 600 лица од Ковид-19, денес 104 и 6.611 новозаразени

Локално - 21.11.2020

Коронавирусот во Австрија е во смртоносен поход. За само една недела одзеде дури 600 животи. Во изминатите 24 часа починаа уште 104 пациенти од „Ковид-19“, а вкупниот број на смртни случаи во Австрија од почетокот на пандемијата до саботата се ...

Ситуацијата во Русија е критична: Рекорден број на заразени и починати

Точка - 21.11.2020

Бројката на заразени со коронавирус во Русија е зголемена за 24,822, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, е ова е четврти пат оваа седмица Москва да пријавува рекорден број на новозаразени на дневно ниво.

Корона вирусот забрзано се шири во Неготино

Фокус - 21.11.2020

Жена од Неготино на возраст од 67 години, позитивна на Ковид-19 почина на Инфективна клиника во Скопје, а до 13 часот се пристигнати 19 позитивни резултати, известуваат од ЦЈЗ Кавадарци. Уште резултати од земени брисови се очекуваат во тек на денот.

Нови 28 лица починаа во Србија од Ковид-19, рекорден број се на респиратори

Локално - 21.11.2020

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 5.774 новозаболени лица, а од коронавирусот починале 28 лица. Тестирани се 16.938 лица. Особено загрижува фактот што бројот на пациенти на респиратори се искачи на рекордни ...

Во Бугарија речиси 4 000 новозаразени со коронавиру, а 129 починати

Нетпрес - 21.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа биле направени 9.786 тестови, од кои е потврден позитивен резултат во 3.983 ...

И понатаму бројат мртви: Земјата разнесена од короната

Локално - 21.11.2020

Вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Чешка двојно се зголеми во текот на ноември и надмина 7.000, според податоците на Министерството за здравство. На крајот на октомври, Чешка потврди 3.523 смртни случаи како резултат на инфекција со ...

Турција регистрираше рекорден број на починати во еден ден: Од денеска на сила полициски час

Точка - 21.11.2020

Турција синоќа објави дека во последното деноноќие се регистрирани 141 смртни случаи како последица на коронавирус, што е најголем број досега во оваа земја. После најновите бројки кои ги соопшти Министерството за здравство, бројот на починати како ...

Починаа 39 лица заразени со корона, ситуацијата излезе од контрола!

Магазин - 20.11.2020

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 506 -Куманово 34 -Штип 55 -Прилеп 91 -Тетово 51 -Струга 31 -Велес 67 -Битола 30 -Охрид 26 -Кавадарци 31 -Гостивар 75 -Гевгелија 23 ...

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Опсервер - 21.11.2020

– Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

24Инфо - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Нов црн рекорд во Русија: Дури 24.822 заразени и 467 починати од Ковид-19 за 24 часа

Фокус - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Кумановски м. - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

24 Вести - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Чешка бројот на починати од Ковид-19 двојно зголемен од минатиот месец

Опсервер - 21.11.2020

– Вкупниот број починати од Ковид-19 во Чешка двојно се зголеми во ноември и надмина 7.000 луѓе, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Кон крајот на октомври Чешka потврди 3.523 смртни случаи како резултат на инфекција со ...

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

Либертас - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Хрватска 3.537 новозаразени, 47 починати од коронавирус за еден ден

Кумановски м. - 21.11.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани рекордни 3.573 нови случаи на коронавирус, а починаа 47 лица. Бројот на активни случаи достигна 19.079. Хоспитализирани се 1.981 пациент, од кои 213 се на апарати за дишење.

Во Чешка бројот на починати од Ковид-19 двојно зголемен од минатиот месец

Кумановски м. - 21.11.2020

Вкупниот број починати од Ковид-19 во Чешка двојно се зголеми во ноември и надмина 7.000 луѓе, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Кон крајот на октомври Чешka потврди 3.523 смртни случаи како резултат на инфекција со ...

За 24 часа во Хрватска рекордни 3.573 заразени и 47 починати

Фокус - 21.11.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани рекордни 3.573 нови случаи на коронавирус, а починаа 47 лица. Бројот на активни случаи достигна 19.079. Хоспитализирани се 1.981 пациент, од кои 213 се на апарати за дишење.

Во Хрватска 3.537 новозаразени, 47 починати од коронавирус за еден ден

А1 On - 21.11.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани рекордни 3.573 нови случаи на коронавирус, а починаа 47 лица. Бројот на активни случаи достигна 19.079. Хоспитализирани се 1.981 пациент, од кои 213 се на апарати за дишење.