TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали се ова реални очекувања? Американците сакаат Иран да биде како Норвешка

Точка - 14.01.2020

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео упати низа на критики против Иран за време на неговиот говор на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија. Помпео порача дека иранскиот генерал Касим Сулејмани кој неодамна беше убиен во воздушен удар од страна на ...

Зариф го откажа, Трамп го потврди учеството на форумот во Давос

Р.С.Европа - 14.01.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп најави дека ќе присуствува на Светскиот економски форум во Давос следната недела, додека иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф, го откажа учеството, соопштија организаторите, а пренесе Ројтерс.

Трамп до гуша во убиството на генерал Сулејмани

Оff.net - 14.01.2020

Како што минува време така објаснувањето на американската администрација за убиството на иранскиот генерал станува се понедоследно, до ниво што почнува да потсетува на времето кога на Ирак му измислија оружје за масовно уништување.

Трет ден протести на студенти во Техеран поради соборувањето на украинскиот авион

Глас на Америка - 14.01.2020

Иранските државни медиуми ја цитираат Техеранската полиција, која вели дека полицајците не пукале во протестантите ВАШИНГТОН — Стотици студенти од Технолошкиот универзитет Шариф во Техеран, трет ден по ред, протестираат против нивните исламистички ...

Иранците сакаат да завладее закон и ред

Deutsche Welle - 14.01.2020

Минатата недела големи поворки за време на погребот на убиениот генерал Сулејмани. Сега демонстрации поради соборувањето на украинскиот патнички авион. Тие два настани не се противречни, смета Петер Филип.

Иранскиот имам: Амбасадорот на Велика Британија би можел да биде исечкан на парчиња

Макфакс - 14.01.2020

Истакнатиот тврдокорен ирански имам, ајатолах Ахмад Аламолхода, изјави дека најдоброто нешто што може да му се случи на британскиот амбасадор во Техеран е да биде протеран од земјата, инаку лојалните поддржувачи на убиениот генерал Касем Сулејмани ...

Иранскиот генерал Сулејмани војувал во Босна

Макфакс - 14.01.2020

Бошњачкиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, за време на граѓанската војна во БиХ, како началник на Центарот за безбедност на Зеница, се сретнал со неодамна убиениот ирански генерал Касем Сулејмани.

Помпео: сакаме Иран да биде како Норвешка

Р.С.Европа - 14.01.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео оцени дека притисокот врз Иран дава резултати и оти Вашингтон нема да се двоуми во своите постапки доколку Иран ги ексалира своите акции во регионот и пошироко.

Aмериканскиот Конгрес: Сулејмани подготвувал терористички напади во БиХ

Макфакс - 14.01.2020

На 9 јануари американскиот Конгрес предложи резолуција во чест на припадниците на вооружените сили и американската разузнавачка заедница кои ја спроведоа мисијата во која загина иранскиот генерал Касем Сулејмани.

„Поддржувачите на Сулејмани можат британскиот амбасадор да го исечат на парчиња“

Точка - 14.01.2020

Голема дипломатска бура настана откако неодамна иранските власти го уапсија британскиот амбасадор, а набрзо потоа го пуштија на слобода. Истакнатиот ирански имам, ајатолах Ахмад Алмолход изјави денес дека најдоброто нешто што би можело да му се ...

Пет причини зошто не е завршена кризата помеѓу САД и Иран

Н.Македонија - 14.01.2020

Кризата предизвикана од американската ликвидација на иранскиот командант Касем Сулејмани не ескалира во отворена војна помеѓу САД и Иран. Во таа насока, може слободно да се каже дека навистина има деескалација на ситуацијата.

Лавров бесен на Вашингтон: Убиството на Сулејмани ги преминува сите граници

Press24 - 14.01.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјавил денеска дека убиството на иранскиот врховен командант Касим Сулејмани ги преминува сите правни и човечки граници. Тој оценил дека неговото убиство е само кулминација на илегални потези на ...

Трамп жестоко ги нападна Демократите: Се обидувате од терорист како Сулејмани да направите добар човек

Точка - 14.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп жестоко ги критикуваше своите противници од таборот на Демократите, тврдејќи дека се благонаклонети кон иранските власти. Трамп ретвитуваше пост – фотомонтажа на кој лидерите на Демократите беа прикажани во ...

Трамп: моите демократски ривали се сојузници на иранските власти

Р.С.Европа - 14.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп жестоко ги критикуваше своите демократски противници, наведувајќи дека им се благонаклонети на иранските власти. Тој на Твитер објави фото монтажа на која лидерите на демократите, претседателката на ...

Лавров: Убиството на Сулејмани ги надминува сите граници

24Инфо - 14.01.2020

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека убиството на иранскиот врховен командант Касим Сулејмани ги надминува сите правни и човечки граници. Тој оцени дека неговото убиство е само кулминација на илегалните потези на ...

Лавров ги нападна Американците: Убиството на Сулејмани ги помина сите граници

Точка - 14.01.2020

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров денес изјави дека убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани од страна на САД ги минува сите правни и човечки граници. И речиси две седмици по убиството на првиот човек на елитната единица ...

Помпео: Убиството на Сулејмани е дел од новата стратегија на САД за одвраќање на непријателите

Фактор - 14.01.2020

Амриканскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека Касем Сулејмани е убиен во рамките на пошироката стратегија за одвраќање на заканите што претставуваат непријателите на САД, а која се однесува и на Кина и на Русија, ублажувајќи ги на тој ...

Трамп: Од терорист, демократите се обидуваат Сулејмани да направат прекрасен човек

Слободен Печат - 13.01.2020

Пелоси покрена, а Конгресот донесе Резолуција со која му ги скрати воените сили на Трамп во однос на Иран. Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека демократите се благонаклонети кон иранските власти.

Трамп изненади со оправдувањето за убиството на Сулејмани: „Беше директна закана, а и сите го знаат неговото минато“

Press24 - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранел денеска својата одлука да се убие Касим Сулејмани, тврдејќи дека тој истакнат ирански генерал претставувал непосредно опасност по САД. „Медиумите кои пласираат лажни вести и нивните демократски ...

Трамп уште пред седум месеци го одобрил убиството на генералот Сулејмани

Канал5 - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобрил убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани пред седум месеци доколку „засилената агресија“ на Иран доведе до смрт на Американец. Во претседателската наредба во јуни е наведено Трамп да го има ...

Трамп: Солејмани беше закана за САД

Р.С.Европа - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја бранеше неговата одлука за убиство на иранскиот генерал Касем Солејмани кој според него, претставувал закана за САД. Но, тој додаде и дека тоа не е важно, со оглед на историјата на Солејмани.

Рохани потпиша: Пентагон е на листата терористички организации

МКД - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман на законот со кој го вклучи Пентагон на листата терористички организации, јави агенцијата Тасним . Во прашање е амандман на законот усвоен во Иран во април минатата година, а со кој на листата ...

Трамп повторно ја брани одлуката за убиството на Сулејмани: Тој беше непосредна опасност за САД

Слободен Печат - 13.01.2020

„Медиумите кои пласираат лажни вести и нивните демократски партнери силно се обидуваат да утврдат дали идниот напад на Сулејмани бил или не „еминентен“ и дали мојата екипа за тоа прашање имаше исто мислење.

Персиската моќ: Колку е силна Иранската војска?

Р.С.Европа - 13.01.2020

Во очекувањето на голем конфликт кој врие по убиството на водачот на иранската Револуционерна гарда, генерал Касем Солејмани, капацитетите на иранската војска се мерат прецизно. Но, колку е навистина силна војската на Исламската република? Одговорот ...

Трамп и Меркел разговарале за ситуацијата на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел разговарале за безбедноста на Блискиот Исток, Либија и други прашања, соопшти Белата куќа. Двајцата лидери разговараа и минатата недела за тензичната ситуација со Ирак и ...

Иран планира да го тужи Трамп поради убиството на Сулејмани

Макфакс - 13.01.2020

Иран планира да го тужи американскиот претседател Доналд Трамп за убиството на командантот на елитната иранска единица Кудс, генерал Касем Сулејмани, соопшти денеска претседателот на иранскиот Врховен суд, Ебрахим Раиси.

Иран планира да го тужи Трамп за убиството на Сулејмани

Слободен Печат - 13.01.2020

Претседателот на иранскиот Врховен суд Ебрахим Раиси соопшти дека американскиот претседател Трамп мора да биде осуден на меѓународно ниво. Иран планира да го тужи американскјиот претседател Доналд Трамп за убиството на командантот на специјалните ...

Иранската полиција пукала со боева муниција на протестите во Техеран, велат Очевидци

Сакам да кажам - 13.01.2020

Иранските безбедносни сили пукале со боева муниција и фрлиле солзавец за да ги растераат демонстрантите кои излегоа на протест против првичното негирање на властите дека украинскиот патнички авион бил погоден со проектил.

Иранската полиција пукаше на оние кои протестираа поради соборениот авион (ВИДЕО)

МКД - 13.01.2020

На видеоснимките објавени на социјалните мрежи е снимено пукањето со вистинска муниција и солзавец од страна на иранските безбедносни сили на демонстрантите кои протестираат откако Техеран призна дека по грешка го соборил патничкиот авион, пренесе ...

Продолжуваат протестите во Иран

Р.С.Европа - 13.01.2020

Антивладините протести во Иран продолжуваат трет ден по ред поради револтот од начинот на кој иранските власти се справуваат со падот на украинскиот авион минатата недела кој беше урнат поради грешка на иранските воздушни сили.

Иранците демонстрираат против лагите на својата влада

Deutsche Welle - 13.01.2020

Иранската полиција демантира дека пукала во антивладините демонстранти во Техеран. Во видеа кои курсираат на интернет, се слушаат истрели во близина на протестите и се гледаат локви крв, како и вооружени војници.

Рохани потпиша: Пентагон ставен на листата терористички организации

Алсат-М - 13.01.2020

Иранскиот претседател, хасан Рохани го потпиша амандманот на законот со кој и Пентагон е ставен на листата на терористички организации, јавува агенцијата „Тансим“. Станува збор за амандман кој е усвоен минатата година, а со кој на листата ...

Иранскиот амбасадор повикан во Форин офис

24Инфо - 13.01.2020

Иранскиот амбасадор во Лондон Хамид Баеидинеџад е повикан во Форин офисот за да му се пренесе острото противење на Велика Британија поради кусото задржување во притвор на британскиот амбасадор во Техеран.

Трамп ја донел одлуката за ликвидацијата на Сулејмани пред седум месеци

Нетпрес - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја донел одлуката за операција против иранскиот генерал Касем Сулејмани седум месеци пред наводно по вина на Иран да загине американски државјанин, пренесува телевизијата NBC повикувајќи се на високи ...

Трамп: Воопшто не ми е гајле дали Иран ќе преговара со САД

Макфакс - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговата кампања за максимален притисок против Иран не е за тоа да се донесе Техеран на преговарачката маса, туку да се осигура дека Техеран нема добие нуклеарно оружје или да убива демонстранти, ...

Рохани: Пентагон е терористичка организација

Макфакс - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша закон со кој американското министерство за одбрана го прогласува за терористичка организација, одговарајќи на тој начин на одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп Револуционерната гарда да ја ...

Техеран: Активностите на британскиот амбасадор се целосно неприфатливи

Макфакс - 13.01.2020

Портпаролот на иранската влада соопшти дека постапките на британскиот амбасадор се целосно неприфатливи, откако медиумите објавија дека амбасадарот бил приведен во близина на протестите во Техеран, пренесува „Спутник“.

Рохани потпиша, Пентагон на списокот на терористички организации

Макфакс - 13.01.2020

Иранскиот претседател Ханас Рохани го потпиша амандманот на законот што го вклучи Пентагон на списокот на терористички организации, јави новинската агенција „Тансим“. Ова е амандман на законот донесен во Иран минатиот април во кој на листата на ...

Крв на земјата и луѓе со пушки: Пукање на протестите во Иран...

Точка - 13.01.2020

Видео снимките кои се појавија на социјалните мрежи откриваат пукотници во близина на местата каде што се одржуваат протести во Техеран. Протестите во иранскиот главен град избија откако владата призна дека по грешка бил срушен украинскиот патнички ...

Иран ја отфрли поддршката на Трамп за Иранците

Макфакс - 13.01.2020

Портпаролот на иранската влада ги отфрли твитовите на американскиот претседател Доналд Трамп во кои изразува поддршка за Иранците, велејќи дека иранскиот народ треба да запомни дека тој го убил генералот Касем Сулејмани и е причината поради која ...

Повици за одговорност за судирот меѓу САД и Иран

Н.Македонија - 13.01.2020

­Демонстранти во Иран повикаа на одговорност откако иранските власти признаа оти по грешка бил соборен украинскиот патнички авион во Техеран, при што загинаа 176 лица. Во САД, пак, конгресмени побараа да се утврди дали навистина имало непосредна ...

Рохани потпиша: Пентагон на листата на терористички организации

Локално - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани го потпиша денеска амандманот на законот, со кој Пентагон е ставен на листата на терористички организации. Станува збор за амандман на закон усвоен во Иран во април минатата година, со кој на листата на ...

Иранците тврдат дека не сакале да убијат американски војници: Еве што сакавме да им порачаме со ракетниот напад

Точка - 13.01.2020

Командантот на Чувари на револуцијата, иранска идеолошка армија изјави вчера дека целта на нападите на 8-ми јануари на американските бази во Ирак не била да убијат американски војници. „Нашата цел не беше да се убијат непријателски војници, тоа не ...

Истрели на протестите во Техеран, полицијата тврди дека не пукала

Фокус - 13.01.2020

Видео-снимки објавени на социјални медиуми регистрирале пукање во близина на иранските протести покренати откако Техеран призна дека по грешка го урнал патничкиот авион, на што веднаш одговори полицијата, тврдејќи дека не пукала кон демонстрантите.

Трамп со порака до Иран: Воопшто не ми е гајле дали сакате преговори...

Точка - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека воопшто не го интересира дали Иран ќе се согласи да преговара со Соединетите Американски Држави. Првиот човек на САД порача дека воопшто не му е гајле дали Иран ќе се согласи за преговори, откако ...

Иранците потпишаа: Пентагон е терористичка организација!

Точка - 13.01.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани потпиша амандман за закон според кој Пентагон се става на листата на терористички организации, пренесуваат иранските државни медиуми. Станува збор за амандман кој е усвоен во Иран во април минатата година, а според ...

Трамп „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори

Нетпрес - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори со САД, откако неговиот советник за национална безбедност сугерираше дека Техеран ќе мора да се согласи на разговори, ...

Анкета: Американците веруваат дека САД станале понебезбедни по убиството на Сулејмани

Сител - 13.01.2020

Мнозинство од Американците не го одобруваат начинот на кој претседателот Доналд Трамп се справува со иранската криза и се чувствуваат понебезбедно, се дознава од најновата анкета на „Еј-би-си њус“-Ипсос.

Американците се поуплашени по убиството на Касем Сулејмани

Expres - 13.01.2020

Дури 56 отсто Американци не ја одобруваат „политиката“ на претседателот Доналд Трамп кон Иран, додека 43 отсто изјавиле дека одобруваат како тој се справува со ситуацијата, покажува анкета на „ Еј-би-си њус“-Ипсос.

Трамп кон Иран: Не ги убивајте вашите демонстранти

А1 On - 12.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати предупредување кон Иран да не ги спречува протестите со употреба на сила. Истовремено, американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека Трамп е подготвен да разговара со лидерите на ...