TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(видео)Ковачевски: Небулозни се тврдењата на Христијан Мицкоски за редефинирање на државата

Телма - 25.05.2023

Во одговор на новинарско прашање, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски оцени дека тврдењата на Христијан Мицкоски за наводно редефинирање на државата, се уште едни од низата неболузи што опозицијата постојано ги пласира.

Ковачевски: Бинационална држава? Уште една небулоза од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

МКД

Ковачевски: Опозицијата шири лаги и небулози, промената на Преамбулата е дел од преговарачката рамка

Бизнис Вести

Ковачевски за Мицкоски: Кога сите факти ќе го побијат, шири небулози и хистерија за бинационална држава

Слободен Печат

Ковачевски: Мицкоски измислува небулози, ќе се менува Уставот само за 3.500 граѓани кои се изјасниле како Бугари

А1 On

Небулоза и ширење страв, вели Ковачевски за изјавите на Мицкоски за „бинационална држава“

Локално

Ковачевски: Опозицијата шири лаги и небулози, промената на Преамбулата е дел од преговарачката рамка

Опсервер

Канал5 +инфо Р.С.Европа Сител Frontline 24Инфо Република Бриф

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

24 Вести - 25.05.2023

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува премиерот Димитар Ковачевски дека молчи и не демантира дали уставните измени опфаќаат бинационална држава. Според партијата, СДСМ и ДУИ разговарале Македонија да биде бинационална држава, односно држава на два народи, неколку ...

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

Курир

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

24Инфо

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

MakPress

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

А1 On

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

Опсервер

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

Канал5

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не демантира, дали уставните измени, опфаќаат бинационална држава?

Курир - 25.05.2023

Ковачевски се уште молчи и не ги демантира информациите, дека уставните измени опфаќаат и претворање на Македонија во бинационална држава, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Нема демант дали Ковачевски и Ахмети договараат редефинирање на ...

Цаца Николовска: Замајување на јавноста е дека ќе станеме бинационална држава и ќе се редефинира уредувањето

Локално

Николовска: Замајување на јавноста е дека со промена Уставот ќе станеме бинационална држава

ТВ21

Ништо од амандманите ако не помине иницијативата за отворање на Уставот!

Слободен Печат

Мицкоски: Загрижувачки се информациите дека се работи на редефинирање на Македонија

Канал5

Мицкоски предупредува на целосно редефинирање на државата со измените на Уставот

Сител

Мицкоски ја обвини власта за редефинирање на државата во бинационална

24 Вести

А1 On Алсат-М Нетпрес Република Локално ТВ21 МКД Во Центар

„Нема да се поремети структурата на државата ако Бугарите влезат во Уставот“, рече Цаца Николовска

ТВ21 - 24.05.2023

Маргарита Цаца Николовска, претседателката на работната група за уставни измени, вечерва во Клик Плус на ТВ21 кажа дека нема да се поремети структурата на државата ако Бугарите влезат во Уставот. „Не смее јавноста да се манипулира.

Цаца Николовска: Огнената група од ДУИ излегла со барања, но ние нема да излеземе од мандатот

ТВ21

Николовска: Работната група за уставни измени нема мандат да дискутира за замена на 20% со албански јазик

ТВ21

Што ќе се менува во Уставот? Објаснува Николовска во „Клик Плус“

ТВ21

(ВИДЕО) Маргарита Цаца Николовска: Работната групата има мандат за внесување на Бугарите и другите народи во Уставот, но не и за менување на 20% со албански јазик

Нова ТВ

Маргарита Цаца Николовска: Работната групата има мандат за внесување на Бугарите и другите народи во Уставот, но не и за менување на 20% со албански јазик

Frontline

(ВИДЕО) Маргарита Цаца Николовска: Работната групата има мандат за внесување на Бугарите и другите народи во Уставот, но не и за менување на 20% со албански јазик

Centar

Либертас

Битиќи уверува дека се обезбедени 80 пратеници за уставните измени

Локално - 24.05.2023

Вицепремиерот за економски прашања и потпретседател на СДСМ, Фатмир Битиќи е дециден дека се обезбедени потребните 80 пратеници односно двотретинско мнозинство за промена на Уставот и внесување на бугарското малцинство во Премабулата.

Битиќи: „Имаме сигурни 80 гласа за промена на Уставот“

Алсат-М

Битиќи: „20% сега нема да биде заменето со ‘албански јазик’ во Уставот“

Алсат-М

Нема менување на „20 проценти“ со „албански јазик“ во Уставот, вели Битиќи

Слободен Печат

Битиќи: Во Уставот 20 отсто сега нема да биде заменето со „албански јазик“

Фактор

Битиќи: Терминот 20 проценти нема да биде заменет со зборовите „албански јазик“ во Уставот

Курир

Битиќи: Терминот 20 проценти нема да биде заменет со зборовите „албански јазик“ во Уставот

Либертас

24Инфо Опсервер Нетпрес Независен Денешен Lider МКД Република