TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Република Северна Македонија“ е решението на спорот со Грција

Глас на Америка - 12.06.2018

Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите Нации а националноста македонска како граѓани на Република Северна Македонија. Кодовите за Македонија остануваат непроменети - „мк“ и „мкд“.

Би-Би-Си: Што ако договорот не успее?

Радар - 13.06.2018

Во деталниот извештај за договорот за името постигнат меѓу Македонија и Грција се вели дека сега и оние 140 земји кои не признале под уставното име ќе мораат да го прифатат терминот Република Северна Македонија.

Од догодина со ново име – Република Северна Македонија за севкупна употреба

Телма - 12.06.2018

Од Нова Година, ако се оди по планот на премиерите Заев и Ципрас, ќе се преименуваме во Република Северна Македонија. Тоа е дефинитивното име што стои во договорот, финализиран со нивниот телефонски разговор доцна попладнево.

Заев и Ципрас го потврдија договорот – Македонија ќе го менува Уставот

Сител - 12.06.2018

Република Северна Македонија за дома и надвор- ова е решението за кое се спогодиле Заев и Ципрас. Спорот за името со овој договор е решен, соопшти Заев на прес конференција оценувајќи дека се работи за историско и вековно решение.

Ципрас со обраќање до јавноста ги извести Грците за постигнатиот договор

А1 On - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Заев: Решението е Република Северна Македонија

Deutsche Welle - 12.06.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев попладнево на прес-конференција сопшти дека е постигнато решение за името. Тој ги повика на граѓаните на референдум наесен да ја „зграпчат шансата“. Името за кое е постигнат договор е Република Северна Македонија (на ...

Српски медиуми: Скопје и Атина постигнаа договор, новото име е Северна Македонија

Курир - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

OДЕКНА ВЕСТА ЗА МАКЕДОНСКО-ГРЧКИОТ ДОГОВОР: Што пишуваат регионалните и светски медиуми?

Фактор - 12.06.2018

Атина и Скопје постигнаа договор за името „Република Северна Македонија“, ја пренесуваат западните медиуми со назнака „breaking news“ веста дека премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас се согласиле за решение на спорот.

Името е Република Северна Македонија

Р.С.Европа - 12.06.2018

“Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите нации, македонски, Macedonian, без фусноти, националноста е македонска/ граѓани на Република Северна Македонија” рече Заев.

Скопје и Атина се договорија за Република Северна Македонија

Нова ТВ - 12.06.2018

Република Северна Македонија со превод на сите јазици, за севкупна употреба, а ќе се регулира со амандман во Уставот, потврда на македонскиот јазик во ОН, македонски/macedonian, без фусноти, граѓани на Република Северна Македонија/ citizens of ...

Што содржи спогодбата меѓу Грција и Македонија?

Нова ТВ - 12.06.2018

Се укажува на тоа дека премиерите на Грција и Македонија се договориле за „Република Северна Македонија“ на македонски, да биде новиот назив на Македонија, озваничен со Уставот, а се оечкува и низа други поединости во спогодбата која Алексис Ципрас ...

Заев: Република Северна Македонија е име, предвидено за севкупна употреба

24 Вести - 12.06.2018

На дешната прес конференција, премиерот Заев ги информираше граѓаните за договорот со Ципрас. Потенцираше дека ссо договорот се потврдува македонскиот идентитет и гаранцијата за просперитетна иднина на државата.

Заев: „Република Северна Македонија" - ДА за нашата иднина

Press24 - 12.06.2018

Зоран Заев, македонскиот премиер денеска излезе со прес-конференција по договорот со Грција. - Доаѓа подобро време за нас, ДА за иднината на Македонија. Шансата е тука и мора да се искористи, така е патриотски.

"Македонија има ново име" - Северна Република Македонија топ тема во регионот

Press24 - 12.06.2018

Медиумите од регионот со големо внимание ја проследија веста дека името Северна Република Македонија е она за кое Владата дала согласност во договорот со Грција. Српскиот Курир пишува дека Република Северна Македонија е новото име за кое се сложиле ...

Република Северна Македонија е исходот од договорот Заев-Ципрас

Н.Македонија - 12.06.2018

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција истакна дека е постигнат историски договор со Грција и е постигнато решение на 25-годишниот спор со Грција. Република Северна Македонија е решението, новото име за севкупна употреба кое ќе се прецизира со ...

Северна Македонија со македонски јазик и идентитет - од словенско потекло, Заев за новото име ќе испрати писма до 190 ...

МКД - 12.06.2018

Договорот имал 20 страници и речиси сите детали биле веќе договорени, пишуваат денеска грчките медиуми пред, за денеска закажаниот нов телефонски разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

„Република Северна Македонија“, македонски јазик и македонски идентитет, за севкупна употреба

Глас на Америка - 12.06.2018

Грчките медиуми утрово објавија дека договорот е постигнат меѓу премиерите Заев и Ципрас и треба да се официјализира по телефонскиот разговор во текот на денот. Потпишувањето на договорот би требало да се случи викендов во Преспа „Република Северна ...

И би Северна Македонија!

Слободен Печат - 12.06.2018

Пишува: Мартин Богатиноски „Република Северна Македонија“ најверојатно е името за кое завчера телефонски се договориле премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавија грчките медиуми и посочија дека договорот ќе биде ...

Ципрас: Имаме договор кој предвидува промени на Уставот, ќе стапи на сила откако другата страна ќе исполни два услови

Курир - 12.06.2018

– Ненадејно дојде решението, ги разбирам тешкотиите кои се присутни по медиумите, веста е добра, постигнавме договор за прашање кое со години не загрижуваше поради разликата со името. Решението ги опфаќа сите услови поставени од страна на грчката ...

Заев: Република Северна Македонија - име за иднината

Независен - 12.06.2018

Република Северна Македонија, како географска одредница, е дефинитивно името што е договорено меѓу владите на Грција и на нашата земја. Тоа предмалку и официјално го соопшти премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во владата, по неговиот ...

Финиширање на преговорите?

24 Вести - 12.06.2018

Во секој момент се очекува премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, телефонски да го финишираат историскиот договор за спорот со името. Иако ниту Скопје ниту Атина, не ги откриваат деталите по вчерашниот 60 минутен прв ...

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Deutsche Welle - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори Република Северна Македонија (Republic ...

Ова се етапите по евентуално постигнување на договор со Грција

Алсат-М - 12.06.2018

Во продолжение на текстот од основата на договорот , што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина, наведени се и следните етапи: – Договорот да помине во ...

Ова е договорот што ќе го потпишат Заев и Ципрас?

+инфо - 12.06.2018

Во договорот кој ќе го потпишат македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе стои дека договореното име за „ерга омнес“ е Република Северна Македонија со превод на англиски (Republic of North Macedonia).

Заев - името е Република Северна Македонија

Р.С.Европа - 12.06.2018

Република Северна Македонија за севкупна употреба, кое ќе се прецизира со амандман во уставот. Јазикот ќе биде македонски или на англиски Macedonian без фуснота, националноста македонска/граѓани на Република Северна Македонија или на англиски ...

Заев: Мојот оптимизам веројатно ќе се оствари

МКД - 11.06.2018

Се надевам дека веќе утре ќе се оствари мојот оптимизам. Веројатно тоа ќе биде утре. Јас сум непоправлив оптимист, изјави вечерва македонскиот премиер на гостувањето на ТВ Телма за денешниот разговор со неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

Заев: Убаво би било и опозицијата да стои со нас на соопштувањето на евентуалниот договор со Грција

Фокус - 11.06.2018

Преммиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека е оптимист за договор со Грција за името и дека се надева дека неговиот оптимизам ќе се уствари утре на новиот телефонски разговор со Ципрас.

Заев: Се надевам на договор утре

Р.С.Европа - 11.06.2018

„Веројатно мојот оптимизам за договор за решение на спорот ќе се оствари, но конечно ќе биде, тогаш кога ќе биде конечно се, а јас се надевам дека тоа ќе биде утре,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата Топ тема на ваша страна, на ...

Промената на името, јазикот и нацијата е велепредавство, а не е лидерство

Република - 11.06.2018

Да нема македонски јазик и македонски идентитет. Да се изврши промена на Уставот за да се смени уставното име на Репубика Македонија во Северна, Грона, Вардарска или каква било Македонија.

Што им кажа Ципрас на грчките граѓани за договорот со Македонија

еМагазин - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Српски медиуми: Историска вест - Скопје и Атина постигнаа договор за името

24 Вести - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска - Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

„Република Северна Македонија“, македонски јазик и македонски идентитет, за севкупна употреба

Орбис - 12.06.2018

Грчките медиуми утрово објавија дека договорот е постигнат меѓу премиерите Заев и Ципрас и треба да се официјализира по телефонскиот разговор во текот на денот. Потпишувањето на договорот би требало да се случи викендов во Преспа „Република Северна ...

Ципрас: Решението дојде ненадејно, постигнат е договор, Заев прифати сѐ

Република - 12.06.2018

Ненадејно дојде решението, ги разбирам тешкотиите кои се присутни по медиумите, веста е добра, постигнавме договор за прашање кое со години нѐ загрижуваше поради разликата со името, Зоран Заев прифати сѐ – изјави Алексис Ципрас, премиерот на Грција ...

Република Северна Македонија со македонски јазик и идентитет

Нова ТВ - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, објавува Дојче Веле . Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори Република Северна ...

Грчките медиуми го објавија договорот кој наводно го постигнале Заев и Ципрас

Стандард - 12.06.2018

Атинскиот весник „Еифемерида“ и „Радио 24/7“ денеска објавија детаљи од договорот кој наводно го постигнале премиерите на Македонија и Грција – Зоран Заев и Алексис Ципрас и. Република Северна Македонија (Republic of North Macedonia) е името за ...

Заев: Убаво би било и опозицијата да стои со нас на соопштувањето на евентуалниот договор со Грција

Вечер - 11.06.2018

Преммиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека е оптимист за договор со Грција за името и дека се надева дека неговиот оптимизам ќе се уствари утре на новиот телефонски разговор со Ципрас.

Заев: Се надевам на договор утре

Слободен Печат - 11.06.2018

„Веројатно мојот оптимизам за договор за решение на спорот ќе се оствари, но конечно ќе биде, тогаш кога ќе биде конечно се, а јас се надевам дека тоа ќе биде утре,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата Топ тема на ваша страна, на ...

Ципрас: Договорот ги признава соодветните резолуции на ОН од 1977

Фокус - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

Локално - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

ЕКСКЛУЗИВНА АНАЛИЗА: Се дознаа детали од договорот Ципрас – Заев!

Таратур - 12.06.2018

Во медиумите излегоа детали од договорот кој треба да го потпишат премиерите на двете земји. Според него, грчката страна ги доби скоро сите барања – ново име ерга омнес за Македонија, напомена во ОН дека немаме никакви врски со древните Македонци, ...

Ова се етапите по евентуално постигнување на договор со Грција

Фокус - 12.06.2018

Во продолжение на текстот од основата на договорот , што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина, наведени се и следните етапи: – Договорот да помине во ...

Заев: Се надевам на договор утре

Тера - 11.06.2018

„Веројатно мојот оптимизам за договор за решение на спорот ќе се оствари, но конечно ќе биде, тогаш кога ќе биде конечно се, а јас се надевам дека тоа ќе биде утре,“ изјави вечерва премиерот Зоран Заев во емисијата Топ тема на ваша страна, на ...

Ципрас ги извести Грците за постигнатиот договор

Стандард - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Српски медиуми: Историска вест – Скопје и Атина постигнаа договор за името

+инфо - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

iPortal - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори, пренесе Дојче веле .

Етапите по евентуално постигнување на договор со Грција

Република - 12.06.2018

Во продолжение на текстот од основата на договорот , што се очекува да биде потпишан во Преспа до крајот на неделава, до кој дојде Алсат од грчки и меѓународни медиумиски претставници во Атина, наведени се и следните етапи: – Договорот да помине во ...

Ципрас со обраќање до јавноста ги извести Грците за постигнатиот договор

Локално - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...

Скопје и Атина постигнаа договор, новото име е Северна Македонија

Пулс24 - 12.06.2018

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и Атина на една од најгледаните и највлијателни телевизии во Србија, ТВ ...

Република Северна Македонија со македонски јазик и македонски идентитет

Локално - 12.06.2018

Повеќе грчки медиуми претпладнево го објавија речиси комплетниот договор кој наводно го постигнале премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Во него во детаљи се дефинираат договорените измени и следните чекори, пишува Дојче Веле .

Ципрас со обраќање до јавноста ги извести Грците за постигнатиот договор

Курир - 12.06.2018

По повеќемесечни и напорни преговори, успеавме да стигнеме до договор со премиерот на ПЈРМ, за решавање на долгогодишниот спор во однос на името на соседот, го започна грчкиот премиер Алексис Ципрас неговото обраќање до јавноста, откако телефонски ...