TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Николоски: Унгарија реши да и подаде рака на Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и од опозиција е спремна да помага

Курир - 06.04.2020

Во вклучување во вестите на Алфа телевизија денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, истакна дека Унгарија реши денеска да и помогне на Македонија, тоа се должи на соработката и комуникацијата со унгарскиот премиер, што значи ...

Мицкоски и Сијарто ќе одржат заедничка прес конференција

Курир - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 12 часот ќе одржи заедничка прес конференција со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто. Курир ќе ја пренесува во живо прес ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во посета Македонија

Канал5 - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива престојува во работна посета на Македонија. Во фокусот на разговорите со државно-политичкиот врв во земјава денеска, покрај евроинтегративните процеси, е и ...

Димитров: Ердоган ќе ни испрати помош

Фактор - 06.04.2020

Никола Димитров, министерот за надворешни работи, на денешната заедничка прес-конференција со шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека Реџеп Таип Ердоган, претседателот на Турција, ќе испрати помош ...

Мицкоски на Фејсбук ѝ се заблагодари на унгарската влада за помошта што ја носи Сијарто

360 степени - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот официјален фејсбук-профил ѝ се заблагодари на унгарската влада која денеска испрати пакети помош составена од маски и медицински заштитни костими за луѓето во првата линија во борба против ...

Мицкоски продолжува да си препишува заслуги за помошта, овој пат од Орбан

Локално - 06.04.2020

„Благодарност до премиерот Виктор Орбан и до целата влада од која минатата недела побарав, а денес испорача помош значајна за нашите луѓе кои се борат да спасат животи“, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот ФБ профил.

Прес-конференција на министрите Никола Димитров и Петер Сијарто (во живо)

Либертас - 06.04.2020

– ВО ЖИВО – Прес конференција на министрите за надворешни работи на Северна Македонија и на Унгарија, Никола Димитров и Петер ...

Мицкоски: Благодарност до унгарската влада, денес стигнува нова меѓународна помош за лекарите и полицајците, ќе ...

Курир - 06.04.2020

Загрижувачката состојба со корона вирусот не може да остави рамнодушен никого. Токму затоа сметам дека потребно е да се покаже хуманост и да се дејствува, секој во рамките на своите можности и средствата со кои располага.

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто пристигна во Македонија

Скопје инфо - 06.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто пристигна во Македонија, каде на аеродромот беше пречекан од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев и вицепремиерот Бујар Османи.

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Петер Сијарто

Frontline - 06.04.2020

Прес конференција на министерот Димитров и неговиот унгарски колега Сијарто, како и неколку високи преставници на земјава. Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто во работна посета на Република Северна Македонија, на ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на Димитров и неговиот унгарски колега Сијарто

iPortal - 06.04.2020

Проследете ја во живо заедничката прес-конференција на Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто кој е во работна посета на Република Северна Македонија и шефот на дипломатијата Никола ...

Мицкоски ќе оствари средба со унгарскиот министер за надворешни работи

Курир - 06.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес ќе одржи билатерална средба со Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија. Средбата ќе се одржи во Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ.

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Македонија

Р.С.Европа - 06.04.2020

Унгарскиот министер за надворешни работи Питер Сијарто денеска ќе престојува во работна посета на Скопје на лична иницијатива, соопшти Министерството за надворешни работи. Во текот на неговата посетата, закажани се средби со министерот за надворешни ...

Автократите ја сакаат пандемијата

Независен - 05.04.2020

ЉУПЧО ПОПОВСКИ (Колумна за Дојче веле) Виктор Орбан го замрзна парламентот и ја презеде целокупната власт во Унгарија. Тоа е еден вид авторитарно претприемништо. Со тоа тој ја тестира не само својата земја, туку и Европската унија „Ние сме во војна“ ...

Шефот на унгарската диломатија, на свое барање, утре доаѓа во Скопје

360 степени - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијатро утре, на негова иницијатива, ќе оствари работна посета на Македонија, соопштуваат од македонското МНР. Сијатро ќе има средба со македонскиот колега Никола Димитров, како и со други ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

А1 On - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Утре стигнува помошта што ја најави Мицкоски

Независен - 05.04.2020

И вториот пријател на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Будимпешта, утре ќе испрати медицинска помош за справување со орона вирусот. Како што најави МНР, на негово барање унгарскиот шеф на дипломатијата Петер Сијарто утре ќе дојде во Скопје заедно со ...

Унгарскиот шеф на дипломатијата Сијарто утре во Скопје, ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Frontline - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен Печат - 04.04.2020

Унгарија се подготвува да објави скоро 27 милијарди евра пакет мерки за кревање на економијата, што се лизна како резултат на појава на коронавирусот, изјави денес висок владин претставник.

Орбан: Наместо со кавги, ЕУ да се занимава со борбата против короната

Алфа - 04.04.2020

Откако неколку членки на ЕУ го обвинија Орбан за кршење на човековите права поради зголемување на овластувањата кои всушност ги налага вонредната состојба, тој им порача, наместо да се занимаваат со него, подобро е сите да се фокусираат на борбата ...

Орбан: Здравствениот персонал ќе добие бонус

Република - 04.04.2020

Здравствениот персонал ќе добие бонус од 500.000 форинти (1.380 евра) оваа година, рече премиерот Виктор Орбан во интервју со државното радио Кошут, објави „Дејли нуз хангари“. Во интервјуто Орбан вели дека во среда се планира да донесе одлука дали ...

Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

Либертас - 04.04.2020

– Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан до неговите критичари: Немам време за празни муабети

Република - 04.04.2020

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писмо до Европската народна партија (ЕПП) во кое ги информира дека во моментов е презафатен за да води бесконечни академски расправии за состојбата со демократијата во Унгарија.

Орбан стана првиот диктатор во коронавирус кризата: Германија веќе најави санкции за Унгарија!

Точка - 04.04.2020

Германските власти најавија санкции против Унгарија, истакнувајќи дека само така може да се осигура почитувањето на фундаменталните права. Германскиот министер за надворешни работи порача дека унгарскиот премиер Виктор Орбан би можел да плати поради ...

ВЕТУВАЊЕ ОД ОРБАН: Унгарците нема да останат без работа

Фактор - 04.04.2020

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, вети дека Владата ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Со ваква содржина тој испрати писмо до генералниот секретар на Европската ...

Унгарија има невработеност од само 3,5 отсто, Орбан вети дека нема да се зголеми

Денешен - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

А1 On - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

24Инфо - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

Нетпрес - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

Опсервер - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан: Ќе отвориме исти број на работни места колку што ќе бидат изгубени поради коронавирусот

MakPress - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Орбан вети зачувување на работните места за време на кризата

Вечер - 04.04.2020

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вети дека унгарската Влада ќе отвори толку работни места колку што ќе бидат изгубени за време на кризата поради епидемијата на коронавирусот. Тој ова го порача во писмо до генералниот секретар на Европската ...

Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Локално - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто утре во Скопје, ќе предаде помош за справување со коронавирусот

iPortal - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Либертас - 05.04.2020

– Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Петер Сијарто во работна посета на земјава

24Инфо - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, на негова иницијатива денеска во работна посета на земјава, за време на која предвидени се средби со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со други високи ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Канал5 - 05.04.2020

На средбата ќе се разменат и информации за натамошните чекори во европската агенда на земјата. Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Македонија, за ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Press24 - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како и со ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

CivilMedia - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Шефот на унгарската дипломатија утре во Скопје ќе донесе помош за коронавирусот

+инфо - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Шефот на унгарската дипломатија во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Макфакс - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, на негова иницијатива денеска во работна посета на земјава, за време на која предвидени се средби со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со други високи ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Вечер - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, ...

Унгарскиот министер за надворешни работи Сијарто утре во посета на Скопје

Слободен Печат - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Петер Сијарто утре во Скопје, ќе предаде помош за справување со коронавирусот

МКД - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Шефот на унгарската дипломатија во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Точка - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, на негова иницијатива денеска во работна посета на земјава, за време на која предвидени се средби со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со други високи ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто утре во Скопје, ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Нетпрес - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Шефот на унгарската дипломатија на негова иницијатива доаѓа во земјава

Фокус - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како ...

Шефот на унгарската дипломатија Сијарто во Скопје ќе предаде помош за справување со коронавирусот

Опсервер - 05.04.2020

Скопје, 6 април 2020 () – Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, денеска, на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Северна Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на ...

Петер Сијарто утре во посета на Македонија

Република - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе оствари работна посета на Република Македонија, за време на која предвидени се средби со министерот за надворешни работи Никола Димитров, како и со ...

ДИМИТРОВ ЌЕ МОРА ДА КАЖЕ БЛАГОДАРАМ: По авионот од Јанша и Сијарто утре ќе донесе помош во Скопје

Денешен - 05.04.2020

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, утре на негова иницијатива ќе престојува во работна посета на Република Македонија, за време на која предвидени се средби со шефот на дипломатијата Никола Димитров, како и со ...