TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанија, Комисијата за закони даде зелено светло за Протоколот за пристап на Македонија во НАТО

Алсат-М - 11.02.2019

Комисијата за Закони на албанскиот Парламент едногласно гласаше за Протоколот за пристап на Македонија кон Северноатлантската алијанса. Со целосен консензус, опозиционите и мнозинските членови гласаа за Протоколот, кој го отвора патот за Македонија ...

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификуваат Протоколот за членство на Македонија во НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Во текот на утрешниот ден, парламентот на Словенија ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание Талат Џафери се наоѓа во посета на Словенија, и утре ќе се обрати на церемонијата.

Жидан: Му реков на Талат Џафери дека утре гласаме

Фактор - 11.02.2019

Дејан Жидан, претседателот на словенечкиот Државни збор, денеска пред медиумите наведе дека посетата на претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, е историски настан и дека утре во словенечкиот законодавен дом ќе се изгласа ратификацијата ...

Словенија утре ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

1tv - 11.02.2019

Словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО утре претпладне. На церемонијата ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Албанија ќе ...

Талат Џафери поканет на ратификувањето на приемот на Македонија во НАТО во албанскиот парламент

Фактор - 11.02.2019

Комисијата за закони на албанскиот парламент едногласно го одобри протоколот кој го отвора патот за ратификација на Протоколот за влез на Македонија во НАТО. Гласањето на пленарна седница во законодавниот дом во Тирана ќе биде во четврток, кога исто ...

Дописот од МНР за новото уставно име прва го чека официјална Љубљана

Телма - 10.02.2019

Дописот од МНР за важноста на новото уставно име прва го чека официјална Љубљана, по што во вторник словенеќкиот парламент ќе го ратификува Протоколот за пристапување на земјава во НАТО. Предвидено е реатификацијата да се случи пред обраќањето во ...

Мицотакис: Никогаш нема да кажам добредојде за Македонецот премиер

Вечер - 10.02.2019

Лидерот на најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, во неговиот говор, за време на расправата за ратификација на пристапниот Протокол за членство на Македонија во НАТО, повторно се осврна на македонскиот јазик и ...

Албанија во четврток ќе го ратификува Протоколот за пристап на Македонија во НАТО

Независен - 11.02.2019

Комисијата за Закони на албанскиот Парламент едногласно гласаше за Протоколот за пристап на Македонија кон Северноатлантската алијанса. Со целосен консензус, опозиционите и мнозинските членови гласаа за Протоколот, кој го отвора патот за Македонија ...

Словенија утре, Албанија в четврток - ќе се ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

Press24 - 11.02.2019

На вонредна седница утре претпладне, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификуваат Протоколот за членство на Македонија во НАТО

4NEWS - 11.02.2019

Во текот на утрешниот ден, парламентот на Словенија ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание Талат Џафери се наоѓа во посета на Словенија, и утре ќе се обрати на церемонијата.

Ручи: Четврток првиот можен датум за ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО

1tv - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

Северна Македонија ќе се официјализира следнава недела

Алсат-М - 09.02.2019

Откако Грција го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, двете соседни земји ги започнуваат процедурите за државава да стане полноправна членка на Северноатлантската Алијанса.

Грчкиот парламент го отвори патот за Северна Македонија

Deutsche Welle - 09.02.2019

Медиумите на германски јазик известуваат за ратификацијата на Протоколот за приклучување на Македонија кон НАТО и оценуваат дека се зголемени шансите за долгорочна стабилизација на регионот.

Грчкиот парламент синоќа го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

Канал5 - 09.02.2019

Протоколот за членството на Република Северна Македонија во НАТО, грчкиот парламент го усвои со 153 гласа „за“, два повеќе од потребните за апсолутно мнозинство. Вкупно гласаа 294 пратеници, а освен сите 145 членови на СИРИЗА, односно целата ...

„Балканот доби нова држава“ – регионот пишува за Република Северна Македонија

Република - 09.02.2019

„Тажен пораз на Русија на Балканот“, „Балканот доби нова држава“, „Грција го ратификуваше Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО“, „Грчкиот Парламент прв го одобри Протоколот за членство на Македонија во НАТО“, ова се само дел од ...

Реакции по зеленото светло од Грција за НАТО – грчката опозиција против, Бугарија ни посака добредојде

ТВ21 - 09.02.2019

Со синоќешната ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО, грчката страна ја исполни и втората обврска согласно Преспанскиот договор, спогодба која во Грција предизвика турбуленции, пред но и по потпишувањето.

Словенија утре, Албанија в четврток ќе го ратификува Протоколот за Македонија во НАТО

iPortal - 11.02.2019

На вонредна седница утре претпладне, словенечкиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија НАТО, во рамки на која ќе се обрати и македонскиот претседател на Собранието Талат Џафери, кој ќе престојува во посета на Словенија.

Ручи: Четврток првиот можен датум за ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО

Сител - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

“Добродојдовте во Северна Македонија”

Скопје1 - 10.02.2019

Откако Грција го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, двете соседни земји ги започнуваат процедурите за државава да стане полноправна членка на Северноатлантската Алијанса.

Реакции по зеленото светло од Грција за НАТО – грчката опозиција против, Бугарија ни посака добредојде

4NEWS - 09.02.2019

Со синоќешната ратификација на Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО, грчката страна ја исполни и втората обврска согласно Преспанскиот договор, спогодба која во Грција предизвика турбуленции, пред но и по потпишувањето.

Ручи: Четврток првиот можен датум за ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО

Либертас - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

Ручи:Четврток првиот можен датум за ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО

Канал5 - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

Ручи: Четврток првиот можен датум за ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО

Press24 - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонја во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

Брза ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Албанија

Р.С.Европа - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

Албанската влада ја усвои одлука за прием на Македонија во НАТО

Фактор - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот Парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.

Албанската влада ја усвои одлука за прием на Македонија во НАТО

Република - 10.02.2019

Претседателот на албанскиот парлaмент Грамоз Ручи на средбата со македонскиот амбасадор Данчо Марковски најавил брза ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО од страна на албанскиот законодавен дом.