TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борис Џонсон понудил Велика Британија да го организира целото Европско првенство

24Фудбал - 02.03.2021

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон на УЕФА и понудил кај нив да се одиграат сите натпревари од Европското првенство. Македонија уште не знае каде ќе го игра своето дебитантско Европско првенство. УЕФА се уште не донела конечна одлука.

По 25 години, Европското првенство пак во Англија: Македонија ќе дебитира на Островот?

Спортклуб

Велика Британија ќе ги организира и ЕП и СП?

СуперСпорт

Фудбалот се враќа „дома“, Англија домаќин и на ЕП и на СП?

Слободен Печат

Заев: Кога ги правите пресметките преминуваме 2 милиони вакцини - недоволниот капацитет за производство причина за ...

Press24 - 02.03.2021

Премиерот Зоран Заев рече дека државата ја поминала црвената линија во набавката на вакцини. Односно, нарачани биле и повеќе дози отколку што реално нѝ се потребни. -Така беше последната нарачка за 100-те илјади Спутникови вакцини.

Започна тестирањето на вакцината „Спутник лајт“: Наменета е за млади и се дава во една доза

Pedijatar.mk

Руската вакцина „Спутник V“ пристигнa и во Словачка

Акцент

Вирусот не запира, денови се во прашање кога ќе стигнат вакцините

Локално

Словачка од Русија купува два милиона дози од „Спутник V“

Нетпрес

Во Москва започна вакцинација на волонтери со вакцината „Спутник Лајт“

Руска реч

Опаѓа интересот на Русите за вакцинирање со Спутник V

МКД

+инфо Press24 Независен Локално Курир PressingTV Тера Република

Колумбија доби вакцини против Ковид-19 преку КОВАКС

24Инфо - 02.03.2021

Колумбиија е првата земја на американскиот континент која прими вакцини против Ковид-19 во рамките на програмата КОВАКС поддржана од Обединети нации. Во главниот град на Колиумбија, Богота пристигнаа 117.000 дози вакцини на Фајзер-БиоНтек.

Претседателот на Гана е првиот човек вакциниран од КОВАКС-програмата

Фактор

Претседателот на Гана прв во светот примил вакцина од програмата Ковакс на СЗО

Канал5

KОВАКС утре ќе ја објави листата за дистрибуција на вакцините против Ковид 19

Бриф

КОВАКС утре ќе ја објави листата за дистрибуција на вакцините против коронавирус

Centar

Даниловски: Ковакс системот падна на испитот, Македонија веќе има половина колективен имунитет

Локално

Претседателот на Гана прв во светот прими вакцина од програмата Ковакс

Независен

МКД Press24 Точка ТВ21 Сител Бриф Кајгана MakPress

СЗО со црни прогнози. Бил Гејтс ги демантира: Ќе се вратиме во нормален живот многу порано

Во Центар - 02.03.2021

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека е нереално да се мисли дека светот ќе се ослободи од вирусот корона до крајот на оваа година. Директорот на СЗО за вонредни ситуации, Мајк Рајан, сепак рече дека трагичноста со корона кризата ...

Пановски: Со седење во канцеларија не се наоѓаат вакцини

+инфо

„Само Вистина" со Никола Пановски и Драган Даниловски

Канал5

Пановски: Британскиот сој на вирусот полесно се шири, граѓаните да не се опуштаат и да носат сертифицирани маски

iPortal

Даниловски: Населението треба веднаш да се вакцинира, ни треба 80 отсто колективен имунитет

Фокус

Даниловски вели дека за да се дојде до вакцини мора да се излобира на сите страни

Фактор

Даниловски: Ако наскоро не добиеме вакцини, ќе мора рестрикции

Вечер Прес

Frontline Курир Слободен Печат 24Инфо Либертас Опсервер еМагазин Кајгана

Повеќето Руси сметаат дека коронавирусот е биолошко оружје

Р.С.Европа - 02.03.2021

Скоро две третини од Русите веруваат дека коронавирусот е „биолошко оружје“ создадено од човекот, покажа истражувањето на рускиот независен центар Левада. Ваквите резултати сведочат за традиционалната недоверба кон властите, нагласениот недостаток ...

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви

МКД

Над 60 проценти од Русите не сакаат да ја примат вакцината Спутник V

Канал5

Над 60 проценти од Русите не веруваат во „спутник В“, го сметаат Ковид-19 за биолошко оружје

Точка

Џонсон за ефикасноста на вакцините на новите видови на ковид-19

Слободен Печат

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви на ковид-19

Слободен Печат

Руски научници работат на вакцина против коронавирус која може да штити 13 до 17 години

24Инфо

Press24 Денар MTM Press24 MTM Точка Н.Македонија 24Инфо

Вакцините ќе стигнат „деновиве“

Deutsche Welle - 01.03.2021

Денови се во прашање кога ќе стигнат вакцините - уверуваат премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче. Одново се преговара со кинеските власти, а се размислува и за руската „Спутник“ Четири месеци откако започна имунизацијата во ...

Заев: Денови се во прашање кога ќе пристигнат вакцините – „Парите ги вративме за да не стојат на странска сметка“

ТВ21

МЗ: Доверливи се причините за враќањето на авансот за набавка на кинеските вакцини

24 Вести

Заев сепак е оптимист дека кинсеките вакцини наскоро ќе дојдат во Македонија

Сител

Далеку се Кина и Русија, вакцините може ќе стигнат некогаш!

Вечер Прес

Заев: Денови се во прашање кога ќе стигнат вакцините, но не знаеме точно кога

Канал5

Денови се во прашање кога ќе може да се потврди утоварот за кинеските вакцини, вели Заев

Алсат-М

360 степени Скопско Ехо Република Точка ММС Телма 24Инфо Курир

За 48 часа, вакцината на „Џонсон и Џонсон“ ќе биде достапна за употреба во САД

360 степени - 01.03.2021

За најмногу 48 часа, вакцината против ковид-19 на производителот „Џонсон и Џонсон“ треба да биде достапна за имунизација на Американците. Неделава во САД треба да се испорачаат четири милиони дози од оваа вакцина, а до јуни 100 милиони дози, ...

Употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон во САД во следните 24 до 48 часа

Frontline

Џонсон и Џонсон започнаа да се дистрибуираат во САД

Локално

Во САД почна дистрибуцијата на вакцините на Џонсон и Џонсон

Опсервер

Зелено светло за итна употреба во САД на вакцината против КОВИД-19 на „Џонсон и Џонсон“

Таратур

Започна дистрибуцијата на вакцините на Џонсон и Џонсон во САД

Курир

Во САД почна дистрибуцијата на вакцините на Џонсон и Џонсон

24Инфо

Либертас Опсервер Слободен Печат +инфо Либертас MakPress MakPress Канал5

Велика Британија е во потрага по непознат ширител на бразилскиот сој на корона

МКД - 01.03.2021

Велика Британија денес повика да се јави непознатото лице заразено со високо преносливата бразилска варијанта на коронавирусот, повеќе од две недели откако е тестирано позитивно, но не дало точни информации за контакт.

Се тестирал и избегал: Заразено лице со бразилскиот сој дал лажни контакти!

Локално

Обединетото Кралство бара непознато лиде кое шири бразилска мутација на коронавирусот во Англија

Опсервер

Британија ги откри првите случаи на бразилскиот сој на коронавирус, кој се шири побрзо и полесно

Сакам да кажам

Обединетото Кралство бара непознато лиде кое шири бразилска мутација на коронавирусот во Англија

24Инфо

Обединетото Кралство бара непознато лице кое шири бразилска мутација на коронавирусот во Англија

Либертас

Британија „под дрво и камен“ го бара суперпреносителот на бразилскиот сој на ковид-19

+инфо

Република MakPress

Пановски: Маските не се 100% безбедни против британскиот сој

Press24 - 01.03.2021

Микробиолот Никола Пановски смета дека маските не се доволни за одбрана од британската мутација на коронавирусот. Смета дека потребни се рестриктивни мерки, но тие се невозможни поради тоа што ниту економијата, ниту народот тоа не може да го издржи.

Пановски: Маските не се 100% безбедни против британскиот сој

Скопје инфо