TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен Печат - 01.06.2020

Протестите во САД се случуваат речиси година дена по жестоките демонстрации на противниците на кинеската политика во Хонгконг, каде полицијата исто така повеќе пати е обвинувана за употреба на прекумерна сила.

Кина го забрани увозот на соја и месо од САД

Локално - 01.06.2020

Нема шанси Пекинг да продолжи да купува стока од Соединетите држави кога трпи постојани напади од претседателот Доналд Трамп, јавуваат од Кина. Кина им нареди на државните компании да престанат со купување на најважните американски земјоделски ...

Хонг Конг: Загрозен статусот на финансиски центар

Deutsche Welle - 01.06.2020

Ако се укинат специјалните трговски привилегии на Хонг Конг според американскиот закон, тоа ќе ја наруши конкурентноста на градот како извозен и меѓународен финансиски центар, велат експертите.

Кина почна со фаќање сеир што на САД му се случува Хонгконг

Оff.net - 01.06.2020

Немајќи ни време да заборават што американски политичари ги нарекуваа протестите во Хонгконг „убава глетка“, Кинезите (меѓу другото) директно ги прашаа Пелоси и Помпео треба ли и Пекинг да ги поддржи демонстрантите во САД, како што тие ги ...

Кина ќе ѝ возврати на Америка поради Хонгконг

Макфакс - 01.06.2020

Кина објави дека обидите на САД да им наштетат на кинеските интереси ќе наидат на контрамерки и ја критикуваше одлуката на Вашингтон да започне со укинување на специјалниот однос спрема Хонгконг, како и акции против кинески студенти и компании.

Европските берзи бележат раст

Слободен Печат - 01.06.2020

Доброто расположение на пазарите е благодарение на намалувањето на тензиите меѓу САД и Кина бидејќи Вашингтон на чекорите на Пекинг за зацврстување на контролата над Хонг Конг не реагираше остро како што очекуваа инвеститорите.

Во Хонг Конг забрана на комеморации за загинатите на Тјенанмен

Опсервер - 01.06.2020

Хонг Конг, 1 јуни 2020 () – Првпат во три децении, полицијата во Хонг Конг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот Тјананмен во Пекинг во 1989 година, а одлуката беше објаснета со ...

Кина најави контранапад по објавите на Трамп

24Инфо - 01.06.2020

Кина денеска вети дека ќе им возврати на САД по најавите на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го ограничи влезот на кинески државјани во САД и ќе воведе трговски санкции за Хонгконг.

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

Опсервер - 01.06.2020

Пекинг, 1 јуни 2020 () – Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работио Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на ...

Кина и Иран со порака до САД: Пуштете го вашиот народ да дише

Локално - 01.06.2020

Кина ја осуди „хроничната болест“ наречена расизам во САД по смртта на Афроамериканецот Флојд што предизвика големи демонстрации низ земјата. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Џао Лиџијан изјавил денеска дека протестите во ...

Кина најави контранапад по објавите на Трамп

Опсервер - 01.06.2020

Пекинг, 1 јуни 2020 () – Кина денеска вети дека ќе им возврати на САД по најавите на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го ограничи влезот на кинески државјани во САД и ќе воведе трговски санкции за Хонгконг.

Кина најави возвратен удар за САД

Слободен Печат - 01.06.2020

Трамп најави дека САД ќе го суспендираат влезот во земјата за кинески државјани, кои претставуваат потенцијална „опасност” за безбедноста на државата. Кина денеска вети дека ќе им возврати на САД по најавите на американскиот претседател Доналд Трамп ...

Кина најави контранапад по објавите на Трамп

А1 On - 01.06.2020

Кина денеска вети дека ќе им возврати на САД по најавите на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го ограничи влезот на кинески државјани во САД и ќе воведе трговски санкции за Хонгконг.

Кина ќе ѝ возврати на Америка поради Хонгконг

Точка - 01.06.2020

Кина објави дека обидите на САД да им наштетат на кинеските интереси ќе наидат на контрамерки и ја критикуваше одлуката на Вашингтон да започне со укинување на специјалниот однос спрема Хонгконг, како и акции против кинески студенти и компании.

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

А1 On - 01.06.2020

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работио Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на расна дискриминација во ...

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Кајгана - 01.06.2020

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на расна дискриминација во ...

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

24Инфо - 01.06.2020

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работио Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на расна дискриминација во ...

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го вашиот народ да дише

Нетпрес - 01.06.2020

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работио Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на расна дискриминација во ...

Кина најави контранапад по објавите на Трамп

MakPress - 01.06.2020

Кина денеска вети дека ќе им возврати на САД по најавите на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го ограничи влезот на кинески државјани во САД и ќе воведе трговски санкции за Хонгконг.

Во Хонг Конг забрана на комеморации за загинатите на Тјенанмен

Либертас - 01.06.2020

Првпат во три децении, полицијата во Хонг Конг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот Тјананмен во Пекинг во 1989 година, а одлуката беше објаснета со опасноста од ширење на ...

Во Хонг Конг забрана на комеморации за загинатите на Тјенанмен

24Инфо - 01.06.2020

Првпат во три децении, полицијата во Хонг Конг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот Тјананмен во Пекинг во 1989 година, а одлуката беше објаснета со опасноста од ширење на ...

Во Хонгконг забранети комеморации за загинатите на Тјенанмен

Слободен Печат - 01.06.2020

Демонстрациите во Тјананмен беа задушени со сила, точниот број на загинати се уште не е познат. Првпат во три децении, полицијата во Хонгконг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот ...

Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го својот народ да дише

MakPress - 01.06.2020

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работио Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на расна дискриминација во ...

Кина најави контранапад по објавите на Трамп

iPortal - 01.06.2020

Кина денеска вети дека ќе им возврати на САД по најавите на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе го ограничи влезот на кинески државјани во САД и ќе воведе трговски санкции за Хонгконг.

Во Хонг Конг забрана на комеморации за загинатите на Тјенанмен

Курир - 01.06.2020

Првпат во три децении, полицијата во Хонг Конг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот Тјананмен во Пекинг во 1989 година, а одлуката беше објаснета со опасноста од ширење на ...

Во Хонг Конг забрана на комеморации за загинатите на Тјенанмен

MakPress - 01.06.2020

Првпат во три децении, полицијата во Хонг Конг забрани комеморативен собир во спомен на загинатите за време на антирежимските демонстрации на плоштадот Тјананмен во Пекинг во 1989 година, а одлуката беше објаснета со опасноста од ширење на ...