TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колумна на Стефановски: „ Четирите свети букви и идеологијата на непокорот! “

Курир - 23.10.2020

Македонија и македонскиот народ имаат неколку значајни и особено важни датуми во поновата историја. Почнувајќи од 1893 на денешен ден, па продолжувајќи преку илинденското востание на 2 август 1903 година, 11 октомври 1941, 2 август 1944 година, 5 ...

ШЕКЕРИНСКА: Македонската револуционерна борба не бара празници, туку резултати – денес ја чествуваме на масата со ...

Денешен - 23.10.2020

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба вели „борбата не бара празници туку резултати“. – Македонската револуционерна борба не барала празници, туку резултати.

Каде и да е, Македонецот мора да си го зачува идентитетот: Честитка од МАЕИ по повод 23 Октомври

ММС - 23.10.2020

Честитка по повод 23 октомври – Ден на македонската револуционерна борба упати единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ). – Македонска алијанса за европска интеграција, по повод 23 октомври – ...

Денот на македонската револуционерна борба се одбележува под посебни услови поради пандемијата

24 Вести - 23.10.2020

Под посебни услови поради пандемијата во земјава денеска се одбележува 23 октомври - денот на македонската револуционерна борба. Со честитки и од државниот врв по повод одбележувањето на овој ден.

Шекеринска го поврза со НАТО и Денот на македонската револуционерна борба

Expres - 23.10.2020

Речиси и да нема објава на Твитер од министерката за одбрана Радмила Шекеринска во која не е спомената Северноатлантска алијанса, па и денешниот празник таа го поврза со – ...

Македонија го прославува денот на револуционерната борба

Алфа - 23.10.2020

Ваквите големи празници како денешниот 23 октомври- Денот на Македонската револуционерна борба се шанса за обединување на македонскиот народ, вели историчарот Тодор Чепраганов, кој посочува дека Македонија не ги чествува достоинствено македонските ...

Честитка од Општина Кисела Вода по повод 23 Октомври

Канал5 - 23.10.2020

Нека ни е честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба! На Денот на македонската револуционерна борба, со гордост се потсетуваме на основачите на македонската револуционерна организација, се потсетуваме на организацијата која со ...

Георгиески: Чествувајќи го денешниот ден го славиме делото за слободна држава

OhridNews - 23.10.2020

Со пригодни настани и обраќања и полагање цвеќе пред спомен обележјата на македонските херои, Охрид денеска го одбележува 23 октомври- Денот на македонската револуционерна борба. По тој повод градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати ...

ОО СДСМ положи цвеќе пред спомениците на хероите, ОК ВМРО ДПМНЕ упати честитка за празникот на револуционерната борба

OhridNews - 23.10.2020

Во чест на 23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба делегација на СДСМ – Охрид во состав: Жаклина Лазаревска, пратеник, Елизабета Русеска, член на ЦО на СДСМ и Игор Јорданов, член на ИО на ОО СДСМ – Охрид, се поклона и положи свежо ...

Честитка од МД „Илинден" по повод 23 октомври

Канал5 - 23.10.2020

Македонското друштво „Илинден"-Тирана и огранокот за Голо Брдо, по повод празникот 23 октомври – Ден на македонската револуционерна борба упати честитка до сите Македонци каде и да се, со искрени желби за мир, благосостојба и подобра иднина.

Пендаровски за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење

360 степени - 23.10.2020

Да ја градиме Република Северна Македонија во напредна европска држава со функционални и одговорни институции, со владеење на правото и со слободно и инклузивно општество Потсетување на основоположниците на македонското револуционерно движење и на ...

Џафери: Да се потсетиме на револуционерите кои се дел од градењето држава

МКД - 23.10.2020

Во честитката до граѓаните претседателот на Собранието Талад Џафери вели дека со празникот 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба, се одбележува зародишот на револуционерната организација која довела до Илинден од 1903 година, да ...

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Макфакс - 23.10.2020

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите граѓани. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун.

Николовски со честитка за 23 Октомври: Македонските револуционери се гордост и пример за нас!

iPortal - 23.10.2020

Македонските револуционери се гордост и пример за нас, она што сме денес во голема мера го должиме на нив.Затоа денеска се одбележува 23-ти Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

Заев: Денеска со гордост се сеќаваме на македонските револуционери

Република - 23.10.2020

Денеска го одбележуваме 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и со гордост се сеќаваме на македонските револуционери, на кои им се поклонуваме и ја чествуваме нивната пожртвуваност, челична истрајност и нескршлива волја за ...

Пендаровски со честитка за 23 Октомври

Курир - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

24Инфо - 23.10.2020

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на м акедонската револуционерна борба. Во рамки на одбележувањето на државниот празник, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија ...

Џафери со честитка по повод Денот на македонската револуционерна борба

Вечер - 23.10.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска упати честитка од негово и од име на пратениците по повод државниот празник 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. – Со овој празник се одбележува зародишот на револуционерната ...

Николовски со честитка за 23-ти октомври: Македонските револуционери се гордост и пример за нас!

Магазин - 23.10.2020

Македонските револуционери се гордост и пример за нас, она што сме денес во голема мера го должиме на нив. Затоа денеска се одбележува 23-ти октомври – Денот на македонската револуционерна борба, напиша вицепремиерот Љупчо Николовски во честитката ...

Ден на македонската револуционерна борба

Gostivarpress.mk - 23.10.2020

Во Македонија денес се добележува Денот на македонската револуционерна борба. На 23 октомври 1893 година во куќата на Иван Хаџи Николов во Солун, биле поставени темелите на организираното македонско револуционерно движење со формирањето на ...

ЧЕСТИТ 23 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

Магазин - 23.10.2020

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС! ЧЕСТИТ 23 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА! 23 октомври 2020 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува искрени честитки до Македонците, по род и државјанство, од сите ...

ДЕНЕШЕН: Македонци, честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба

Денешен - 23.10.2020

Редакцијата на порталот Денешен на сите свои читатели, на сите Македонци и сите граѓани во Република Македонија и ширум светот им го честита 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Опсервер - 23.10.2020

– На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката ...

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Либертас - 23.10.2020

– На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката ...

Пендаровски со честитка за 23. Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

24 Вести - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Независен - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Фокус - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Вечер - 23.10.2020

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите граѓани. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун.

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

iPortal - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Слободен Печат - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Пендаровски го честита 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба

Република - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Нова ТВ - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Опсервер - 23.10.2020

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите граѓани. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун.

Пендаровски со честитка за 23 Октомври

Локално - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Пендаровски: На идеалите на основоположниците на борбата се надоврзаа антифашистите

МКД - 23.10.2020

Денес се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време. Тоа беа идеали за слободна македонска република, втемелена врз демократски ...

Честитка од Претседателот Пендаровски по повод 23 Октомври

Канал5 - 23.10.2020

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Во рамки на одбележувањето на државниот празник, делегации од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија денеска ...

Честит празник-Денот на македонската револуционерна броба

PressingTV - 23.10.2020

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите граѓани. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун.

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Сител - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Честитка од претседателот Пендаровски-Да ја градиме Македонија во напредна европска држава

PressingTV - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Пендаровски за 23 Октомври: Наша должност не е само да ги чуваме придобивките на нашите предци, туку и да го направиме ...

+инфо - 23.10.2020

Шефот на државата истакна дека тоа биле идеали за слободна македонска република, втемелена врз демократски принципи, во која ќе има соживот меѓу различните етнички, верски и јазични заедници.

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

ММС - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Н.Македонија - 23.10.2020

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите граѓани. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун.

23 Октомври – Ден на македонската револуционерна борба

Expres - 23.10.2020

Денешниот 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите граѓани. се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун.

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Frontline - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Зошто се празнува 23 Октомври

еМагазин - 23.10.2020

Денеска Македонија го слави Денот на македонската револуционерна борба, 23 Октомври. Празникот се празнува од 2007 година кога беше донесен и изгласан новиот закон за државни празници. ШТО СЕ СЛАВИ Празникот се празнува по повод основањето на ...

Заев: Борбата на македонските револуционери никогаш не беше свртена кон минатото, туку кон иднината

PressingTV - 23.10.2020

Денеска го одбележуваме 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и со гордост се сеќаваме на македонските револуционери, на кои им се поклонуваме и ја чествуваме нивната пожртвуваност, челична истрајност и нескршлива волја за ...

Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно ...

Press24 - 23.10.2020

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска п ретседателот Стево Пендаровски во честитката упатена ...

Заев: Борбата на македонските револуционери никогаш не беше свртена кон минатото, туку кон иднината

Локално - 23.10.2020

Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба . „Денеска го одбележуваме 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и со гордост се сеќаваме на македонските револуционери, на кои ...

Заев: Денеска со гордост се сеќаваме на македонските револуционери

Нетпрес - 23.10.2020

-Денеска го одбележуваме 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и со гордост се сеќаваме на македонските револуционери, на кои им се поклонуваме и ја чествуваме нивната пожртвуваност, челична истрајност и нескршлива волја за ...

Џафери: Да се потсетиме на револуционерите кои се дел од градењето држава

Press24 - 23.10.2020

Во честитката до граѓаните претседателот на Собранието Талад Џафери вели дека со празникот 23 Октомври - Денот на македонската револуционерна борба, се одбележува зародишот на револуционерната организација која довела до Илинден од 1903 година, да ...