TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес од 7,7 степени ја потресе Јамајка, опасност од цунами

ММС - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 7,7 степени ја потресе Јамајка. Издадено е предупредување за цунами, објави Си-Ен-Ен. Метеоролошката служба соопшти дека постои опасност брановите од цунами да достигнат до 30 см до 1 метар над нивото на плимата и осеката на ...

ОБНОВЕНО: Земјотресот ја погоди Албанија, а не Македонија – ЕМСЦ објави грешен податок

Слободен Печат - 28.01.2020

Земјотресот од 5 степени кој ја погоди Албанија е почувствуван и во Македонија. Серверите на Европската сеизмолошка опсерваторија паднаа веднаш по земјотресот поради преголемиот сообраќај на нивната веб страница.

Силен земјотрес меѓу Куба и Јамајка

Р.С.Европа - 28.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени ги погоди карипските острови Јамајка и Куба. Американскиот геолошки преглед соопшти дека епицентарот на силниот земјотрес е на 139 километри северозападно од Јамајка и на 140 километри јужно од Куба, на ...

ВИДЕО: Жителите на Драч излегоа на улица по силниот земјотрес

А1 On - 28.01.2020

По двата земјотреси што вечерва ја погодија Албанија голем дел од жителите, посебно на Драч излегоа на улиците видно вознемирени. Епицентарот на земјотресите е повторно во близина на Драч, каде земјиштето се тресе уште од силниот земјотрес во кој ...

Силен земјотрес во Албанија од 5,5 степени, почувствуван и во Македонија

МКД - 28.01.2020

Силен земјотрес од 5,5 степени според Рихтеровата скала регистриран е во Албанија, во близина на Тирана, а почуствуван е и во Македонија Повеќе детали наскоро. ...

(видео)Нов земјотрес во Албанија почувствуван и во Македонија

ММС - 28.01.2020

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени вечерва во 21.15 часот беше почувствуван во близина на Драч, Албанија. Кратко потоа земјата се стресе уште еднаш. Од страв, жителите на Драч ги напуштија своите домови и останаа на улица, и покрај тоа што врене ...

Силен земјотрес на Карибите, издадено предупредување за цунами кај Јамајка

Frontline - 28.01.2020

Епицентарот на ударот бил на 117 километри северозападно од градот Лусеја, на Јамајка, на длабочина од 10 ...

Нов силен земјотрес во Албанија од 5,1 степен

Фокус - 28.01.2020

Силен земјотрес вечерва ја погоди Албанија. Според првичните информации, земјоресот бил со јачина од 5,1 степени по Рихтер. Епицентарот бил на 16 километри од Драч, а е почувствуван и во ...

Силниот земјотрес во Албанија предизвика паника кај населението

Слободен Печат - 28.01.2020

Во 21 часот и 15 минути вечерва е регистриран силен земјотрес во Албанија. Иако првично беше информирано дека земјотресот бил со магнитуда од 5.5 степени според Рихтеровата скала, сепак, според Европскиот Сеизмолошки Центар, земјотресот бил со ...

Силен земјотрес на Карибите, издадено предупредување за цунами кај Јамајка

Фокус - 28.01.2020

Земјотрес со јачина на ударот од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Карипско море меѓу Јамајка и Куба, информира американскиот Геолошки институт, цитиран од американските медиуми.

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во земјава

А1 On - 28.01.2020

Два силни потреса се регистрирани вечерва во Албанија. Првиот земјотрес е со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 21:15 часот со епицентар кај местото Хамале, кај Драч, на длабочна од 10 километри.

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Макфакс - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 4.5 степени вечерва беше почувствуван во земјава и во регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот, е во Албанија, а во 21.17 часот тресењето на тлото било почувствувано и од делови на земјава, како и во Црна ...

Сеизмолози за ТВ21: Земјотресот од 7,7 степени на Јамајка и 5,4 во Албанија се нормална сеизмичка активност

ТВ21 - 28.01.2020

Во последните неколку часа мерните станици ширум светот регистрираат серија силни земјотреси. Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер беше регистриран на карипските острови Јамајка и Куба.

Силен земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја погоди Македонија, се почувствувал и во регионот

Слободен Печат - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 4,5 степени по рихтер е регистриран во 21:15 со епицентар во Македонија. Земјотресот е почувствуван и во регионот. Засега нема официјални податоци за епицентарот на земјотресот бидејќи речиси сите веб страници на сеизмолошките ...

Уште еден силен земјотрес во Албанија

OhridNews - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер вечерва во 20:15 часот ја погоди Албанија. Епицентарот на земјотресот бил во Јадранското море, 34 километри од главниот град Тирана, на длабочина од 10 километри, а најсилно бил почувствуван во подрачјата ...

Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ со официјални информации за вечерашниот силен земјотрес

ТВ21 - 28.01.2020

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва, 28 јануари 2020 година, во 21 часот и ...

Предупредување за цунами во шест држави по земјотресот од 7,4 степени по Рихтер (ВИДЕО)

Канал5 - 28.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди областа помеѓу Јамајка и Куба, пренесува CSEM / EMSC. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри. Земјотресот се случи јужно од Куба и северозападно од Јамајка.

Страв по вечерашниот силен земјотрес: Жителите на Драч ги напуштија домовите

Centar - 28.01.2020

По вечерашниот силен земјотрес од 5.4 степени според рихтер кој ја погоди Албанија и серијата послаби потреси подоцна голем дел од жителите во страв од нов потрес ги напуштија домовите. Денешниот потрес беше почуствуван и во западните делови на ...

Силен земјотрес вечерва во Албанија, почувствуван и во Македонија

Скопје24 - 28.01.2020

Вечерва земјотрес со јачина од 5,5 степени по рихтер е регистриран во 21:15 со епицентар во Албанија. Извештај од сеизмолошката станица во Охрид Силниот земјотрес е почувствуван и во Македонија.

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Локално - 28.01.2020

Земјотрес од 5.5 степени по рихтеровата скала вечерва во 20.15 часот е регистриран во Албанија. Епицентарот на земјотресот е во Драч, на десет километри под земјата, а е почувствуван и во Македонија.

ФОТО: Поради силниот земјотрес жителите на Драч ги напуштија домовите

ТВ21 - 28.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтер ја погоди Албанија вечерва. Поради јачината на земјотресот, жителите ги напуштија домовите. Осцилациите започнале благо, но брзо се засилиле.

Земјотрес со јачина од 7,7 степени ги погоди Карибите, следи цунами (ВИДЕО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Предупредување за цунами издаде Јамајка, Кајманските острови и Куба по земјотресот со јачина од 7,7 степени според Рихтер! Регистриран е земјотрес со јачина од 7,7 степени, кој ги погоди Карибите.

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени меѓу Куба и Јамајка

Тера - 28.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во реонот на Куба, односно меѓу оваа земја и Јамајка. Според прелиминарните податоци, епицентарот е оддалечен 260 километри од Кингстон, главен град на Јамајка, со ...

Земјотрес со јачина од 5.5 степени повторно ја затресе Албанија

Frontline - 28.01.2020

Нов Земјотрес во Албанија. Како што јавува албанскиот Топ Ченел, земјотресот е со јачина од 5.5 степени според рихтеровата скала, а епицентарот е во Хамале во близина на Драч. Нов Земјотрес во Албанија.

Силен земјотрес на Карибите, издадено предупредување за цунами кај Јамајка

Либертас - 28.01.2020

Земјотрес со јачина на ударот од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Карипско море меѓу Јамајка и Куба, информира американскиот Геолошки институт, цитиран од американските ...

Земјотрес во Албанија почувствуван во Гостивар

Gostivarpress.mk - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5.1 степени, вечерва околу 21 часот и 15 е регистриран во Албанија. Епицентарот е лоциран на четириесетина километри североисточно од Тирана, а се случил на длабочина од 10 километри.

ВЕЧЕРВА: Силен земјотрес во Албанија, почуствуван и во Македонија

Centar - 28.01.2020

Вечерва потрес со јачина од 5,5 степени по рихтер е регистриран во 21:15 со епицентар во Албанија, според Емсц. Силниот земјотрес е почувствуван и во Македонија. Повеќе детали ...

Издадено предупредување за цунами – силен земјотрес ги стресе Карибите

ТВ21 - 28.01.2020

Силен земјотрес со магнитуда од 7.7 степени стресе Карибите. Според прелиминарните податоци, епицентарот е оддалечен 260 километри од Кингстон, главен град на Јамајка, со длабочина од 6.2 километри.

Земјотрес со јачина од 5,4 степени во Албанија – почувствуван и во Македонија

ТВ21 - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,5 степени по рихтер е регистриран во 21:15 со епицентар во Албанија. Земјотресот е почувствуван и во Македонија. Епицентарот на земјотесот е во Драч, а регистриран е со прилично јака магнитуда и во ...

Земјотрес од 5 степени во близина на Тирана во 21 и 15 часот

Денешен - 28.01.2020

Во 21 и 15 чсот земјотрес од точно пет степени ја потресе Албанија. Не се точни информациите дека земјотресот бил со сила од 5,6 степени. Епиценатрот е на 34 км северозападно од Тирана. Петнаестина минути подоцна од истиот епицентар следел друг ...

Епски земјотрес од 7,7 степени ги погоди Кајманските Острови

Денешен - 28.01.2020

Епски земјотрес со сила од 7,7 степени во 19 часот и 10 минути по наше време ги погоди Кајманските Острови. Издадено е предупредување од цунами кое се очекува да ја погоди и Куба, која исто така е погодена од потресот.

Издадено предупредување за цунами – силен земјотрес ги стресе Јамајка, Кајманските острови и Куба

ТВ21 - 28.01.2020

Силен земјотрес со магнитуда од 7,3 до 7.6 степени ги погоди Карибите Издадено е предупредување за цунами на ...

Силен земјотрес од 7,4 степени по Рихер меѓу Куба и Јамајка (видео)

Канал5 - 28.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтер ја погоди областа помеѓу Јамајка и Куба, јави CSEM / EMSC. Епицентарот на земјотресот е на длабочина од 10 километри. Земјотресот ги погодил јужните деклови од Куба и северозападните од Јамајка.

Многу силен земјотрес ги погоди Јамајка, Кајманските острови и Куба

Фактор - 28.01.2020

Издадено e предупредување за цунами по силен земјотрес од 7.7 степени по Рихтер кој ги стресе Јамајка, Кајманските острови и Куба. Епицентарот на земјотресот е оддалечен 260 километри од Кингстон, главен град на Јамајка.

Почувствуван земјотрес во Македонија

Фактор - 28.01.2020

Почувствуван е земјотрес во Македонија. Епицентарот на земјотресот бил во близина на албанскиот град Драч. Се работи за земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер. На Балканот денеска имаше многу земјотреси, а најпогодени беа Грција и ...

(ВИДЕО) БАЛКАНОТ НЕМА МИР ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Еве како се тресеа грчки и турски остров

Фактор - 28.01.2020

Земјотреси денеска се регистрирани во Грција, Турција, Албанија, Хрватска, и Словенија. Граѓаните на Турција денеска во паника излегоа на улици, исплашени од земјотресите. Земјотрес од 5,4 степени го стресе грчкиот остров Родос и турскиот Мармарис, ...

Земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди Јамајака

Република - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди областа помеѓу Куба и Јамајка на Карибите, соопшти Евро-медитеранскиот институт. Силен земјотрес беше почувствуван околу 21:10 часот по локално време. Засега нема информации за жртви и штети.

ВИДЕО: Се тресеа Грција и Турција - Родос и Мармарис ги погоди силен земјотрес

Press24 - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скала го тресеше денеска грчкиот остров Родос и турскиот Мармарис. Според Европскиот-медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил сместен на длабочина од 2 километри ...

Турција ја задушува критиката по земјотресот

Deutsche Welle - 28.01.2020

Да не ги игнорираше сите предупредувања, владата можеше да спаси човечки животи, се вели. Обвинителството започна истрага, но не против одговорните, туку - против критичарите. Наџи Горур испратил предупредување до сите: 72-годишниот геолог од ...

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен Печат - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5.2 степени, според првичните информации од грчката Национална опсерваторија, беше регистриран во 17.38 по локално време во морскиот регион во близина на грчкиот остров Карпатос, јави дописничката на МИА од Атина.

Силен земјотрес во Средоземно море

ТВ21 - 28.01.2020

Силен земјотрес со магнитуда 5.7 степени според Рихтер го потресе Средоземното море. Земјотресот бил со длабочина од 6.2 километри, а епицентарот бил измеѓу турскиот град Мармарис и грчкиот остров ...

Нов земјотрес во Турција ги извади граѓаните на улица

Слободен Печат - 28.01.2020

Земјотрес со умерен интензитет го погоди денеска западниот дел од Турција, а граѓаните во паника истрчаа на улиците. Според локалните власти, засега нема податоци за повредени и евентуална материјална штета.

Земјотрес во Загреб

Фокус - 28.01.2020

Утрово Загреб беше погоден од земјотрес со јачина од 3.7 степени по Рихеровата скала, соопшти ЕМСЦ. Епицентарот бил 29 километри североисточно од Загреб, а потресот се случил во 08.53 часот по локално време, на длабочина од 10 ...

ТУРЦИТЕ ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: Земјотрес ја стресе западна Турција

Фактор - 28.01.2020

Уште еден земјотрес е регистриран денеска во Турција, по што граѓаните од страв ги напуштија домовите. Потрес од 4.8 степени го погоди западниот дел на земјата. Епицентарот бил во градот Киркагач, во покраината Маниса.

Земјотрес со јачина 5,1 ги погоди турските провинции Маниса и Измир

Макфакс - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ги погоди турските провинции Маниса и Измир, објавија опсерваторијата Кандили, универзитетот Богазиџи и Институтот за истражување земјотреси во Истанбул.

Земјотрес со јачина од 5,1 степени повторно ја стресе Турција

Слободен Печат - 28.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата скала денес ја стресе Турција. Потресот се почувствувал во Измир и Маниса. Според првичните информации кои ги пренесува српски „Телеграф“, нема повредени, а причинета е помала материјална штета.

Земјотрес во Турција од 5.1, а во Грција 5.2 степени

Скопје1 - 28.01.2020

Земјотрес со јачина од 5,1 степени ги погоди турските провинции Маниса и Измир, објавија опсерваторијата Кандили, универзитетот Богазиџи и Институтот за истражување земјотреси во Истанбул.

Силен земјотрес предмалку ја стресе Грција

Скопје24 - 06.02.2020

Силен земјотрес со јачина од 5.1 степени според Рихтер пред 20тина минути беше регистиран во соседна Грција. Истиот е на длабочина од 9км,на 239км од Aтина. Исто така денеска беше регистриран и земјотрес во Турција.

Нов силен земјотрес во Турција со магнитуда од 5,1 степен

ТВ21 - 28.01.2020

Нов силен земјотрес ја потресе Турција со магнитуда од 5.1 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 5 километри, на околу 14 километри источно од градот ...

Тлото не мирува: Земјотрес го погоди Загреб

Press24 - 28.01.2020

Утринава бил почувствуван земјотрес во Хрватска, во источниот дел на Загреб. Земјотресот бил со јачина од 3,7 степени по Рихтер, а потресот се почувствувал во 8 часот и 53 минути. Епицентарот бил на 29 километри североисточно од Загреб, недалеку од ...