TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мек, сочен и мирисен колач со неодолива арома на портокал – брз и едноставен

НМД - 03.12.2021

Мек, сочен и мирисен колач со неодолива арома на портокал. Доколку сте љубител на вкусот на портокалот во десертите, тогаш овој колач ќе ве освои. Многу едноставно се приготвува, а многу е вкусен и сочен. Рецепт на Том Филос.

Десерт на денот: Колач со портокал и ореви

Кајгана - 02.12.2021

Освежителен колач за целото семејство. Потребни состојки: 120 г путер 210 г шеќер 4 јајца 1 портокал(сок) 125 мл млеко 180 г брашно Половина кесичка прашок за печиво 100 г ореви За глазура 120 г шеќер 1 портокал(сок) Начин на подготовка: Смелете ги ...

Колач со портокал и ореви

Пулс24 - 02.12.2021

Потребни состојки: 120 г путер 210 г шеќер 4 јајца 1 портокал(сок) 125 мл млеко 180 г брашно Половина кесичка прашок за печиво 100 г ореви За глазура 120 г шеќер 1 портокал(сок) Начин на подготовка: Смелете ги оревите, а потоа изматете ги во цврст ...

Колач со портокал и ореви

Вистина.мк - 02.12.2021

Освежителен колач за целото семејство. Смелете ги оревите, а потоа изматете ги во цврст снег од белки и додајте малку сол. Исцедете го сокот од портокал во посебен сад. Изматете го со миксер омекнатиот путер со шеќер, па додавајте една по една ...

Брза чоколадна торта

Gotvi.mk - 01.12.2021

Брз и неодолив десерт… Состојки: 8 јајца 250 гр шеќер 250 гр путер 250 гр бадеми 200 гр чоколадо за готвење Начин на подготовка: Разматете снег од осум белки. Посебно разматете осум жолчки, 250 гр шеќер, 250 гр путер, 250 гр чоколадо и 250 гр бадеми.

Кандирана кора од портокал

Мои рецепти - 01.12.2021

Празниции се ближат. Кај мене веќе домот почна да мириса на убавина. Празниците не може да поминат без мирис на портокал, цимет, анис, кардамом. Јас уживам додека ги правам подготовките, се надевам и вие. Подготовка: 1.