TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкциите против Израел

Слободен Печат - 27.05.2024

Министрите за надворешни работи на ЕУ за прв пат се вклучија во „значајна“ дискусија за санкционирање на Израел доколку тој не го почитува меѓународното хуманитарно право, изјави ирскиот министер за надворешни работи Мишел Мартин, пренесува ...

Европските лидери го осудуваат нападот на Израел врз бегалскиот камп

Слободен Печат

Жозеп Борел со осуда за последните израелски воздушни напади во Газа

Р.С.Европа

Хамас ги обвини САД за „масакрот“ во Рафах

Слободен Печат

Нетанјаху призна: Се случи трагична грешка во воздушниот напад во Рафах, започната е истрага за инцидентот

Вечер Прес

Судири меѓу студенти и полиција пред египетската амбасада во Бејрут

Слободен Печат

Нетанјаху: Воздушниот напaд врз Рафах е „трагичен инцидент“

Нетпрес

Слободен Печат Deutsche Welle Денар Телма Р.С.Европа 360 степени Нетпрес Независен

Израел мора да ги преземе сите мерки да се заштитат цивилите, велат САД

Глас на Америка - 27.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот изјави дека е „трагична грешка“ оти во напад чија цел биле милитантите на Хамас во градот Рафа во јужниот дел на Газа, биле убиени 45 Палестинци засолнети во бегалски камп, а ранети уште 200.

Израел вели дека цивилите во Рафа можеби загинале од пожар предизвикан по нападот

Глас на Америка

Израелската армија: Не мислевме дека нападот врз Хамас ќе има последици врз невините Палестинци

МКД

Израел ќе спроведе истрага за смртоносниот воздушен напад на Рафа

Нова ТВ

Агенцијата на ОН ја нарече Газа „пекол на земјата“ по смртоносниот израелски воздушен напад во Рафа

Глас на Америка

Израелскиот напад врз шаторскиот камп во Рафа наиде на глобална осуда

Независен

Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите во Израел на антивладини протести

Телма

Слободен Печат 4NEWS Канал5 Курир Нетпрес Канал5 Рацин

Нетанјаху призна: Се случи трагична грешка

Канал5 - 27.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го коментираше нападот во текот на ноќта врз шаторскиот камп во градот Рафа во кој загинаа најмалку 45 лица. Израелските одбранбени сили (ИДФ) претходно соопштија дека целеле двајца високи лидери на Хамас во ...

„Трагична грешка“: Нетанјаху го призна нападот на кампот од шатори во Рафа

Независен

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

365

Нетанјаху мета на исмевање: Хабиби, со која армија го планираш ова?

Кајгана

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

CivilMedia

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Слободен Печат

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Во Центар

Zoom Макфакс Опсервер Рацин Курир Пулс24 Либертас Нетпрес

ОН: Газа е пекол на земјата

24 Вести - 27.05.2024

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа јужниот град Рафа, во кој здраљвстевните работници велат дека најмалку 35 лица се убиени.

Расте бројот на мртви во израелскиот напад врз кампот за раселени лица во Рафа

Слободен Печат

Застрашувачки снимки од Рафа предизвикаа реакции ширум светот: „Лузна на лицето на човештвото“

Вечер Прес

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Рацин

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Курир

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Либертас

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица

Канал5

Слободен Печат Фактор Zoom 24Инфо 4NEWS Рацин MakPress MakPress

Министрите за надворешни работи на ЕУ разговараа за санкции против Израел

Независен - 27.05.2024

Министрите за надворешни работи на ЕУ за прв пат се вклучија во „значајна“ дискусија за санкционирање на Израел доколку тој не е во согласност со меѓународното хуманитарно право, изјави во понеделникот ирскиот министер за надворешни работи Михол ...

Борел: Израел продолжува со нападите и покрај пресудата на Меѓународниот суд на правдата,

Фокус

Меѓународниот суд нареди прекин на офанзивата на Рафах, Израел ја сфати одлуката на свој начин

Скопје1

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Макфакс

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Опсервер

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Точка

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ: Десетици загинати или повредени во израелскиот напад во Рафа

Вечер Прес - 27.05.2024

Десетици луѓе загинаа или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафа, соопшти во понеделникот Министерството за здравство во Газа, кое го раководи Хамас. Видео снимката од местото на настанот во јужниот дел на Појасот Газа покажува ...

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад; Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Макфакс

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Опсервер

[ВИДЕО] Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Точка

ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

А1 On

Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

MTM

(Видео) Израел му врати на Хамас: изврши напад врз бегалски камп во Рафа

Фокус

Рацин Frontline Слободен Печат 24 Вести Република Centar MakPress

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Макфакс - 27.05.2024

Италијанските власти објавија дека израелските напади врз палестинските цивили во Газа повеќе не се оправдани, што е една од најострите критики на Рим за воената кампања на Израел досега. „Ситуацијата се влошува.

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Опсервер

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

24Инфо

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Centar

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

МКД

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа „веќе не може да се оправда“

Нетпрес

Италија: Насилството врз цивилите во Појасот Газа веќе не може да се оправда

Точка

CivilMedia Рацин Слободен Печат Независен Zoom

Меѓународниот кривичен суд во одговор до САД за налогот за Нетанјаху: „Нашата работа не е да стекнуваме пријатели“

Телма - 27.05.2024

Никој не смее да врши воени злосторства или злосторства против човештвото“, порача обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан, неколку дена откако тој побара налог за апсење на израелскиот премиер и лидерите на Хамас.

Меѓународниот кривичен суд по реакцијата на САД на налогот за Нетанјаху: Нашата работа не е да стекнуваме пријатели

Слободен Печат

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Канал5

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

МКД

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Слободен Печат

Хашкиот суд ги отфрли обвинувањата дека ги изедначува Израел и Хамас

Локално

Главниот обвинител на МКС ги отфрли обвинувањата дека го поистоветува Израел со Хамас

Фокус

Либертас 24Инфо MakPress

Хамас го ракетираше Израел

Вечер Прес - 26.05.2024

Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека осум ракети влегле на територијата на Израел, а неколку биле соборени, во напад за кој одговорноста ја презеде милитантната група Хамас. Видеата на социјалните мрежи покажуваат како израелскиот систем за ...

(ВИДЕО) Хамас изврши ракетен напад на Тел Авив, сирени се огласиле и во другите израелски градови

360 степени

Хамас истрела ракети кон Тел Авив, сирените одекнуваат во градот (ВИДЕО)

МКД

Хамас истрела ракети кон Тел Авив за прв пат по неколку месеци

Р.С.Европа

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

А1 On

Хамас лансираше ракети кон Тел Авив

ТВ21

ИДФ: Најмалку осум ракети истрелани од Рафа кон централниот дел на Израел

Слободен Печат

Во Центар Локално Frontline 4NEWS Точка 365 Фокус Либертас

📽️Судир на демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Илјадници бараат оставка од Нетанјаху

Локално - 26.05.2024

Синоќа дошло до судири меѓу израелската полиција и демонстрантите во Тел Авив откако илјадници луѓе се собрале да протестираат против владата и да побараат враќање на заложниците кои ги држи Хамас во Газа.

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Бизнис Вести

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Слободен Печат

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Либертас

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Република

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Канал5

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Сител

24 Вести Курир Нетпрес 24Инфо МКД MakPress

Шпанската министерка за одбрана Роблес: Во Газа се случува „вистински геноцид“.

CivilMedia - 26.05.2024

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес во саботата изјави дека она што се случува во Газа е „вистински геноцид“, пренесува Си-Ен-Ен . За време на прославата за Денот на вооружените сили на Шпанија во саботата, Роблес за државната јавна ...

Шпанската министерка за одбрана Роблес: Во Газа се случува „вистински геноцид“.

Zoom