TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германија на чекор до нова влада

Deutsche Welle - 12.01.2018

Двете најголеми политички партии во Германија, ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел и СПД на Мартин Шулц се согласија да започнат преговори за формирање на коалициска влада, нивна втора едноподруго. „Нов почеток за Европа, и нов почеток за Германија“.

Бессона ноќ за Меркел – ја договори ли коалицијата ?

Канал5 - 12.01.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел најверојатно ја договори коалицијата со старо – новите партнери , Социјалдемократите на Мартин Шулц. По 24 часовни преговори , цела ноќ политичарите го усвојувале текстот на документот на 28 страници .

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

Нова ТВ - 12.01.2018

Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада, при што разговорите траеја повеќе од 24 часа и се разработи документација од 28 страни.

Конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите постигнаа начелен договор за формирање влада

МКД - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите утрово постигнаа начелен договор за формирање на нова германска влада. Како што се наведува од извори блиски на АФП, постигнат е компромис по преговорите што траеа подолго ...

Постигнат договор за почеток на коалициските преговори

МРТ - 12.01.2018

Конзервативците и Социјалдемократите во Германија ги надминаа разликите и постигнаа договор да почнат формални коалициски разговори. Голема коалиција управуваше со Германија и во периодот од 2013- та до 2017-та година...

Меркел и Шулц постигнаа прелиминарен договор за широка коалиција во Германија

Стандард - 12.01.2018

Неделата на интензивни прелиминарни преговори беше успешно завршена за Ангела Меркел и Мартин Шулц. Според извори цитирани во неколку германски медиуми, лидерите успеале да се ракуваат за документ од 28 страници во кој се опишуваат приоритетите на ...

ПО МАРАТОНСКИ РАЗГОВОРИ: Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

Фактор - 12.01.2018

Во пробните преговори на конзервативката Ангела Меркел и социјалдемократите денес дојде до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формирање преговори за „голема коалиција“.

Меркел и социјалдемократите постигнале начелен договор за формирање влада

Слободен Печат - 12.01.2018

Конзервативните сопартијци на Ангела Меркел и социјалдемократите постигнале начелен договор за формирање на новата германска влада. Како што наведуваат германските медиуми, договорот е постигнат по преговорите коишто траеја подолго од 24 часа.

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

Макфакс - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Германските конзервативци и социјалдемократи се договорија за коалициски преговори

Нетпрес - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел, Унијата (CDU/CSU) и социјалдемократите (SPD) постигнаа во петокот по маратонските преговори договор за почеток на формалните коалициски преговоди, со што се зголемија шансите за составување ...

Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно...

Н.Македонија - 12.01.2018

Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува со договорот што е постигнат утрово за почеток на официјални преговори за состав на ...

Постигнат договор за почеток на официјални преговори за формирање влада во Германија...

Н.Македонија - 12.01.2018

Постигнат договор за почеток на официјални преговори за формирање влада во Германија Германските конзервативци и социјалдемократите утрово постигнаа договор за почеток на официјални преговори за состав на коалициска влада.

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова влада

Мета - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на свои извори.

Полноќни преговори за влада во Берлин

Стандард - 12.01.2018

По речиси 24-часовен круг преговори, сé уште не е постигнат договор за новата коалициска влада во Германија. Прелиминарните разговори меѓу Демохристијанската унија на канцеларот Ангела Меркел, баварскиот сојузник Христијанско-социјалната унија и ...

Во Германија се преговара за влада повеќе од 18 часа

Локално - 12.01.2018

Повеќе од 18 часа конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите преговараат за постигнување договор за официјално започнување на коалициски разговори , соопшти ДПА.

Коалиционите преговори во Германија пред финале

Deutsche Welle - 11.01.2018

Пред нас е целта, на последната делница сме, но на патот има уште неколку „големи пречки“ - гласи заклучокот од досегашните коалициони преговори. Драматургијата не дозволува повеќе изјави.

Финална рунда преговори меѓу Меркел и Шулц

Сител - 11.01.2018

Ангела Меркел и Мартин Шулц, лидерите на двете најголеми партии во Германија денеска го отпочнаа веројатно последниот ден во прелиминарните преговори за формирање на нова широка коалиција. - Ќе биде ова тежок ден.

Германија: Постојат уште пречки за формирање Влада

МРТ - 11.01.2018

Најголемите германски партии постигнале договор за еколошки теми и делумно за политиката кон бегалците, но и покрај оптимизмот со кој влегоа на денешните преговори за новата коалициска влада, сепак оценуваат дека постојат уште многу пречки за ...

Меркел и Шулц оптимисти дека ќе постигнат договор за коалиција

Алфа - 12.01.2018

Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада. Германските политичари направија чекор напред во разговорите околу формирање на нова коалициска влада.

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

Вечер - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Коалициски преговори: Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно

Алсат-М - 12.01.2018

Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува со договорот кој е постигнат утрово за почеток на официјални преговори за состав на коалициска влада меѓу конзервативците и социјалдемократите.

Меркел и Шулц начелно се договорија за нова влада

Локално - 12.01.2018

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел и социјалдемократите на Мартин Шулц утрово постигнале начелен договор за формирање на новата влада на Германија, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на свои извори.

Германските конзервативци и социјалдемократите решиле важно спорно прашање

Нетпрес - 10.01.2018

Демохристијанската унија составена од Христијанско-демократската унија (CDU) и баварската сестринска партија Христијанско-социјална унија (CSU) со Социјалдемократста партија на Германија (SPD) постигнале договор за спојување на бегалските семејства ...

Германија: Преговорите меѓу ЦДУ и СПД влегуваат во финална фаза

А1 On - 11.01.2018

Денеска започна, најверојатно, последниот ден во прелиминарните преговори за формирање на нова широка коалиција во Германија помеѓу Ангела Меркел и Мартин Шулц, лидерите на двете најголеми германски партии. – Ќе биде ова тежок ден.

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

Точка - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Коалициски преговори: Германија ќе го ограничи влезот на мигранти на 200.000 годишно

+инфо - 12.01.2018

Со денешниот договор, како што наведуваат западните медиуми, се зголемуваат шансите за прекин на повеќемесечната политичка неизвесност во Германија. Германија ќе го ограничи влезот на нови мигранти во земјата на околу 200.000 годишно, се предвидува ...

Финална рунда преговори меѓу Меркел и Шулц...

Н.Македонија - 11.01.2018

Финална рунда преговори меѓу Меркел и Шулц Ангела Меркел и Мартин Шулц, лидерите на двете најголеми партии во Германија денеска го отпочнаа веројатно последниот ден во прелиминарните преговори за формирање на нова широка коалиција.

Постигнат договор во Берлин, почнуваат официјални преговори за влада

А1 On - 12.01.2018

Во пробните преговори меѓу конзервативците на Ангела Меркел и социјалдемократите дошло до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формални преговори за формирање на голема коалиција.

Германија: Преговорите меѓу ЦДУ и СПД влегуваат во финална фаза

Локално - 11.01.2018

Денеска започна, најверојатно, последниот ден во прелиминарните преговори за формирање на нова широка коалиција во Германија помеѓу Ангела Меркел и Мартин Шулц, лидерите на двете најголеми германски партии. – Ќе биде ова тежок ден.