TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пленковиќ доби мандат да формира влада

А1 On - 10.05.2024

Претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, го прими претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ кој му ги донесе потписите на 78 претставници. Милановиќ му даде мандат на Пленковиќ да формира влада.

Пленковиќ: Веќе имаме 76 потребни потписи

Рацин - 09.05.2024

– Претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ на претставувањето на листата на ХДЗ за европските избори рече дека веќе имаат 76 потписи за формирање Влада на Хрватска. – Денеска собравме 76 потписи за формирање нова, стабилна Влада на Република Хрватска, ...

Новата Хрватска влада ќе ја сочинуваат Конзервативната ХДЗ и крајната десница

Сакам да кажам - 09.05.2024

Конзервативната Хрватска демократска заедница (ХДЗ) договори формирање влада со крајната десница, што ќе ја насочи Хрватска уште понадесно во пресрет на изборите за Европскиот парламент. Владејачката ХДЗ и Татковинско движење постигнаа договор ...

Хрватска доби нова влада- се договорија ХДЗ и „Домовински покрет“

Канал5 - 08.05.2024

Денеска продолжија преговорите меѓу ХДЗ и Домовински покрет (ДП) за составот на хрватската влада, а завршија со договор. На средбата на преговарачките тимови на Хрватската демократска заедница и на Домовински покрет е постигнат договор за формирање ...

Жарко Пуховски за Татковинското движење: Тие се малигни и сакаат да бидат како АфД

Независен - 08.05.2024

Познатиот хрватски политички аналитичар Жарко Пуховски за телевизијата Н1 го коментираше договорот на ХДЗ на премиерот Андреј Пленковиќ и Татковинското движење да формираат мнозинство за новата влада.

Хрватска: Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

Независен - 08.05.2024

Партијата Хрватска демократска заедница (ХДЗ) денеска постигна договор со десничарското Татковинско движење за формирање на ново парламентарно мнозинство и идна влада, која повторно ќе ја предводи претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

Хрватска: Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

Курир - 08.05.2024

„Предлогот за постигнатиот договор, заедно со распределбата на ресорите на идната влада, во текот на денешниот ден ќе биде претставен пред партиските органи и потоа ќе ја информираме јавноста за сите детали“, изјави владиниот портпарол Марко Милиќ.

Хрватска: Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

24Инфо - 08.05.2024

Партијата Хрватска демократска заедница (ХДЗ) денеска постигна договор со десничарското Татковинско движење за формирање на ново парламентарно мнозинство и идна влада, која повторно ќе ја предводи претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

Нетпрес - 08.05.2024

Партијата Хрватска демократска заедница (ХДЗ) денеска постигна договор со десничарското Татковинско движење за формирање на ново парламентарно мнозинство и идна влада, која повторно ќе ја предводи претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

Република - 08.05.2024

Партијата Хрватска демократска заедница (ХДЗ) денеска постигна договор со десничарското Татковинско движење за формирање на ново парламентарно мнозинство и идна влада, која повторно ќе ја предводи претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

Хрватска: Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

MakPress - 08.05.2024

Партијата Хрватска демократска заедница (ХДЗ) денеска постигна договор со десничарското Татковинско движење за формирање на ново парламентарно мнозинство и идна влада, која повторно ќе ја предводи претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

Хрватска: Пленковиќ договори формирање влада со десничарското Татковинско движење

Пулс24 - 08.05.2024

Партијата Хрватска демократска заедница (ХДЗ) денеска постигна договор со десничарското Татковинско движење за формирање на ново парламентарно мнозинство и идна влада, која повторно ќе ја предводи претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ.

Пленковиќ: Веќе имаме 76 потребни потписи

Курир - 09.05.2024

ХДЗ и Татковинското движење се договорија за формирање парламентарно мнозинство. Претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ на претставувањето на листата на ХДЗ за европските избори рече дека веќе имаат 76 потписи за формирање Влада на Хрватска.

Пленковиќ: Веќе имаме 76 потребни потписи

Бриф - 09.05.2024

Претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ на претставувањето на листата на ХДЗ за европските избори рече дека веќе имаат 76 потписи за формирање Влада на Хрватска. – Денеска собравме 76 потписи за формирање нова, стабилна Влада на Република Хрватска, ...

Пленковиќ: Веќе имаме 76 потребни потписи

MakPress - 09.05.2024

Претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ на претставувањето на листата на ХДЗ за европските избори рече дека веќе имаат 76 потписи за формирање Влада на Хрватска. – Денеска собравме 76 потписи за формирање нова, стабилна Влада на Република Хрватска, ...

Пленковиќ: Обезбедивме 76 потребни потписи за формирање Влада

24Инфо - 09.05.2024

Претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ на претставувањето на листата на ХДЗ за европските избори рече дека веќе имаат 76 потписи за формирање Влада на Хрватска. – Денеска собравме 76 потписи за формирање нова, стабилна Влада на Република Хрватска, ...

Пленковиќ: Веќе имаме 76 потребни потписи

Во Центар - 09.05.2024

– Претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ на претставувањето на листата на ХДЗ за европските избори рече дека веќе имаат 76 потписи за формирање Влада на Хрватска. – Денеска собравме 76 потписи за формирање нова, стабилна Влада на Република Хрватска, ...

Пленковиќ доби мандат да формира влада

Локално - 10.05.2024

Претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, го прими претседателот на ХДЗ, Андреј Пленковиќ кој му ги донесе потписите на 78 претставници. – Денеска собравме 76 потписи за формирање нова, стабилна Влада на Република Хрватска, изјави ...