TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од заложниците се во рацете на помалите исламистички групи – вратените деца од Хамас сведочат за ужасите

Телма - 28.11.2023

Израелските власти веќе го добиле списокот со заложници кои денеска ќе бидат ослободени. Тече и петтиот ден од примирјето со Хамас, кој наводно побарал да биде продолжено за 4 дена, но Израел инсистира процедурата да тече на дневно ниво, во обид да ...

Заложниците на Хамас биле држени во целосен мрак, со малку храна, без лекови

Нетпрес

Петти ден од примирјето во Газа, се одвиваат нови размени на заложници и затвореници

Нетпрес

Палестинка за тортурата во израелските затвори: Ме тепаа додека не останаа лузни на моето тело

Фокус

Ослободени терористи под истрага за поттикнување поголем терор

Нетпрес

Прекршено примирјето во Газа?! Би-Би-Си јави дека Палестинците отвориле оган врз израелските војници, наводно не информирани дека мирот е продолжен за уште два дена

Во Центар

Израел доби нов список на заложници кои Хамас ќе ги ослободи денеска

А1 On

Н.Македонија А1 On Слободен Печат Кумановски м. еМагазин Кумановски м. Мета Кумановски м.

Руската пропагандна онлајн машинерија ги зголемила активностите за 400 отсто

Независен - 28.11.2023

Пропагандата поддржана од Кремљ ги спои војните на Блискиот Исток и Украина на интернет. Нападите во реалниот свет, во Франција и на други места, почнаа. Војната меѓу Израел и Хамас ѝ даде на Русија златна можност да сее поделеност меѓу своите ...

Фон дер Лајен: Договорот меѓу Израел и Хамас го продолжува прозорецот на надеж за цивилите во Газа да имаат пристап до помош

360 степени

Борел рече дека треба да се формира палестинска држава

Кумановски м.

Жозеп Борел: “Без држава Палестина, нема да има мир за Израел“

Во Центар

Хамас ги држи жените и деца заложници во кафези? Се шират морничави тврдења, но и едно писмо

Локално

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Бизнис Вести

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Бизнис Вести

Бизнис Вести Во Центар Во Центар Нетпрес Нетпрес Вечер Прес Н.Македонија Курир

Либански медиуми: Израелска граната погоди предградие во јужен Либан

Либертас - 28.11.2023

Либанските медиуми објавија дека за време на израелското гранатирање денеска, граната погодила предградие на град во јужен Либан. Како што пренесуваат агенциите, ова доаѓа неколку часа откако привременото примирје меѓу Израел и палестинското движење ...

Халеви: Подготвени сме за секое сценарио долж либанската граница

Бизнис Вести

Илјадници Палестинци во Израел ќе бидат вратени во Газа

Бизнис Вести

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Бизнис Вести

(ВИДЕО) Тинејџер ослободен од израелски затвор: „Стражарите ме тепаа, ми ја скршија раката“

А1 On

Ирачки Хезболах се приклучи во прекинот на огнот и ги намалува нападите врз американските сили

МКД

Галант: ИДФ уби повеќе од 100 члена на Хезболах во судирите во северен Израел

МКД

Слободен Печат 24Инфо Кумановски м. Денешен Сител Либертас Република 24Инфо

Гутереш повика на долгорочно примирје во Газа и ослободување на сите заложници

Бизнис Вести - 28.11.2023

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го повтори својот повик за долгорочен прекин на огнот и ослободување на сите заложници кои ги држат палестинските екстремисти во Газа. Во изјавата објавена пред Меѓународниот ден на солидарноста со ...

Блинкен прво на Балканот, па оди во Израел

Кумановски м.

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Столтенберг повика на продолжување на хуманитарната пауза меѓу Хамас и Израел

Centar

Гутереш повика на целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

Локално

Столтенберг апелира за продолжување на примирјето помеѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести

Столтенберг бара да се продолжи примирјето помеѓу Израел и Хамас

Слободен Печат

Рацин Канал5 Република 24Инфо MakPress 24 Вести Слободен Печат Нова ТВ

Галант тврди дека по хуманитарната пауза, нападите врз Појасот Газа ќе бидат уште пожестоки

Centar - 28.11.2023

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека по завршувањето на хуманитарната пауза, нападите врз Појасот Газа ќе бидат „уште пожестоки“. Според весникот „Хаарец“, Галант ги посетил војниците во делот на Појасот Газа окупиран од ...

Урсула фон дер Лајен го поздрави продолжувањето на примирјето меѓу Израел и Хамас

MakPress

Израелската армија отпушти двајца офицери затоа што побегнале од бојното поле

Слободен Печат

Израелски војник разнесе зграда во Газа како подарок за роденденот на неговата ќерка

Вечер Прес

Премиерот на Израел, Нетанјаху, го посети северниот дел на окупираниот Појас Газа

Во Центар

Бенјамин Нетанјаху му порача на Џо Бајден: “Израелските напади врз Појасот Газа ќе продолжат со полна сила по прекинот на огнот“

Во Центар

Палестинските власти ја обвинија израелската армија дека уапсила околу стотина жители на Газа

А1 On

Фактор Во Центар Centar Centar Вечер Прес Макфакс А1 On Нетпрес

(Видео) Продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток: Израел ослободи 30 деца

Макфакс - 28.11.2023

Портпаролот на катарското Министерство за внатрешни работи, Мајед ал Ансари, објави дека е постигнат договор за продолжување на хуманитарниот прекин на огнот за дополнителни два дена во Појасот Газа.

Последните ослободени заложници имаат двојни државјанства, меѓу нив има француски, германски и аргетински државјани

360 степени

Меѓу последните ослободени заложници од Хамас има француски, германски и аргентински државјани

Либертас

Катар испрати пет авиони со хуманитарна помош во Појасот Газа

24Инфо

Израел и Хамас се согласија да го продолжат примирјето за уште два дена

Вечер Прес

Израел и Хамас го продолжија примирјето за уште два дена

Канал5

Катар соопшти дека 39 Палестинци денеска ќе бидат ослободени од израелски затвори

Независен

MakPress Либертас 24Инфо Во Центар Слободен Печат Канал5 MakPress Нетпрес

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

Бизнис Вести - 28.11.2023

Шефот на Хамас, Јахја Синвар, разговарал на хебрејски со израелските заложници додека биле држени под земја во Газа по нивното киднапирање на 7 октомври, јавуваат израелските медиуми. Синвар, лидерот на Хамас во Газа, разговарал со заложниците на ...

Првиот човек на Хамас се сретнал со израелските заложници во тунелите под Газа

Слободен Печат

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

24Инфо

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

Либертас

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа

Канал5

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

MakPress

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа - 27.11.2023

Илон Маск, кој се најде на удар на критики поради обвинувањата за антисемитизмот на неговата платформа „X“ (поранешен Твитер), го посети Израел и кибуцот нападнат од екстремистите од Хамас минатиот месец.

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск на средба со Нетанјаху: „Мора да се запре пропагандата што создава убијци“

Макфакс

Илон Маск го посети Кфар Аза со Нетанјаху за да ги види злосторствата на Хамас

Нетпрес

Маск: Нема избор освен да се уништи терористичката група Хамас

Курир

Илон Маск во Израел: Нетанјаху му го покажа уништениот кибуц, се зборувало и за „Старлинк“ (ВИДЕО)

Во Центар

Нетанјаху и Маск одржаа состанок, откриено за што разговарале

Локално

Локално Денар Канал5 Опсервер Скопје1 Точка 24Инфо Centar

ИДФ: Постара заложничка е во критична состојба по ослободувањето, Хамас ја третирале „сурово“

Канал5 - 27.11.2023

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари вечерва имаше брифинг со новинарите, за време на кој рече дека Алма Аврахам, 84-годишната која вчера беше ослободена од Хамас, е во критична состојба. Хагари рече: „Таа е мајка, баба, прабаба.

Портпаролот на израелската армија: Започна четвртото ослободување на заложниците од Појасот Газа

Слободен Печат

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Макфакс

ВОЈНАТА НЕМА ДА ПРЕСТАНЕ: Портпаролот на ИДФ откри што е сега морална обврска на секој израелски војник

Во Центар

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Скопје1

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Опсервер

ИДФ: Во тек е четврто ослободување на заложниците; продолжувањето на примирјето сè уште не е конечно

Точка

Либертас Н.Македонија ТВ21 CivilMedia Независен Frontline Сител Вечер Прес

(ВИДЕО) ЖИВОТОТ ВО ГАЗА Е ПЕКОЛЕН: Палестинците палат оган меѓу урнатините за да се загреат

Фактор - 27.11.2023

Во Газа животот се одвива под тешки околности. Зимата, ниските температури и врнежите од дожд, ги принудија жителите да запалат оган сред урнатините за да се загреат. Договорот меѓу Израел и палестинската терористичка група Хамас овозможи ...

Хамас досега ослободи 40 ,а Израел 117 жени и деца

Независен

Девојчето ослободено од рацете на Хамас – „тоа што го претрпела е незамисливо”

Deutsche Welle

🎥 ПРЕД ОЧИТЕ Ѝ ГИ УБИЛЕ РОДИТЕЛИТЕ, А ПОТОА ТЕРОРИСТИТЕ ЈА ЗАРОБИЛЕ ВО ГАЗА Судбината на 4-годишното девојче од Израел кое 50 дена беше заробено од Хамас, го потресе светот

+инфо

ПОСЛЕДЕН ДЕН ОД ПРИМИРЈЕТО! Ќе биде ли продолжен прекинот на огнот меѓу Хамас и Израел?

Вечер Прес

Четиригодишната Абигејл Едан, најмладата киднапирана американка е меѓу ослободените

А1 On

Израел ослободи уште 39 палестински затвореници

Макфакс

Макфакс А1 On Локално Независен Канал5 Сител 24Инфо Zoom

Не носат оружје и се потпираат на доверба: Каква е улогата на Црвениот крст при ослободувањето на заложниците?

Во Центар - 27.11.2023

Примирјето меѓу Израел и Хамас, кое започна во петокот, е продолжено за уште два дена . Меѓународниот комитет на Црвениот крст одигра тивка, но клучна улога во ослободувањето на заложниците.

ИДФ: 11 израелски заложници се на пат кон Израел

24Инфо

Израелската армија соопшти дека 14 израелски заложници и тројца странци се предадени на Црвениот крст во Газа

Либертас

ИДФ:Хамас предаде 17 заложници – 14 државјани на Израел и три странски државјани

Вечер Прес

Израел тврди дека 14 нивни заложници и тројца странци се предадени на Црвениот крст во Газа

Слободен Печат

ОСЛОБОДЕНА ТРЕТА ГРУПА ЗАЛОЖНИЦИ Израелската армија: 14 Израелци и тројца странци се префрлени во Црвениот крст

Во Центар

14 израелски и 3 странски заложници се предадени на Црвениот крст, соопшти ИДФ

Нетпрес

Локално 24Инфо Независен Бриф Фокус Канал5 Zoom Н.Македонија

Хамас ќе ослободи уште 20 заложници во следните два дена

24Инфо - 27.11.2023

Хамас ќе ослободи уште 20 жени и деца за време на паузата во борбите во следните два дена, изјави првиот човек на Пентагон пред новинарите во Белата куќа попладнево. Секретарот за печат на Пентагон, Џон Кирби, рече дека примирјето меѓу Хамас и ...

„ВАКВИTE НАПОРИ ЌЕ ПРОДОЛЖAT“ Захарова ги откри деталите за ослободувањето на руски државјанин по преговорите со Хамас

Во Центар

САД велат дека „имаат причина“ да веруваат дека Хамас денеска ќе ослободи американски заложник

Либертас

Хамас денеска го ослободува првиот американски заложник

А1 On

Мајка и починала од рак, 9 роденден го дочека како роб на Хамас: Емили се спои со татко и кој верувал дека таа е мртва

Република

Засрами се: Коен со критики до ирскиот премиер кој кажа дека заложничка била „најдена“ откако била „изгубена“

Република

САД велат дека „имаат причина“ да веруваат дека Хамас денеска ќе ослободи американски заложник

Локално

Независен Слободен Печат Во Центар Frontline CivilMedia Нова ТВ Рацин

Сафади: Израел се однесува како да е над законот, Јордан сака мир и за Палестинците и за Израелците

Локално - 27.11.2023

Јорданскиот министер за надворешни работи Ајман Сафади денеска го обвини Израел дека се однесува како да е над законот и нагласи дека Тел Авив мора да сфати дека мирот со соседите не е отстапка за никого, пренесува Гардијан.

Делегации на земји од ЕУ, Блискиот Исток и Северна Африка денеска на средба во Барселона

Слободен Печат

Газа: Зошто арапските земји не сакаат да преземат одговорност?

Deutsche Welle

Ал Малики: Примирјето во Појасот Газа може да биде продолжено

Бизнис Вести

Канани: Иран повика на траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести

Канани: Иран повика на траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Рацин

Mинистерот за надворешни работи на палестинската управа Ријад вели дека се работи на продолжување на примирјето

Слободен Печат

Слободен Печат Рацин Нова ТВ Независен Во Центар MakPress MakPress MakPress

Војната со Хамас, го чини израел 269 милиони долари дневно

Кумановски м. - 27.11.2023

Војната со палестинската милитантна група Хамас го чини Израел најмалку 269 милиони долари дневно и се очекува да ја погоди економијата на земјата посилно од претходните конфликти, се вели во извештајот на Мудис заснован на проценките на израелското ...

Израелската армија тврди дека запленила повеќе од милион долари од Хамас

Рацин

Израелската армија тврди дека запленила повеќе од милион долари од Хамас

Локално

Израелската армија тврди дека запленила повеќе од милион долари од Хамас

Либертас

Израелската армија тврди дека запленила повеќе од милион долари од Хамас

Бриф

Израел: Запленивме повеќе од милион долари од Хамас во Газа

А1 On

Израелската армија тврди дека запленила повеќе од милион долари од Хамас

Zoom

Слободен Печат 360 степени Независен Во Центар МКД 24Инфо Канал5 MakPress

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Либертас - 26.11.2023

Нема промени во стратегијата и пристапот на претседателот Џо Бајден за регулирање на конфликтот меѓу Израел и Хамас бидејќи тие даваат резултати, истакна денеска Џејк Саливан, советник за национална безбедност во Белата куќа.

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Во Центар

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

24Инфо

Белата куќа тврди дека нема промени во стратегијата и пристапот на Бајден кон конфликтот меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат

Саливан: Нема промени во стратегијата на Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Канал5

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

Рацин

Саливан: Нема промени во стратегијата на претседателот Бајден за регулирање на конфликтот во Газа

MakPress

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс - 27.11.2023

Мајката на киднапираниот српски државјанин од Израел објави видео во кое апелира за помош за да си го врати синот дома. Алон Охел, кој има двојно државјанство – израелско и српско, беше киднапиран на 7 октомври во Израел.

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM