TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Овациите кажаа се: Трпчески, Квинтетот „Македонисимо“ и Камерниот оркестар „Ајга“ понудија возвишен приказ на ...

Република - 02.04.2024

По исклучително успешната светска оркестарска премиера на проектот МАКЕДОНИСИМО минатата година во, веројатно најпрестижната концертна сала во светот, Музикферајн (Musikverein) во Виена, заедно со Тонкунстлер оркестарот од Австрија под диригентската ...

„Македонец, тоа гордо звучи“ – лебдеше за време на двата концерти „Македонисимо“ на Трпчески, „Ајга“ и пријателите

Умно

Македонија е центар на светот, рече синоќа маестро Симон Трпчески на концертот во Скопје

Независен

Македонија е центарот на светот, Мали сме, ама големи сме, кажа Симон Трпчески на Концертот со оркестарот „Ајга“

Сакам да кажам

Македонска премиера на оркестарската верзија на „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите во Филхамронија

Република

Се одржа концертот „Татковина“ под диригентска палка на битолчанецот Татарчевски

Тера - 02.04.2024

На концертот насловен „Татковина“ во Македонската филхармонија под диригентската палка на маестро Сашо Татарчевски, настапи еден од најпосветените музички уметници кај нас, виолинистот Бојан Илкоски.

Концерт „Светлина“ со Станко Мадиќ и Оливер Балабурски

Макфакс

Оркестарот на Македонската филхармонија можеби нема перфектна техника како германскиот, нема голем буџет како американскиот оркестар, но има скриено оружје, а тоа е страста

Република

Kонцерт „Светлина“ со Станко Мадиќ и Оливер Балабурски

Опсервер

Концертот „Светлина“ в четврток во Македонската филхармонија, како солист ќе настапи извонредниот виолинист Станко Мадиќ

Република

Македонската филхармонија го најавува концертот „Светлина” со Станко Мадиќ и Оливер Балабурски

Екран

Kонцерт „Светлина“ со Станко Мадиќ и Оливер Балабурски

MTM

Скопје инфо Независен Рацин Трн

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе учествува на интернационалниот мандолински фестивал во Анкара

Курир - 02.04.2024

Мандолинскот оркестар „Скопје“ со децении успешно работи и бележи значајни резултати во нашата држава и надвор од неа. Мандолинскиот оркестар „Скопје“ под диригентска палка на Рамадан и Ерхан Шукри ќе учествува на интернационалниот мандолински ...

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе настапи на интернационален фестивал во Анкара

Сакам да кажам

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе учествува на интернационалниот мандолински фестивал во Анкара

Нова ТВ

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе учествува на интернационалниот мандолински фестивал во Анкара

Република

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе учествува на интернационалниот мандолински фестивал во Анкара

Трн

Мандолинскиот оркестар „Скопје“ ќе учествува на интернационалниот мандолински фестивал во Анкара

MakPress

Ансамбл што е еден од главните темели на македонската државност

Н.Македонија - 02.04.2024

Основан во март 1949 година во Скопје, ансамблот „Танец“ веќе 75 години е еден од најстамените столбови на македонската традиција и култура и, недвосмислено, еден од главните темели на македонската државност.

Од архивите на МРТ – концерт на оркестарот на „Танец“ на 3 април во Филхармонија

Независен

Бесплатен концерт со музика од архивите на МРТ во чест на јубилеите на „Танец“, Народниот оркестар на МРТ и Тодор Трајчевски

Сакам да кажам

Денови на македонска музика: Kонцерт на оркестарот на „Танец“ вечерва во Филхармонија

Република

Денови на македонската музика 2024: „Од архивите на МРТ“ концерт на Танец кој обединува неколку јубилеи

Frontline

„Од архивите на МРТ“ – концерт на оркестарот на „Танец“

Вечер Прес

„Од архивите на МРТ“ – концерт на „Танец“ вечерва во Филхармонија

Умно

Независен Екран

Концерт на српскиот виолинист Станко Мадиќ во Филхармонијата со Оливер Балабурски Како Диригент

Сакам да кажам - 02.04.2024

В четврток (4 април) од 20 часот, во Филхармонијата ќе се одржи концертот насловен „Светлина“. Како солист ќе настапи виолинистот Станко Мадиќ од Србија. Мадиќ ќе го изведе Концертот за виолина и оркестар бр.

Kонцерт „Светлина“ со Станко Мадиќ и Оливер Балабурски во Македонската филхармонија

Радио МОФ

В четврток концерт „Светлина“ во Филхармонија

Мета