TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Дамева се сликала со Заев на настан како независен експерт

24 Вести - 06.12.2022

Новоизбраната претседателка на Судскиот совет Весна Дамева ниту била ниту пак е член на СДСМ, тврди потпретседателот партијата Стефан Богоев. Откако фотографија на Дамева со екс премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев осамна на социјалните мрежи, од ...

Не стивнуваат реакциите за изборот на Дамева во Судскиот совет

Сител

Реакции за изборот на претседателката на судскиот совет Дамева

24 Вести

Која е Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

еМагазин

Каков имот пријавила Весна Дамева, новата претседателка на Судскиот совет

еМагазин

Партиско-политичкиот пазар за судиските функции е пуштен на најјако

МКД

Новата претседателка на судски совет, поранешен член на правна комисија на СДСМ

Сител

А1 On Канал5 Република PressingTV А1 On Lider Денешен +инфо

Левица: Партизираноста на судството продолжува со Весна Дамева

Антропол - 06.12.2022

По изборот на Абази за шеф на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, следеше скандалот со синот на Џафери кој полагал правосуден испит без да исполни услови, за вчера да кулминира со избор на нов претседател на Судскиот совет ...

Левица: Партизираноста на судството продолжува со Весна Дамева

24Инфо

Левица: Партизираноста на судството продолжува со Весна Дамева

Во Центар

Експерти: Нема крај на партизацијата во правосудството

Алфа - 06.12.2022

Повеќегодишното искуство во работа со сложени предмети, било пресудно претседателот Пендаровски да ја предложи Весна Дамева за член во Судскиот совет. Без ден искуство како судија, туку само стручен соработник во тимот на Добрила Кацарска во ...

Новата претседателка на Судскиот совет ветува моќно судско тело, без влијанија и притисоци

Телма

САШЕ ДИМОВСКИ: Ќе се шокира ли Агелер од изборот на партиска активистка на СДСМ за претседател на Судскиот совет

Денешен

Ширум отворена излезна врата за корумпирани судии – нема поправен, ветува новата претседателка на Судскиот совет

360 степени

Дамeва, нова претседател на Судски совет: За било какви влијанија и притисоци ќе знаат членовите ама и медиумите

Алфа

Нема веќе гласање судии по списоци, кажа Весна Дамева која е избрана за нова претседателка на Судскиот совет

Сакам да кажам

Весна Дамева е избрана за нова претседателка на Судскиот совет

Р.С.Европа

МКД Мета А1 On Макфакс Press24 MTM Слободен Печат Точка

ДВА СТАНА ВО СКОПЈЕ, ЗЛАТО И СКАПОЦЕНИ ЧАСОВНИЦИ - еве каков нејзин и имот на сопругот пријавила Весна Дамева

Фактор - 06.12.2022

Таа има стан во Скопје од 54 метри квадратни како нејзин личен имот, за кој нема податоци колку чини, а нејзиниот сопруг поседува исто така стан во главниот град на државава, но малку поголем, од 62 метри квадратни.

Каков имот пријавила Весна Дамева, новата претседателка на Судски совет?

Lider

Избран нов в.д. претседател на Академијата за судии – на местото на Герасимовски седнува Бесир Алиу

Телма - 06.12.2022

Нов в.д. претседател на Академијата за судии и јавни обвинители е Бесир Алиу, член на Управниот одбор на Академијата и јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Тетово. Тој доаѓа на местото на судијата Зоран Герасимовски, кој поднесе ...

Член на Судскиот совет поднесе неотповиклива оставка од в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

360 степени

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Press24

Зоран Герасимоски поднел оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

ММС

Се распаѓа ли судскот систем во „Северна“: По Црвенковска, оставка поднесе и Зоран Геросимовски, директор на Академијата за судии и јавни обвинители

PressingTV

Зоран Герасимоски поднел оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Независен

Герасимоски поднел оставка од в.д. директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Канал5

еМагазин Либертас Точка Вечер Прес MTM 24 Вести Centar Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува ...

24Инфо - 06.12.2022

Изборот на Весна Дамева за претседател на Судскиот совет е нов срам за македонското правосудство. Вчера за претседател на судски совет беше избран лик за кој постојат фотографии со Заев кои потврдуваат дека е париски активист и член на партиската ...

Изборот на Весна Дамева е нов срам за македонското правосудство

Република

Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството

MakPress

„Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството“

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем

А1 On

СО ИЗБОРОТ НА ДАМЕВА МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО ПАК БЕШЕ РАСПУПЕНО Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат, „ова е труло, срам, скандалозно“

+инфо

Нетпрес Lider Канал5

Адвокатот Тортевски за стручноста на Весна Дамева: Како од разводник да станеш маршал

Република - 06.12.2022

Изборот на Весна Дaмева за претседателка на Републичкиот судски совет наиде на негодување, главно во правната фела. Со самото тоа што Дамева доаѓа на оваа функција без искуство и од местото стручен соработник во Кривичниот суд и член на правната ...

Тортевски незадоволен од изборот на Дамева: Исто како во војска од разводник да конкурираш за маршал

Lider

Адвокатот Тортевски за стручноста на Весна Дамева: Како од разводник да станеш маршал

Нетпрес

(ВИДЕО) Панова: Новата претседателка на Судскиот совет е активистка и поранешен член на комисија во СДСМ

360 степени - 05.12.2022

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ вели дека е скандалозно објаснувањето на Дамева за фотографијата, кога вели дека тоа што е сликана во партиски простории на СДС, со сите членови на партиската комисија на СДС и со Зоран Заев, не давало впечаток за нејзина ...

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамева е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

ТВ21

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

MakPress

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

А1 On

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Курир

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамева е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

4NEWS

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист

24Инфо

Press24 Lider Слободен Печат Локално

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

24 Вести - 05.12.2022

Отворен судски совет во кој нема место за корумпирани судии и гласање по списоци. Ова е најавата на новата претседателка на Судскиот совет, Весна Дамева, која доби поддршка од 10 членови. Против беше само Лорета Георгиева, а Павлина Црвенковска, ...

Дамева – Од член на правната комисија на СДСМ до Претседател на Судски совет

Антропол

Со 10 гласа „за“ и еден „против“, Весна Дамева е избрана за нова претседателка на Судскиот совет

Телма

Весна Дамева е нов претседател на Судски совет

ТВ21

Весна Дамева е нов претседател на Судски совет

24Инфо

ВЕСНА ДАМЕВА НА ЧЕЛО НА СУДСКИОТ СОВЕТ НАМЕСТО ЦРВЕНКОВСКА Изгласана е со 10 „за“ и едно „против“ како единствен кандидат

+инфо

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Кајгана

Либертас ММС Press24 Република Zoom PressingTV Вечер Прес Во Центар

Апасиев за изборот на Дамева: Дочекавме судии да одговараат пред приправници!

Фокус - 05.12.2022

По денешниот избор на новата претседателка на Судскиот совет Весна Дамева, не запираат реакциите, иако таа уверува дека ќе го предводи ова моќно судско тело без влијанија и притисоци. Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, коментира дека СДСМ овој пат ...

„Дочекавме судии да одговараат пред приправници“, реагира Апасиев за изборот на Весна Дамевска за прв човек на Судски совет

Скопје1

Апасиев за изборот на Дамева: Дочекавме судии да одговараат пред приправници

Press24

Апасиев: Дочекавме судии да одговараат пред приправници!

Фактор

АПАСИЕВ ЗА ИЗБОРОТ НА ДАМЕВА: Дочекавме судии да одговараат пред приправници!

Денешен

Апасиев за Дамева: Со СДСМ дочекавме судии да одговараат пред приправници

Антропол

Апасиев за изборот на Дамева: Со СДС дочекавме судии да одговараат пред приправници!

МКД

Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Сител - 05.12.2022

– Новоизбраната претседателка на Судскиот совет на Република Северна Македонија, Весна Дамева порача дека злото наречено корупција мора да се сузбие и дека нема место и втора шанса за корумпиран судија.

Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Канал5

(ВИДЕО) Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Press24

НЕМА МЕСТО И ВТОРА ШАНСА ЗА КОРУМПИРАНИТЕ СУДИИ Новоизбраната претседателка на Судскиот совет повика да се сузбие „злото“

+инфо

Дамева по изборот за претседател на Судскиот совет: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Независен

Дамева: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

Опсервер

Дамева, новата претседателка и поранешна членка на правната комисија на СДСМ: Нема место и втора шанса за корумпиран судија

MakPress

МКД Frontline Фактор Курир Фокус Нетпрес Либертас Н.Македонија

(ФОТО) Новата претседателка на Судски се сликаше со Заев, а сега вели: Сите ние сме симпатизери на политички партии

Скопје1 - 05.12.2022

Новоизбраната претседателка на Судски совет, Весна Дамева, смета дека фотографијата на која се наоѓа со експретеседателот на СДСМ, Зоран Заев, а е видно насмеана, не може да биде етикета дека таа е припадник на политичка партија.

Новата претседателка на Судски се сликаше со Заев, а сега вели: Сите ние сме симпатизери на политички партии (ФОТО)

Курир

Новата претседателка на Судски се сликаше со Заев, а сега вели: Сите ние сме симпатизери на политички партии

Република

Новата претседателка на Судски за сликата со Заев вели: Сите ние сме симпатизери на политички партии (ФОТО)

Нетпрес

Новата претседателка на Судскиот совет: Не сум била член на СДСМ - Сите ние сме симпатизери на политички партии

Press24