TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери: Не отворив амандманска расправа врз основа на член од Деловникот

Алсат-М - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека нема да дозволи да се повтори 24 декември и 27 април во Собранието на РМ, откако беше изгласан Законот за употреба на јазиците.

СДСМ и Талат Џафери против Македонија и Уставот (ВИДЕО)

Курир - 14.03.2018

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник денес еднаш со интервенција пред говорницата на претседателот на Собранието Тачат Џафери го одложи гласањето на законот за двојазичност. Груевски излезе пред Џафери и се обиде да го спречи во ...

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Фокус - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери на прес конференцијата по донесувањето на Законот за употреба на јазиците не сакаше да го коментира однесувањето на Никола Груевски кој тргна физички да се пресметува со него.

(ВИДЕО) Џафери: Нема да дозволам нов 27. април

А1 On - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по завршувањето на 32. седница на која беше изгласан Законот за употреба на јазиците, изјави дека нема потреба да го коментира однесувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, ...

Џафери: Нема да дозволам да се повтори 27 април

ТВ21 - 14.03.2018

Спикерот на Собранието Талат Џафери нема да дозволи да се повтори насилството од 27 април, рече на денешната прес-конференција Џафери. На прашањето дали ќе понесе одговорност доколку Уставниот суд го оспори Законот, тој рече дека законот уште кога ...

ВИДЕО: Прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери

Либертас - 14.03.2018

Следете ја прес конференција на претседателот на Собранието, Талат Џафери по носењето на Законот за употреба на јазиците во тензична атмосфера, и без разгледување на амандманите од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Џафери на Албански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Канал5 - 14.03.2018

Претседателто на Собранието Талат Џафери на Албански нјазик ја почна прес конференцијата веднаш по донесувањето на Законот за јазиците. Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик , а потоа продолжи за изнцидентот со ...

Џафери: Нема да дозволиме да се врати сликата од 27 април во Собранието

Слободен Печат - 14.03.2018

Собранието да се претвори во 24 декември 2012 година и во 27 април, да се врати таа слика нема да дозволиме, изјави спикерот Талат Џафери по инцидентот во кој за малку ќе дојдеше до физичка пресметка меѓу него и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ ...

По инцидентот Груевски – Џафери, донесен Законот за јазици

Нова ТВ - 14.03.2018

Со 64 гласови „ за“ пред малку беше изгласан Законот за јазици. Претседателот на Собранието Талат Џафери го стави Законот на гласање без да отвори дебата за амандманите подонесени од ВМРО ДПМНЕ.

Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

ВИДЕО: Како Груевски го нападна Џафери

Фокус - 14.03.2018

Во тензична и напната атмосфера денеска со 64 гласа беше донесен законот за употреба на јазиците. На тоа и претходеше кавга меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски..

Инцидент меѓу Груевски и Џафери (фото-видео)

Алсат-М - 14.03.2018

За време на продолжението на 32. седница, и 8-та точка, за Законот за употреба на јазиците, поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се качи на говорницата кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, бараше од него да прекине со ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Груевски му се спротивстави на Џафери при носењето на неуставниот закон

Курир - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето.

Закон за јазици: Собранието на раб на инцидент

Deutsche Welle - 14.03.2018

Во Собранието полека зовриваат страстите по најавата на спикерот Талат Џафери дека се отвора расправа за законот за јазиците во трето читање. Пред парламентот протести, во него препукувања и блокади.

(ВИДЕО) Никола Груевски крена рака на Талат Џафери

Нова ТВ - 14.03.2018

Собраниското обезбедување попладнево интервенираше во пленарната сала во Собранието, откако Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ се втурнаа кон претседателот на Собранието Талат Џафери.

Парламентот на раб на инцидент

Р.С.Европа - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од 15 минути, откако ја започна расправата за Законот за употреба на јазиците, бидејќи пратениците од ВМРО-ДПМНЕ бараа процедурално да се изјаснат и оневозможија седницата да продолжи.

Џафери не го коментира Груевски, вели нема да дозволи да се повтори 27 април

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери на прес-конференција во Собранието рече дека за однесувањето на пратеникот Никола Груевски и екс премиер, нема потреба тој да го коментира. „Секој граѓанин кој имал прилика тоа да го види или ќе го види по медиумските репортажи ...

Инцидент во Собранието: За влакно избегната физичка пресметка помеѓу Груевски и Талат Џафери

24 Вести - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски му ја зема картичката на собранискиот спикер Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски се надвисна над него и во моментот кога Џафери го напушти столчето , Груевски се ...

(Видео) Груевски по вторпат го нападна Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратеникот Никола Груевски по вторпат го нападна собранискиот спикер Талат Џафери.Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, со гласно скандирање пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се обидоа да го спречат тоа, а, пак, експремиерот Никола ...

Физички контакт меѓу Џафери и Груевски на седницата на законот за јазици

Фокус - 14.03.2018

Откако Талат Џафери ја прекина собраниската седница, по спротиставувањето на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер на партијата Никола Груевски, дојде до минимален физички контакт меѓу Џафери и Груевски.

ВИДЕО: Пресметка меѓу Груевски и Џафери, пак пауза

Орбис - 14.03.2018

Со вода беше испрскан претседателот на Собранието Талат Џафери од пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кога спикерот почна да ја отвора раасправата за Законот за употребата на јазиците.

ГАЛЕРИЈА Груевски застана до Талат Џафери, истури вода и му го исклучи микрофонот

Фокус - 14.03.2018

Кога на дневен ред дојде точката за Законот за употреба на јазиците, вмровските пратеници се собраа на говорницата и почнаа да се караат со претседателот на Собранието Талат Џафери. Најжесток од сите беше екс премиерот Никола Груевски, кој истури ...

Избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Телма - 14.03.2018

За малку избегнат физички судир меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му пристапи на Џафери зад грб, се наведна над наге, додека Џафери ја отвараше точката за јазиците.

Никола Груевски го нападна Талат Џафери во собранието (Видео)

Бизнис Вести - 14.03.2018

Никола Груевски го нападна собранискиот спикер Талат Џафери. Во моментот кога Џафери го стави Законот за јазици на гласање, експремиерот Никола Груевски повторно се качи на собранискиот пулт кај претседателот Џафери за да го спречи гласањето.

Груевски: Немој на сила, немој на сила – СДСМ и ДУИ го донесоа Законот за јазиците (ВИДЕО)

Република - 14.03.2018

Собранието на Репшублика Македонија, по третото читање го донесе Законто за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности да се спротивстават на донесувањето на ...

(ВИДЕО) Груевски во одбрана на демократијата во Собранието

Маркукуле - 14.03.2018

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, барајќи да се почитува основното правило на пратениците во Собранието на Р.Македонија за да се дискутира по амандманите на пратениците, влезе во судир со Талат Џафери во одбрана на демократското ...

ВИДЕО: Груевски го удри Џафери

А1 On - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го удри претседателот на Собранието, Талат Џафери во собраниската сала. Груевски му истури вода врз микрофонот и масата. Потоа му го исклучуваше микрофонот, му ја одземаше картицата, по што почна да ...

Инцидент во Собранието - Груевски во обид да му ја земе картичката на Џафери (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2018

Седницата на Собранието беше прекината , откако пратениците од ВМРО – ДПМНЕ излегоа на говорница пред претседатлеот Талат Џафери . Претседатрелот на собранието Талат Џафери сакаше да ја отвори амандманската расправа по осмата точка на двенвниот ред ...

Обезбедувањето спречи тепачка на Груевски со Џафери

Сакам да кажам - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го испрска со вода претседателот на Собранието Талат Џафери, па му ја зема картичката за гласање, по што Џафери даде пауза и стана да си оди, но беше запрен од Груевски, при што дојде до турканица меѓу нив ...

Во тензична атмосфера изгласан Законот за употреба на јазиците

Мета - 14.03.2018

Собранието во тензична атмосфера со 64 гласа „за“ без против и воздржани гласови го донесе законот за употреба на јазиците без да расправа за 36.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Спречена тепачка меѓу Никола Груевски и Талат Џафери во Собрание

AKO - 14.03.2018

По тензична атмосфера, предизвикана од пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, која излезе пред претседателот на Собранието за да го спречат започнувањето на седницата за Законот за јазици, за малку ќе се степаа Никола Груевски и Талат Џафери.

Груевски покажува „сила“ – го нападна Талат Џафери

Стандард - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски му ја одзеде картичката на претседателот на Собранието, Талат Џафери додека ја отвораше точката за Законот за употреба на јазиците. Груевски застана до него и во моментот кога Џафери го напушти ...

Инцидент во Собранието: За влакно избегната тепачка меѓу Груевски и Џафери

Press24 - 14.03.2018

Екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ практично ја прекина седницата на која требаше да се донесе Законот з ајазиците откако доаѓајќи на местото на Џафери, најверојатно му ја извади собраниската картичка со што оневозможи да ја почне постапката за донесување на ...

(ВИДЕО) Никола Груевски го нападна собранискиот претседател Џафери

Бриф - 14.03.2018

Избегната физичкка пресметка помеѓу Талат Џафери и поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Груевски му истури вода врз документите на претседателската маса и му се внесе во лице на спикерот на Собранието.

(ВИДЕО) Џафери соопшти дека Законот за јазици е донесен - ќе се крене ли народот?

Фактор - 14.03.2018

Спикерот Талат Џафери ги повика пратениците да гласаат веднаш по инцидентот со пратениците од ВМРО – ДПМНЕ и го прогласи Законот за донесен со 64 гласа. Пратениците на ВМРО – ДПМНЕ бурно реагираа, но Џафери ја прогласи седницата за завршена.

Тензично во Собранието: За малку избегната физичка пресметка Груевски – Џафери

Мета - 14.03.2018

Откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, почна да го чита текстот за да го стави законот за употреба на јазиците на дневен ред за гласање, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од поранешниот лидер Никола Груевски се обидоа да го спречат ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се премислија, нема да има координација со Џафери

Макфакс - 14.03.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ,кои побараа средба со спикерот Талат Џафери, се премислија за неколку минути. „Нема средба, јасни се барањата“, рече кусо пратеникот Илија Димовски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ имаат две барања: едното е да заседава ...

Груевски овој пат не нарачува шамари, сам ги спроведува

CivilMedia - 14.03.2018

Никола Груевски на 32 седница на Собранието, во врска со Законот за употреба на јазиците, реши сам да ги доведе „во ред“ работите, наместо Талат Џафери. Џафери прогласи 15 минути пауза, по обидот на Груевски да ја прекине седницата.

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па настана хаос

Sky - 14.03.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со мавање на масата бараше прекинување на седницата, му ја истури водата на Џафери, а проба и да му ја одземе собраниската картица. Груевски му го исклучуваше и микрофонот на собранискиот спикер, а ...

Груевски тргна кон Талат Џафери, го поли со вода па интервенираше обезбедувањето

Фактор - 14.03.2018

Никола Груевски, поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, тргна директно кон претседателот на Собранието Талат Џафери заедно со останатите пратеници на опозицијата. Груевски го поли со вода Џафери, а откако спикерот под притисок на опозицијата повика да се ...

(ВИДЕО) Груевски физички го нападна Џафери

Независен - 14.03.2018

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го нападна пред малку претседателот на парламентот Талат Џафери, додека тој се обидуваше да излезе од собраниската сала, откако околу неговата маса се собраа опозициските пратеници пред почетокот на ...

Кавга во Собрание: Груевски и Џафери во вербален конфликт, спречен поголем инцидент

Поглед - 14.03.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по обраќањето на Претседателот на Собранието Талат Џафери, му побара процедурално, а откако истиот не го одобри, Груевски му го сврте микрофонот и му се обрати со зборовите: Прекинете, барам процедурално! ...

Џафери ја прекина седницата: ВМРО-ДПМНЕ писмено ќе му достави барања

Press24 - 14.03.2018

Бурна атмосфера во Собранието на 32. седница на која треба да се гласа за Законот за јазиците. ВМРО-ДПМНЕ ќе му достави писмено две барања на претседателот на Собранието Талат Џафери. Првото барање е да заседава Комисијата за мандатни прашања.

Дали власта и Талат Џафери се спремни да го повторат 27 април и на сила да го донесат законот за јазици

Република - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36-те илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

Видео: Навреди и провокации на протестот пред Собрание - Излезете терористи

Фактор - 14.03.2018

Група на повозрасни жени кои се дел од протестот на граѓани пред Собранието на Република Македонија довикуваа недолични и навредливи пцовки кон пратениците, а особено кон собранискиот претседател Талат Џафери кој го нарекоа терорист на УЧК.

Заев и Мицкоски на средба со Џафери во Собранието

Вечер - 14.03.2018

Поплнево пред стартот на седницата за Законт за јазиците во Собранието пристигнаа Зоран Заев и Христијан Мицковски. Во моментов тие се на средба со собранискиот спикер Талат Џафери. И натаму нема никакви информации дали ќе се разгледуваат ...

Џафери: Груевски истури вода на електронскиот систем, па гласавме рачно

Независен - 14.03.2018

При првото гласање на законот, кога се направи неред со истурањето вода од страна на пратеникот Никола Груевски, законот доби 64 гласа што се доволни, рече претседателот на Собранието Талат Џафери на прес-конференцијата што се одржа попладнево по ...

Џафери: Нема да го коментирам однесувањето на Груевски

Press24 - 14.03.2018

На прес-конференцијата во Собранието, по донесувањето на Законот за употреба на јазиците, претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека нема да го коментира однесувањето на екс-премиерот Никола Груевски, кој се обиде физички да го спречи ...

Џафери на aлбански ја почна прес конференцијата по донесувањето на Законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери прво се обрати на Албански јазик, а потоа продолжи за инцидентот со пратеникот Никола Груевски. Свесен сум за сите предизвици со кои треба да се соочам кога дојдов на оваа функција .