TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дисциплинска мерка за инспекторот Илиевски? На новинарите не им беше дозволено присуство на седницата

ТВ21 - 19.07.2019

За седум дена, директорот на Државниот просветен инспекторат, Томе Спировски ќе одлучи дали ќе изрече дисциплинска мерка за просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски. Одлуката е донесена на седницата која ја одржа Дисциплинската комисија.

Инспекторот кој пријави незаконски именувања на Тетовскиот универзитет на дисциплинска комисија

Канал5 - 19.07.2019

По неколку часовна седница, дисциплинската комисија за просветниот инспекторот Илиевски заврши без конечна одлука. Дали нивниот колега кој ги откри унапредувањата на министрите на Тетовскиот Универзитетот ќе одговара или не, ќе одлучи директорот на ...

Новинарите избркани од Државниот просветен инспекторат кој расправаше за казна за инспекторот Ѓорѓи Илиевски

24 Вести - 19.07.2019

Дисциплинската комисија при Државниот просветн иснепскторат ги затвори вратите за јавноста – на новинарите не им беше дозволено да ја следат сединцата на која комисијата расправаше за случајот со инспекторот Ѓорѓи Илиевски кој обелодени за слуачјот ...

Дисциплинската комисија предложи казна за инспекторот Илиевски! Денеска е закопана правната држава, вели тој

Факултети - 19.07.2019

Новинарите не можеа да ја следат седницата на која се одлучуваше за дисциплинската постапка за Илиевски. Претседателката на комисијата, Валерија Анастасова, на новинарите им кажа дека не се најавиле.

Директорот на ДПИ за 7 дена треба да одлучи за дисциплинска мерка за Илиевски

Телма - 19.07.2019

Му се заканува ли на вишиот просветен инспектор, Ѓорѓи Илиевски, отказ од работа, на 6 месеци пред пензионирањето заради објавување на имињата на тројца функционери од ДУИ, кои незаконски стекнале виши звања на Државниот тетовски универзитет? На ...

Комисијата бара казна за Илиевски, тој најавува тужба

Алфа - 19.07.2019

За седум дена директорот на Државниот просветен инспекторат, Томе Спирковски, ќе треба да одлучи дали ќе му изрече дисциплинска мерка на инспекторот Ѓорѓи Илиевски. Предлогот Илиевски да биде санкциониран денес го донесоа членовите на дисциплинската ...

(Видео) Илиевски: Денеска е закопана правната држава

Макфакс - 19.07.2019

Ваков чин на една дисциплинска постапка каде не се дозволи јавноста и медиумите и новинарите да бидат присутни е недопустлива. Денеска е закопана правната држава“, со овие зборови вишиот просветен инспектор, Ѓорѓи Илиевски, ја почна изјавата пред ...

Предложена казна за инспекторот кој објави спорни звања кај функционери, Илиевски вели дека е закопана правната држава

Радио МОФ - 19.07.2019

Дисциплинската комисија при Државниот просветен инспекторат утврдила дека има основи дисциплински да се казни инспекторот Ѓорѓи Илиевски и таа препорака ќе ја достават до директорот на институцијата.

Ќе се одлучува за дисциплинската мерка за Илиевски

Фокус - 19.07.2019

На денешата прес-конференција, членови на комисијата на Државен пазарен инспекторат, истакнаа дека се постапува по дисциплинската мерка против инспекторот Ѓорѓи Илиевски. „По изведување на доказите, донесена е одлука и се доставува до раководното ...

Новинарите не биле најавени, затоа не им бил дозволен влез за расправата за инспекторот Илиевски

Фокус - 19.07.2019

Денеска на новинарите не им беше дозволен влез на седницата на дисциплинска комисија во Државен просветен инспекторат, на која се расправаше за дисциплинската постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски.

За инспекторот Илиевски се расправа зад затворени врати, новинарите избркани од зградата на ДПИ

Фокус - 19.07.2019

Дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат не им дозволи на новинарите да присуствуваат на денешената седница на која се расправа за дисциплинската постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски.

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Локално - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Макфакс - 19.07.2019

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го прифати предлогот за дисциплинска мерка за инспекторот Ѓорѓи Илиевски.

Ѓорѓи Илиевски: Денеска е закопана правната држава

Курир - 19.07.2019

Просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, даде изјава пред Државниот просветен инспекторат каде се расправаше за постапката отворена против него. Неговата “вина“ е тоа што информирал дека тројца високи функционери на ДУИ, незаконски се унапредени на ...

Сè уште трае седницата за дисциплинската постапка за инспекторот Илиевски

ТВ21 - 19.07.2019

Седницата за дисциплинската постапка за инспекторот Илиевски започна пред три часа и сè уште трае. Повеќе од три часа состанокот се одржува зад затворени врати, а дисциплинската комисија не им дозволи на новинарите да присуствуваат.

Илиевски: Некој друг направил криминал, а јас сега треба да одговарам

Скопје1 - 19.07.2019

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат, да одлучи во рок 7 дена дали ќе го прифати предлогот за дисциплинска мерка за инспекторот Ѓорѓи Илиевски.

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Макфакс - 19.07.2019

Половина час откако почна седницата за дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, се појави обезбедување и ги замоли новинарите да не чекаат во ходникот.

Новинарите избркани од Државниот просветен инспекторат на седницата за Илиевски

Курир - 19.07.2019

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, обезбедувањето ги избрка новинарите од ходникот.

На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

Макфакс - 19.07.2019

Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевсли, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека не им е дозволено да присуствуваат на седницата.

„Му судат“ на просветниот инспектор Илиевски – новинарите избркани

Expres - 19.07.2019

На новинарите денеска им беше забрането да присуствуваат на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за инспекторот Ѓорѓи Илиевски. Илиевски во мај јавно објави дека незаконски биле унапредувани ...

Дисциплинската комисија предложи казна за просветниот инспектор Ѓорги Илиевски! Денес е закопана правната држава!

Нетпрес - 19.07.2019

Дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат (ДПИ) донесе предлог за дисциплинска мерка за просветниот инспектор Ѓорги Илиевски. Одлуката ја донесоа по речиси четиричасовна расправа на која не присуствуваа новинарите бидејќи не им беше ...

ДЕНЕСКА Е ЗАКОПАНА ПРАВНАТА ДРЖАВА: Илиевски откри голем скандал, но наместо награда доби дисциплинска

Магазин - 19.07.2019

Вишиот просветен инспектор Ѓорѓи Илиевски денеска пред зградата каде што е сместен Државниот просветен инспекторат, по седницата на која се расправаше за негова одговорност. Постапката беше поведена бидејќи ја известил јавноста дека тројца високи ...

Новинарите не биле најавени, затоа не им бил дозволен влез за расправата за инспекторот Илиевски

Република - 19.07.2019

Денеска на новинарите не им беше дозволен влез на седницата на дисциплинска комисија во Државен просветен инспекторат, на која се расправаше за дисциплинската постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски.

За инспекторот Илиевски се расправа зад затворени врати, новинарите избркани

24Инфо - 19.07.2019

Дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат не им дозволи на новинарите да присуствуваат на денешената седница на која се расправа за дисциплинската постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски.

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Курир - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Точка - 19.07.2019

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат, да одлучи во рок 7 дена дали ќе го прифати предлогот за дисциплинска мерка за инспекторот Ѓорѓи Илиевски.

Ѓорѓи Илиевски: Денеска е закопана правната држава

Press24 - 19.07.2019

Просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, даде изјава пред Државниот просветен инспекторат каде се расправаше за постапката отворена против него. Неговата “вина“ е тоа што информирал дека тројца високи функционери на ДУИ, незаконски се унапредени на ...

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат, не им беше дозволено да ја следат дисциплинската ...

Либертас - 19.07.2019

Половина час откако почна седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, се појави обезбедување и ги замоли новинарите да не чекаат во ходникот, објави ...

Новинарите избркани Државниот просветен инспекторат на седницата за Илиевски

Press24 - 19.07.2019

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, обезбедувањето ги избрка новинарите од ходникот.

На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

Точка - 19.07.2019

Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека не им е дозволено да присуствуваат на седницата.

Новинарите не биле најавени, затоа не им бил дозволен влез за расправата за инспекторот Илиевски

Либертас - 19.07.2019

Денеска на новинарите не им беше дозволен влез на седницата на дисциплинска комисија во Државен просветен инспекторат, на која се расправаше за дисциплинската постапка против просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски.

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Фокус - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

За седум дена ќе се знае дали просветниот инспектор Илиевски ќе биде казнет

Нова ТВ - 19.07.2019

Просветниот инспектор, Ѓорѓи Илиевски, даде изјава пред Државниот просветен инспекторат каде се расправаше за постапката отворена против него. Против него е покрената дисциплинска постапка откако тој соопшти информации за незаконско унапредување во ...

Скандал: Новинари избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Магазин - 19.07.2019

Половина час откако почна седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, се појави обезбедување и ги замоли новинарите да не чекаат во ходникот, објави ...

На новинарите не им било дозволено да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

Слободен Печат - 19.07.2019

Откако новинарите и објасниле дека моментално се најавуваат, поради тоа што инспекторот инсистира на јавност, Анастасова упорно повторувала дека присуството на медиумите на седницата е недозволено.

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

24Инфо - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Точка - 19.07.2019

Половина час откако почна седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на инспекторот Ѓорѓи Илиевски, се појави обезбедување и ги замоли новинарите да не чекаат во ходникот.

На новинарите им е забрането да ја следат постапката за инспекторот Илиевски

Денар - 19.07.2019

Валерија Анастасова, претседателката на дисциплинската комисија, која треба да расправа за постапката со инспекторот Ѓорѓи Илиевски, пред почетокот на седницата на новинарите им рече дека не им е дозволено да присуствуваат на седницата.

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

ММС - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Нова ТВ - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

CivilMedia - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Р.С.Европа - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

1tv - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Опсервер - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ: Осуда за случувањата во МОН

Канал5 - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седницата.

Осуда од ЗНМ за односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Слободен Печат - 19.07.2019

Здружението го повика министерот за образование и наука Арбер Адеми јавно да каже врз основа на кој закон, подзаконски акт или правилник е донесена одлука од страна на дисциплинската комисија за исклучување на јавноста од денешната седница.

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Либертас - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Нетпрес - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува односот на дисциплинската комисија на МОН кон новинарите

Скопје1 - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седница на која комисијата требаше да ...

ЗНМ го осудува инцидентот со бркањето на новинарите од МОН

MakPress - 19.07.2019

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува односот на вработените во Министерството за образование и наука и членовите на дисциплинската комисија кон новинарите кои сакале да ја следат денешната седницата на која комисијата требаше да ...