TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партијата „Слуга на народот“ на комичарот Зеленски апсолутен победник на изборите во Украина

Телма - 22.07.2019

Налик на шоу програма, со одбројување, вака во Украина беа дочекани изборните резултати според кои апсолутен победник е партијата Слуга на народот на комичарот Зеленски која освои 44 % од гласовите.

Украина раскрсти со старите политичари и партии

Deutsche Welle - 22.07.2019

Што сѐ може демократијата во моментов најдобро може да се види во Украина. Парламентарните избори потврдија политички пресврт кој нуди многу повеќе отколку само нови лица на политичката сцена, смета Бернд Јохан.

Партијата на Зеленески, Слуга на народот, води на парламентарните избори во Украина

Независен - 22.07.2019

Пет политички партии денеска чекаат да обезбедат влез во украинскиот парламент, по преброени повеќе од половина гласачки ливчиња, наведува Централната изборна комисија, пренесува ДПА. Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот, ...

Комичар и рокер ќе го водат парламентот на Украина?

Н.Македонија - 22.07.2019

По избирањето на претседател-комичар, Украина сега би можела да добие рок-ѕвезда како можен коалиционен партнер на Владимир Зеленски, пишува „Гардијан“. По резултатите од вчерашните парламентарни избори во Украина, новосоздадената партија на ...

Партијата на претседателот Зеленски победник на изборите во Украина

Р.С.Европа - 22.07.2019

Најмалку пет партии се очекува да освојат места во парламентот во Украина по вчерашните предвремени парламентарни избори во таа земја. Според излезните анкети, победник на изборите е партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот, ...

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Макфакс - 22.07.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите според излезните анкети, рекол дека приоритет му е да ја заврши војната на истоткот и борбата против корупцијата, ...

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Локално - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати.

Украинскиот претседател комичар ѝ понуди коалиција на рок-ѕвезда

Нетпрес - 21.07.2019

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, комичар по професија, чијашто партија води на парламентарните избори во неделата според излезните анкети, рече дека приоритет му се да ја заврши војната на југоистокот од земјата и борбата против ...

Зеленски на пат да победи и на парламентарните избори

МКД - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски е на пат да победи на предвремените парламентарни избори, консолидирајќи ја својата политичка моќ. Излезните анкети покажуваат дека партијата Слуга на народот ќе има мнозинство во парламентот - ...

Излезни анкети за изборите во Украина: Партијата на претседателот Зеленски пред победа

Нова ТВ - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски освои 43,9 отсто гласови на денешните парламентарни избори во земјата. Ова се резултати во основа на обработените податоци на излезните анкети.

Партијата на Зеленски победи и на парламентарните избори во Украина

Вечер - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, според првичните резултати, e победник на парламентарните избори во земјата. Поранешниот комичар Володимир Зеленски во април беше избран за претседател но не успеа да назначи министрите по ...

Партијата на Зеленски победи на предвремените избори во Украина

MTM - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Владимир Зеленски победи на парламентарните избори со рекорден број од 43,9 отсто од гласовите, според прелиминарните резултати. "Ние сме благодарни на Украина за поддршката.

Украина- Зеленски вети укинување на пратеничкиот имунитет

Р.С.Европа - 21.07.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска по гласањето на предвремените парламентарни избори што се одржуваат во земјата рече дека смета оти една од првите задачи на новиот парламентарен состав треба да биде укинувањето на законот со кој на ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

Сител - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...

Украинците гласаат на предвремени парламентарни избори

Р.С.Европа - 21.07.2019

Украинците денеска гласаат за нов парламентарен состав на избори на кои се гледа како барометар за популарноста на претседателот Володимир Зеленски, кој на позицијата е два месеца. Зеленски победи на претседателските избори по години лоша економија, ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

Макфакс - 21.07.2019

Во Украина, денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, каде што партијата на новиот претседател Владимир Зеленски се очекува да го освои мнозинството гласови. Анкетите пред изборите покажуваат дека неговата партија би можела да ја освои ...

Украина: Комичарот – претседател на чекор до апсолутно мнозинство

Либертас - 21.07.2019

На претстојните парламентарни избори во Украина партијата на претседателот Зеленски се стреми кон апсолутно мнозинство. Тоа во парламентот ќе донесе многу нови, млади лица. Но, и проруските сили може повторно да зајакна, пишува Дојче веле .

Украина одржува парламентарни избори

1tv - 21.07.2019

Украина одржува парламентарни избори. Поранешниот комичар Володимир Зеленски беше избран за претседател во април, но не успеја да ги назначи министрите кои тој ги сака на функција. Партијата на Зеленски „Слуга на народот“ која беше именувана по ...

Во Украина се одржуваат парламентарни избори

Фактор - 21.07.2019

Предвремени парламентарни избори се одржуваат денес во Украина. Според анкетите партијата на претседателот Владимир Зеленски е фаворизирана меѓу граѓаните. Партијата „Слуга на народот“, именувана по комедиската серија во која учествувал ...

Украина избира парламент

Локално - 21.07.2019

Украинците гласаат на предвремени парламентарни избори . Се очекува Володимир Зеленски да ја повтори својата победа на претседателската трка во април, објави Ројтерс. Но, не е сигурно дека неговата партија може да освои апсолутно мнозинство.

Пет украински партии на чекор до парламентот

Опсервер - 22.07.2019

Пет политички партии денеска чекаат да обезбедат влез во украинскиот Парламент, по преброени повеќе од половина гласачки ливчиња, наведува Централната изборна комисија, пренесува ДПА. Партијата на претседателот Володимир Зеленски, „Слуга на ...

Партијата на претседателот Зеленски победник на изборите во Украина

Алсат-М - 22.07.2019

Најмалку пет партии се очекува да освојат места во парламентот во Украина по вчерашните предвремени парламентарни избори во таа земја. Според излезните анкети, победник на изборите е партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот, ...

Зеленски понуди сојуз на рок ѕвезда

24Инфо - 22.07.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите според излезните анкети, рекол дека приоритет му е да ја заврши војната на истоткот и борбата против корупцијата, ...

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Опсервер - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати.

ЗЕЛЕНСКИ убедливо води на парламентарните избори во Украина

Слободен Печат - 21.07.2019

Украинските граѓани денеска се изјаснуваа за вкупно 424 мандати од кои 225 отпаѓаат на пропорционалниот модел, а 199 на мнозинскиот. Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски освои 43,9 отсто гласови на денешните парламентарни избори ...

Партијата на Зеленски води на изборите во Украина, тој ја повика рок ѕвездата Вакарчук за партнер во владата

Телма - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, според првичните резултати, e победник на парламентарните избори во земјата. Поранешниот комичар Володимир Зеленски во април беше избран за претседател но не успеа да назначи министрите по ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

Курир - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

24Инфо - 21.07.2019

Во Украина, денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, каде што партијата на новиот претседател Владимир Зеленски се очекува да го освои мнозинството гласови. Анкетите пред изборите покажуваат дека неговата партија би можела да ја освои ...

Украина одржува парламентарни избори

Либертас - 21.07.2019

Украина одржува парламентарни избори. Поранешниот комичар Володимир Зеленски беше избран за претседател во април, но не успеја да ги назначи министрите кои тој ги сака на функција. Партијата на Зеленски „Слуга на народот“ која беше именувана по ...

Пет украински партии на чекор до парламентот

Локално - 22.07.2019

Пет политички партии денеска чекаат да обезбедат влез во украинскиот Парламент, по преброени повеќе од половина гласачки ливчиња, наведува Централната изборна комисија, пренесува ДПА. Партијата на претседателот Володимир Зеленски, „Слуга на ...

Победник на изборите во Украина е партијата на Зеленски, со освоени 44 проценти од гласовите

Канал5 - 22.07.2019

Најмалку пет партии се очекува да освојат места во парламентот во Украина по вчерашните предвремени парламентарни избори во таа земја. Според излезните анкети, победник на изборите е партијата на претседателот Володимир Зеленски, слуга на народот, ...

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Курир - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати.

Предвремени парламентарни избори во Украина

Опсервер - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

Н.Македонија - 21.07.2019

Во Украина, денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, каде што партијата на новиот претседател Владимир Зеленски се очекува да го освои мнозинството гласови. Анкетите пред изборите покажуваат дека неговата партија би можела да ја освои ...

Украина одржува парламентарни избори

Канал5 - 21.07.2019

Украина одржува парламентарни избори. Поранешниот комичар Володимир Зеленски беше избран за претседател во април, но не успеа да ги назначи министрите кои тој ги сака на функција. Партијата на Зеленски „Слуга на народот“ која беше именувана по ...

Пет украински партии на чекор до парламентот

А1 On - 22.07.2019

Пет политички партии денеска чекаат да обезбедат влез во украинскиот Парламент, по преброени повеќе од половина гласачки ливчиња, наведува Централната изборна комисија, пренесува ДПА. Партијата на претседателот Володимир Зеленски, „Слуга на ...

Партијата на Зеленски води на предвремените парламентрани избори во Украина

Сител - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати.

Предвремени парламентарни избори во Украина

Нова ТВ - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

Точка - 21.07.2019

Во Украина, денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, каде што партијата на новиот претседател Владимир Зеленски се очекува да го освои мнозинството гласови. Анкетите пред изборите покажуваат дека неговата партија би можела да ја освои ...

Партијата на Зеленски победи на парламентарните избори во Украина

1tv - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски e победник на парламентарните избори во земјата, според првичните резултати. Поранешниот комичар Володимир Зеленски беше избран за претседател во април, но не успеја да ги назначи министрите ...

Пет украински партии на чекор до парламентот

MakPress - 22.07.2019

Пет политички партии денеска чекаат да обезбедат влез во украинскиот Парламент, по преброени повеќе од половина гласачки ливчиња, наведува Централната изборна комисија, пренесува ДПА. Партијата на претседателот Володимир Зеленски, „Слуга на ...

Партијата на Зеленски – „Слуга на народот“ на пат да владее со Украина

+инфо - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати.

Предвремени парламентарни избори во Украина

24 Вести - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...

Предвремени парламентарни избори во Украина

Centar - 21.07.2019

Во Украина, денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, каде што партијата на новиот претседател Владимир Зеленски се очекува да го освои мнозинството гласови. Анкетите пред изборите покажуваат дека неговата партија би можела да ја освои ...

Партијата на Зеленски победи на парламентарните избори во Украина

Либертас - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски e победник на парламентарните избори во земјата, според првичните резултати. Поранешниот комичар Володимир Зеленски беше избран за претседател во април, но не успеја да ги назначи министрите ...

Партијата на актуелниот украински претседател Зеленски води на предвремените парламентрани избори

CivilMedia - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот, води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати, јавува МИА.

Предвремени парламентарни избори во Украина

Денешен - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...

Партијата на Зеленски победи на парламентарните избори во Украина

Нетпрес - 21.07.2019

Партијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски e победник на парламентарните избори во земјата, според првичните резултати. Поранешниот комичар Володимир Зеленски беше избран за претседател во април, но не успеја да ги назначи министрите ...

Зеленски го освојува и парламентот, неговата партија води на предвремените избори во Украина

Фокус - 22.07.2019

Партијата на претседателот Володимир Зеленски, Слуга на народот води на предвремените парламентарни избори кои се одржаа вчера во Украина, со 43,9 отсто од гласовите, покажуваат прелиминарните резултати.

Украинците денека гласаат на предвремени парламентарни избори

CivilMedia - 21.07.2019

Во Украина денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори на кои се очекува партијата на новиот шеф на државата Володимир Зеленски да освои мнозинство гласови. Анкетите покажуваат дека неговата партија „Слуга на народот“ би можела да добие ...