TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ден Д за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на пленарната собраниска седница. Сè уште е нејасно како ќе се одвива таа и дали ќе се разгледуваат илјадниците амандмани што ги поднесе ВМРО-ДПМНЕ.

Ќе се протестира пред Собрание против Законот за јазиците

Фактор - 14.03.2018

Денес во 12 часот ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија против носењето на Законот за употреба на јазиците кој откако доби вето од претседателот на државата Иванов треба по втор пат да биде ставен на гласање.

[Став] Шверцувањето на двојазичноста и „џебното вето“ на Претседателот

Радио МОФ - 14.03.2018

Ако се држиме само до правните аспекти на носењето на Законот за употреба на јазиците, недозволиво и правно невозможно е со т.н. обичен закон да се уредува правна материја за чие регулирање e потребно минимум квалификувано мнозинство гласови по сила ...

Ќе ги отфрли ли Џафери амандманите на ВМРО-ДПМНЕ?

Фокус - 14.03.2018

Се уште е неизвесно што ќе се случува на денешната седница во Собранието, закажана за 13.00 часот каде прва точка која ќе се разгледува ќе биде Законот за употреба на јазици. Високи владини претставници изминативе денови најавуваа конечно донесување ...

Мицкоски: Законот се носи на денот кога почна конфликтот во 2001 година

Deutsche Welle - 14.03.2018

За последен пат повикувам за разум, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски. Од мнозинството одговараат: Доста е, девет месеци трае дебатата за законот за употреба на јазиците. Се множат индивидуални повици за протест.

Со истраги и рочишта за неколку случаи на СЈО, власта се обидува да се спинува носењето на противуставниот закон за ...

Курир - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36те илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

Џафери најверојатно ќе оди директно на усвојување на законот за јазиците, без амандманска расправа

МКД - 14.03.2018

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце. На оваа седница, според Деловникот, би требало да почне амандманската расправа за ...

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

Макфакс - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Собраниска седница за Законот за употреба на јазиците

Р.С.Европа - 14.03.2018

Собранието на Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ која има поднесено над 35 илјади ...

Извори за „Независен“ откриваат: Ќе се одбијат 36. илјади амандмани на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 14.03.2018

Спикерот на парламентот Талат Џафери на вчерашната координација на која не присуствувал претставник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најавил дека на денешната седница ќе се одбијат 36. илјади амандмани на опозицијата.

Три сценарија во ВМРО – ДППМНЕ за седницата за Законот за двојазичност

Таратур - 14.03.2018

Големи реакции предизвика најавата на владината коалиција да го гласа контроверзниот закон за двојазичност без воопшто да се разгледуваат над 35.000 амандмани поднесени од опозицијата. Јавноста се прашува што ќе направи опозицијата.

Само Џафери знае како ќе ја изведе седницата за законот за јазиците

Сакам да кажам - 14.03.2018

Парламентарното мнозинство најавува дека ќе го донесе Законот за употреба на јазиците без да ги разгледа над 35 илјади амандмани кои ВМРО-ДПМНЕ ги има поднесено за законот, на денешната седница на Собранието.

Законот за јазиците денеска повторно пред пратениците

Локално - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

Ќе се „скокнат“ ли амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, за да денеска се донесе Законот за јазици

еМагазин - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Не е познато што ќе се случи со 35.569 амандмани, поднесени од ...

Законот за јазици пред финалето

24 Вести - 13.03.2018

Законот за јазиците пред финале, утре на гласање и тоа без амандмами, ова според најавите и од СДСМ и од ДУИ е сценариото по кое ќе се одвива утрешната седница. Собрансикиот спикер на денешната координација не кажал детали како ќе го изигра моментот ...

Утре нова шанса за Законот за јазиците

Телма - 13.03.2018

Законот за јазиците добива уште една шанса: утре повторно ќе се најде на дневен ред. Така се договориле спикерот Талат Џафери, тројцата потпретседатели на Собранието и координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ и БЕСА.

Законот за јазиците утре во Собрание, Мемеди вели, ВМРО-ДПМНЕ да бидат конструктивни

ТВ21 - 13.03.2018

По истекот на рокот од една недела, претседателот на Собранието и координаторите на парламентарните групи, одлучија за утре да ја закажат седницата за законот за употреба на јазиците. Потпретседателот на Собранието, Весел Мемеди за ТВ 21 потврди ...

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон?

Алфа - 13.03.2018

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за ...

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

24 Вести - 13.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се гласа без амандмани кои Џафери ќе ги отфрли како ...

Законот за јазиците утре на седница- Џафери ќе ги заобиколи амандманите, Мицковски вели ова е терор

Сител - 13.03.2018

Законот за јазиците најверојатно утре ќе се најде на Собраниска седница, но не заедно со амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Власта прави сценарио во кое ниту еден од поднесените над 35.000 предлози за измени на законот нема да се најде пред пратениците.

Нов обид да се најде решение за Законот за употреба на јазиците

МРТ - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците утре на пленарна седница. Ќе се бара решение за поднесените над 35 илјади амандмани од ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на опозициската партија потврди дека ќе присуствуваат во законодавниот дом.

Денеска седница за законот за јазици, Џафери ќе одлучи за амандманите

Нова ТВ - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ќе ја закаже седницата за Законот за јазици, најавил на вчерашната координација во Собранието. Тој сепак не соопштил како ќе ја води седницата и дали ќе ги стави амандманите на гласање.

Собранието утре ќе расправа за амандманите на Законот за јазици

Курир - 13.03.2018

Собранието на Република Македонија утре во 13 часот ќе го одржи продолжението на 32.седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. За утре се закажани и продолженијата на 11. и 35.

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за законот за јазиците

Макфакс - 13.03.2018

Пратениците од опозицијата ќе учествуваат на седницата за законот за употреба на јазиците, која според најавите, треба да биде закажана за утре. Ова го потврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој не сакаше да открие како опозицијата ...

Грчева до пратениците: Дали знаете за 20. илјади изјави со кои се отповикува правото да одлучувате за нив?

А1 On - 13.03.2018

Солза Грчева испрати отворено писмо до македонските пратеници по повод ставањето на гласање на Законот за употреба на јазиците. „Новата политичката партија „Глас за Македонија“ им се обраќа на пратениците на Македонското Собрание, по повод ...

Втора среќа за законот за јазици - се е во рацете на спикерот Џафери

Канал5 - 13.03.2018

Истекува рокот што го даде спикерот Џафери на партиите за да се договор за Законот за употреба на јазиците. Договор нема, амандманите останаа, Џафери за утре најавува втора среќа за законот.

Данев: Не сакам да верувам дека Законот ќе се гласа без расправа за амандманите

Фокус - 13.03.2018

Гласањето за Законот за употреба на јазиците без да се разгледуваат амандманите е противуставно, изјави денеска координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев. Тој денеска не присуствуваше на координативната средба кај собранискиот ...

Законот за употреба на јазиците утре на собрансика седница

Канал5 - 13.03.2018

На денешната координација кај собранискиот спикер, Талат Џафери ги известил координаторите на пратеничките групи дека за утре во 13 часот ќе ја закаже 32 седница на која прва точка е Законот за употреба на јазиците.

Законот за јазици утре на собраниска седница

Р.С.Европа - 13.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со координаторите на пратеничките групи постигнал договор седницата за амандманите на Законот за употреба на јазиците да биде закажана за утре, јавува МИА.

Џафери пред одлука да ги отфрли сите амандмани за Законот за јазиците

Press24 - 13.03.2018

За утре претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за Законот за јазиците, за кој се поднесени 35.000 амандмани од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, што најголем број амандмани за некој закон до сега.

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно, ќе бидат одбиени

Независен - 13.03.2018

Близу 36 илјади амандмани што ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе за Законот за употреба на јазиците во трето читање најверојатно ќе бидат одбиени на утрешното продолжение на 32. собраниска седница, според информации на „Независен весник“.

Џафери утре ќе ја закаже седницата за Законот за јазиците

24 Вести - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре во 13 часот ќе закаже седница на која треба да се гласа Законот за јазиците. Ова го соопштил Џафери на денешната координација во Собранието. Тој не сакал да каже детали како ќе го изигра моментот со ...

Во Собранието утре нов обид да се донесе законот за јазиците

Алсат-М - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова, како што потврдуваат ...

Седницата за Законот за јазици закажана за утре, се уште нејасно како ќе се решаваат амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 13.03.2018

Продолжението на 32. седница на Собранието на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците ќе биде закажано за утре. Ова е договорено на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со координаторите на ...

ВМРО-ДПМНЕ не исклучува блокирање на седницата за законот за јазиците, се разгледуваат опциите

Макфакс - 13.03.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на најавата од премиерот Зоран Заев дека Законот за јазици ќе се гласа без разгледување на амандманите вели дека тоа е против уставно и не сака да верува дека тоа ќе се случи.

Утре ќе се решава за Законот за јазици

Независен - 13.03.2018

Собранискатата седница за Законот за јазици ќе продолжи утре попладне, со почеток во 13 часот. Спикерот Талат Џафери треба наскоро да го закаже продолжението на 32.седница, како што соопштил на денешната координација меѓу пратеничките групи.

Нов обид да се донесе законот за јазиците во Собранието

Макфакс - 13.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи. Продолжението на 32.

Законот за јазици утре на собраниска седница

Слободен Печат - 13.03.2018

Координаторите на пратеничките групи денеска, на координација кај собранискиот спикер Талат Џафери, се договориле, Законот за јазици да се најде утре на собраниска седница која е закажана за во 13 часот.

Шверцувањето на двојазичноста и „џебното вето“ на претседателот

МКД - 14.03.2018

Претседателот на Собранието има само два избора: да се разгледуваат амандманите или оваа нацрт-верзија на законот за јазиците никогаш повеќе да не се стави на дневен ред на пленарна собраниска седница.

Дали власта и Талат Џафери се спремни да го повторат 27 април и на сила да го донесат законот за јазици

Република - 14.03.2018

Според информациите кои струјат во јавноста, планот на СДСМ и Талат Џафери е на сила, преку кршење на Деловникот на Собранието, целосно игнорирајќи ги над 36-те илјади амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ, да го донесат неуставниот закон за јазици.

Собраниска седница за Законот за употреба на јазиците

Тера - 14.03.2018

Денеска во Собранието треба да се одржи 32 седница на која како осма точка од дневниот ред е третото читање од Законот за употребата на јазиците, со европско знаменце. На оваа седница, според Деловникот, би требало да почне амандманската расправа за ...

Власта сигурна дека Законот за јазици ќе се изгласа денес, опозицијата тврди дека нема

Вечер - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците денеска повторно ќе се најде пред пратениците. Ова е договорено на вчерашната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, меѓу координаторите на пратеничките групи.

Ќе „помине“ ли Законот за јазиците без 35.000 амандмани?

+инфо - 14.03.2018

Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се амандманите на Законот за употреба на јазиците во трето читање. Собранието денеска во 13 часот треба да ја продолжи 32 седница на која на дневен ред се ...

Законот за јазиците повторно пред пратениците

Канал5 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија денеска во 13 часот треба да го започне продолжението на 32.седница на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, во трето читање. Нема официјални информации дали ќе се расправа за амандманите и како или ...

ВМРО-ДПМНЕ: Амандманите имаат за цел усогласување на Законот за јазици со Уставот

А1 On - 12.03.2018

„СДСМ со нападите кон ВМРО-ДПМНЕ нема да избега од фактот дека законот за двојазичност е во целосна спротивност со Уставот на државата. Бројни експерти и јазичари секојдневно предупредуваат дека законот е неуставен и штетен за државата, а ...

Двојазичност по секоја цена - премиерот не се откажува од неуставниот закон

Алфа - 12.03.2018

Заев потклекна на притисоците на неговите коалициони партнери, законот морал да се донесе оваа недела. Заев потклекна на притисоците на неговите коалициони партнери, законот морал да се донесе оваа недела.

ФРОДЕМ и реформаторите формираа фракција: Собранието да дебатира за амандманите за Законот за јазици

ТВ21 - 12.03.2018

Љупчо Алексовски од ФРОДЕМ побара дебата за поднесените амандмани за Законот за употреба на јазиците. Вели дека нема да дозволи ДУИ и СДСМ да го девалвираат Собранието, бидејќи како што тврди, пратениците имаат право да дебатираат околу амандманите.

Блокада на реформските процеси или изгласување на законот за јазиците?

Sky - 12.03.2018

Законот за јазиците оваа недела повторно треба да се најде на пленарна седница на Собранието, според најавите на собранскиот спикер Талат Џафери. На собраниската веб-страница засега нема информација за закажување оваа седница.

Денес без амандмани ќе се гласа за Законот за јазиците?

Таратур - 14.03.2018

Законот за јазиците е во финална институционална фаза, а денес ќе биде ставен на гласање и тоа без амандманите кои ги поднесе опозицијата, вакви се наводните најави и од СДСМ и од ДУИ за сценариото по кое ќе се одвива денешната собраниска седница.

ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на седницата за Законот за јазици, Џафери не кажува дали ќе ги ставни нивните амандмани

Нетпрес - 13.03.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска изјави дека пратениците од неговата партија ќе учествуваат на утрешната седница на Собранието, на која треба да се донесе Законот за јазици, но од Струмица порача дека опозициската партија бара ...