TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова средба меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Р.С.Европа - 23.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како што е најавено, на денешната средба во Собранието во ќе ги продолжат разговорите за законот за Јавно обвинителство. Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на ...

Работните групи утре ги продолжуваат преговорите за законот за Jавно обвинителство

Алсат-М - 22.09.2019

Работните групи на власта и на опозицијата утре ги продолжуваат преговорите за законот за јавно обвинителство. Социјалдемократите велат дека ќе се постигне договор само ако ВМРО-ДПМНЕ покаже подготвеност за владеење на правото.

Нови преговори за Законот за јавно обвинителство

Сител - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе направат нов обид за усогласување на ставовите околу измените на Законот за јавното обвинителство. Средбата е закажана во Собранието во попладневните часови. Во редовите на власта владее оптимизам.

Утре нова средба на работните групи за законот за ЈО

24 Вести - 22.09.2019

Работните групи согласни да продолжат со дијалог - законот за ЈО излегува од фиокиоте на преговарачите - лидерите чекаат знак, нова лидерска е можна кога преговарачките тимови на власта и опозицијата ќе постигнат напредок во разговорите.

Политичкиот дијалог продолжува утре

Телма - 22.09.2019

Шестмесечниот дијалог за новиот текст на Законот за обвинителство се уште не дава конкретни резултати. По двонеделна пауза, за утре е закажан нов термин за средба на работните групи. Во двете партии има оптимизам дека се блиску до договор, но се ...

Утре во 14 часот средба на работните групи за ЈО

Канал5 - 22.09.2019

По низа најавени, па одложени средби, утре преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе се обидат да ги поместат од мртва точка преговорите за Законот за јавно обвинителство. Иако според најавите, ниту од власта, ниту од опозицијата не даваат ...

Утре средба на работните групи – За што уште треба да се договорат власта и опозицијата?

ТВ21 - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре на нова средба во Собранието, во обид да ги доближат ставовите за предлог законот за Јавно обвинителството. Ова е прва нивна средба по неуспешната лидерска на премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Макфакс - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по лидерската средба на претседателите на двете најголеми политички партии, Зоран Заев и ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре повторно на маса за Законот за ЈО

+инфо - 22.09.2019

Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во понеделник со почеток во 14 часот., Ова е прва средба на преговарачките тимови за Законот за ЈО по лидерската средба, на која Заев и ...

Утре во Собранието нова средба меѓу тимовите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 22.09.2019

Власта и опозицијата во понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во ...

Работните групи согласни да продолжат со дијалог, лидерите чекаат знак

PressingTV - 22.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува можност на нова лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Утре нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Курир - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...

Утре нова средба меѓу работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Законот за ЈО

Фактор - 22.09.2019

По лидерската средба на Заев и Мицковски, за законот за новото Јавно обвинителство, која што средба беше без договор, утре работните тимови од двете најголеми партии во земјава повторно ќе седнат на иста маса за Законот на ЈО.

Застој во преговорите за ЈО

Телма - 21.09.2019

Уште еден ден на најавени или очекувани, но неодржани преговори за идниот Закон за обвинителство. Од Министерството за правда велат дека постојано има некакви контакти, а средба ќе биде закажана веднаш штом ќе се усогласат термините.

Викендов нова средба на работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за ЈО ?!

Канал5 - 21.09.2019

Власта и опозицијата не ја исклучуваат можноста уште викендов да седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Си вперуваат прст едни кон други за тоа кој е виновен за закочениот процес, а од позициите велат не ...

Мицкоски: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител

МКД - 21.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

Лидерска средба за законот за обвинителство ќе има кога ќе се создаде напредок во разговорите на групите

24 Вести - 21.09.2019

Нова лидерска средба е можна ако работните групи ги приближат ставовите или постигнат договор за Законот за јавно обвинителство, велат и од власта и од опозицијата. Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека на власта не и одговара да се донесе Законот ...

Мицкоски: Ние сакаме закони и правдина а неспособната власт сака слуги во правосудството

Алфа - 21.09.2019

Борбата за право и правдина е безусловна. Ние зборуваме за принципи и закони, а тие за индивидуи кои му слугуваат на Заев и СДСМ. Немаме никаков договор со власта која сака сите процеси да ги тера насилно и со уцени.

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

Слободен Печат - 21.09.2019

Премиерот Заев вчера со порака дека ќе седне на маса со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со законот за јавно обвинителство, но откако работните групи ќе дадат сигнал до него и лидерот на опозицијата за напредок.

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

Сител - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Различни ставовите на Мицкоски и Заев за законот за ЈО

Опсервер - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

Локално - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

ЗАКОН ЗА ЈО: Заев вели договорот е блиску, а Мицкоски дека власта сака да го закочи оти не и одговара да се донесе ...

Денешен - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Заев и Мицкоски со спротивни процени за договор за законот за ЈО

+инфо - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

24Инфо - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси”, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

МКД - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси", додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Договорот за Законот за ЈО за Заев е блиску, за Мицкоски далеку

PressingTV - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Заев: Договорот за законот за ЈО е близу

24 Вести - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“.

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

ММС - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси”, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Заев тврди законот за ЈО ќе се донесе, а ставовите на Мицкоски не му се блиски

Скопје1 - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

Канал5 - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство. Потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси", додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител

Слободен Печат - 21.09.2019

Очекува добивањето на датум за отпочнување преговори, но вели нема да биде вообичаено како што било за другите земји, туку дека ќе биде некој условен помеѓукомпромис. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

CivilMedia - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски и Заев не можат да се усогласат за законот за ЈО

MakPress - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски: Не сме разгледувале имиња за јавен обвинител

Р.С.Европа - 21.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

Либертас - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски: СЈО е формирано за да се нападне ВМРО-ДПМНЕ

PressingTV - 21.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

Мицкоски за „Рекет“, Јанева и СЈО

Скопје1 - 21.09.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за МИА посочува дека на власта не и одговара да се донесе законот за јавно обвинителство и дека СДСМ сака да го закочи целиот процес затоа што сакаат да имплементираат правно насилие во ...

За Заев договорот за законот за ЈО е близу, за Мицкоски ставовите се далеку

1tv - 21.09.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека работните групи не се далеку од постигнување договор за законот за јавно обвинителство, потребно е да се вложат повеќе напори и како што рече „да се надминеме себеси“, додека за лидерот за опозициската ВМРО-ДПМНЕ ...

Утре продолжуваат преговорите за законот за ЈО

Expres - 22.09.2019

Преговарачките тимови на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ги продлжуваат утре преговорите за новиот закон за Јавното обвинителство, на прва средба по лидерската на која Заев и Мицкоски не успеаја да изнајдат решение.

По дебаклот на лидерската, утре нова средба за обвинителскиот закон

Слободен Печат - 22.09.2019

Власта и опозицијата утре во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во понеделник со ...

Работните групи ќе продолжат со дијалог, можна е и нова лидерска

Република - 22.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ утре најверојатно ќе ги продложат преговорите за Законот за јавно обвинителство. Доколку има напредок, не се исклучува можност на нова лидерска средба меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Власта и опозицијата се враќаат на преговарачка маса

24Инфо - 22.09.2019

Власта и опозицијата в понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието утре со почеток во 14 ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ утре повторно на маса за Законот за ЈО

Вечер - 22.09.2019

Власта и опозицијата во понеделник во Собранието ќе седнат на маса за продолжување на преговорите за законот за Јавно обвинителство. Од преговарачките тимови на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за Канал 5 потврдија дека средбата ќе се одржи во Собранието во ...

Нова средба на работните групи за Законот за Јавно обвинителство

ММС - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

А1 On - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Нова средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Локално - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара ...

Утре повторно средба на работните групи за законот за јавно обвинителство

Независен - 22.09.2019

Работните групи на власта и опозицијата утре во Собранието ќе одржат нова средба за законот за јавно обвинителство, потврдија за МИА од Министерството за правда. Според лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на СДСМ не му одговара да ...