TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: Нема да дозволиме радикали да предизвикаат инциденти

Сител - 31.01.2023

Полицијата ќе го обезбедува гробот на македонскиот великан Гоце Делчев за време на одбележувањето на 4-ти февруари. Министерот за внатрешни работи со повик до граѓаните да не подлегнуваат на повиците на како што ги нарече радикални структури за ...

Спасовски: Нема да дозволиме радикали да ги нарушат односите со Бугарија

Deutsche Welle

С Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји, порача Спасовски

360 степени

Спасовски: Мора да ја деескалираме состојбата која неодговорните политичари, групи и поединци сакаат да ја влошат

Локално

Спасовски вели дополнително ќе се решава дали ќе му се дозволи влез на Џамбаски во Македонија

МКД

Спасовски ги повика граѓаните да не подлегнуваат на повици на патриотски здруженија

Независен

Спасовски апелира до граѓаните и политичките партии да не подлегнуваат на провокации и да бидат одговорни на чествувањето на Гоце Делчев

Слободен Печат

4NEWS Вечер Прес Zoom Lider 365 MakPress

Спасовски: Добивме гаранции од бугарското МВР

24 Вести - 31.01.2023

Македонија добила јасни гаранции од Бугарија дека двете земји заеднички ќе работат на деескалација со цел да спречат поединци или екипи кои на чествувањето на роденденот на македонскиот револуционер Гоце Делчев би можеле да дојдат со цел да ...

ПАРТИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Доаѓаме со цвеќе за Гоце Делчев, на Џамбаски нема да му дозволиме да пријде до гробот

Денешен

Нема да има инциденти за чествувањето на Гоце Делчев, уверуваат Спасовски и Демерџиев

Глас на Америка

Чествувањето на Гоце Делчев ќе мине мирно и достоинствено, ветуваат Спасовски и неговиот колега Демерџиев

Телма

Спасовски: И Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Телма

УШТЕ НЕ ОДЛУЧИЛЕ ЗА ЏАМБАСКИ Спасовски до последен момент ќе чека кого ќе пушти да влезе во земјава

+инфо

Спасовски за Џамбаски: Ќе донесеме одлука кога ќе дојде време

Република

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце, меѓу нив нема хулигани

А1 On - 31.01.2023

Околу 150 граѓани од Република Бугарија в сабота ќе дојдат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Ова за „А1он“ го откри претседателот на здружението „Фондација Македонија“, Виктор Стојанов кој нема да ...

ОКОЛУ 150 ЛУЃЕ ОД БУГАРИЈА ЌЕ ДОЈДАТ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ Организаторот вели, нема потреба од илјадници

+инфо

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце

Press24

Околу 150 граѓани од Република Бугарија в сабота ќе дојдат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

4NEWS

СТОЈАНОВ ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО: Доволно е, јас до Деве Баир и околу 150 Бугари во Скопје, ќе дојдеме в сабота за роденденот на Гоце Делчев

Денешен

Зад јубилејната монета од 150 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Антропол - 31.01.2023

Во вакви чувствителни времиња, кога на секој можен начин, од сите страни се обидуваат да ја избришат македонската историја и да ја редефинираат, кога се обидуваат да нѐ направат сѐ помалку Македонци, важно е да ја продолжиме борбата, да не дозволиме ...

Бачев до Радев: Оставете го Гоце да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Пендаровски, Ковачевски топтан сосе Заев

Нетпрес

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Deutsche Welle

Гоце Делчев: не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови!

Кумановски м.

Да ги дочекаме Бугарите учтиво и студено

Либертас

Бачев му пиша на Радев: Оставете го Гоце да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Пендаровски, Ковачевски топтан сосе Заев

4NEWS

Бачев му пиша на Радев: Оставете го Гоце да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Пендаровски, Ковачевски топтан сосе Заев

Опсервер

Интервентната полиција веќе ја обезбедува околината гробот на Гоце Делчев

Канал5 - 31.01.2023

Четири дена пред одбележувањето на родененот на Гоце Делчев полицијата е веќе распореден околку црквата Свети Спас во Скопје каде што се наоѓа и гробот на македонскиот великан. На улицaтa „Самоилова“ која поминува до црквата ќе се паркирани ...

Спасовски и Демерџиев тврдат дека нема да дозволат инциденти на 4 февруари

Сител

Спасовски и Демерџиев договараат што да прават полициите на Македонија и Бугарија до 4 февруари

МКД

Демерџиев пристигна во Скопје, се очекува средба на двете делегации од МВР

Слободен Печат

Средба на министрите за внатрешни работи на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Спасовски и Демерџиев

Centar

ФОТОВЕСТ: Бугарскиот министер за внатрешни работи пристигна во МВР на средба со Спасовски

360 степени

Максим Димитриевски: Бугарите се добредојдени на гробот на Гоце Делчев

Фактор

Фокус Р.С.Европа Алсат-М Либертас Република Макфакс ТВ21 4NEWS

Спасовски: И Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Канал5 - 31.01.2023

МВР ги презема сите потребни активности за обезбедување мирно и безбедно чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Тогаш кога ќе се процени дека треба да има поголемо присуство на полицијата ќе го има, рече денеска министерот за ...

Спасовски: И Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Сител

Спасовски : И Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Курир

Спасовски: И Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Press24

Спасовски: Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Скопје инфо

Спасовски: Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

ТВ21

Спасовски: Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Опсервер

Бриф Во Центар

Гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ е веќе под полициска опсада

Алфа - 31.01.2023

Гробот на Гоце Делчев е под полициска опсада. Три полициски возила, специјалци и полиција во цивилна облека го контролираат просторот пред Црквата Свети Спас. „ Десетина полицајци и специјалци дежурат пред Црквата Свети Спас.

Специјалците на МВР веќе се распоредени пред гробот на Гоце Делчев (ФОТО)

Курир

Специјалци на МВР распоредени пред гробот на Гоце Делчев

Нетпрес

Специјалци на МВР распоредени пред гробот на Гоце Делчев

Денешен

Гробот на Гоце Делчев е под полициска опсада

4NEWS

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Канал5 - 31.01.2023

МВР согласно законот и процедурите ќе постапи во насока на обезбедување мирно одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, рече Ковачевски. Министерството за внатрешни работи има план за обезбедување на чествувањето на годишнината од ...

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Сител

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Опсервер

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

24Инфо

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Кајгана

ОЛИВЕР НЕКА МУ ЈА МИСЛИ ЗА ТОА Според Ковачевски, МВР согласно Закон одредува кој може да влезе во државата

+инфо

Ковачевски не откри колку Бугари ќе дојдат на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Фокус

Н.Македонија Press24 ТВ21 Zoom Нетпрес Независен Скопје24 МКД

Без блокади и проблеми: Македонија и Бугарија се договорија за чествувањето на Гоце Делчев

Локално - 31.01.2023

Скопје нема да дозволи да настанат тензии и блокади при чествувањето на роденденот на Гоце Делчев на 4-ти февруари. Рамо до рамо, министрите за внатрешни работи на Македонија и Бугарија се договорија за прослава без проблеми на 121-годишнината од ...

Скопје и Софија нема да дозволат да се „распали оган“ на роденденот на Делчев

Р.С.Европа

Македонската полиција нема да дозволи инцидент за роденденот на Гоце Делчев, кажа Спасовски по средбата со бугарскиот колега

Сакам да кажам

Спасовски и Демерџиев со порака: Нема да дозволиме провокации на гробот на Гоце Делчев

Deutsche Welle

Спасовски и Демерџиев разговараа за безбедно одбележување на роденденот на Гоце Делчев

Канал5

Спасовски и Демерџиев уверуваат дека чествувањето за Гоце Делчев ќе помине без инциденти

360 степени

Спасовски:  Нема да дозволиме никаков инцидент, ќе бидеме достоинствени на 4 февруари

Вечер Прес

24 Вести А1 On Алфа Р.С.Европа Фокус Слободен Печат Алсат-М Фактор

Полицијата нема да дозволи дополнителни стражи околу црквата Свети Спас

Сител - 30.01.2023

И покрај најавите од Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, полицијата тешко дека ќе им дозволи да стражарат или да патролираат на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас. Добро упатени извори велат дека за церемонијата в сабота, која ...

Реакции за чествувањето на Гоце Делчев

24 Вести

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија Бугарија да ја деескалираат реториката

24Инфо

Членови и симпатизери на ВМРО симболично ќе чуваат стража на гробот на Гоце Делчев, потврди Николоски

Локално

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија Бугарија да ја деескалираат реториката

Опсервер

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено

Сител

Чествувањето на Делчев да биде мирно и достоинствено, порачаа Спасовски и Демерџиев, САД повикаа на деескалирање на реториката

Н.Македонија

CivilMedia Бриф Во Центар MakPress Бизнис Вести Курир Република Канал5

Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков, порача Спасовски

Скопје инфо - 30.01.2023

МВР и сите други институции ги презедоа сите мерки виновниците во случајот со нападот врз Христијан Пендиков во Охрид да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по средбата со неговиот ...

Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков, порача Спасовски

OhridNews

Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков, порача Спасовски

Курир

Не е цел само да се преземаат мерки за случајот со Пендиков, туку да не се повторуваат такви инциденти, нагласи Демерџиев

Н.Македонија

Спасовски: Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков

Press24

Демерџиев: Инцидентите како тој со Пендиков ги нарушуваат билатералните односи кои инаку се многу добри и со високо ниво заемно почитување

365

Спасовски: Презедовме сѐ за расчистување на случајот со Пендиков

Frontline

ТВ21 4NEWS Вечер Прес еМагазин Опсервер MakPress

Гробот на Делчев реши да се самопремести: „Пандов ќе ми чувал стража?! Бог да чува!“

Frontline - 30.01.2023

После најавите на Пандов и неговата врховистичка дружина од ВМРО-ДПМНЕ, за стражарско чување на гробот на Гоце на 4 февруари, Гробот на Гоце Делчев во официјално соопштение до јавноста, соопшти дека ќе се дислоцира од црквата Св.

Гробот на Делчев реши да се самопремести: „Пандов ќе ми чувал стража?! Бог да чува!“

24Инфо

Гробот на Делчев реши да се самопремести: „Пандов ќе ми чувал стража?! Бог да чува!“

CivilMedia