TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Гнасен масакр“: во израелскиот напад убиени најмалку 112 луѓе што чекале хуманитарна помош (ВИДЕО)

МКД - 29.02.2024

Според Министерството за здравство на Газа Министерството за здравство на Газа, кое го раководи Хамас, соопшти дека повеќе од 112 луѓе биле убиени во израелски напад додека чекале во ред за хуманитарна помош .

Итна вонреден состанок на СБ поради масакрот врз Палестинците

Вечер Прес

Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонреден состанок за Газа

Р.С.Европа

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Газа – Нетанјаху вели: „премногу е рано “ да се зборува за договор

Слободен Печат

Се понеизвесен договорот за привремен прекин на огнот во Пoјасот Газа

Либертас

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

А1 On

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН по масакрот во градот Газа

Слободен Печат

Слободен Печат 24Инфо Нетпрес Либертас А1 On МКД Во Центар Р.С.Европа

Израелци пукале во Палестинци кои чекале хуманитарна помош, убиени повеќе од 100 луѓе (ВИДЕО)

МКД - 29.02.2024

Најмалку 104 луѓе се убиени, а 760 се повредени откако израелски војници отвориле оган додека гладни палестински цивили се собирале околу камион за храна, соопшти палестинското министерство за здравство во Газа.

Масакр во Газа додека Палестинци чекаа храна и пукањето на израелски војници

Независен

„ВОЗАЧИТЕ СЕ ВИНОВНИ“: Израел има поинаква верзија за убиството на над 100 Палестинци

Вечер Прес

Над 110 загинати во Газа откако израелската војска запука кон луѓето собрани околу камиони со храна

Сакам да кажам

ЗАГИНАА ВО РЕД ЗА ХРАНА: Израел уби над 100 Палестинци, десетици се прегазени од камионите за помош

Вечер Прес

Израелската армија тврди дека имало два инциденти во Газа

Курир

Над 100 луѓе загинаа, стотоци се ранети во израелски напад врз луѓе додека чекале храна (ВИДЕО)

Канал5

Телма Бизнис Вести А1 On 4NEWS Макфакс Опсервер Либертас Точка

(ВИДЕО) Најмалку 112 загинати и над 760 повредени во инцидент при делење на хуманитарна помош во Газа

360 степени - 29.02.2024

Хамас и палестинската управа обвинија дека израелската војска отворила оган врз цивили што чекале хуманитарна помош, а израелската страна тврди дека дошло до хаос и турканици околу камионите, при што загинале десетици Палестинци, стотици биле ...

Бајден: Извештаите за пукање во луѓе пред камиони со хуманитарна помош ќе ги комплицираат разговорите за примирје во Газа

Zoom

УБИЕНИ СЕ ДОДЕКА ЧЕКАА ХРАНА: Загинаа над 100 Палестинци во Газа

Фактор

Додека чекаа хуманитарна помош: Убиени најмалку 104 лица, 760 се повредени

Курир

Растат тензиите во Ерусалим на две недели пред светиот муслимански месец Рамазан

А1 On

Израелската влада соопшти дека се уште размислува за ограничување на пристапот до џамијата Ал Акса за време на Рамазан

4NEWS

Најмалку 104 загинати и над 760 повредени Палестинци при напад на ИДФ додека чекале хуманитарна помош

365

Бриф Курир Независен Н.Македонија Република +инфо 365

Бајден разговарал за „трагичниот инцидент“ во Газа со лидерите на Египет и Катар

Р.С.Европа - 29.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше за „трагичниот и алармантен инцидент“ во северниот дел на Газа во четвртокот со лидерите на Египет и Катар, како и начините да се обезбеди ослободување на заложниците на Хамас,којшто САД и Европската ...

Бајден разговарал со претседателот на Египет и емирот на Катар за војната во Газа

24Инфо

САД: Привремениот прекин на огнот во Газа ќе ги реши предизвиците со хуманитарната помош

Телма

Сунак: Велика Британија ги поддржува напорите на САД за постигнување прекин на огнот во Газа

MakPress

Сѐ поверојатен мир во Газа до Рамазан

Lider

Израел, Хамас и Катар го минимизираат оптимизмот на Бајден за можниот прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

По Бајден и египетскиот претседател се надева на прекин на огнот во Газа за неколку дена

Слободен Печат

Во Центар Нетпрес Centar MakPress А1 On Слободен Печат

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

А1 On - 29.02.2024

Советот за безбедност на ОН ќе се состане вечерва по смртта на околу сто лица според Хамас за време на дистрибуцијата на помош во Појасот Газа, пренесува AFP. Алжир побарал итен состанок, според неименуван дипломатски извор.

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад

Либертас

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Курир

Советот за безбедност на ОН ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во нападoт во Газа

Н.Македонија

Советот за безбедност на ОН на итен состанок по загинувањето на стотина Палестинци во Газа

Канал5

Советот за безбедност вечерва ќе одржи состанок по загинувањето на стотина Палестинци во денешниот напад во Газа

Сител

(ВИДЕО) Шефот за помош на ОН: Згрозен сум од извештаите за убиства на Палестинци

24Инфо - 29.02.2024

Шефот за помош на ОН, Мартин Грифитс, рече дека е „згрозен“ од извештаите за убиства и повреди за време на испораката на помош западно од градот Газа. -Згрозен сум од пријавеното убиство и ранување на стотици луѓе за време на денешното пренесување ...

САД проверуваат што се случи во Газа, тврдат дека има две верзии

Локално

„Гладни палестински цивили се обидуваат да прехранат семејства, жалиме за невините жртви“: Се огласи Белата куќа за масакрот во Газа

Локално

САД размислуваат за воздушен транспорт на хуманитарна помош во Газа

Бизнис Вести

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Точка

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Centar

САД размислуваат за воздушен транспорт на хуманитарна помош во Газа

Слободен Печат

360 степени Локално 365 Либертас Курир Курир Бриф +инфо

УЖАС: Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

Курир - 29.02.2024

Додека 30.139 тела се регистрирани во болниците, официјалниот број на загинати не ги вклучува околу 7.000 пријавени исчезнати, соопшти канцеларијата за медиуми на властите во Газа. Властите во Газа соопштија дека 13.230 деца загинале во опколената ...

Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

Либертас

КАТАСТРОФА ОД НЕВИДЕНИ РАЗМЕРИ, ДОСЕГА ЗАГИНАЛЕ 13.230 ДЕЦА! Властите во Газа избројале вкупно 30.139 загинати и околу 7.000 исчезнати

+инфо

Властите во Газа тврдат дека 13.230 деца загинале во енклавата

24Инфо

Шпанија повикува на свикување меѓународна мировна конференција за израелско-палестинскиот конфликт

Бизнис Вести - 29.02.2024

Постојаниот претставник на Шпанија во Обединетите нации во Женева, Аурора Дијаз-Рато Ревуелте денеска повика на свикување меѓународна мировна конференција за израелско-палестинскиот конфликт без натамошно одложување.

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Бизнис Вести

Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Слободен Печат

Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

Независен

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

24 Вести

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

24Инфо

Дижариќ: Ниту еден хуманитарен конвој на ОН не стигна до северниот дел на Газа од 23 јануари

MakPress

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Бизнис Вести - 29.02.2024

Високиот комесар на ОН за човекови права Волкер Турк денеска изјави дека двете страни во конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас извршиле воени злосторства и повика на истрага и утврдување на одговорност за сторителите.

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Либертас

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Локално

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Рацин

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Канал5

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

24Инфо

Ал Малики: Хамас ќе поддржи технократска влада

Телма - 29.02.2024

Палестинскиот министер за надворешни работи верува дека Хамас го поддржува создавањето на технократска влада. Според него, милитантната група засега не треба да биде вклучена во ниту една коалициска влада.

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

24 Вести

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

365

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Курир

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Zoom

Палестинска самоуправа – Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Нетпрес

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските територии

Локално

Н.Македонија 24Инфо Рацин MakPress

Израел планира копнен напад врз Либан

Денар - 29.02.2024

Во последните денови, Израел ја засили својата воздушна кампања, бомбардирајќи области се подлабоко и подлабоко во Либан. Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден и претставниците на американските разузнавачки служби се загрижени ...

Израел планира копнен напад врз Либан

Курир

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

Локално

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

Н.Македонија

САД стравуваат од упад на Израел во Либан

24Инфо

САД стравуваат од можен израелски над Либан

Слободен Печат

Новинарите од светските медиуми со отворено писмо бараат од Израел и Египет да им дозволат пристап во Газа

Слободен Печат - 28.02.2024

Повеќе од 50 новинари испратија отворено писмо во кое ги повикуваат Израел и Египет да обезбедат слободен и неограничен пристап до Газа за сите странски медиуми, пишува Би-би-си. Писмото е потпишано од дописници и презентери за радиодифузери со бази ...

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Локално

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Курир

Група од 55 новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Нетпрес

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Рацин

Новинари од цел свет бараат од Израел пристап до Појасот Газа

Слободен Печат

Новинари во отворено писмо бараат од Израел пристап до Појасот Газа

MakPress

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Курир - 28.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека „таков договор е на пат“, но израелските и претставниците на Хамас беа скептични за неговиот оптимизам. Семејствата на заложниците држени во Газа и нивните поддржувачи започнуваат четиридневен марш од ...

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Локално

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Либертас

СЕМЕЈСТВАТА НА КИДНАПИРАНИТЕ ТРГНАА НА ПРОТЕСТЕН МАРШ Се водат преговори со Хамас за размена на заробеници

+инфо

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

Нетпрес

Семејствата на заложниците држени во Газа започнуваат марш барајќи нивно ослободување

MakPress

Стејт департмент: Израел уверува дека сака дипломатско решение со Хезболах

А1 On - 28.02.2024

САД не сакаат дополнително да ги ескалираат тензиите меѓу Израел и Хезболах, соопшти Стејт департментот, додавајќи дека Израел го уверил Вашингтон дека сака дипломатско решение. Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека десетици илјади ...

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Бизнис Вести

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Слободен Печат

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Р.С.Европа

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

24 Вести

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

Канал5

Стејт департмент: Не сакаме ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах

MakPress

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Локално - 28.02.2024

Хезболах соопшти дека ги нападнал израелските позиции и војници во близина на Биркат Риш, Рамта и Самак, објави „Тајмс оф Израел“. Нападите следат по тие што ги изврши Хамас од јужен Либан врз две воени бази во северен Израел.

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Курир

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Нетпрес

Хезболах тврди дека извршил напади врз израелски цели

Рацин