TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каква глупост: Словенија го криеше составот од Македонија на техничкиот состанок

SportMedia - 12.01.2018

Им нема крај на глупостите или пак игрите на селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ. По малку чудно, но претставниците на првиот противник на македонската репрезентација на техничкиот состанок, кој се одржа вечерва не сакаа да го откријат составот ...

Словенците со Кавтичник на мегдан против Македонија

SportMedia - 12.01.2018

Капитенот на првиот противник на македонската репрезентација на Европското првенство, Вид Кавтичник, ќе му биде на располагање на Веселин Вујовиќ уште на првиот дуел. Играчот на Монпeлје кој пред една недела ја скина кожата меѓу прстите на раката и ...

Дефинитивно: Кавтичник ќе игра против Македонија

Екипа - 12.01.2018

Веселин Вујовиќ има причина за задоволство откако по бројните проблеми со повредите доби зелено светло за да смета на Вид Кавтичник. Капитенот на Словенија го одработе денешниот тренинг во Загреб, по што самиот потврди дека ќе настапи на утрешниот ...

Кире Лазаров: Горд сум што Лино беше наш селектор, никогаш нема да заборавиме што направи за нас!

Спортклуб - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Лазаров: Червар направи многу за нашиот ракомет, затоа сите го обожаваме

МКД - 12.01.2018

Капитенот на „Црвено-жолтите", Кире Лазаров има многу пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, Лино Червар, вели дека е горд што соработувал со хрватскиот стратег ино Червар ја разбранува македонската ракометна јавност откако пред ...

Лазаров објасни зошто Червар е најдобар тренер во светот: Никогаш нема да заборавиме што направи!

Дерби - 12.01.2018

Лино Червар пред само два дена излезе со доста провокативна изјава во јавноста алудирајќи на тоа дека Македонија немала да има репрезентација ако тој не беше дел од македонскиот ракомет во изминативе десетина години, став кој секако брзо наиде на ...

Лазаров: Горд сум и среќен што Червар ни беше селектор!

Sport 1 - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е една од десетте најголеми ѕвезди на Европското првенство во Хрватска, кое почнува денеска, а првата наша ѕвезда за хрватските меидуми изјави дека е горд што во еден период од ...

Тргна возот на Словенците кон Загреб (ФОТО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Прв противник на македонската репрезентација ќе биде Словенија. Избраниците на Раул Гонзалес посакуваат одмазда за последните два порази од овој противник, а прв наптревар на ЕП е одлична можност за тоа.

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа

Канал5 - 12.01.2018

Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека неговите избраници можат да ја совладаат Македонија.

Вујо одбра за Македонија: Словенците со Кавтичник на првиот меч на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

После неколкуте ракометари кои поради повреда отпаднаа од составот на Словенија конечно Веселин Вујовиќ доби една добра вест од докторите. Капитенот Вид Кавтичник доби зелено светло за настап така што тој сигурно ќе биде на теренот бидејќи веќе се ...

Вујовиќ ги одбра своите „воини“, Кавтичник е подготвен за Македонија (Фото)

Дерби - 12.01.2018

Предводникот на репрезентацијата на Словенија, Веселин Вујовиќ го објави списокот на ракометари на кои ќе смета за првиот дел од шампионатот. На списокот се најде и Вид Кавтичник кој пред неколку дена се здоби со расеченица меѓу два прста поради што ...

На списокот на Словенија и реконвалесцентите Хенигман и Кавтичник

Курир - 12.01.2018

Селекторот на словенечката ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на играчите кои ќе бидат дел од Европско првенство во Хрватска. Селекторот на словенечката ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ го објави конечниот ...

И Веселин Вујовиќ го објави конечниот список за ЕП во Хрватска

РК Металург - 11.01.2018

По многу перипетии и бројни повреди на клучни ракометари, селекторот на Словенија Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на ракометари за ЕП во Хрватска. Од објавената листа се гледа дека Словенија ќе настапи со силен состав, без разлика на сите ...

Вујовиќ: Најдобриот и најубавиот ракомет се игра на Балканот

Дерби - 11.01.2018

Словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ се подготвува за почетокот на Европското ракометно првенство во Хрватска, а во своето последно интервју говори на неколку теми, меѓу кои и ракометната традиција на Балканот, но и во Шведска, Германија и Франција.

Вујо го затвори списокот за ЕП, повредените Хенигман и Кавтичник патуваат за Загреб

Gol.mk - 11.01.2018

Веселин Вујовиќ, селекторот на словенечката ракометна селекција го затвори списокот на патници за претстојното Европско првенство во Хрватска. Некогашниот предводник на Вардар и македонски селектор, за Загреб ќе патува со 16 играчи, а меѓу нив се ...

Вујо го објави списокот: Кавтичник со конци на раката ќе игра против Македонија!

Sport 1 - 11.01.2018

Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија, Веселин Вујовиќ денеска го објави списокот на ракометари со кои ќе игра во групната фаза. Тој ги одбра 16-те ракометари, а меѓу нив се најде и повредениот Вид Кавтичник, кој има конци на раката.

Вујо избра 16 адути: Кавтичник и Хенигман ќе играат со Македонија

Екипа - 11.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, вечерва го објави и својот конечен список од 16 ракометари на чии услуги ќе смета за премиерниот дуел од ЕП 2018, в сабота против репрезентацијата на Македонија.

Ракометниот Моцарт го фали Лино: Тој е селектор-победник!

Gol.mk - 11.01.2018

Хрватска на клупата со Лино Червар на домашно тло ќе го напаѓа првото ракометно европско злато, а во успех верува и ракометниот Моцарт, еден од најдобрите во историјата на овој спорт, Ивано Балиќ.

Вујовиќ: Македонците го имаат Раул Гонзалес и големи амбиции, но не верувам дека ќе можат до завршницата

SportMedia - 11.01.2018

Веселин Вујовиќ и Словенија ќе ни бидат прв противник на Европското првенство во ракомет во Хрватска, а тренерот одлично ги познава нашите квалитети, но во интервју за црногорски медиум вели дека тешко ќе стасаме до завршницата.

И Нико Медвед нема да игра за Словенците на ЕП

Канал5 - 11.01.2018

Нико Медвед е последното име во редовите на репрезентацијата на Словенија, кое поради повреда нема да настапи на претстојното Европско ракометно првенство во Хрватска. Капитенот на екипата на Горење, Медвед се повреди на вчерашната контролна ...

Вит Кавтичник: Одиме на победа против Македонија

Екипа - 11.01.2018

Капитенот на репрезентацијата на Словенија, Вит Кавтичник се уште не е сигурен дали ќе може да игра на саботниот натпревар со Македонија на стартот од ЕП во Хрватска, но е убеден дека негивата репрезентација може да го добие овој дуел.

Кавтичник: Ги познаваме Македонците, одиме да ги победиме

Gol.mk - 11.01.2018

Репрезентацијата на Словенија е првиот ривал на Македонија на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Веселин Вујовиќ има големи проблеми со повреди, а еден од неизвесните е и Вид Кавтичник, кој вели дека силно сака да игра и да слави победа на ...

Червар го избриша својот „пулен“ Јагањац од списокот за ЕП

Gol.mk - 11.01.2018

Хрватскиот селектор Лино Червар го соопшти списокот на 16 ракометари со кои ќе стартува на Европското првенство (ЕП) кое селекцијата го игра на домашен терен, а меѓу ракометарите го нема Халил Јагањац од Металург.

Лино Червар го објави конечниот хрватски список за ЕП во Хрватска

РК Металург - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска Лино Червар го објави конечниот список со имињата на 16 ракометари со кои ќе го почне ЕП во Хрватска. Од неговиот последен список отпаднаа шестмина ракометари, кои Червар ги одреди за резерви.

Во Металург му е неопходен, ама во Хрватска не: Червар го пречкрта Јагањац!

Sport 1 - 11.01.2018

Хрватскиот селектор Лино Червар, долгогодишниот стратег на бившиот македонски првак Металург го пречкрта својот миленик од таборот на металурзите, Халил Јагањац, откако го соопшти списокот од 16 ракометари за утрешниот старт на ЕП во Хрватска.

Лино се одлучи за 16 искусни играчи за дуелот против Србија

24 Ракомет - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска, Лино Червар ги одбра 16-те ракометари за стартот на првенството односно за првиот меч против репрезентацијата на Србија. Во тимот се проверени играчи коишто и досега носеа голем товар на терените, а нема изненадувања така што ...

Смена во последен момент: Словенците останаа и без Нико Медвед

24 Ракомет - 11.01.2018

Капитенот на екипата на Горење, Нико Медвед се повреди на средбата против Србија и селекторот Веселин Вујовиќ мораше да менува во последен момент. Словенците останаа без клучен играч на позицијата лево крило така што на селекторот не му остана многу ...

После вториот дуел против Србија: Вујовиќ лут и на судиите и на десните бекови

24 Ракомет - 11.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ после натпреварите против Србија е лут на своите десни бекови, но и на судиите. Тој влезе во дуел со арбитрите откако доби жолт картон после разговор со колегите од стручниот штаб на Србија на кои сакал да им ...

Уште еден проблем за Вујовиќ и Словенија: Ново име на листата на повредени пред стартот на ЕП!

Дерби - 11.01.2018

Селекцијата на Словенија е наш прв ривал на Европското првенство кое овој месец ќе се одигра во Хрватска, но предводникот Веселин Вујовиќ има доста главоболки пред стартот на овој шампионат и тоа со повредени играчи.

Нема крај на маките за Вујовиќ: Уште еден Словенец се повреди пред настапот на ЕП!

Sport 1 - 11.01.2018

Поранешниот тренер на Вардар и сега селектор на Словенија, Веселин Вујовиќ глава не може да крене од повреди пред стартот на Европското првенство во Хрватска, откако од тимот отпаднал уште еден важен ракометар – Нико Медвед.

Вујовиќ: Ги знам можностите на Македонија, може да ги победиме

А1 On - 12.01.2018

Селекторот на Словенија, со чија репрезентација Македонија го отвора Европското ракометно првенство, Веселин Вујовиќ верува дека неговите ракометари можат да ја победат Македонија и покрај сериозните проблеми околу составот.

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа...

Н.Македонија - 12.01.2018

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека ...

Влезниците од 20 евра до 50 евра за натпреварот против Словенија, да започнеме со победа против поранешниот тренер на ...

Sport M - 11.01.2018

Македонската ракометна репрецентација во Хрватска ја започнува борбата токму против тренер кој ја водеше Македонија во 2007 година, Веселин Вујовиќ. Црногорскиот стратег ја водеше екипата на Вардар во два наврати и тоа во периодите 2006-2009 и ...

Вујовиќ: Македонците играат бавен ракомет, треба да им го наметнеме нашето темпо на игра

Gol.mk - 11.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ беше задоволен од победите над Србија на крајот од подготовките за Европското првенство (ЕП) кое го започнуваат со натпреварот против Македонија. Нашата репрезентација предводена од Кирил Лазаров во многу ...

ЕП - Хрватска 2018: Вујовиќ повика нов играч за Европското првенство

Сител - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија првиот противник на Македонија на Европското првенство во Хрватска има нов повреден играч на листата. Словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ нема да може да смета на Нико Медвед, кој по вчерашниот дуел со ...

Се повреди и Нико Медвед, Вујовиќ дополнително го повика Матич Вердинек

Gol.mk - 11.01.2018

Словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ на три дена до почетокот на Европското првенство загуби уште еден ракометар заради повреда. После натпреварот против Србија, беше констатирано дека Нико Медвед нема може да закрепне по повредата на скочниот ...

Вујо одбра за Македонија: Словенците со Кавтичник на првиот меч на ЕП

Локално - 12.01.2018

По неколкуте ракометари кои поради повреда отпаднаа од составот на Словенија конечно Веселин Вујовиќ доби една добра вест од докторите. Капитенот Вид Кавтичник доби зелено светло за настап така што тој сигурно ќе биде на теренот бидејќи веќе се ...

Вујовиќ ги одбра своите „воини“, Кавтичник е подготвен за Македонија

Точка - 12.01.2018

Предводникот на репрезентацијата на Словенија, Веселин Вујовиќ го објави списокот на ракометари на кои ќе смета за првиот дел од шампионатот. На списокот се најде и Вид Кавтичник кој пред неколку дена се здоби со расеченица меѓу два прста поради што ...

На списокот на Словенија и реконвалесцентите Хенигман и Кавтичник

+инфо - 12.01.2018

Од последниот избор на Вујовиќ, ги нема голманот Кастелич, како и бековите Цехте, Поточник и Лебан. Селекторот на словенечката ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на играчите кои ќе бидат дел од Европско првенство во ...

И Веселин Вујовиќ го објави конечниот список за ЕП во Хрватска

Sport M - 11.01.2018

По многу перипетии и бројни повреди на клучни ракометари, селекторот на Словенија Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на ракометари за ЕП во Хрватска. Од објавената листа се гледа дека Словенија ќе настапи со силен состав, без разлика на сите ...

Вујовиќ: Балканот го има најдобриот ракомет, на Швеѓаните им недостига квалитетен стратег

Спортски - 11.01.2018

Предводникот на репрезентацијата на Словенија на претстојното ЕП, Веселин Вујовиќ во своето последно излагање истакна дека на Балканот се игра најубавиот ракомет, но не заборави да ги спомене и квалитетните Шведска, Германија и Франција.

И Нико Медвед нема да игра за Словенците на ЕП

Сител - 11.01.2018

Нико Медвед е последното име во редовите на репрезентацијата на Словенија, кое поради повреда нема да настапи на претстојното Европско ракометно првенство во Хрватска. Капитенот на екипата на Горење, Медвед се повреди на вчерашната контролна ...

Червар ги избра играчите со кои тргнува во лов по златото кое што им недостасува

Sport M - 11.01.2018

Селекторот на Хрватска Лино Червар го објави конечниот список со имињата на 16 ракометари со кои ќе го почне ЕП во Хрватска. Од неговиот последен список отпаднаа шестмина ракометари, кои Червар ги одреди за резерви.

Уште еден проблем за Вујовиќ и Словенија: Ново име на листата на повредени пред стартот на ЕП!

Точка - 11.01.2018

Селекцијата на Словенија е наш прв ривал на Европското првенство кое овој месец ќе се одигра во Хрватска, но предводникот Веселин Вујовиќ има доста главоболки пред стартот на овој шампионат и тоа со повредени играчи.

Вујовиќ: Ги знам нашите предности, ќе го искористиме тоа

+инфо - 12.01.2018

Во составот на Македонија сè е во најдобар ред, а атмосферата во тимот како и секогаш е на високо ниво. Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак ...

На списокот на Словенија и рековалесцентите Хенигман и Кавтичник

Сител - 12.01.2018

Селекторот на словенечката ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на играчите кои ќе бидат дел од Европско првенство во Хрватска. Словенците во текот на подготвителниот период се соочуваа со големи проблеми околу ...

Вујовиќ го објави конечниот список за ЕП во Хрватска

Спортски - 12.01.2018

По многу перипетии и бројни повреди на клучни ракометари, селекторот на Словенија Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на ракометари за ЕП во Хрватска. Од објавената листа се гледа дека Словенија ќе настапи со силен состав, без разлика на сите ...

И Нико Медвед нема да игра за Словенците на ЕП

Либертас - 11.01.2018

Нико Медвед е последното име во редовите на репрезентацијата на Словенија, кое поради повреда нема да настапи на претстојното Европско ракометно првенство во Хрватска. Капитенот на екипата на Горење, Медвед се повреди на вчерашната контролна ...

На списокот на Словенија и реконвалесцентите Хенигман и Кавтичник

Канал5 - 12.01.2018

Селекторот на словенечката ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ го објави конечниот список на играчите кои ќе бидат дел од Европско првенство во Хрватска. Словенците во текот на подготвителниот период се соочуваа со големи проблеми околу ...