TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев со повик до пратениците да ја превземат историската одговорност

Сител - 11.10.2018

Вистинските патриоти го почитуваат минатото на својата земја, но многу поважна е иднината, порача премиерот Зоран Заев, кој ја предводеше владината делегација која одадде почит на Спомен костурницата во Куманово, по повод државниот празник 11-ти ...

11-ти октомври – Ден на антифашистичкото востание и НОВ

24 Вести - 11.10.2018

77 години од почетокот на народното востание – како почеток кон патот на слободата. Во скопје и во повеќе градови низ земјава се чествува 11 октомври. Владина и собраниска делагација положија цвеќе на споменикот на ослободителите во дворот на ...

Цвеќе пред спомениците на охридските херои од НОБ

OhridNews - 11.10.2018

Во рамки на чествувањата посветени на 11 Октомври – Денот на народното востание, делегација на општина Охрид предводена од градоначалникот Јован Стојаноски и претставници од јавниот и политички живот од градот, денеска, положија свежо цвеќе пред ...

Битола го одбележа 11 Октомври

Шеталиште - 11.10.2018

Делегација на Општина Битола предводена од заменик градоначалникот Емилија Костурска, делегација на Сојузот на борците од Битола, претставници на Советот на Општина Битола и на политичките партии, Здружението на пензионери и граѓани на Општина ...

Во Куманово се одбележаа 77 години од востанието на македонскиот народ од НОБ

Н.Македонија - 11.10.2018

Денеска на Спомен-Костурницата на паднатите борци од НОБ во Куманово со положување на свежо цвеќе беа одбележани 77 години од востанието на македонскиот народ Во знак на почит и сеќавање на паднатите борци од востанието од НОБ на Спомен – ...

77 години од почетокот на борбата против фашистите

Телма - 11.10.2018

Се одбележува денот кога од Прилеп и Куманово започнало единственото победоносно востание во историјата на Македонија. Борба се водела против фашистичкиот окупатор, а целта била создавање на македонска држава.

Почетокот на востанието традиционално се одбележува и во Куманово

Канал5 - 11.10.2018

Денеска се одржа свечена церемонија на одбележување на Денот на антифашистичкото востание. Борците кои некогаш се жртвувале за оваа земја, сега имаат уништени спомен плочи чии имиња речиси и да не се читаат.

Градот на првата народно-ослободителна пушка, го одбележува Денот на народното вооружено востание 11- ти Октомври

Алфа - 11.10.2018

Со синоќешниот традиционален импровизиран напад на градот и на некогашниот Бугарски затвор – Участакот, како и со денешното положување на венци пред спомениците на паднатите борци во НОБ, градот-првоборец Прилеп го чествува Денот на народното ...

Владини делегации оддадоа почит во чест на 11 октомври

Алсат-М - 11.10.2018

По повод одбележувањето на 11-ти Октомври, денот на почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна, владина делегација денеска положи цвеќе во Куманово, Прилеп и Скопје.

Николовски го честита денешниот празник: Со почит и сеќавање на сите борци за слободна Македонија, ние продолжуваме ...

iPortal - 11.10.2018

„Денешниот празник 11-ти октомври – Денот на востанието на Република Македонија, е вечен симбол на македонската борба за слобода. На овој ден е поставен еден од темелите на македонската државност.

Mакедонија го слави 11 октомври – 77 години од антифашистичкото востание и НОВ

1tv - 11.10.2018

Секоја генерација е должна да ги проширува видиците а секој граѓанин да реагира секогаш кога некој го блокира и го оневозможмува неговиот развој. Премиерот Заев на одбележувањето на 11 октомври во Куманово изјави дека политичките лидери и народните ...

Левица Куманово без формалности го одбележа „11 Октомври“ (ФОТО)

Кумановски м. - 11.10.2018

Интегрално соопштение од Локалниот огранок на Левица Куманово ЛО „Левица“ Куманово на сите граѓани на Републиката им го честита 11 Октомври, денот на антифашистичка борба на Македонија. На овој ден пред 77 години, во 1941 г.

Во Тетово одбележан 11 Октомври

Сител - 11.10.2018

Со положување цвеќе пред Споменикот на Револуцијата во центарот на Тетово денеска повеќе здруженија, граѓани и ученици од градот и околината го одбележаа 11 Октомври – Денот на народното востание во Република Македонија.

Битола за 11 Октомври

Тера - 11.10.2018

Денот на антифашистичкото востание на македонскиот народ и почетокот на народноослободителната борба, 11 Октомври, денеска се одбележува и во Битола. Делегација на Сојузот на борците од Битола, заменик градоначалничката Емилија Костурски, ...

ВМРО-ДПМНЕ: “Коските во МОГИЛАТА им се превтруваат од нивните предавства, а тие лицемерно без срам се поклонуваат пред ...

Маркукуле - 11.10.2018

Денеска со посебна чест и задоволство, емоции, се поклонивме пред споменот и делото на Ченто, Кузман и сите други кои за својот идеал за слободна, независна и самостојна Република Македонија го дале својот живот.

(Видео) Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина!

1tv - 11.10.2018

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на ...

Во Штип се чествува Денот на народното востание

Слободен Печат - 11.10.2018

Во салата на Совет на Општина Штип се одржа и свечена седница во организација на ОО на СБМ каде се обрати и Билјана Казанџиска, претставник од Општина Штип. Во Штип денеска се чествува Денот на народното востание – 11 Октомври.

Владини делегации во Куманово, Прилеп и Скопје положија свежо цвеќе во знак на 11-ти Октомври

ТВ21 - 11.10.2018

Република Македонија денеска го слави 11-ти Октомври, денот на почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Владина делегација положи свежо цвеќе во Куманово, Прилеп и Скопје како знак за одбележување на денешниот празник.

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

Слободен Печат - 11.10.2018

Цвеќиња на Могилата положија и делегации на АРМ, на Собранието, на Сојузот на борците, на локалната самоуправа на Прилеп, партии и граѓани. Датумот 11 октомври е еден од најсветлите во македонската историја.

Одбележан Денот на народното востание во Гевгелија

А1 On - 11.10.2018

Гевгелија со пригодни празнични манифестации денеска го одбележа Денот на борецот и 77-годишнината од почетокот на вооруженото востание за ослободување од фашистичкиот окупатор. Чествувањето на празникот го збогатија делегациите на локалната ...

Заев од Куманово: Нашата борба денес е да овозможивме европски можности (ФОТО)

Кумановски м. - 11.10.2018

Ова е време кога нашата генерација е исправена пред избор што ќе ја одреди иднината на држава и на генерациите што доаѓаат, сега е време на нашите деца и идните генерации да им дадеме доволно причини да си го видат сопственото место во домот ...

Владини делегации во Скопје и во Прилеп положија свежо цвеќе во чест на 11 Октомври

Press24 - 11.10.2018

Владина делегација предводена од Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, а во чиј состав беа и министрите за надворешни работи и за правда, Никола Димитров и Рената Дескоска, со ...

Македонија го празнува 11ти октомври

Сител - 11.10.2018

Седумдесет и седум години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Република Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и општините Прилеп и ...

Прилеп со почит за борците на НОБ

Сител - 11.10.2018

Со положување на свежо цвеќе на спомениците на Методија Андонов-Ченто, Кузман Јосифоски-Питу, Алејата на Великаните и Могилата на Непобедените денеска во Прилеп продолжи одбележувањето на 77 годишнината од подигнувањето на востанието против ...

Македонија го одбележува Денот на антифашистичкото востание и НОВ

Алсат-М - 11.10.2018

Република Македонија денеска го одбележува 11 Октомври, почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. На 11 Октомври 1941 борците од Првиот прилепски партизански одред го нападнаа бугарскиот полициски участок и ...

Во Делчево одбележан Денот на востанието на македонскиот народ

Сител - 11.10.2018

Во Делчево денеска се одбележа 11 Октомври - Ден на востанието на македонскиот народ. По повод значајниот датум пред споменикот на паднатите борци свежо цвеќе положија делегација на општина Делчево, институции, политички партии, здруженија на ...

Коле Чашуле, Крсте Црвенковски, Мице Козар, Пецо Даскало... поради нив денеска го славиме 11 Октомври

Факултети - 11.10.2018

Тоа биле млади луѓе, повеќето од нив биле во своите рани дваесетти години, а имало и помлади. Дел од нив, поради новонастанатата политичка состојба, морале и да ги прекинат студиите, вели проф.

Прилеп ја одбележува 77 годишнината од почетокот на народно ослободителната борба

Канал5 - 11.10.2018

Прилеп градот херој и првоборец и денеска ја одбележува 77 годишнината од востанието на македонскиот народ. Делегации на парламентот,владата, локалната самоуправа , АРМ, Сојузот на борците и од политичките организации и институции,од утрово положија ...

Празнично спектакуларно 3Д историско шоу на зградата на прилепскиот ,,участак“

AKO - 11.10.2018

Во Прилеп синоќа беше одбележан државниот празник, Ден на македонското востание ,,11 Октомври“, на необичен, величествен и единствен начин, со светлечко историско шоу на фасадата на зградата на ,,полицискиот участак“.

Македонија го празнува 11 Октомври – Денот на антифашистичкото востание и НОВ

Н.Македонија - 11.10.2018

Република Македонија денеска го одбележува 11 Октомври, почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. На 11 Октомври 1941 борците од Првиот прилепски партизански одред го нападнаа бугарскиот полициски участок и ...

Заев на одбележувањето на 11 Октомври: Оваа генерација има можност да биде дел од историјата што ќе се памети

ТВ21 - 11.10.2018

Премиерот Зоран Заев во Прилеп беше на одбележување на празникот 11 Октомври, Денот на народното востание. Заев присуствуваше заедно со градоначалниците на Прилеп и на Куманово Илија Јовановски и Максим Димитривски, кои во Прилеп организираа ...

Одбележување на државниот празник 11 Октомври

Р.С.Европа - 11.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и владина делегација по повод 11 Октомври денеска ќе оддадат почит и ќе положат свежо цвеќе на Спомен Костурницата во Куманово. Премиерот Заев притоа ќе има свое обраќање.

Востанието против фашистите на 11 октомври во Прилеп го започнале 16 партизани

еМагазин - 11.10.2018

За почеток на востанието против фашизмот во Македонија се смета нападот кој Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“ го извршува во Прилеп на 11 октомври 1941 година. Во нападот учествуваат 16 партизани, распределени во три групи.

Охрид го чествува 11-ти Октомври

OhridNews - 11.10.2018

На денешен ден во 1941 година, борците на Првиот прилепски партизански одред извршија напад врз бугарската полициска станица во градот, на затворoт и на телефонско-телеграфската мрежа. Со овој чин беше означен почетокот на востанието на Македонскиот ...

Македонија одбележува 77 години од антифашистичкото востание и НОВ

MTM - 11.10.2018

Денеска во Македонија е неработен ден за сите граѓани по повод одбележувањето 77 години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна. Почетокот на востанието беше означен на 11 Октомври 1941 година, кога борците од Првиот ...

Сеќавање на херојството на прилепчани: Честит 11-ти Октомври – Денот на народното востание!

Маркукуле - 11.10.2018

Имајќи во предвид дека одбележувањето на 11 Октомври има оставено посебен белег на историјата на Прилеп и Македонија, имаме обврска да направиме една ретроспектива на настаните од тој период и да ви пренесеме изворни и точни податоци за ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Срамно и лицемерно е Зоран Заев да се обрати вечерва од Прилеп

А1 On - 10.10.2018

„Во очи на големиот празник 11-ти Октомври, датумот на кој во 1941г. започна НОБ, од Прилеп ја држиме денешнава прес-конференција токму од местото од каде започнало востанието против бугсрскиот фашистички окупатор.

Прилеп со бројни манифестации го одбележува 11 Октомври

Шеталиште - 10.10.2018

Со бројни манифестации Прилеп денеска и утре го одбележува празникот 11 Октомври – Денот на оруженото востание во НОБ и Револуцијата. Во 11 часот во холот на општинската зграда на локалната самоуправа ќе биде поставена мермерна плоча со релјеф на ...

Во Гостивар традиционално одбележување на 11 Октомври

Gostivarpress.mk - 10.10.2018

Во Гостивар со пригодна манифестација беше одбележан 11 Октомври, Ден на народното востание и Ден на борецот. На свеченоста, која во пресрет на празникот ја организираше општинскиот одбор на Сојузот на борци – Гостивар, присуствуваа граѓани, ...

Чествување на 11 Октомври во гостиварската гимназија

Gostivarpress.mk - 10.10.2018

Во чест на празникот 11 Октомври, во гимназијата во Гостивар денес се организираше пригодна прослава. Средношколците, под водство на своите професори ментори подготвија програма со читање на реферат за значењето на празникот, интерпретација на ...

Во Тетово одбележан 11 Октомври

А1 On - 11.10.2018

Со положување цвеќе пред Споменикот на Револуцијата во центарот на Тетово денеска повеќе здруженија, граѓани и ученици од градот и околината го одбележаа 11 Октомври – Денот на народното востание во Република Македонија.

Ристески: Прилепчани ја препознаа предавничката политика на Заев, Локвенец, Смилевска

Курир - 11.10.2018

Претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Прилеп, Петар Ристески по повод денешниот државен празник 11-ти Октомври, Денот на народното востание положи цвеќе, и како што рече со посебна чест, задоволство, емоции се поклони пред споменот и делото на Ченто, ...

Заев: Нашата генерација има чест да се избори за европската иднина

Локално - 11.10.2018

Храбрите борци во 1941 година со својот избор и со организираните партизански единици на народноослободителното движење го завршија делото наречено држава, Македонија, избраа да ги положат и животие за да изградат од новата држава, светилиште на ...

Во Штип се чествува Денот на народното востание

Сител - 11.10.2018

Во Штип денеска се чествува Денот на народното востание – 11 Октомври. На споменикот на револуцијата на тврдината „Исар“ цвеќе положија делегации на Општина Штип, Советот на Општина Штип, пратениците во Собранието на Република Македонија, делегации ...

Анѓушев: Македонскиот народ секогаш бил на вистинската страна

1tv - 11.10.2018

Датумот 11 октомври е еден од најсветлите во македонската историја. Претставува непокор на македонскиот народ, симбол на револуционерната борба на македонскиот народ за своја држава и за просперитет.

Одбележан Денот на народното востание во Гевгелија

Вечер - 11.10.2018

Гевгелија со пригодни празнични манифестации денеска го одбележа Денот на борецот и 77-годишнината од почетокот на вооруженото востание за ослободување од фашистичкиот окупатор. Чествувањето на празникот го збогатија делегациите на локалната ...

Заев за празникот: Сега е редот на гласот на народните избраници

Фактор - 11.10.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот без ресор ...

ВИДЕО: Владини делегации во Скопје и во Прилеп положија свежо цвеќе во чест на 11 Октомври – Денот на народното ...

А1 On - 11.10.2018

Владина делегација предводена од Заменик на Претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, а во чиј состав беа и министрите за надворешни работи и за правда, Никола Димитров и Рената Дескоска, со ...

Македонија празнува

Пулс24 - 11.10.2018

Седумдесет и седум години од почетокот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна денеска во Р. Македонија ќе бидат одбележани со повеќе настани организирани од Владата, Собранието, Сојузот на борците и општините Прилеп и Куманово.

Во Делчево одбележан Денот на востанието на македонскиот народ

А1 On - 11.10.2018

Во Делчево денеска се одбележа 11 Октомври – Ден на востанието на македонскиот народ. По повод значајниот датум пред споменикот на паднатите борци свежо цвеќе положија делегација на општина Делчево, институции, политички партии, здруженија на ...