TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Харадинај: Ако Трамп ги повика Белград и Приштина да се состанат, веднаш ги прекинувам сите акции

Локално - 15.03.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај рече дека обврските за Србија и БиХ веднаш ќе бидат укинати ако постои договор што ќе му овозможи на Белград да го признае Косово на крајот од дијалогот.

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

24Инфо - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Дачиќ: Србија го предупреди НАТО, ќе реагираме ако ги нападнат Србите на Косово

МКД - 13.03.2019

Нема единствен апел на меѓународната заедница врз Приштина за укинување на царините на стоката од Србија и затоа тие опстануваат, кажа шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ. Тој кажа дека САД имаат интерес да се укинат царините, да се продолжи ...

Харадинај: Не е фер Западот да врши притисок само на Косово

Телма - 13.03.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека сите сојузници на Косово бараат укинување на таксите за увоз на производите од Србија и оцени дека тоа не е фер бидејќи Србија е таа што поставува услови за продолжување на преговорите.

Меркел се обидува да го спаси дијалогот Белград – Приштина

Н.Македонија - 13.03.2019

Европа ги вложува последните напори да го оживее дијалогот помеѓу Белград и Приштина и да ги спаси шансите за наоѓање решение за Косово. Еден од таквите чекори е потегот на германската канцеларка Ангела Меркел, која ги испрати своите советници во ...

Харадинај: Не е фер Западот да врши притисок само на Косово

Макфакс - 13.03.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека сите сојузници на Косово бараат укинување на таксите за увоз на производите од Србија и оцени дека тоа не е фер, бидејќи Србија е таа која поставува услови за продолжување на преговорите.

Дачиќ: Србија ќе интервенира, ако Србите бидат нападнати во Косово

Независен - 13.03.2019

Нема единствен апел од меѓународната заедница за Приштина за укинување на даноците на стока од Србија и затоа тие опстојуваат, порача министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ.

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

24Инфо - 13.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Могерини: Штом Приштина ги укине царините, ќе повикам нова рунда разговори

24Инфо - 13.03.2019

Високата претставничка на ЕУ, Фредерика Могерини изјави на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк дека ,,царините кои владата на Косово ги воведе за увоз од Србија мора да се стават вон сила” и дека штом царините бидат укинати ќе повика ...

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

Независен - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Харадинај: Не е фер Западот да врши притисок само на Косово

24Инфо - 13.03.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека сите сојузници на Косово бараат укинување на таксите за увоз на производите од Србија и оцени дека тоа не е фер, бидејќи Србија е таа која поставува услови за продолжување на преговорите.

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

Н.Македонија - 13.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Могерини: Откако Приштина ќе ги укине таксите, ќе повикам на нова рунда разговори со Белград

Вечер - 13.03.2019

Високата претставничка на ЕУ, Фредерика Могерини на седницата на Советот за безбедност на ОН во Њујорк изјави дека ,,таксите кои владата на Косово ги воведе за увоз од Србија мора да се стават вон сила” и дека штом тие ќе бидат укинати, таа ќе ...

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

+инфо - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Харадинај: Не е фер Западот да врши притисок само на Косово

Точка - 13.03.2019

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека сите сојузници на Косово бараат укинување на таксите за увоз на производите од Србија и оцени дека тоа не е фер, бидејќи Србија е таа која поставува услови за продолжување на преговорите.

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

А1 On - 13.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

А1 On - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

Опсервер - 13.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Рамадани: Србија води специјална војна против Косово, како во 90-тите

Опсервер - 14.03.2019

Министерството за одбрана на Косово ги оценува како специјална војна, слична на онаа пред конфликтот во 1998-99 година, изјавите на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ дека Србија ќе интервенира воено доколку косовската војска се обиде да се ...

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

MTM - 13.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...

Дачиќ: Приштина го поништи Бриселскиот договор

Локално - 15.03.2019

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ оцени дека досега не е објавен некој документ, кој повеќе се противи на дијалогот и компромисот, од Приштинската платформа за преговори. – Со ова, тие го поништувааат договорот од Брисел и се ...