TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илјадници граѓани на антивладините протести во Скопје

24 Вести - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собраа денеска во центарот на Скопје, со цел да го изразат својот револт од акутелната власт и барааат оставка од целата Влада. Настанот се одвива под мотото „Граѓаните за Македонија; Доаѓаме“.

Илјадници граѓани, една порака - „Збогум Никола“

Р.С.Европа - 17.05.2015

Луѓето носат транспаренти со пораката „Збогум Никола“ и веат македонски, албански, српски, турски, ромски знамиња. Организатори на протестот се граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска ...

Александар Поповски: Стојам на страната на луѓето што протестираат

Нова ТВ - 17.05.2015

Сценариото на некогашниот театарски статист не поминува кај публиката повеќе, рече Ирена Ристиќ пред стотици илјади граѓани дојдени на протест пред Влада. Таа го најави режисерот Александар Поповски кој им се обрати на граѓаните.

Илјадници граѓани се собираат на протест пред Владата

Нова ТВ - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собираат на мирен протест пред Владата. Некои со приватни возила, други со автобуси, со воз, со комбиња, кој како с е снашол, како реки се слеваат од сите страни пред Владата.

Протестираат и Македонците во повеќе европски градови

Телма - 17.05.2015

Во повеќе европски градови, во исто време со протестот во Скопје, македонците кои живеат во странство, органзираат протести. Пораката и од лондонскиот Хајд парк, од Брисел, Софија, Љубана е иста, оставка на Владата на ...

Скопје пред протестот

Телма - 17.05.2015

Ваква беше сликата предпладнево низ Скопје. Илјадници граѓани од сите влезови на градот доаѓаа со автобуси на големиот протест кој се одржува денеска. Со транспаренти и знамиња огромни колони луѓе се собираа на неколку пунктови низ градот.

Александар Поповски: Протестирам за сите неправдини врз Македонија!

МКД - 17.05.2015

Пред огромниот аудиториумот пред Влада се обрати режисерот Александар Поповски, кој нагласи дека е тука за да протестира за Кежаровски, за автономија на универзитетот, за загинатите полицајци, за затворените студенти, за ГТЦ...

Дел од учесниците на протестот од Охрид, ќе кампуваат пред владата

OhridNews - 17.05.2015

Голем број охриѓани утрово со организиран превоз, но и приватни возила тргнаа кон Скопје за да учествуваат на протестниот собир под мотото „Граѓаните за Македонија, доаѓаме“, поддржан од граѓански здруженија, невладини организации, студентскиот ...

Повеќе илјади граѓани излегоа на мирен протест во Скопје

Телеграф - 17.05.2015

Повеќе илјади граѓани се излезени на мирен протест пред Владата на Република Македонија. Насобраните, кои дојдоа од повеќе градови од земјава, бараат оставка од премиерот Никола Груевски Повеќе илјади граѓани се излезени на мирен протест пред ...

Скопје блокирано, колони граѓани се движат кон Влада

Радио МОФ - 17.05.2015

Скратени автобуски линии, пренасочен сообраќај со блокирани приоди кон центарот на градот и реки од граѓани кои се движат кон Влада е сликата од Скопје половина час пред најавениот масовен граѓански протест пред Владата организиран од граѓанската и ...

РТСрбија: Митинг на опозицијата во Скопје, Груевски во искушение

Локално - 17.05.2015

Голем антивладин митинг во центарот на Скопје. Илјадници луѓе од сите делови на Македонија се собраа пред зградата на Владата на Никола Груевски. Блокади на патиштата. Во пресрет на протестите Македонија е длабоко поделена- информира српската ...

„Оставка, демократија, правда, достоинство“ Стигнува поддршка за антивладиниот протест од повеќе делови од Европа

МКД - 17.05.2015

Паралелно со големиот собир пред Влада, граѓани од неколку земји од Европа се собираат на солидарен протест со пораки за оставка на премиерот Никола Груевски и демократизација на институциите во Македонија.

Над 2.500 прилепчани на протест во Скопје

24 Вести - 17.05.2015

Околу 2500 прилепчани, членови и симпатизери на СДСМ, но и членови на граѓански асоцијации со автобуси и комби возила, во организација на општинската организација на СДСМ од Прилеп, денеска од 9 часот се упатија на големиот мирен протест што во 14 ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев стигна, митингот официјално започна!

Фактор - 17.05.2015

Опозицискиот лидер и функционери на СДСМ пристигнаа пред Влада. Протестниот митинг го отворија студентитр, со химната на Македонија во изведба на Ана Костовска. Централната бина е поставена на крстосницата кај Владата, но целиот центар на градот ...

Видео пренос во живо од граѓанскиот протест пред Влада

Радио МОФ - 17.05.2015

Десетици илјади граѓани се собраа пред владината зграда на масовниот граѓански протест со кој се бара оставка на сегашната и формирање на преодна Влада. Протестот кој официјално започна во 14 часот може да се следи и преку видеоп пренос во живо на ...

Илјадници луѓе на масовниот граѓански протест пред Влада

Капитал - 17.05.2015

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, СДСМ, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираат протестен собир под мотото „Граѓаните за Македонија“.

Само шестмина на протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ во Македонија

Сител - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија.

ЖИВО: Протест „Граѓаните за Македонија“

А1 On - 17.05.2015

Со почеток во 14 часот, на протестот „Граѓаните за Македонија“ граѓанска и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката“ се бара оставка на премиерот Никола Груевски, формирање преодна влада, ...

Протест за оставка на владата

Р.С.Европа - 17.05.2015

На протестниот собир пред владата на Република Македонија се очекуваат десетици илјади граѓани од цела Македонија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев повика на мирен и ненасилен протест се до оставка на владата Граѓански здруженија, невладини организации и ...

Александар Поповски: Протестирам за сите неправди направени во Македонија!

+инфо - 17.05.2015

Режисерот Александар Поповски својот говор го започна со репликата „Има нешто труло во државата и затоа треба да оздрави“. - Јас денеска стојам на страната на луѓе кои стојат на подобра Македонија.

Илјадници луѓе на протест пред владата (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.05.2015

Десетици илјади граѓани во моментов се пред владата каде учествуват на протестот што го организира опозицијата со невладини организации и граѓани. Во моментов настапува Бени Шакири, а претходно говореа претставници на Студентски пленум, режисерот ...

Масовен граѓански протест денеска пред Влада

Радио МОФ - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ со опозициските партии денеска во 14 часот пред Владата организира масовен граѓански протест.

Поповски: Протестирам за сите неправди во Македонија

Репортер - 17.05.2015

Режисерот Александар Поповски на митингот пред владата го искажа своето незадоволство од раководството на Владата на Никола Груевски. Тој раска приказна дека еден ден сите животни решиле да гасат пожар, па дошла и мравката со една капка да гаси ...

ДЕБАКЛОТ ПОТВРДЕН И ПРЕКУ ФОТОГРАФИИ: Еве колку народ собра СДСМ, најслаб митинг досега!

Пулс24 - 17.05.2015

Иако Заев даде нереална проценка (човекот е нереален во секој поглед) од 100.000 луѓе кои ќе присуствуваат на денешниот протест, СДСМ доживеа дебакл. Имено, најголемата опозициона партија го органзиираше најслабиот собир досега.

Студентите ќе говорат први на протестот

Репортер - 17.05.2015

Студентите први ќе говорат на денешниот митинг пред Владата. Тие апелираат за мирни и достоинствени протести, барајќи оставка од министерката за полиција Јанкуловска заради диспропроционалната употреба на сила врз студентите кои мирно протестираа.

Блог во живо: Протести 17 мај

Призма - 17.05.2015

Следете ги во живо последните информации од големиот протест на Граѓаните за Македонија пред ...

ВО ЖИВО - Анти-владин протест

Р.С.Европа - 17.05.2015

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, СДСМ, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираат протестен собир под мотото „Граѓаните за ...

ФОТО: СДСМ за да прикаже поголема масовност со барикади го оградува просторот пред влада

Нетпрес - 17.05.2015

СДСМ сака да креира лажна слика за денешниот протест, а тоа се гледа уште пред протестот официјално да започне, пишува порталот „Курир“. Просторот пред Влада, социјалдемократите го оградуваат со барикади за да се прокаже поголема посетеност.

Граѓански протест пред Владата денеска во 14 часот

Нова ТВ - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии денеска организира граѓански протест кој ќе се случи во 14 часот пред Владата, ...

Протест за оставка на владата

Тера - 17.05.2015

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, Социјалдемократски сојуз, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираат протестен собир под мотото „Граѓаните за ...

Илјадници граѓани во мирен протест

Репортер - 17.05.2015

Илјадници граѓани од цела Македонија во моментов се упатуваат пред Владата на Република Македонија. Заедно со илјадниците граѓани пред Владата се наоѓа и поранешниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски, а додека да започне говорот на Зоран Заев, ...

(ВИДЕО) Колони по автопатите од луѓе и возила кои доаѓаат на собирот пред Влада

А1 On - 17.05.2015

Автопатите низ внатрешноста се блокирани од колони од автобуси и автомобили кои се тргнати кон центарот на Скопје каде денеска ќе се одржи сенародниот собир во организација на опозициските партии и невладиниот сектор.

Охриѓани со автобуси и возила заминаа на протестот во Скопје

OhridNews - 17.05.2015

Голем број охриѓани утрово околу 9 часот со автобуси, комбиња но и приватни возила тргнаа кон Скопје за да учествуваат на организираниот протестен собир под мотото „ Граѓаните за Македонија, доаѓаме“, на кој се очекува присуство од десетици илјади ...

ВО ЖИВО Пренос од протестот пред владата

+инфо - 17.05.2015

Протестот што денеска во 14 часот го организира СДСМ со здружената опозиција, невладините организации, пленуми и граѓани се пренесува во живо на веб страницата на СДСМ. Можете да го следите протестот и говорниците и преку ...

ЛИНК ВО ЖИВО од протестот на СДСМ

Фактор - 17.05.2015

Улицата пред Влада е бликирана од граѓани кои дојдоа на големиот опозициски митинг на опозицијата. Во видеото може да го следите митингот во ...

Граѓаните масовно доаѓаат на протестот во Скопје ВИДЕО

+инфо - 17.05.2015

Автопатите низ внатрешноста се блокирани од колони од автобуси и автомобили кои се тргнати кон центарот на Скопје каде во 12 часот почнува масовниот протест што го организира опозицијата и невладиниот сектор, јави А1 он.

Протест на опозицијата во Скопје

Н.Македонија - 17.05.2015

Опозициските партии предводени од СДСМ поддржани од повеќе граѓански организации денеска пред Владата ќе одржат протест против актуелната власт Протестот е најавен како ненасилен и во име на граѓаните на Република Македонија и, според најавите, е ...

„Заедно сме посилни“ или „раздели па владеј“?

Либертас - 17.05.2015

Колку што се сеќавам , „Заедно сме посилни“ стана препознатлив слоган на анти-владините протести уште кога студенскиот пленум се солидаризираше со протестите на средношколскиот пленум. Оттогаш, „Заедно сме посилни“ редовно се скандираше и на сите ...

„Протестирам“ и Студентски пленум во 13 часот ќе протестираат пред Основен суд 1

+инфо - 17.05.2015

Граѓанскиот отпор за правда и слобода, #Протестирам повика денеска на протест во 13 часот пред Основниот суд 1 и на заеднички марш до Владата на Република Македонија што симболично ќе започне во 13.55 часот.

Голем број граѓани Албанци од Полошко тргнаа кон Скопје на протест

Sky - 17.05.2015

Повеќе од 2.000 граѓани од полошкиот регион му дадоа поддршка на граѓанскиот протест, кој попладнево ќе се одржи во Скопје. Голем дел од нив беа припадници на албанската етничка заедница. Околу триесетина автобуси од две приватни фирми тргнаа кон ...

(Обновено) Сите видеа од Протестот пред Владата

Репортер - 17.05.2015

Во ЖИВО на Репортер.мк Протестот од пред Владата на Република ...

Над 3.000 прилепчани тргнаа на протестот во Скопје(ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.05.2015

И покрај големите притисоци да не се оди на протестот во Скопје, изутринава над 3.000 прилепчани тргнаа на закажаниот протест на опозицијата, на кој ќе биде побарана оставка на владата на Никола Груевски.

Кумановските социјалдемократи заминаа на протест во Скопје

Kumanovo News - 17.05.2015

Членови и симпатизери на СДСМ и граѓани, по 11 часот организирано заминаа на протестот на опозицијата во Скопје. Според организаторите, од североисточниот регион ќе отпатуваат околу 4.500 луѓе со 75 автобуси, плус со приватни автомобили.

ВИДЕО: И покрај притисоците и блокадите, илјадници граѓани доаѓаат на граѓанскиот протест во Скопје

Либертас - 17.05.2015

Преку ова видео објавено на Фејсбук погледнете каква е атмосферата во претпладнвните часови на патиштата ширум Македонија, каде илјадници граѓани, со автомобили, со комбиња, со автобуси, организирано доаѓаат на масовниот граѓански протест кој ...

ВО ЖИВО: Следете го најмасовниот протест во историјата на Македонија - Повеќе од 120 илјади луѓе на едно место против ...

Sky - 17.05.2015

Следете го во живо најмасовниот протест во историјата на Македонија - Повеќе од 120 илјади луѓе на едно место против ...