TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија и Косово потпишаа договори за железничка врска и автопат Белград-Приштина

МКД - 14.02.2020

Претставници на Србија и Косово потпишаа денес во Минхен договори кои треба да доведат до обновување на железничката врска и изградба автопат Белград Приштина, објавено е на Инстаграм на профилот на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Србија и Косово потпишаа писма за намери за обновување на железничкиот и на патниот сообраќај

Мета - 14.02.2020

На маргините на Минхенската безбедносна конференција, Србија и Косово денеска ги потпишаа писмата за намери за повторно воспоставување на железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина и за завршување на изградбата на автопат меѓу двата главни града.

Србија-Косово:„Историски прогрес“

Deutsche Welle - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен потпишаа договори за обновување на железничките врски и изградба на автопат Белград-Приштина. На потпишувањето присуствуваше и американскиот амбасадор Ричард Гренел.

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Алсат-М - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот ...

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Макфакс - 14.02.2020

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот ...

Вучиќ: Среќен сум за подобрувањето на односите со Приштина, благодарност до Трамп

Макфакс - 14.02.2020

Српскиот претседател на конференцијата за безбедност во Минхен рече дека е многу задоволен од напредокот во односите со Приштина во однос на воспоставувањето на транспортни врски, што овозможува слободен проток на капитал, луѓе, стоки и услуги и се ...

Харадинај го поздрави договорот Косово-Србија за обновување на железничкиот и патен сообраќај

Слободен Печат - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Србија и Косово потпишаа спогодба за железничка линија

Р.С.Европа - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен денеска потпишаа изјава за намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Спогодбата е потпишана во присуство на специјалниот американски претставник за преговорите меѓу Србија и ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Опсервер - 14.02.2020

– Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Амбасадата на САД: Историски договор меѓу Белград и Приштина

Локално - 14.02.2020

Американската амбасада во Берлин го нарече „историско“ потпишувањето на изјавата за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. „Амбасадорот Ричард Гренел ја отвори безбедносната конференција во Минхен со потпишување историски договор ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Нетпрес - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

Опсервер - 13.02.2020

– Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

Слободен Печат - 13.02.2020

Вучиќ најави дека вечерва ќе се сретне со специјалниот претставник на претседателот на САД за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, со кој, како што кажа, ќе разговара и за можноста за постигнување на договор за воспоставување на ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

24Инфо - 13.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

Вучиќ во Берлин на разговори со Гренел

Р.С.Европа - 13.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

Вучиќ вечерва во Берлин се состанува со Гренел

Сител - 13.02.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре ќе учествува на 56-тата Минхенската конференција за безбедност, каде ќе има серија билатерални средби со официјални претставници од светот, претставници на меѓународните организации и компании, јави ...

„Рамковниот договор“ за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

А1 On - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан “Рамковен договор” за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека ...

Рамковниот договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Слободен Печат - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

24Инфо - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Локално - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Вучиќ: Договорот за железнички сообраќај меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишен утре

Press24 - 13.02.2020

Утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковниот договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина, најави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Опсервер - 13.02.2020

– Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

MakPress - 13.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Рамковниот договор за железничка линија меѓу Белград и Приштина ќе биде потпишан утре

Вечер Прес - 14.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека утре во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Вучиќ по состанокот со претседателскиот претставник на САД, Ричард Гренел изјави дека договорот ...

Потпишување договор за железничка линија Белград-Приштина

Р.С.Европа - 14.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека денеска во Минхен ќе биде потпишан Рамковен договор за железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. По синоќешниот состанок со специјалниот претставник на САД за дијалогот Белград- Приштина, ...

Србија и Косово потпишаа спогодба за железничка линија

Тера - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен потпишаа изјава за намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Спогодбата е потпишана во присуство на специјалниот американски претставник за преговорите меѓу Србија и Косово ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

А1 On - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Србија и Косово потпишаа писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Слободен Печат - 14.02.2020

Писмото со намери за обнова на воздушниот сообраќај меѓу Белград и Приштина беше потпишано на 20 јануари во Берлин со Луфтханза. Во Минхен утрово потпишано е писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина.

Официјално: Ќе се обнови железничката линија меѓу Белград и Приштина

Локално - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

MakPress - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Нетпрес - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Србија и Косово потпишаа спогодба за обнова на железничка линија Белград – Приштина

24Инфо - 14.02.2020

Претставници на Србија и на Косово во Минхен денеска потпишаа изјава за намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу Белград и Приштина. Спогодбата е потпишана во присуство на специјалниот американски претставник за преговорите меѓу Србија и ...

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

А1 On - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Опсервер - 14.02.2020

– Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

24Инфо - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

MakPress - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Вечер Прес - 14.02.2020

Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...

Харадинај го поздрави договорот Косово – Србија за железнички и патен сообраќај

Нетпрес - 14.02.2020

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај го поздрави денешното потпишување во Минхен на писмото за намери за обновување на железничкиот и патниот сообраќај меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

MTM - 14.02.2020

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот ...

Белград и Приштина ставија потпис за обновување на железничката врска

Centar - 14.02.2020

Утринава во Минхен претставиците на Белград и Приштина потпишаа писмо со намери за обнова на железничкиот сообраќај меѓу двете земји во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот претставник на САД, Ричард Гренел и косовсккиот ...

Србија и Косово потпишаа Писмо за намери за обнова на железничката линија Белград-Приштина

Либертас - 14.02.2020

– Утрово во Минхен потпишано е Писмо за намери за обнова на железничкиот сообраќај помеѓу Белград и Приштина. Рамковниот договор е потпишан во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ, специјалниот пратеник на американскиот претседател ...