TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ШТО ЈА ПРЕМИСЛИ РУСКОСКА: Зошто се одлучи да ги затвори вратите за „Peкет“?

Курир - 18.02.2020

Новинарот Предраг Димитриевски на телевизија 24 со огромна доза на сомнеж говореше за денешната одлука на Вилма Рускоска јавноста да биде изземена од судењето за „Рекет“ при изведувањето на доказите.

Топло-ладно со снимките во „рекет“

24 Вести - 18.02.2020

Прво рече па порече. Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, иако вчера кажа дека снимките на осудениот во случајот „Рекет“ Зоран Милески ќе бидат презентирани јавно, сепак таа денеска од судот побара ...

Јанева револтирана што јавноста не слушнала дека во „рекет“ има поткуп од Камчев, а не рекет од неа, Русковска ја упати ...

Сакам да кажам - 18.02.2020

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки што особено за неа се клучни да се види дека сведокот Камчев всушност нудел поткуп за да ...

Докази зад затворени врати во „Рекет“ за да се зачува углед на споменати во тајно снимани разговори.

Телма - 18.02.2020

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се пуштаат, ама зад затворена врата, оти ќе се нарушел угледот на личностите споменати во ...

„Рекет“- обвинителството заврши со презентирање докази, на ред е одбраната

Р.С.Европа - 18.02.2020

Со денешното пуштање на снимките од УСБ-то на осудениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски заврши презентирањето на доказите од страна на обвинителството. Јавноста беше исклучена од рочиштето откако судијката Васка Николовска-Масевска го прифати ...

Рускоска се премисли, јавноста не ги слушна доказите од Кичеец

Алсат-М - 18.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска побара, а судот ги затвори вратите за новинарите и јавноста во „Рекет“. Разговорите кои во обвинителството ги предаде веќе осудениот Зоран Милевски – Кичеец ги слушнаа само судиите.

Медиумите повторно отстранети од судница во „Рекет“ - Милошоски утре со аудио-бомбите кај Рускоска

Сител - 18.02.2020

Снимките на Зоран Милевски Кичеец останаа тајна за јавноста, по втор пат во случајот Рекет. Обвинителството и судот не дозволија да се слушнат двочасовните разговори оти во нив се слушале имиња на луѓе чиј углед можел да се наруши.

Русковска не образложи зошто побара исклучување на јавноста

Фокус - 18.02.2020

Обвинителката која го води случајот „Рекет“, Вилма Русковска, по завршувањето на рочиштето пред медиумите не сакаше да образложи зошто во судот побара да биде исклучена јавноста при презентирањето на снумките од УСБ-то на осудениот Зоран ...

Русковска заврши со презентирање докази во „Рекет“

МКД - 18.02.2020

Обвинителката за гонење организиран криминал и корупција, Вилам Русковска не сакаше да даде изјава по денешното завршување на затвореното рочиште за случајот „Рекет“. На прашање на новинарските екипи да образложи зошто вчера рече дека јавноста ќе ...

„Рекет“: Клучните снимки за Катица Јанева и Боки 13 останаа зад затворени врати

Локално - 18.02.2020

За жал не смееме да ги коментираме снимките кои беа пуштени зад затворени врати, изјавија адвокатите на обвинетите, Бојан Јовановски и Катица Јанева по завршувањето на денешното рочиште. „Нема да коментираме ништо во врска со овие снимки, а за ...

Топло-ладно во „Рекет“, доказите тајни, ќе нарушеле углед на лица

МКД - 18.02.2020

И покрај вчерашните најави за јавно презентирање на дел доказите во „Рекет“, обвинителката Вилма Русковска денес се премисли и побара судот да ја исклучи јавноста. Вчера пред крајот на судењето Русковска рече дека ги проучила и слушала доказите и за ...

„Пандорината кутија“ на Боки 13 остана затворена за јавноста

Канал5 - 18.02.2020

И покрај вчерашните најави за јавно презентирање на трите сними од УСБ-то на сега осудениот Зоран Милевски, обвинителката Вилма Русковска денеска се предомисли и побара судот сепак да ја исклучи јавноста од рочиштето за „Рекет“.

Одбраната во „Рекет“: ЗКП не предвидува исклучување на јавноста поради оправдувањето на Русковска

360 степени - 18.02.2020

Со обвинети и адвокати во судница и новинари пред судница, заврши денешното судско рочиште за „Рекет“ на кое се слушаа снимки од вкупно два часа и десет минути. Иако се очекуваше новинарите и останатата јавност да присуствуваат на пуштањето на ...

„Рекет“ затворен за јавноста, се слушаат снимките на Милевски

Р.С.Европа - 18.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска, која го води случајот „Рекет“, побара јавноста да биде исклучена од денешното рочиште на кое се слушаат снимките од УСБ-то на Зоран Милевски кој е осуден на три години затвор откако призна вина.

Рускоска ѝ ги „уби“ клучните докази на Катица Јанева

Слободен Печат - 18.02.2020

Дељо Кадиев, еден од двајцата адвокати на второобвинетата во „Рекет“, Катица Јанева изјави дека ништо не смеат да коментираат од денешните презентираните материјали во судница откако судот одлучи да ја исклучи јавноста.

„Пандорината кутија” на Боки 13 сепак останува затворена за јавноста

Фокус - 18.02.2020

Судијката Васка Николовска Масевска на барање на Обвинителката што го води случајот “Рекет”, Вилма Русковска, сепак ја исклучи јавноста и новинарите нема да ги слушнат снимките од УСБ -то на осудениот Зоран Милевски-Кичеец.

Рускоска до новинарите: Прашајте ја судијката зошто јавноста беше исклучена од рочиштето за „Рекет“

Локално - 18.02.2020

Иако вчера кажа пред новинарите дека јавноста нема да биде исклучена од рочиштето за „Рекет“, бидејќи во доказите нема ништо сензибилно и спорно, обвинителката Вилма Рускоска денеска се предомисли, па предложи на судот доказите да се објавуваат во ...

УСБ-то на Кичеец по барање на Русковска ќе го слушаат само судиите, јавноста исклучена

Алсат-М - 18.02.2020

Русковска и судот повторно ги затворија вратите за јавноста и новинарите во Рекет. Зад затворени врати ќе се емитуваат уште три разговори кои на УСБ стик до Судот ги доставил веќе осудениот во Рекет, Зоран Милевски Кичеец.

ВИДЕО: Судот повторно ја исклучи јавноста од „Рекет“ – повреден ќе бил угледот на трети лица

А1 On - 18.02.2020

Обвинетите Бојан Јовановски и Катица Јанева се побунија на барањето од обвинителката Вилма Русковска која побара јавноста да не ги слуша снимките од УСБ-то на осудениот Зоран Милески, а како причина е повреда на углед на лица, чии имиња се ...

Русковска се попишмани, новинарите останаа пред врата

+инфо - 18.02.2020

Ви гарантирам дека нема ништо што е загрижувачко, рече обвинетата во предметот „Рекет“, Катица Јанева, во врска со снимките од УСБ-то на Зоран Милевски-Кичеец во кое тој разговара со Бојан Јовановски-Боки 13.

Пандорината кутија во „Рекет“ ќе се отвори, ама не пред новинарите и јавноста

360 степени - 18.02.2020

Аудиоснимки од три фолдери на УСБ-меморијата на Зоран Милески-Кичеец, во времетраење од два часа и десет минути, ќе останат тајна за новинарите и пошироката јавност. Ова доаѓа откако денеска, на изненадување на јавноста, обвинителката Вилма ...

Вчера едно денеска друго -Зошто Обвинителството и Судот ја исклучија јавноста од рекет?!

PressingTV - 18.02.2020

Што се случи за помалку од 24 часа Обвинителството за организиран криминал и Судот да го сменат ставот за 180 степени и од денешното рочиште за случајот „Рекет“ да ја исклучат јавноста? Вчера и обвинителката Рускоска и судијката Масевска и побараа и ...

„Бомбите“ за Боки 13 и за Кичеец денеска ќе ја отворат Пандорината кутија

+инфо - 18.02.2020

Јовановски бараше и во минатото рочиште да се прикажат пред новинарите сите докази од УСБ-то на Кичеец, велејќи дека на тој начин ќе се отвори Пандорината кутија во судскиот процес. Јавноста денеска ќе може да слушне разговори помеѓу првообвинетиот ...

Јавноста исклучена на рочиштето за „Рекет“, се споменувале лица на кои можело да им биде загрозен угледот

Локално - 18.02.2020

Јавноста да не биде присутна на рочиштето за „Рекет“, на кое треба да се лушнат аудиоснимките од преостанатите три фолдери кои ги достави на УСБ осудениот Зоран Милевски-Кичеец, побара обвинителката Вилма Рускоска.

Снимките на Кичеец денеска во судница, Милошоски утре ќе носи „бомби“ кај Русковска

360 степени - 18.02.2020

Аудиоснимки, кои се наоѓаат на УСБ-то што во обвинителството го предал Зоран Милески-Кичеец, денеска треба да се пуштат во судница на рочиштето за „Рекет“ во присуство на новинарите и останатата јавност.

Јавноста исклучена од судењето за Рекет

Сител - 18.02.2020

Аудио разговорите обезбедени од осудениот Зоран Милевски ќе се слушаат зад затворени врати во големата судница на Кривичниот суд. Ова го побара обвинителката Вилма Русковска која рече дека во разговорите се слушаат имиња на луѓе чиј углед може да ...

Рускоска се премисли, останаа тајни трите снимки од „Рекет“

Слободен Печат - 18.02.2020

Јавната обвинителка Вилма Рускоска денеска го смени својот став за јавно објавување на три снимки во случајот „Рекет“. Таа вчера рече дека нема ништо против јавноста да ги слушне трите снимки кој ги бараше одбраната на обвинетите во „Рекет“ јавно да ...

„Рекет“ без новинари на барање на Рускоска: Јанева и Боки 13 протестираа

Фактор - 18.02.2020

Обвинителката Вилма Рускоска побара, а судијата Васка Николовска Масевска прифати на денешното рочиште за случајот „Рекет“ новинарите да не ги слушаат снимките од УСБ -то на осудениот Зоран Милевски-Кичеец, бидејќи „се споменуваат луѓе чиј углед ...

Приватните разговори ќе бидат презентирани во „Рекет“

Н.Македонија - 18.02.2020

Разговорите помеѓу првообвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески – Кичеец ќе се слушаат на денешното рочиште за „Рекет“ откако обвинителката Вилма Рускоска се согласи да бидат презентирани снимките од приватните разговори.

„Бомбите“ за Боки 13 денеска ќе ја отворат Пандорината кутија

Вечер - 18.02.2020

Јавноста на денешното рочиште за Рекет ќе може да слушне разговори помеѓу првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милевски Кичеец, отако вчера шефицата на Обвинителството за борба против организираниот криминал и ...

На „Рекет“ ќе бидат презентирани разговори од усб-то на Кичеец

Курир - 18.02.2020

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за предметот „Рекет” во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски- Кичеец кој пак на првото рочиште призна вина и беше осуден ...

Продолжува „Рекет“ денеска ќе бидат презентирани разговори од усб-то на Кичеец

Скопје1 - 18.02.2020

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за предметот „Рекет” во кој обвинети се Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, и Зоран Милевски- Кичеец кој пак на првото рочиште призна вина и беше ...

ФОТО НА ДЕНОТ: Русковска vs Јанева

ТВ21 - 17.02.2020

Во судница не разговараат, ниту пак се погледнуваат иако до пред неколку месеци беа колешки кои се бореа против криминалот. Последен конфликт имаа пред неколку две рочишта, кога Јанева прв пат прозборе во судница и рече дека обвинителството требало ...

Оперативци на МВР ги следеле и снимале обвинетите во Рекет

Сител - 17.02.2020

Боки 13 два пати бил на гости кај Јанева пред да биде уапсен. Ова го открила полицијата која ги следела двајцата обвинети во Рекет. Се следело и движењето на осудениот Зоран Милевски за кого Јовановски рече дека на една од снимките сега осудениот ...

Полицајци ги следеле додека Милевски се среќавал со блиски луѓе на Заев, а Боки 13 со Катица Јанева

Телма - 17.02.2020

Снимка на која се гледаат неколкумина мажи седнати во кафеана го отвори прашањето на денешното рочиште за „Рекет“. Дали сега веќе осудениот Зоран Милевски Кичеец бил на средба со блиски луѓе на Заев.

ПИ мерки: Боки во Силуете, Кичеец во ОЈО, Јанева кај претседателот

МКД - 17.02.2020

Со наредба на обвинителката Вилма Русковска МВР ги следело Зоран Милевски и Бојан Јовановски, и тоа во периодот од јуни до крајот на јули 2019 година, а Катица Јанева била следена во август истата година до денот на нејзиното апсење.

ПИ-мерки: Боки 13 снимен како влегува во домот на Јанева

Алсат-М - 17.02.2020

Дваесет и пет денови, Боки 13 и Зоран Кичеец биле физички следени од полицијата. Ги снимале каде одат и со кого се сретнуваат. Од 21 – ви јуни па се до 15 – ти јули кога Боки беше уапсен на македонско – грчката граница, два пати бил во домот на ...

Русковска на суд за „Рекет“ покажа како Катица јанева ја следеле на средување нокти

Сакам да кажам - 17.02.2020

Посебните истражни мерки за шефицата на поранешното Специјално јавно обвинителство Катица Јанева почнале на 12 август 2019 година, кога Бојан Јовановски и Зоран Милевски веќе биле скоро месец дена во притвор, а таа во јавноста изјавуваше дека нема ...

Разговорите од „Пандорината кутија“ на Боки 13 утре во судница

МКД - 17.02.2020

Снимките помеѓу Зоран Милевски-Кичеец и Бојан Јовановски што бизнисменот Орце Камчев ѝ ги предал на обвинителката Вилма Русковска, утре ќе бидат јавно презентирани на новото рочиште за случајот „Рекет“.

Боки 13 и Милевски биле под Пи мерки во јуни 2019

Канал5 - 17.02.2020

Со изведување на докази обезбедени со Пи мерки, со тајно следење на Бојан Јовановски и Зоран Милеваки надвор од домот, продолжи судењето за случајот Рекет. По наредба на Обвинителството, службите тајно ги следеле обвинетите во “Рекет” Бојан ...

(ВИДЕО) Русковска за Јанева: Колешката не сфатила до сега дека е обвинета за злоупотреба на службената положба

А1 On - 17.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска по завршување на рочиштето за “Рекет”, запрашана за изјавата на Јанева на едно од минатите рочишта кога кажа дека јавноста ќе види дека станува збор за потпуп, искоментира дека обвинетата до сега не сфатила за што е ...

Русковска побара, судот дозволи: Тајните снимки утре ќе станат јавни

360 степени - 17.02.2020

Трите аудиоснимки, кои се дел од УСБ што во обвинителството го предал Зоран Милески-Кичеец, утре ќе се пуштат во судница во присуство на новинарите и останатата јавност. Ова следува откако денеска такво барање на рочиштето за „Рекет“ истакна ...

Катица под ПИ-мерки била девет дена

Локално - 17.02.2020

Посебните истражни мерки за поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, се применувале месец и пол покасно од ПИ-Мерките за обвинетиот Бојан Јовановски-Боки 13 и сега осудениот Зоран Милевски – Кичеец, кој биле следени од 20.06.2019 до ...

За Јовановски снимките од ПИ-мерките се несерозни, а себеси се нарече „мало бебе“ во однос Милески

А1 On - 17.02.2020

Обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за случајот „Рекет“, по прикажувањето на ПИ-мерките рече дека снимките и извештаите од МВР покажуваат само една несериозност. Тој негодуваше бидејќи извештаите кои ги читаше обвинителката Вилма Русковска не ...

Судијката се премисли, приватните разговори со Боки од УСБто на Кичеец ќе станат јавни

+инфо - 17.02.2020

На претходното рочиште Јанева и Јовановски бараа да се обелоденат сите докази од УСБ то на Кичеец, а обвинетата обвинителка рече дека откако јавноста ќе ги види тие докази ќе дознае кој нудел поткуп, а кој правел рекет и кој манипулирал.

Зоран Кичеец редовно ги посетувал „Пелистерка“ и „Систина“, покажуваат ПИ-мерките на МВР

А1 On - 17.02.2020

На судењето за случајот „Рекет“ продолжи објавувањето на посебните истражни мерки (ПИМ) за Бојан Јовановски – Боки 13 и осудениот Зоран Милески Кичеец. Тие од 21 јуни па сè до апсењето биле физички следени со ПИ-мерки, за кои не знаеле.

На „рекет“ прикажани снимки од Боки како оди кај Катица и од Милевски во влада, биле следени од МВР и за да не избегаат

Сакам да кажам - 17.02.2020

Од 21 јуни, па сѐ до денот на апсењето на обвинетиот за рекет Бојан Јовановски – Боки 13 и на осудениот за рекет Зоран Милевски на 15 јули 2019 година, двајцата биле физички следени со посебни истражни мерки (ПИМ), за кои не знаеле.

Боки снимен како оди кај Катица Јанева – тајните снимки за Кичеец, Рускоска ги прикажуваше јавно

ТВ21 - 17.02.2020

Во возило „Ренџ ровер“, сега обвинетиот е снимен како ја посетувал екс-шефицата на СЈО, Катица Јанева во нејзниот дом. Ова можеше да се види на прикажаните снимки во судница кои се обезбедени преку посебни истражни мерки.

Прибавените снимки се олицетворение на несериозност, изјави Боки 13 во судница

Локално - 17.02.2020

Во продолжение на рочиштето за „Рекет“ беа презентирани нови снимки од страна на поранешната специјалната обвинителка, Катица Јанева која се гледа како е следена и тајно снимана од страна на МВР.

Јовановски два пати во една недела бил кај Јанева, покажуваат ПИ-мерките

А1 On - 17.02.2020

Од посебните истражни мерки кои биле спроведувани од 21 јуни 2019 година, кон обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески, се гледа како Бојан Јовановски одел кај Катица Јанева, во куќата од каде ја уапсија.