TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Пандорината кутија“ остана затворена на денешното рочиште за „Рекет“

Телма - 14.02.2020

Обвинителката Вилма Русковска побара, а судот прифати да ја исклучи јавноста и новинарите од судницата додека внатре се слушаше аудио разговор помеѓу Боки 13, Ана Камчева и братот на судијката Весна Димишкова, адвокатот Васил Димишков.

Дуковски за снимката која се слушаше зад затворена врата на “Рекет”: Доказната вредност на снимката е нула!

Фокус - 14.02.2020

По завршувањето на денешното рочиште за случајот “Рекет”, на кое јавноста не можеше да присуствува, бидејќи се емитуваше снимка на која имало и приватни разговори, адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски, истакна дека снимката немала никаква ...

„Рекет“ затворен за јавноста, се пуштаа сензитивни приватни разговори

Алсат-М - 14.02.2020

Што зборувале Боки 13 и Ана Камчева со братот на судијката Весна Димишкова, Васил Димишков ќе остане енигма за јавноста. Повеќе од два часа денешното рочиште за случајот „Рекет“ по барање на обвинителката Вилма Русковска беше затворено за јавноста.

,,Рекет‘‘ во суд зад затворени врати - Боки 13 се пожали на чуварите, Есад Рахиќ негира

Сител - 14.02.2020

Приватниот разговор меѓу Боки 13 и Зоран Милевски Кичеец ја исклучи јавноста од денешното рочиште за случајот рекет. Иако одбраната не се согласуваше, судот по барање на Обвинителството реши дека разговорот ја нарушува приватноста на двајцата ...

Снимката од „Рекет“ која јавноста не ја слушна, немала приватни разговори како што тврдеше Русковска, вели адвокатот на ...

Скопје1 - 14.02.2020

Иако судијката Васка Николовска-Масевска одлучи јавноста, односно медиумите да не слушнат што има во снимките кои се доказ во „Рекет“ поради приватни разговори, според адвокатот Сашо Дуковски кој е бранител на Бојан Јовановски-Боки13, немало такво ...

Дуковски: Денешните докази во „Рекет“ ништо не вредат

Слободен Печат - 14.02.2020

Не требаше воопшто денеска судот за случајот „Рекет“ да ја исклучи јавноста. Требаше баш јавноста да ги види денешните докази. Денешниот доказ има нула вредност, изјави по денешното рочиште Сашо Дуковски адвокат на првообвинетиот Бојан Јовановски.

Дали случајот „Рекет“ всушност е нудење поткуп за слобода ? !

Скопје1 - 14.02.2020

Јавноста е исклучена од денешното рочиште за „Рекет“. Денеска во судницата се преслушуваат нови докази но според Русковска истите се сензитивни па поради тоа на новинарите им е забранет пристапот во судницата.

Боки 13 се пожали дека го нападнале затворски службеници, од затворот го истражуваат случајот

Канал5 - 14.02.2020

Боки 13 се пожали дека денеска бил нападнат од затворски службеници пред доаѓањето на рочиштето за случајот Рекет. “Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата ...

„Рекет“ затворен за јавноста, Боки 13 се пожали дека бил физички нападнат

Телма - 14.02.2020

Судењето за „Рекет” денеска е затворено за јавност. Претседателот на судечкиот совет Васка Николовска Мазнева на почетокот на рочиштето ја исклучи јавноста поради тоа што ќе се пуштаат снимки кои содржат материјали кои, како што рече, би изнеле ...

Разговорите меѓу Кичеец и Боки 13 ќе останат во „Пандорината кутија“, „Рекет“ денес затворен за јавност

МКД - 14.02.2020

Судењето за „Рекет" денес со одлука на судот е затворено за јавност. Разговорите кои се воделе помеѓу осудениот Зоран Милевски и обвинетиот Бојан Јовановски и кои биле приватни, ќе се слушаат зад затворени врати и без присуство на јавноста.

Пандорината кутија на Боки 13 се “отвара” зад затворена врата, јавноста исклучена од судењето за “Рекет”

Фокус - 14.02.2020

Иако обвинетата Катица Јанева и Бојан Јовановски вчера на судењето за “Рекет” инсистираа јавно да бидат презентирани снимките кои ги обезбедил Зоран Милевски Кичеец, сепак на денешното рочиште судијката Васка Николовска Масевска одлучи една снимка ...

„Рекет“ денеска затворен за јавноста

Р.С.Европа - 14.02.2020

Денешното судско рочиште за случајот „Рекет“ е затворено за јавноста. Ова го одлучи судијката Васка Николовска- Масевска откако обвинителката Вилма Русковска информираше дека разговорот кој денеска ќе се презентира како доказ меѓу обвинетите Бојан ...

Судијката во „Рекет“ ја спушти завесата за новинарите, снимката од Кичеец и Боки остана во бункер

+инфо - 14.02.2020

Снимката, како што дознаваме, трае околу два часа, а ја снимил тајно осудениот на три години затвор Зоран Милевски Кичеец. Судијката во предметот „Рекет“ Васка Николовска Масевска го затвори за јавноста денешното рочиште затоа што ќе биде ...

Јавноста нема да чуе една од снимките на Милески, иако Јанева и Јовановски бараа сите да останат во судницата

А1 On - 14.02.2020

Јавноста е исклучена од денешното рочиште за „Рекет“, додека во судницата зе слуша нов разговор, кој според обвинителката Вилма Русковска е сензитивен. Судијката Васка Николовска-Масевска одлучи да го уважи барањето, потенцирајќи дека судот се грижи ...

Боки 13: Ме нападнаа двајца затворски службеници

Слободен Печат - 14.02.2020

„Простете што доцнам. Задоцни спроводот бидејќи бев нападнат од двајца затворски службеници.“ Ова при влез во судница го изјави Бојан Јовановски кој денеска со лисици на раце од истражниот затвор “Скопје” е спроведен на тековното рочиште за процесот ...

„Рекет“ зад затворени врати

ММС - 14.02.2020

Денешното рочиште за случајот „Рекет“ беше затворено за јавноста, иако вчера екс јавната обвинителка Катица Јанева и Бојан Јовановски на судењето инсистираа на денешното рочиште јавно да бидат презентирани снимките обезбедени од Зоран Милевски ...

Дуковски за снимката зад затворени врати: Доказната вредност е нула

Локално - 14.02.2020

Ние баравме да биде присутна јавноста се со цел да се види каква е доказната вредност на овој доказ, изјави адвокатот на Бојан Јовановски по денешното рочиште за предметот „Рекет“, од кое по наредба на судиката, јавноста беше исклучена.

„Рекет“ зад затворени врати, Боки 13 вели дека го нападнале, од затворот демантираат

360 степени - 14.02.2020

Првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски-Боки 13 тврди дека пред доаѓање од истражниот затвор во Шутка до Судот го нападнале затворски службеници. „Доцнам бидејќи ме нападнаа“, им дофрли Боки 13 на новинарите на влегување во судница.

Продолжува „Рекет“, јавноста исклучена поради заштита на приватноста на Кичеец

ТВ21 - 14.02.2020

Во Кривичен суд продолжи судскиот прокет за „Рекет“. Денеска продолжува слушањето на снимките кои ги направил Зоран Милевски – Кичеец, но судот по барање на Јавното обвинителство ја исклучи јавноста бидејќи во снимките имало моменти кои би ја ...

Боки 13: Бев физички нападнат од полициски службеник во затворот

ТВ21 - 14.02.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 денеска доцнеше на рочиштето за „Рекет“, а ја образложи причината за тоа. При доаѓањето во судница, Јовановски се сврте кон медиумите и рече дека причина за неговото доцнење е напад од полициски службеник во затворот.

Судењето за “Рекет“ денеска затворено за јавноста, Боки 13 се пожали дека го нападнале затворски службеници

еМагазин - 14.02.2020

Денешното рочиште за “Рекет“ е затворено за јавноста по барање на Судот. На истото продолжува презентацијата на материјалните докази, а денеска во Судот ќе се слушат снимки од осудениот во “Рекет“, Зоран Милески-Кичеец, кој доби затворска казна од ...

ШТО СИ КАЖАЛЕ КИЧЕЕЦ И БОКИ 13 - јавноста нема шанса да слушне

Фактор - 14.02.2020

Што зборувале Зоки Милевски Кичеец и Боки 13 јавноста денеска ќе остане „покуса“ за ова сознание. Судијката во Рекет Васка Николовска Масевска го затвори за јавноста денешното рочиште, бидејќи, рече таа, ќе биде презентирана снимка во која има ...

Боки се налути за снимките на Кичеец, ќе ја отвори ли Пандорината кутија?

еМагазин - 14.02.2020

И осудениот во случајот “Рекет“, Зоран Милески-Кичеец , кој ја призна вината и доби три години затвор го снимал првообвинетиот во случајов, Бојан Јовановски -Боки 13. За сега поради барањето на обвинителката Вилма Русковска , јавноста да биде ...

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Рекет“, ќе се слушаат нови разговори

Република - 14.02.2020

Судијката Васка Николовска Масевска ги исклучи новинарите од денешното рочиште за „Рекет“, бидејќи во судот ќе се изнесуваат разговори со кои може да се наруши приватноста на осомничените или обвинетите.

Боки бил нападнат од затворските службеници

Република - 14.02.2020

На влегување со судницата Бојан Јовановски им кажа на новинарите дека во Шутка бил нападнат од затворските службеници. Денеска треба да се слушаат приватни разговори меѓу Боки и Кичеец но најверојатно судијката ќе ги исклучи новинарите.

БОКИ 13: Сите патишта водат кон Сашо Мијалков

Магазин - 14.02.2020

Обвинетиот Бојан Јовановски во телефонски повик кон Орце Камчев му вели дека се сомнева оти некој го слуша ниниот разговор, а, пак, оштетениот Камчев тврди дека тоа не е така, бидејќи е сам и на пат и во тоа го убедува во текот на целиот разговор, ...

„Рекет“: Вулгарности, приватни разговори на Боки 13 со Кичеец, кавга меѓу Јанева и Русковска…

МКД - 13.02.2020

По снимките од разговори помеѓу Орце Камчев и Бојан Јовановски Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во случајот „Рекет” отвори и разговори помеѓу осудениот Зоран Милевски, сопругата на Камчев, Ана Камчева и обвинетиот ...

„Рекет“- Снимките на Камчев како докази во судница

Алсат-М - 13.02.2020

Бизнисменот Орце Камчев добивал правни совети од шоуменот Бојан Јовановски. Неформалниот сопственик на 1ТВ го советувал Камчев да биде втор соработник на правдата во случајот „Империја“ на СЈО.

Снимки од Орце Камчев се прикажуваа на судењето за „рекет“

24 Вести - 13.02.2020

Катица Јанева бара јавноста да ги види сите докази за случајот Рекет и смета дека така ќе се разбере кој нуди поткуп, а кој манипулира. Пред преслушување на снимките кои тајно ги снимал веќе осудениот Зоран Милевски-Кичевскиот , пораншената шефица ...

Кривичен суд и писмено обајсно како Зоран Миелвски „Кичеец“ добри три години затвор во „Рекет“

Телма - 13.02.2020

По месец и половина од пресудата која во судницата ја слушна обвиентиот Зоран Милевски Кичееч судот денеска ја објави во целост пресудата. Ги зеле предвид сите докази на обвинителството ,а заради признанието на вина дека примил награда за незаконито ...

"Рекет"- Од вторник сведоците на одбраната во судница

Р.С.Европа - 13.02.2020

Денешното рочиште за "Рекет" заврши со слушање на две аудиоснимки од УСБ што го предал обвинетиот Зоран Милески Кичеец. На УСБ-меморијата има пет снимки, од кои обвинителството како докази предлага три.

Јанева побара јавноста да ги слушне сите снимки за да се види кој манипулира И се скара со Русковска

Сакам да кажам - 13.02.2020

Пред наредниот блок приватни снимки на Орце Камчев, обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска побара за третата папка да биде исклучена јавноста, зашто во неа имало приватни разговори.

Не знам што има врска со обвинението снимкава кај што си кокетирам со Милевски, забележа Боки Јовановски на „Рекет“

Сакам да кажам - 13.02.2020

Обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева побара од судијката Васка Николовска – Масевска да ги изведе јавно двата доказа – снимки од приватни разговори на кои се слуша, според неа, како Орце Камчев нуди поткуп за да се спаси од ...

Орце понудил да однесе лекарски тим во „8 Септември“ за да ја оперираат Катица, се слуша во приватните разговори на ...

Сакам да кажам - 13.02.2020

Во продолжение на денешното судење за „Рекет“, во разговор меѓу Орце Камчев, Ана Камчева, Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичевскиот, кој призна вина и е осуден, Боки кажува како Катица Јанева има здравствен проблем и дека сака да се ...

Боки 13 и Камчев договарале операција за Јанева, ама надвор од “Систина” за да не дознаеле медиумите

Фокус - 13.02.2020

Орце Камчев и Бојан Јовановски, освен за спасот на бизнисменот од кривичниот прогон за “Империја”, зборувале и за операција која требало да ја направи тогашната специјална обвинителка Катица Јанева.

Милески до Јовановски: Ако му помогнеш на Орце да излезе буквално ме имаш мене, ова му се најтешките моменти

А1 On - 13.02.2020

Во вториот фајл од разговорите кои осудениот Зоран Милески ги доставил до Обвинителството поврзани со случајот „Рекет“ се слушаат муабети меѓу него и обвинетиот Бојан Јовановски. Милевски во улога на посредник, му пренсува на Јовановски што ...

Русковска до Јанева: Вие да мислевте немаше да бидеме во оваа судница!

Фокус - 13.02.2020

Во моментот на судењето за “Рекет” треба да се презентираат снимки од разговори меѓу Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец. Јовановски реагираше дека требало прво да ги чуе овие разговори, бидејќи досега немал таква можност.

Јанева инсистира јавно да се пуштат снимките на Кичеец: Баш тие снимки кога нудат поткуп не сакате да ги изведете!

Фокус - 13.02.2020

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева по завршувањето на денешното рочиште за “Рекет” побара јавно да се презентираат две снимки од Зоран Милевски Кичеец, а за кои обвинителството најави дека ќе бара јавноста да биде исклучена.

Боки 13 го информира Камчев дека “Империја” школски бил сработен од Стефанова, а тој пак вели дека доказите и биле за ...

Фокус - 13.02.2020

На денешното рочиште за случајот “Рекет” беа објавени неколку снимки кои тајно ги снимил бизнисменот Орце Камчев. На една од нив, Боки 13 му вели на бизнисменот дека предметот “Империја” е обемен.

Кадиев: Снимките од Кичеец покажуваат давање поткуп од сопругата на бизнисменот, а потоа и од Камчев

Фокус - 13.02.2020

Предметот “Рекет” е конструиран да послужи како одбрана за случајот “Империја”. Ова по завршувањето на денешното рочиштебза случајот “Рекет”, во кој обвинети се Катица Јанева и Бојан Јовановски, го кажа Дељо Кадиев, адвокатот на поранешната ...

Боки се закани дека ќе ја отвори Пандорината кутија: Немате докази, видовме само сензација

+инфо - 13.02.2020

Бојан Јовановски, првообвинет во предметот „Рекет“ се закани во судницата дека од денеска ќе ја отворел Пандорината кутија затоа што досега пред судот не биле изнесени докази, туку само сензација.

Адвокатот на Јанева: Ќе видите дека е нудење поткуп прво од сопругата на Камчев, а изгледа и од него

А1 On - 13.02.2020

Адвокатот Дељо Кадиев, бранител на обвинетата Катица Јанева, вели дека нејзиниот став е дека предметот „Рекет“ е конструиран за да послужи како одбрана на случајот „Империја“. Тие велат дека иако се зборува за земање на рекет, всушност станува збор ...

Камчева во разговор со Милески: Дај жити сѐ да го извадам овој мојов

Макфакс - 13.02.2020

Првата снимка од УСБ-то на Зоран Милески кое го доставил до Обвинителството а се слушаат разговори меѓу него, Бојан Јовановски и Ана Камчева, беше тешко разбирлива за јавноста, поради шумови во неа, па остана непозната нејзината содржина.

Јанева за разговорот Милевски-Јовановски: Се потврди дека никој не разговарал за рекет кога Камчев бил во притвор

А1 On - 13.02.2020

По преслушувањето на дел од снимените разговори и докази во „Рекет“, меѓу обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески-Кичеец, во судницата реагираше и обвинетата Катица Јанева. Таа пред судијката Васка Николовска-Масевска рече дека во ...

Обвинителството пушта „бомби“ од Кичеец, ама никој не може да ги чуе

+инфо - 13.02.2020

Тајните снимки од УСБ-то на Зоран Милевски Кичеец, барем оние што дозволи судот да бидат презентирани пред јавноста на денешното рочиште се со многу слаб квалитет, неразбирливи се и не е јасно кој разговара, ниту дали станува збор за снимена ...

Јовановски до Камчев: Мајка ти и сестра ти први ќе бидат исклучени од обвинението

Макфакс - 13.02.2020

Бојан Јовановски во дел од снимката им објаснува на Камчев и Камчева дека сестрата и мајката на Орце први ќе бидат исклучени од одредена постапка на СЈО. „Јас имам интерес, да не се лажеме. Друго, политички нека не те лажат.

Јанева бара судот да не крие кој нудел поткуп, а кој давал рекет

Слободен Печат - 13.02.2020

Бараме денеска јавноста да не биде исклучена при прикажување на дел од доказите од целото стикче кое го има ОЈО, побара денеска од судот второобвинетата во „Рекет“ Катица Јанева. – Бараме да не се исклучи јавноста за да се види кој нудел поткуп, кој ...

Јанева пред презентација на другите снимки: Сега ќе видиме кој е изманипулиран, кој нуди поткуп, кој манипулира

А1 On - 13.02.2020

Пред презентацијата на снимките кои ги доставил осудениот Зоран Милески-Кичеец, а беа презентирани на денешното рочиште за „Рекет“, второобвинетата Катица Јанева побара јавноста не биде исклучена при презентацијата на снимките.

Што крие УСБ-то за Боки и за Кичеец што ќе се гледа без новинарите?

+инфо - 13.02.2020

Катица Јанева побара јавноста да не биде исклучена од презентирањето на доказите од УСБ од осудениот Зоран Милевски Кичеец за, како што рече, да се види кој манипулира и што е поткуп, а што рекет.

Вилма и Катица се скараа во судница – покрај Камчев снимал и Кичеец – „Ќе се дознае кој рекетирал и нудел поткуп“, рече ...

ТВ21 - 13.02.2020

Не само бизнисменот Орце Камчев, со мобилен телефон снимал и сега веќе првостепено осудениот Зоран Милевски – Кичеец. Неговите снимки денеска беа емитувани во судница, но обвинителката Вилма Рускоска рече дека има две снимки за кои ќе треба јавноста ...