TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина славниот холивудски продуцент Бранко Лустиг

24 Вести - 15.11.2019

Славниот холивудски продуцент Бранко Лустиг почина вчера во Загреб на 87 години. Лустиг е маркантното продуцентско име во американската филмска индустрија роден во Осјек, Крватска, поранешна Југославија во еврејско семејство и како дете, две години ...

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на култните филмови “Gladiator” и “The Schindler’s List”

Точка - 14.11.2019

Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина утринава во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што беше најпознат хрватски продуцент, Лустиг е и двоен ...

Почина продуцентот на „Шиндлеровата листа“ и „Гладијатор“

Фокус - 14.11.2019

Бранко Лустиг, продуцентот и двократен добитник на Оскар, почина денеска во Загреб во 87-та година од животот. Тој наградите ги доби за филмовите „Шиндлеровата листа“ од 1993 година и „Гладијатор“ од 2000-та година.

Почина оскаровецот Бранко Лустиг

Нова ТВ - 14.11.2019

На 88 годишна возраст почина хрватскиот продуцент и единствен хрватски добитник на Оскар, Бранко Лустиг. Лустиг двата Оскари ги доби за филмовите „Шиндлеровата листа“ во 1993 година и за „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина хрватскиот оскаровец Бранко Лустиг, продуцент на Спилберг и Скот

Сакам да кажам - 14.11.2019

Најпознатиот хрватски филмски продуцент Бранко Лустиг, добитник на два Оскара, почина денес во Загреб на 87 години. Лустиг има добиено Златен глобуса и Оскар за „Шиндлерова листа“ во 1993 и „Гладијатор“ во 2000.

Почина Бранко Лустиг – оскаровецот кој случајно ги преживеа ужасите на Аушвиц

Слободен Печат - 14.11.2019

Бранко успеал да ги преживее ужасните на нацистичките логори, а на денот кога е ослободен, имал само 30 килограми. Неговото искуство е пренесено во филмот „Шиндлерова листа“, за кој помогнал уверливо да се прикажат сцените од логорите.

Го преживеа Аушвиц, доби два Оскара: Почина продуцентот Бранко Лустиг

Локално - 14.11.2019

Бранко Лустиг е единствениот Хрват кој има добиено два Оскара. Роден е во Осијек, како хрватски Евреин. Почина денес, 14 ноември, во Загреб, на своја 87-годишна возраст. Во текот на Втората светска војна тој, се уште дете, бил затворен и во Аушвиц и ...

Почина хрватскиот продуцент на „Шиндлеровата Листа“ и „Гладијатор“

Слободен Печат - 14.11.2019

Прочуениот хрватски продуцент кое е и добитник на два оскари за познати холивудски филмови, почина утрово во Загреб. Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, напишал Национал.

Почина најпознатиот хрватски продуцент кој доби Оскар

Курир - 14.11.2019

Истакнатиот филмски продуцент и единствениот хрватски двоен оскаровец, Бранко Лустиг почина утрово на 88 години во Загреб. Освен Оскарите за филмовите „Шиндлеровата листа“ и „Гладијатор“, Лустиг е добитник неколку други значајни меѓународни ...

Почина хрватскиот продуцент и оскаровец Бранко Лустиг

Вечер Прес - 14.11.2019

Истакнатиот хрватски филмски продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пренесоа хрватските медиуми. Тој е добитник на два Оскара за филмовите „Шиндлеровата листа“ во 1993 година и „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Макфакс - 14.11.2019

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник на два Оскара за филмовите „Шиндлерова листа“ во 1993 година и „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина Бранко Лустиг хрватскиот „оскаровец“, продуцент на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Expres - 14.11.2019

Бранко Лустиг, најпознатиот хрватски филмски продуцент и добитник на два Оскара за филмовитеШиндлерова листа во 1993 година и Гладијатор во 2000 година, почина утрово на 87-годишна возраст во загреб.

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Н.Македонија - 14.11.2019

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник на два Оскара за филмовите „Шиндлерова листа“ во 1993 година и „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“ Бранко Лустиг

Република - 14.11.2019

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник на два Оскара за филмовите „Шиндлерова листа“ во 1993 година и „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Centar - 14.11.2019

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“. Лустиг е најпознатиот хрватски продуцент и добитник на два Оскара за филмовите „Шиндлерова листа“ во 1993 година и „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина Бранко Лустиг – продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Екран - 14.11.2019

Како влијателен продуцент има работено на бројни филмски хитови како што е „Гладијатор“ за кој освои уште еден Оскар. Но, тој работел и на други блокбастери, од кои некои се „Ханибал“, „Пад на црниот јастреб“, „Добра година“.

Почина оскаровецот Бранко Лустиг

Нетпрес - 14.11.2019

На 88 годишна возраст почина хрватскиот продуцент и единствен хрватски добитник на Оскар, Бранко Лустиг. Лустиг двата Оскара ги доби за филмовите „Шиндлеровата листа“ во 1993 година и за „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина Бранко Лустиг, хрватскиот продуцент кој го преживеа Аушвиц

iPortal - 14.11.2019

Бранко Лустиг е единствениот Хрват кој има добиено два Оскара. Роден е во Осијек, како хрватски Евреин. Почина денес, 14 ноември, во Загреб, на своја 87-годишна возраст. Во текот на Втората светска војна тој, се уште дете, бил затворен и во Аушвиц и ...

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“

Скопје1 - 14.11.2019

Најпознатиот хрватски филмски продуцент Бранко Лустиг, добитник на два Оскара, почина денес во Загреб на 87 години. Лустиг има добиено Златен глобуса и Оскар за „Шиндлерова листа“ во 1993 и „Гладијатор“ во 2000.Тој е добитник на два Оскара за ...

Почина Бранко Лустиг, хрватскиот продуцент кој го преживеа Аушвиц

+инфо - 14.11.2019

Поради еврејското потекло, бил затвореник во концентрационитер логори Аушвиц и БергенБелсен за време на Втората светска војна. Во Загреб, во средата вечер во 87. година од животот почина Бранко Лустиг, најпознатиот хрватски филмски продуцент и ...

Почина продуцентот Бранко Лустиг

Опсервер - 14.11.2019

Истакнатиот филмски продуцент и единствениот хрватски двоен оскаровец, Бранко Лустиг почина утрово на 88 години во Загреб. Освен Оскарите за филмовите „Шиндлеровата листа“ и „Гладијатор“, Лустиг е добитник неколку други значајни меѓународни ...

Почина продуцентот Бранко Лустиг

MakPress - 14.11.2019

Истакнатиот филмски продуцент и единствениот хрватски двоен оскаровец, Бранко Лустиг почина утрово на 88 години во Загреб. Освен Оскарите за филмовите „Шиндлеровата листа“ и „Гладијатор“, Лустиг е добитник неколку други значајни меѓународни ...

Почина продуцентот Бранко Лустиг

А1 On - 14.11.2019

Истакнатиот филмски продуцент и единствениот хрватски двоен оскаровец, Бранко Лустиг почина утрово на 88 години во Загреб. Освен Оскарите за филмовите „Шиндлеровата листа“ и „Гладијатор“, Лустиг е добитник неколку други значајни меѓународни ...

Почина хрватскиот оскаровец Бранко Лустиг

Окно - 14.11.2019

Бранко Лустиг, продуцент и двократен добитник на Оскар, почина денеска во Загреб во 87-та година од животот. Лустиг двата Оскари ги доби за филмовите „Шиндлеровата листа“ во 1993 година и за „Гладијатор“ во 2000 година.

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на култните филмови “Gladiator” и “The Schindler’s List”

Курир - 14.11.2019

Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина утринава во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што беше најпознат хрватски продуцент, Лустиг е и двоен ...

Почина Бранко Лустиг - Продуцентот на култни филмови

Press24 - 14.11.2019

Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина утринава во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што беше најпознат хрватски продуцент, Лустиг е и двоен ...

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на култните филмови “Gladiator” и “The Schindler’s List”

Пулс24 - 14.11.2019

Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина утринава во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што беше најпознат хрватски продуцент, Лустиг е и двоен ...

Почина Бранко Лустиг продуцентот на „Гладијатор“ и „Шиндлеровата листа“

Нетпрес - 15.11.2019

Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина утринава во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што беше најпознат хрватски продуцент, Лустиг е и двоен ...

Почина оскаровецот Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и на „Гладијатор“

Независен - 15.11.2019

Хрватска- Најпознатиот хрватски продуцент Бранко Лустиг почина во Загреб, пишуваат хрватските медиуми. Лустиг почина на 87-годишна возраст, а причината за смртта сè уште не е позната. Освен што беше најпознат хрватски продуцент, Лустиг е и двоен ...