TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг ги повика членките на НАТО да ги надминат разликите околу Авганистан

Курир - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика денеска членките на Алијансата да ги надминат несогласувањата и да избегнат конфликти околу повлекувањето од Авганистан на министерскиот состанок закажан за утре и задутре во Брисел.

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

Слободен Печат - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија” меѓу командантот на ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија

Нетпрес - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави во средата дека Алијанската мора и натаму да одржува дијалог со Русија, откако Москва објави дека од ноември ја суспендира работата на својата дипломатска мисија во Брисел, откако им беа укинати ...

НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија, предупредува рускиот министер за одбрана ...

Слободен Печат - 20.10.2021

НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, предупреди денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Тој додаде дека оклопна бригада на копнената војска на САД и четири мултинационални ...

Шојгу: НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија

Нова ТВ - 20.10.2021

НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, предупреди денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. – Се модернизира неговата воена инфраструктура, се создаваат резерви на оружје, воена ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

Независен - 20.10.2021

Белгија – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор.

И покрај спорот за шпионажа: НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија

Нова ТВ - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија“ меѓу командантот на ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

24Инфо - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија” меѓу командантот на ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

ТВ21 - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија“ меѓу командантот на ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

Телма - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија“ меѓу командантот на ...

Алијансата подготвена за комуникација со Русија и покрај затворањето на руската мисија во НАТО

Република - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија. Ваквата изјава на Столтенберг доаѓа откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор.

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

Вечер Прес - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија“ меѓу командантот на ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија и покрај шпионскиот спор

Lider - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, откако Москва ја затвори својата мисија поради шпионскиот спор. Тоа ќе значи потпирање на „жешката линија“ меѓу командантот на ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија, најави Столтенберг

360 степени - 20.10.2021

Според генералниот секретар на Алијансата, односите со Русија сега се на најниско ниво од студената војна, што не е причина да нема дијалог Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

НАТО ќе бара комуникациски канали кон Русија, најави Столтенберг

Либертас - 20.10.2021

Според генералниот секретар на Алијансата, односите со Русија сега се на најниско ниво од студената војна, што не е причина да нема дијалог Алијансата мора да продолжи да разговора со Русија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Столтенберг ги повика членките на НАТО да ги надминат разликите околу Авганистан

Вечер Прес - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика денеска членките на Алијансата да ги надминат несогласувањата и да избегнат конфликти околу повлекувањето од Авганистан на министерскиот состанок закажан за утре и задутре во Брисел.

Столтенберг ги повика членките на НАТО да ги надминат разликите околу Авганистан

Канал5 - 20.10.2021

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика денеска членките на Алијансата да ги надминат несогласувањата и да избегнат конфликти околу повлекувањето од Авганистан на министерскиот состанок закажан за утре и задутре во Брисел.

Москва: НАТО го зголемува присуството на границите на Русија и Белорусија

МКД - 20.10.2021

НАТО ја јакне воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, изјави денес рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. „Се зголемува присуството на предводницата на НАТО пактот во близина на границите на Русија и ...

Шојгу: НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија

Опсервер - 20.10.2021

НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, предупреди денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. – Се модернизира неговата воена инфраструктура, се создаваат резерви на оружје, воена ...

Шојгу: НАТО го зајакнува присуството во близина на границите на Русија и Белорусија

24Инфо - 20.10.2021

НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, предупреди денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. – Се модернизира неговата воена инфраструктура, се создаваат резерви на оружје, воена ...

Путин и НАТО: Нов степен на ескалација

Deutsche Welle - 20.10.2021

Замрзнувањето на односите со НАТО му дава на Кремљ нова шанса за дополнително зголемување на тензиите на источното крило на Алијансата и во Украина, смета Константин Егерт. Со потсмешлив тон, кој стана заштитен знак на рускиот министер за надворешни ...

Русија во ново дипломатско надигрување со НАТО

Антропол - 20.10.2021

На 6 октомври 2021 година, Секретаријатот на НАТО официјално ја извести одлуката на генералниот секретар на Алијансата Ј. Столтенберг да ја отповика акредитацијата на 8 вработени во Постојаната мисија на Руската Федерација од 1 ноември 2021 година, ...

НАТО ги зголемува своите сили на границата со Русија и Белорусија

Локално - 20.10.2021

НАТО ја зајакнува воената инфраструктура во непосредна близина на границите со Русија и Белорусија, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. „Се зголемува присуството на НАТО силите во близина на границите со Русија и Белорусија, се ...

Кремљ: Суспендирањето на мисијата во НАТО е доказ за отсуството на какви било односи

МКД - 19.10.2021

Официјален Кремљ соопшти денес дека одлуката на Русија да ја прекине работата на својата дипломатска мисија во НАТО во знак на одмазда за протерувањето на осум Руси обвинети за шпионирање, е признавање на фактот дека Москва нема односи со воениот ...

Лавров: НАТО треба да го направи првиот чекор

MakPress - 19.10.2021

Москва тргнува од премисата дека НАТО треба да го направи првиот чекор кон нормализација на односите со Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Да, тргнуваме од тоа, бидејќи никогаш први не сме ги влошуваме односите ...