TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кирацовски: Не сум влијаел за вработувања, грешка е

IRL - 24.04.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски не чувствува никаква одговорност затоа што Антикорупциската комисија откри дека при вработување во државни институции на тројца негови блиски роднини било извршено влијание – сестрата, бабата и ...

Постапки на Антикорупциската комисија за сомнителните случаи на непотизам

Академик - 24.04.2019

Антикорупциската комисија денеска укажа на повеќе случаи со елементи на непотизам и со прекршување на правилата и постапките при вработувањето на роднини на функционери. Помеѓу нив се вработувањата на роднини на генералниот секретар на СДСМ ...

Функционерите на СДСМ не го фермаат мислењето на Антикорупциска комисија

IRL - 24.04.2019

Аферата „непотизам“ за партиските вработувања на роднини на пратеници и функционери на власта денеска доби разрешница на седницата на антикорупциската комисија. Членовите на комисијата утврдија дека во 6 од 18 случаи, критериумите во огласите биле ...

Антикорупциска со постапки за неколку функционери, вработувале блиски лица според конкурс креиран за нив

ТВ21 - 24.04.2019

На министерот за економија Крешник Бектеши ќе му биде поднесена прекршочна пријава за случајот со вработувањето на неговата сестра Влора Бектеши во МЕПСО, најавија од Антикорупциска. Од 73 кандидати кои се пријавиле за местото на кое конкурирала и ...

Антикорупциска најде непотизам при вработувањето на сестрата, бабата и дедото на Кирацовски

365 - 24.04.2019

Влијание од страна на функционерите при вработувањата на нивни роднини, односно непотизам, имало во 6 од разгледуваните 18 случаи, смета Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК).

Антикорупциска: Блиските на функционерите се вработувале на огласи креирани по нивна мерка

Нова ТВ - 24.04.2019

Антикорупциска утврди дека кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери имало измени на актите за вработувања и тие не одговaрале на систематизацијата, туку критериумите во огласот биле местени за кандидатот што ...

Синот на Мира „Дизел“ вработен со дискрециона одлука на директорот на ЕЛЕМ

Канал5 - 24.04.2019

Антикорупциска утврдила дека постои непотизам, во 9 случаи од првите 18 за кои што отвори предмети. Антикоруопциската комсија побара да се поведе прекршочна пријава против министеротза еконимија Кресник Бектеши за влијание при вработување на ...

ДКСК утврди прекршени правила при вработувањето на сестри и деца на партиските функционери

Сител - 24.04.2019

Антикорупциска поведе прекршочна постапка против претседателот Иванов за именувањата во АРМ. Со ваквите постапки на шефот на државата по распишување на изборите антикорупционерите тврдат дека го прекршиЛ Изборниот законик.

Антикорупциска утврди 9 случаи за непотизам, прекршочна за Бектеши

Алфа - 24.04.2019

Антикорупциската комисија утврди 9 случаи на непотизам, односно за вработување на роднини на функционери од 18 обработени предмети. Меѓу поинтересните за кои јавноста долго негодува, беше вработувањето на сестрата на министерот за економија во МЕПСО.

Бектеши зарабoти прекршочна за вработувањето на сестра му, Кирацовски води во вработување на роднини

Телма - 24.04.2019

Многу сомнителни вработувања на роднини на функционери откри антикорупциската комисија. Кај министерот за економија Крешник Бектеши е најконкретен пример за влијание при вработувањето на неговата сестра Воре Бектеши.

Прекршочна за непотизам против Бектеши поради вработувањето на неговата сестра во МЕПСО

Фокус - 24.04.2019

Антикорупциска комисија утврдила непотизам во 9 случаи кои беа пријавени, меѓу кои е и случајот за вработувањето за синот на пратеничката Мира Стојчевска во ЕЛЕМ и за сестрата на министерот Крешник Бектеши во МЕПСО.

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

А1 On - 24.04.2019

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Новинарите добија листа од 18 предмети од кои три беа за вработувањата на ...

ДКСК поради непотизам ќе ги анализира законите за вработување во администрацијата

Н.Македонија - 24.04.2019

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е посочено дека комисијата ќе контактира со надлежните министерства за да предложи анализа на загоните за регулација во јавниот сектор, за да се утврди дали постои ...

Бектеши доби прекршочна поради вработувањето на сестра му

Press24 - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Антикорупциска утврди непотизам во 9 случаи од првите 18 предмети

Канал5 - 24.04.2019

Антикорупциска утврдила дека постои непотизам, во 9 случаи од првите 18 за кои што отвори предмети. Меѓу нив, сомнежи има за вработувањето за синот на пратеничката Мира Стојчевска во ЕЛЕМ и за сестрата на министерот Бектеши во МЕПСО.

Антикорупциската комисија откри сомнителни вработувања на роднини на функционери, прекршочна за министерот Бектеши

Скопје1 - 24.04.2019

Сомнителни вработувања на роднини на функционери откри антикорупциската комисија. На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е посочено дека комисијата ќе контактира со надлежните министерства за да предложи анализа ...

Антикорупциска откри сомнителни вработувања на роднини на функционери, прекршочна за министерот Бектеши

ТВ21 - 24.04.2019

Прекршочна постапка против министерот за економија Крешник Бектеши поведе Антикорупциската комисија, за вработување на својата сестра Влора Бектеши во МЕПСО. Живее на иста адреса со министерот, и не ја испочитувал обврската да ја извести комисијата ...

ДКСК со прекршочна против министерот Бектеши за вработувањето на сестра му

Либертас - 24.04.2019

ДКСК ќе поведе прекршочна постапка против министерот за економија Крешник Бектеши бидејќи не пријавил дека неговата сестра Влора Бектеши сега вработена во МЕПСО, живее на иста адреса со него и не ја испочитувал обврската да ја извести комисијата за ...

Антикорупциска ќе поднесе прекршочна против министерот Бектеши

Слободен Печат - 24.04.2019

Од 73 кандидати, сестрата на министерот за економија Крешник Бектеши, Влора Бектеши ја добила работата во АД МЕПСО, утврдила ...

Кирацовски: Не сум влијаел за вработувања, грешка е

Фокус - 24.04.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски не чувствува никаква одговорност затоа што Антикорупциската комисија откри дека при вработување во државни институции на тројца негови блиски роднини било извршено влијание – сестрата, бабата и ...

Во ЕЛЕМ измислиле работно место за синот на пратеничката „Мира дизел“

Магазин - 24.04.2019

Антикорупциската комисија откри дека кај шест од вкупно 18 случаи на вработувањапостои сомнение дека бил отворен оглас за работа за непосоечко работно место. Како што објави тв НОВА , Антикорупциска утврдила вработување на блиски роднини на ...

Огласот за синот на Мира Стојчевска бил креиран според неговите квалификации

ММС - 24.04.2019

И неа само за синот на пратеничката Мира Стојчевска. Кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери имало измени на актите за вработувања и тие не одговaрале на систематизацијата.

Антикорупциска утврди дека роднини на функционери се вработувале на „штелувани“ огласи

Р.С.Европа - 24.04.2019

Антикорупциска утврди дека кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери имало измени на актите за вработувања и тие не одговaрале на систематизацијата, туку критериумите во огласот биле местени за кандидатот што ...

Во ЕЛЕМ измислиле работно место за синот на „Мира дизел“

Курир - 24.04.2019

Кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери Антикорупциска утврдила дека критериумите во огласите биле местени за кандидатот што требало да биде вработен, а еден од таквите примери е вработувањето на синот на ...

Еве му шанса на Заев да ја активира метлата, Антикорупциска утврди дека функционери од власта незаконски вработувале ...

Магазин - 24.04.2019

Многу сомнителни вработувања на роднини на функционери откри антикорупциската комисија. Кај министерот за економија Крешник Бектеши е најконкретен пример за влијание при вработувањето на неговата сестра Воре Бектеши.

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Макфакс - 24.04.2019

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Новинарите добија листа од 18 предмети од кои три беа за вработувањата на ...

ДСКС ќе бара анализа на законите за вработување во јавниот сектор и на злоупотребата на дискреционото овластување при ...

А1 On - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Кирацовски негира: Не сум влијаел за вработувања, грешка е

Република - 24.04.2019

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски не чувствува никаква одговорност затоа што Антикорупциската комисија откри дека при вработување во државни институции на тројца негови блиски роднини било извршено влијание – сестрата, бабата и ...

Во ЕЛЕМ измислиле работно место за синот на „Мира дизел“

Нетпрес - 24.04.2019

Кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери Антикорупциска утврдила дека критериумите во огласите биле местени за кандидатот што требало да биде вработен, а еден од таквите примери е вработувањето на синот на ...

Кирацовски води по бројот на сомнителни вработувања на роднини

Фокус - 24.04.2019

Според денеска објавените резултати од Државната комисија за спречување на корупција, по сомнителни вработувања на свои роднини води пратеникот и секретар на СДСМ Александар Кирацовски. И вработувањето на неговиот дедо Борче Поповски во ЕЛЕМ Новаци, ...

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Точка - 24.04.2019

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Новинарите добија листа од 18 предмети од кои три беа за вработувањата на ...

Антикорупциска со прекршочна против министерот Крешник Бектеши

+инфо - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Антикорупциска утврди непотизам кај вработувања на функционери, бара прекршочна пријава за Бектеши

МКД - 24.04.2019

Антикорупциската комисија утврди дека кај шест од вкупно 18 случаи на вработувања на блиски роднини на функционери имало непотизам и побара прекршочна пријава против министерот за еконимија Кресник Бектеши за влијание при вработување на неговата ...

ДСКС: Прекршочна за Бектеши, градоначалникот на Прилеп „сменил“ правилник за да вработи

Независен - 24.04.2019

ДКСК ќе поведе прекршочна постапка против министерот за економија Крешник Бектеши бидејќи не пријавил дека неговата сестра Влора Бектеши сега вработена во МЕПСО, живее на иста адреса со него и не ја испочитувал обврската да ја извести комисијата за ...

По „Мира Дизел“ и Кирацоски не ја помина Антикорупциска

Курир - 24.04.2019

Дури три случаи на непотизам откри Антикорупциска при вработување на блиските луѓе на генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацоски. Антикорупциска соопшти дека непосредно пред да се објави огласот на кој била вработена Мирјана Јосифовска, ...

ДСКС ќе бара анализа на законите за вработување во јавниот сектор и на злоупотребата на дискреционото овластување при ...

24Инфо - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Генералниот секретар на СДСМ одговорен за три случаи на непотизам

Нетпрес - 24.04.2019

Дури три случаи на непотизам откри Дрќавната комисија за спречување корупција при вработувањето на блиските луѓе на генералниот секретар на влдејачката СДСМ, Александар Кирацоски. Антикорупциска соопшти дека непосредно пред да биде објавени огласот ...

Поради непотизмот, Антикорупциска ќе ги анализира законите за вработување во администрацијата

1tv - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Сомнителни вработувањата на роднини на Бектеши, Кирацоски и Стојчевска, утврди Антикорупциска

Сакам да кажам - 24.04.2019

Антикорупциската комисија ќе поведе прекршочна постапка против министерот за економија Крешник Бектеши, бидејќи не ги известил дека сестра му Влора Бектеши се вработила во државната компанија МЕПСО додека живееле на иста адреса, беше одлучено на ...

Бектеши доби прекршочна поради вработувањето на сестра му

Курир - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Бектеши доби прекршочна поради вработувањето на сестра му

Нетпрес - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

ДКСК: Од девет вработувања на роднини на функционери во шест наменски се менувале систематизациите

MakPress - 24.04.2019

На седницата која денеска ја оддржа Антикорупциската комисија беше потенцирано дека два од 18-те предмети се веќе затворени поради отсуство на елементи врз основа на кои може да се утврди влијание на носител на јавна функција во постапките за ...

ДСКС ќе бара анализа на законите за вработување во јавниот сектор и на злоупотребата на дискреционото овластување при ...

Локално - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Прекршочна за непотизам за министерот Бектеши за вработување на сестра му во МЕПСО

еМагазин - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Поради непотизмот, Антикорупциска ќе ги анализира законите за вработување во администрацијата

Либертас - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

ИВАНОВСКА: Нема случај за антикорупциска при вработувањата на ќерката на Талат Џафери, роднините на Мира Дизел, синот ...

Денешен - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

Антикорупциска поведе прекршочни постапки за непотизам

CivilMedia - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

ДСКС ќе бара анализа на законите за вработување во јавниот сектор поради утврден непотизам

Вечер - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...

ДСКС ќе бара анализа на законите за вработување во јавниот сектор и на злоупотребата на дискреционото овластување при ...

Опсервер - 24.04.2019

По анализата на 18-те случаи за непотизам при вработување од страна на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница беше соопштено дека комисијата ќе се обрати до надлежните министерства со предлог да се направи ...